•v. n««Mi. Bin DR DER! JllfiREU'RIMN, ALBUM DER SCH00.1 KUNSTEN ALMANAKKEN, JAARBOEKJES PRENT WERKJES, het voornemen moet hebben aan den dag gelegd, om zich met zijn gezin te Parijs te vestigen. De heer Lightenvelt zou waarschijnlijk reeds in den loop der volgende maand derwaarts vertrekken. Sedert lang moet hij dit voornemen hebben gehad. Men wil, dat de heer Lightenveltten gevolge van dat vertrek zijn ontslag zon nemen als lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage. Men schrijft uil Houtrijken Polanen, 28 dezer: Dezer dagen heeft alhier het volgende treurige voor val plaats gehad: Zekere R. geraakte elders in twist met C.bij wien hij werkzaam en woonachtig was. Nog in drift ging R. naar huis en begaf zich te bed. Toen later C. ten zijnent kwam bragl hij R. het onbetamelijke van zijn gedrag onder het oog. Daarop ontbrandde het twistvuur op nieuw, tot eindelijk R. in woede te bedde uitsprong en C. met een dolkmes twee gevaarlijke wonden eene in het hoofd en eene in de borsttoebragt. Naar men verneemt staat de hoofdwonde goed doch baart die in de borst bekommering. Dejnstitie heeft zich de zaak aangetrokken. Men schrijft uil Sneek 26 November Zooals voorzien werd, is gisteren namiddag liet derde slagtoffer van het in ons vorig Nominer vermelde on geluk na een hevig lijden bezweken De vierde daarbij gekwetste persoon, zijnde een broeder van den laatst overledenen ongelukkige, leeft nog, doch lijdt ondragelijke smarten. Den 25 November bragten een paar maréchaus sees te 's Hertogenbosch een gevangene in het huis van arrest, toen het paard van een hunner begon te stei geren de ruiter schoof er afen in plaats van de teugels los Ie laten hield hij die vast, zoodat het stei gerende paard zijn evenwigt verloor, en eer zijn ge vallen ruiter den tijd had om op te staan, achterover op diens lijf viel. Iedereen achtte den man verplet terd; hij >s echter alleen door de punt van het zadel gevaarlijk in den rug gekwetst. Men schrijft uit Rotterdam van den 30 dezer Gisteren avond vierde gelijk was aangekondigd de Nector onzer tooneelkunstenaars de grijze van Hanswijk het feest zijner vijftigjarige tooneel- dienst, met de titelrol in Molières blijspel de Vrek. De zaal was buitengewoon verlicht met guirlanden en schilden, waarop de voornaamste rollen waarin de heer van Hanswijk vroeger uitmuntte, stonden uit gedrukt, voor deze plegtigheid doelmatig versierd en opgevuld met toeschouwersdie den hoog ver heven kunstenaarzoo bij zijn opkomen als gedu rende de voorstelling met levendige toejuichingen hunne hulde bragten. Na den afloop van het stuk hetwelk den beneficiant de eer der terugroeping ver schafte spiak de heer van Hanswijk met bewo gen stern een afscheidsgroet uit waarin zich een aantal leden van het Zuid-Hollandsche looneel om den feestvierende schaarden en een op deze gele genheid toepasselijk lied zongen. Toen trad de heer Peters op en stelde den grijsaard eene fraai be werkte zilveren snuifdoos ter hand waarin zich een aanzienlijk geschenk in bankpapier bevond door de voornaamste geabbonneerden en vrienden van den heer van Hanswijk bijeengebragl nem daarbij toesprekende in eenige dichtregelen naar aanleiding waarvan de dames Stopendaal en van Ollefen den grijsaard eene gouden kroon op het hoofd drukten helweik zigtbaar niet alleen op hem zelverr maar ook op de toeschouwers een diepen indruk maakte. Een tweede koorgezang gevolgd door nieuwe eer bewijzen aan den gekroonden kunstenaar door de toe schouwers gebragt, besloot deze treffende plegtigheid; eene pleglheid gewis zeer vereerend voor den heer van Hanswijk maar niet minder voor onze stad die op dezen avond alweder heeft getoond dat zij ware verdiensten weet te waarderen en te huldigen. Men schrijft uit Amsterdam van den 29 dezer: Dezen