MIDDELEN VAN VERVOER. "SSsTIlTIMr PUBLIEKE VERKOOPING. de vroeger vermelde j 2622,74, insgelijks van daar ontvangen en met de door den Keizer van Oostenrijk gezonden 4000 de hoogst belangrijke som van 8122,74, eene bijdrage, die waarlijk voor onze kust bewoners even weldadig als streelend kan genoemd worden. Volgens een van den Nederlandschen consul te Nanles ontvangen berigt, zijn op de kust van Bretagne verongelukt de twee Nederiandsche schepen Echo kapitein Bonderen de Jonge Catharina, kapitein Mink. Gelukkig zijn daarbij geen menschen omge komen zijnde de manschappen van het eerste vaar tuig te Belle—Isle en die van laatstgenoemden bodem te Port-Louis behouden aangebragt. Men schrijft uit Goedereede, 11 December: Als eene bijzonderheid kan men melden dat dit jaar de meekrap alhier grootendeels is gedroogd en zoo onder den naam van racine inden handel gebragt, terwijl men vroeger bijna algemeen de meekrap droogde en dan tot poeder stampte. De uilkomst bij het delven is dit jaar, op vele plaatsen, vrij voldoende geweest, zoodal men mag vertrouwen, dat, als de prijs eenig- zins redelijk blijlt voor deze streken die kwijnen wederom eene helderder toekomst zal aanbreken, Men schrijft uit Amsterdam, 14 December: Gisteren avond omstreeks acht ure heeft in het gebouw der Amsterdamsche pijpgas Compagnie eene gas-ontploffing plaats gehad in een pas afgewerklen gas-houder, waarin een lek was gebleven of gekomen, en waarbij men licht had gebragt. Üp het hooien van den slagen het zien der vlam heeft men gedacht, dat er brand was uitgebarsten en snelde een aantal kpuiten toe. Men heeft aan het etablissement nogthans, zonder hulp van eenige spuit, de vlam gebluscht door de scheuren met natte klei digt te maken. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat er dezer dagen onder de gemeente Bennekum over leden is eene vrouw van niet minder dan 107 jaren. Uit Aken van geboorte, had zij haar leven lang rond gezworven als schooister nooit goede dagen gekend in geen halve eeuw misschien op een bed geslapen dan de laatste jaren, toen zij meer gevestigd de alge- meene liefdadigheid gaande maakte door haren hoogen ouderdom, en de bijzondere verzorging van het hoofd der gemeente ondervond; zij was echter nog zóó sterk van gestel, dat zij een uur ver gaande, van lijd tot tijd Ie voet de kerk en hare weldoeners te Wagenin- gen kwam bezoeken, Men schrijft uil 's Graver,hage van den 12 No vember Met genoegen verneemt men dal door den heer j. n. van Lennep onderscheidene oudheidkundige voorwerpen, die op den bodem van het Haarlemmer meer gevonden werden, aangekocht en aan het rijks- j museum van oudheden te Leijden vereerd geworden zijn. In het vorige jaar werden op de Veluwe in de nabijheid van Veip eenige gouden armbanden en ringen gevonden onzeker van Scandinavischen of Frankischen oorsprong, daar soortgelijken in geen en kel museum van oudheden aangetroffen worden. Zij werden aan ons gouvernement te koop aangeboden voor eene som van f 200 boven de innerlijke waarde, maar dit voorste) werd van de hand gewezen. Zoo dra deze omstandigheid aan het Pruissische gouver nement bekend geworden is heeft hetzelve den heer Olfert, inspecteur-generaal der museums in hel ko ningrijk Pruissen gemagtigd om deze voorwerpen aan te koopen, ten gevolge waarvan zij zich thans in het Berlijnsch museum van oudheden bevinden. Uit Scheveningen tneldl men van 12 dezer: De pinken van hier op de steurharing-visscherij uitgerust geworden, zijn op drie na teruggekeerd. De haringvangst is overvloedig gewast en toch zijn er enkele reeders, die öf niet bWfsr naauwernood de kosten zullen kunnen bestrijder.^ De prijzen van den haring zijn in de laatste dagen weder gestegen en is er gisteren nog haring verkocht voor den prijs van f 24 de duizend. Behalve het omkomen van één jongeling bij gelegenheid der aanzeiling van de pink, toebehoorende aan den reeder A. Krul, door eene Engelsche stoomboot hebben er geen sterfgevallen aan boord plaats gehad hetgeen opmerkelijk is in dien men in aanmerking neemtdat de vloot bijna drie maanden afwezig is geweest en uit p. m. 650 koppen bestond. Men schrijft van den Helder, 13 December: Heden middag was een jongen bezig, om de mols- hoopen op het land te slechten toen hij nabij den slootkant op het geraamte van een mensch stootte hetwelk zich nog in geheel gaven toestand bevond. Het zal moeijelijk zijn om op te sporen, of men hier aan misdaad dan aan eene andere oorzaak hebbe te denken. Men schrijft uit Eindhoven, 14 December: Gisteren avond bespeurde men in de rigting naar Son een verschrikkelijken brand. Heden verneemt men dal aldaar 4 huizen, bestaande in 5 woningen met eene schuur in den asch zijn gelegd van den inboedel is weinig gered ook zijn er 2 of 3 koetjen verbrand, een en ander gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Men heeft bij deze ramp ook een men- schenleven te betreuren zijnde de zinnelooze zoon van den landbouwer PK. K. K., in de vlammen om gekomen. Hij lag op een opkamer vastgebonden, en ofschoon men alles heeft aangewend, om hem te ont- kluisteren gelukte dit echter niet omdat men den sleutel miste om de schroeven los te maken hart verscheurend was dan ook hel jammeren van dezen ige. De oorzaak van den brand is onbekend. BWflik ifiiWCTJiil». DUITSCHLAND. - Frankfort, den JJ December. Uit Stuttgard worden de volgende bijzonderheden medegedeeldbetreffende den prins Napoleon Bona parte vermoedelijk opvolger van keizer Napoleon III. Zoon eener Wurtembergsche prinses en neef des konings, werd hij te Stuttgard opgevoed en heeft vervolgens een geruirnen tijd in het Wurtembergsche leger gediend. Hij staat daar algemeen bekend als een man van uitgebreide kennis, van groote begaafd heden en energie maar is daarbij van een levendig en onrustig karakter. In zijne gelaatstrekken bemerkt men even als in zijn karakter een treffende gelij kenis met die van Napoleon 1. Eenigen tijd geleden bespeurde men in hel kenr- vorslélijk museum te Kassei dat een aantal gouden munten ontvreemd waren. Men had aanvankelijk ver moeden op een pedeltoen men er achter kwam dat niet dezemaar de opzigter zelf, dr. Appel, de dader was. De aangifte van een goudsmid en van een handelaar dat die opzigter hun in stukken geslagen en gesmolten gouden munten ter waarde van 4000 thl. verkocht had, heeft het eerst aanleiding gegeven, om hem in verdenking te brengen. Daarbij de aangifte van een droogistdat de opzigter van het museum, voor eenigen tijd, smeltkroesen bij hem had gekocht. Hij is daarop in hechtenis genomen en moet reeds tot bekentenis gekomen zijn ook heeft hij de plaats aangewezen, waar een groot gedeelte der gestolen medailles en een klomp gouds wegende 30 pond verborgen waren en thans ook gevonden zijn. Den 7 dezer is de doodstraf, waartoe 5 perso nen betrokken in de jongst ontdekte zamenzwering, veroordeeld waren te Mantua ten uitvoer gelegd. De vorst van Montenegro heeft, luidens een de creet, iederen Montenegrijn met verbanning bedreigd, ingeval hij aan den oorlog legen de Turken geen deel neemt. De Montenegrijnen hebben in de nabijheid der stad Podgorizza eene sterke positie ingenomen, en er bereids eenige gevechten tegen de Turken geleverd. Men ziel weldra een grooten veldslag te gemoet. De pacha van Skoutari is aan het hoofd van 10,000 man tegen den vijand opgerukt. De Turken sporen in ge heel Albanië de bevolking aan, om de Montenegrijnen het hoofd te bieden, doch vinden niet veel deelneming in Opper-Albanië F15ANKRIJK. Parijs, den J2 December. Men weet hier volstrekt niet meer wat men moet denken van bet aanstaande huwelijk van den Keizer met de Prinses van PKasa. Sommigen verzekeren, dat de