middag ten een ure hield de Iloogleeraar M. des Jmorie van der Hoevenin het auditori um van hel athaenaeum illustre dezer stad, eene re devoering bij gelegenheid dal zijn vader de heer Abraham des Jmorie van der Hoeven, het 25 jarig jubelfeest van zijne ambtsbekleeding als Hoog leeraar vierde. De sprekernagaande dal niet elk tijdvak in het leven van het meerendeel der men- schen werd gevierd gaf rekenschap, waarom dit plaats had bij het jubelfeest zijns vadeis Hij schet ste verder wat zijn vader had verrigt en hoe hij ze genrijk werkzaam had kunnen zijn- 1. voor den bloei der Nederlandsehe kanselwelsprekendheid en 2. voor den inwendigen bloei der Remonstrantsch Gereformeerde Broederschap. Deze redevoering maak te een diepen indruk op en werd daverend toegejuicht door de groote schaar van hoorders welke gekomen was om hulde te bewijzen aan beide Hoogleeraren aan spreker en feestvierende tevens. Men schrijft uit Meppel van den 28 dezer In eene vergadering van den Raad dezer Gemeen te dd. 25 dezer is ter tafel gebragt een voorstel van den heer J. L. Nijsingh, Burgemeester van de Wijk en Zuidwolde strekkende om in overleg met het Bestuur van Meppel maatregelen te beramen ten einde een grind of kunstweg daar te stellen tus- schen Meppel en Hoogeveen via de Wijk en Zuid wolde. Dit voorstel is in handen eener Commissie uit den Raad gesteld ter fine van onderzoek en ad vies. Mogt hetzelve gunstig opgenomen en aan deze zaak uitvoering gegeven worden alsdan zoude niet alleen de communicatie tusschen Meppel en Hooge veen vergemakkelijkt en bevorderd worden maar vooral ook met het oog op den geconcessioneerden grindweg van de Dernesvaart aan de gemeenschap en handel tusschen de beide eerste en de laatstgemelde gemeenten eene meerdere levendigheid moeten tocge- bragt worden, aangezien de gemeente Zuidwolde bij kans onmiddelijk aan de Dernesvaart grenst. Men schrijft uit Sneek van den 29 November: Gisteren namiddag had ten aanschouwe van eene talrijke diep bewogen menigte de ter aarde bestel ling van de overblijfselen der drie bij de ramp van 11. Donderdag omgekomen ongelukkigen. De vierde alhoewel niet builen gevaar schijnt hoop op her stelling te geven. Men berigt als eene bijzonderheid, dat thans zoo vele duizende wilde ganzen naar de binnenwateren trekken als niemand zich herinneren kan. Hieruit meent men eenen strengen winter te kunnen voor spellen. BiWIIL IlIiWlfUlIiai. DUITSCHLAND. - Fr,asi;kirt, den 28 November. Men verneemt, dat ter gelegenheid van de talrijke verplaatsingen en bevorderingen welke dezer dagen bij het Oostenrijksche leger hebben plaats gehad al degenen die voor het verrigten van de velddienst niet volkomen in staat werden bevonden zonder onder scheid van persoon op non-activiteit zijn gesteld. Dier, ten gevolge staan thans aan het hoofd der rege- menten en vestingen alleen officieren die ofschoon niet jong, toch naar ligchaam en geest krachtvol ge noeg zijn, om de vermoeijenis van den krijg te kunnen verduren. Deze hervorming in het leger kon natuur lijk niet zonder bezwaar voorde schatkist geschieden. ENGELAND. - Lohden den 38 November. Bij de laatste halfjaarlijksche vergadering der Great Northern Railway Compony hief een der aandeelhou ders luide klagten aan over de ontzaggelijke sommen, die de directeuren aan processen verspillen. En hij had er ook wel reden toe want sedert de oprigting der maatschappij heeft de directie daaraan 750 000 pd. sl. besteed zijnde 3500 pd. st. voor elke mijl lengte van den spoorweg. De laatste berekeningen hebben tot uilkomst gegeven dat de Vereenigde Staten eene oppervlakte beslaan van 3,136,447 vierkante mijlen met eene bevolking van zeven zielen voor elke vierkante mijl. Waren die uitgestrekte gewesten zoo digt bevolkt als Nederland en Belgie (267 