daarover gevoerde onderhandelingen zijn af gebroken en dat thans wordt gedacht over eene spaansche of napelsche Prinses. Het behoeft te naau wernood vermeldingdat al de deswegens in om loop gebragte geruchten geheel op gissingen berus ten. Gisteren werd op de Esplanade nabij de kerk Saint-Vincent-de-Panl de aandacht opgewekt door een.nieuw rijtuig, dat zich met eene ongeloofelijke snelheid bewoog. Dit voertuig werd bewogen door zamengeperste lucht. Naar men zegt zijn de kosten, daaraan verbonden zoo geringdat het overal in toepassing kan worden gebragt, waar thans de stoom kracht wordt aangewend. tusschen MIDDELBURG en ROTTERDAM. DECEMBER 1S52. tak MIDDELBURG. u. Zondag 19 'smorg-. 5 Donderd. 23 9 *Zondag 26 4 *Donderd. 30 a 6 tin ROTTERDAM. Dingsd. Vrijdag Dingsd. Vrijdag 21 'smorg. 11 24 5 28 6 31 7 Op de met -f gemerkte dagen zal bij geregelde aankomst van den Spoortrein, te Rotterdam, die aankomst worden ai- gewacht. Op de met gemerkte dagen is de overtogt wegens Strooms- tegenstand van langeren duur dan op de overige. tusschen VLISS1NGEN en ROTTERDAM. van VLISSINGEN. j 20 'smorg. 5 30. Vrijdag 24 8 30. Maandag 27 er 9 30. Vrijdag 31 2 van ROTTERDAM. Dingsd. Zaturd. Dingsd. Zaturd. 21 'smorg. 3 25 5 28 6 1 Jan. 1853 'sm. 9 tusschen ROTTERDAM en ANTWERPEN. tak ROTTERDAM. tak ANTWERPEN. u. m. Maandag 20 'snachts 2 (tusschen 19 en 20 Decemb.) Donderd. 23 'smorg. 4 Maandag 27 <c 7 Donderd. 30 8 30. Op de uren van afvaart, u. m. Zaturdag 18 'smorg. 4 Woensd. 22 cc 7 30. Zaturdag 25 10 Woensd. 29 'snachts 12 30. (tuss. 28 en 29 Decemb.) in verband met de geregelde ~r vciimuu meL uc geiegeiui aankomst der Spoortreinenzoo te Rotterdam als te Ant werpen zal die aankomst worden afgewacht. Bij aankomst te Yersekendam zal eene Diligence voor Passagiers en Goederen naar Goes vertrekken. De Ondergeteekende heeft de eer te berigten dat op heden de BOEK HANDEL der Firma F. KLEEGWENS ZOON, met de daaraan verbondene boek- en courant-drukkerij boekbinderij, enz op hem is overgegaan en op gelijke wijze, onder dezelfde Firma door hem zal worden voortgezet. Met alle bescheidenheid de verzekering gevende dat alles zal worden aangewend voor eene prompte accurate en civiele bediening, beveelt hij zich min zaam in het vertrouwen en de gunst der vroegere Calanten en verdere Stad- en Landgenooten aan. Goes, 15 December 1852. j. MULDER. Op BE oensdag den 22 December .1852 en zoo noodig de twee volgende dagen, telkens des voor middags van 9 tot 's middags 12, en 's namiddags van 2 tol 5 uren, zal de DIBECTIE der WATERING van BAARLAND, in het Gemeentehuis te Baar land zitting houden lot het doen van Inschrijvin gen in eene Geldleening ten laste van gezegde PKatering ad 700»,— tegen 40/0, in aandeelen van f 500,waarvan jaarlijks één aandeel zai worden uitgelootwanneer de kas toereikend is welke leening is vastgesteld door Heeren Ingelanden den 28 April jl. en daartoe geauthoriseerd door Ge deputeerde Staten den 21 Mei daarna. Verdere informatien zijn te bekomen bij genoemde Directie. ^llgg, Men zal op Donderdag den 23 December |||S||| 1852, des voormiddags ten eif ure, in de Herberg bij J. Walhout, te Heinkens- zand, publiek te koop Teilen, 53 stuks extra zware en gave regtstammige OLMEN BOOMEN, staande in eene Weide aan het Hoeftje bij J. J. DE WINTER, onder Hein- kenszand. Informatien zijn te bekomen bij den Notaris Lens hoek te PKolphaarsdijk, -vfSBl, Op Donderdag den 23 December 1852, glpSg des morgens te 10 ure, aan den Zanddijk onder Kruiningen, van: ruim 3SO stuks ..-f.afë'ffs. aldaar staande opgaande OLMEN BOOMEN, grootendeels geschikt voor Werk- hout. Informatien te bekomen bij den Edel Achtb, Heer Mr. 8. K. van der Bilt, te Kappelleen ten Kantore van den Notaris A. PKRembges, te Kruiningen. Ta Goes, bij F. Klrruwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2