zielen per vierkante mijl) dan zou het getal inwoners de ontzaggelijke menigte van 837,434.019 bedragen, of nagenoeg 4/5 van het getal menschen. dat men thans op den geheelen aard bol aanwezig rekent. FRANKRIJK. Pakijs den J December. Heden is een decreet van Bodewijk Napoleon verschenen waarbij gratie wordt verleend aan alle personen, tegen wie vervolgingen zijn ingesteld, we gens overtreding van de drukperswet. Ook zal, naar men verneemtnog een ander decreet verschijnen waarbij kwijtschelding wordt verleend aan hen die zich aan ligte overtredingen hebben schuldig gemaakt. Gelijk bekend iszal het keizerrijk morgen ge proclameerd worden dit zal geschieden in of van af het stadhuis. Van alle officieele zijden kan thans medegedeeld worden, dat niet alleen het leger, maar ook de nationale garde van het departement der Seine bij die plegtigheid zal vertegenwoordigd zijn. 28 Nov. Alhoewel het heden Zondag is wordt de opening der stembriefjes met allen ijver voortgezet, en dit dient ook wel, zal men op Woens dag gereed zijn. Aan den avond van dien dag toch moet de uitslag der stemming met alle mogelijke plegtigheid aan Lodewyk Napoleon op St, Cloud worden bekend gemaakt. Den volgenden dag, Don derdag zal de afkondiging van het keizerrijk in de tuilleriën plaats hebben in tegenwoordigheid der groote staalsligchamen. Dienzeifden avond zal de eer ste keizerlijke receptie plaats hebben en Zaturdag daaraanvolgende zal er groote gala-audiëntie gegeven worden. In het departement Cóte-d'Or hebben 402 ge meenten zich éénstemmig vóór het keizerrijk ver klaard 95 andere hebben slechts één enkel neen in de stembus gevonden. In het departement de la Meuse hebben zich 222 gemeenten met algemeene stemmen vóór de ver andering van den regeringsvorm verklaard 95 ge meenten hadden ieder slechts één neen 45 andere ieder slechts twee neen. Van de volgende Artikelen te Goes, Van den 16 tot den 30 November 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f 8,75. Rogge f6,97 Vroege Gerstf 5,32. Late Gerst f 5,05. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Bonnen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 8,12. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel 10,75. Rogge Meel f8,62. allenper mudde. Boter f0,97. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. StoJk- sche Kaas 50 cs. Leidsche Kaas 40 cs Witte Brood 32§. cs Tarwe Brood 19j cs. Rogge Brood 14 cs. Ossén-Vleeseh 50 cs. Koe-Vleescii 50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleescb 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 70 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 3,25. de mudde. Jenever 1 65,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f7,50. per'wisse. Groote TakkeLossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de ditbb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 0,00 Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. Bij de Boekhandelaars F. KLEEUWENS ZOON, zijn voor het ophanden St. Nicolaas-Eeest in ruime mate voorhanden en voor kinderen van allerlei leeftijd. In de uitgebreidste sortering vindt men ze van al lerhande prijzenals van f 0,05 tot 3,90waaron der moet genoemd worden door C. SCHMID. met Staalgravuren in prachtig Blaauw Linnen Bandje. Prijs f 2,90. Verder vindt men Hendrikeen allerliefst prentenboekjef 0,45. BULDERDIJKKindergedichtjes, - 1,40. ERANCYNTJE de BOER, Gedichtjes voor Kinderen- 1,40. De Vriend van Kleine en Groote Kinderen, - 1,80 VAN OSReizen der Engelsohen2 dln., - 3,90. Voorts ligt bij hen een lijst ter Inteekening van het noord- en zuid-nederlandsch romantisch, krltlesch en hïstoriesch kunstblad. In Twaalf afleveringenprijs per aflevering f 1,25. i - - Tk Goes, bij F. Klrbüwens <fc Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2