GOESSCHE (OIRAYT. 18 ë2. I '^JC. Wr^ï /I DONDERDAG 2§> NOVEMBER, BliTWII MMlflISTMTilfL BEKENDMAKING. I ARMEM-PATROHIAAT. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f j ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten, van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het Bureau van Stemopneming aldaar ontvan gen hebbende de Processen-Verbaal van Inlevering der Stembriefjes, en het opmaken der gedane Stem ming ter benoeming van Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goes gehouden den 24 en 25 dezer maand uit welk laatste blijktdat tot Leden van die Kamer met volstrekte meerder heid van stemmen zijn benoemd de Heeren Voor Goes. Johannes Fransen van de Otto Verhagen. Cornells NortierPz. Harinck. Vook Kattbndijke Jacob van 'de Voor Kruiningen. terwijl voor de Gemeente s Heer Arendskerke eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de Heeren J. C. Kakebeeke. L. de FouwJz. J. Smijtegeld A. Schilham. bekomen hebbende de eerste vier en de overigen ieder twee Stemmenwelke herstemming is bepaald op PP oensdag den 8slen December J852 en de ope ning der Stembriefjes den volgenden dag des voor middags ten tien ure. Brengen overeenkomstig Art. 18 van het Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland van 20 Augustus den 1852 No. 36, tér kennis van een 1 September ieder die het aangaatdat afschriften van genoemde Processen-Verbaalter gewone plaats in deze Ge meente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften voor een ieder ter inzage ter Stedelijke Secretarie zijn nedergelegd waar dezelve dagelijks, uitgenomen des Zondagsin den voormiddag van 10 tot 2 ure voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten Baadhuize van Goesden 25 November 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. In eenen tijd waarin veel over het toenemen van armoede wordt geklaagd en veel tot leeniging van de armoede wordt gedaan, is het vrij natuurlijk, dat men ook en vooral naai het middel uitziet om armoede zooveel mogelijk te voorkomen. Sommigen schijnt het zeer gemakkelijk dat middel te vinden anderen schroomen zelfs er naar te zoeken overtuigd als zij meenen te zijn, dat men dit toch nooit bereiken kan. Maar de waarheid ligt ook hier in het midden. Het is zeker hoogst moeijelijk het hoofd te bieden aan een kwaad dat zich alom met zooveel kracht verheft maar het is niet onmogelijk om het althans eeniger- mate tegen te gaan mits men het kwaad in deszelfs oorsprong opspore en met volharding arbeide aan de genezing, die door vele en gewigtige bezwaren belem merd wordt. Reeds is het door de ondervinding ge bleken dat vermeerdering van arbeid geen voldoend geneesmiddel biedt zoolang zij die daardoor gebaat worden niet geleerd hebben van de vruchten van hunnen arbeid het regte gebruik te maken. Op de zedelijkheid der mindere klasse te werken kennis uit te breiden en godsdienstzin te bevorderen de overtuiging te vestigen dat orde spaarzaamheid eerlijkheid en matigheid voorwaarden zijn voor maat schappelijk weivaren dat is eene eerste en voorname behoefte. Maar aan den anderen kant is het ook waar, dat bij den armen die opwekking maar al te weinig ingang vindt als zij niet gepaard gaat met de aan wijzing der hulpmiddelen om in tijdelijke behoeften te vóórzien. Dat liet eerste intusschen ligter valt dan het laatste, is naauweltjks noodig te zeggen. En wie eenigë ervaring verkregen iieeft in den omgang met de behoeftige volksklasse, stelt als de eerste voorwaar de om haar nuttig te zijn de noodzakelijkheid om bij alles wat men doet ter verbetering van haren ze delijken toestand ook de gelegenheid aan te wijzen, dat de zedelijke kracht zich ontwikkelen kan. De overtuiging van een en ander, dat hier slechts met een woord kan aangestipt worden heeft den grond gelegd tot eene inrigting, die thans in vele plaatsen van ons vaderland gevonden wordt namelijk: het Armen-Patronaat. Men is daarbij van het denk beeld uitgegaan dat het billijk en verpligtend is den minvermogenden belangstelling te toonen, hem tot de bewustheid te brengen dat van eigen ontwikkeling, van trouwe en naauwgezette pligtsbetrachting, vooral van vermeerderden godsdienstzin zijn toestand voor een groot deel afhankelijk is. Men heeft zich daarom voorgesteld hem die belangstelling te toonen door hem Ie bezoeken en zich met zijne omstandigheden bekend te maken hem de gelegenheid te geven of te doen gebruiken, om nuttig onderwijs te ontvangen, hein aan te sporen tot alles wat goed en eerlijk is, hem zooveel mogelijk waar dit noodig is en kan in het vinden van nuttigen arbeid behulpzaam te zijn en vooral te werken op het opkomend geslacht en de kinderen der behoeftigen in staat te stellen om zich in zoodanige Kundigheden en handwerken te oefenen, als hén deri weg banen om later in eigen behoefte te kunnen voorzien. Ook in onze stad hebben eenige leden der Her vormde Gemeente eene proeve genomen, of zij door zoodanige bemoeijingen iets zouden kunnen doen, om de bestaande armoede te helpen lenigen en ware het mogelijk hare uitbreiding eenigermate tegen te gaan. Reeds in bet vorige jaar vereenigden ziel) tot dit doei de HH. R. B. van den Bosch, G. IJKakebeeke, N. J. F. VerschoorP. AIlochart5 Piccardt, J. P. Kakebeeke van Rcntergem de Fouw Pieterse S. de Jonge Mulock Houwer A. NortierT. van Heel en li. AGromjongh. In eenen kleinen kring en op kleine schaal poogden zij hun oogmerk te bereiken. En nu zij gedurende een jaar niet onvruchtbaar werkzaam waren en een gunstig resultaat verkregen, meenen zij vrijmoedigheid te hebben, om de verdere behartiging dezer zaak aan hunne stadgenooten te kunnen aanbevelen, terwijl zij bereid zijn om mededeoling te doen van hetgeen zij hebben verrigt en van de uitkomst, die zij verkregen. Door de omzetting van eene betrekkelijk geringe som konden zij enkele personen of voor een tijd ge heel in hun onderhoud doen voorzien of althans in enkele opzigten te hulp komen. Ook de belangen der jeugd waren het voorwerp hunner hemoeijing en was ook al de werkkring zeer beperktdie zij zich moesten afbakenen zij meenen te kunnen bewijzen, dat bij eenige opoffering eenen hoogst gewenschten ;en niet onzekeren uitslag kan worden versregen. Het valt niet te ontkennen, dat de zaak, die men voorstaat nog voor veel verbetering vatbaar is, maar het ligt in den aard der zaak, dat men van eene proef neming niet verwachten kan, wat eerst door vereende krachten en ijverigen voortgang bij langzame uitbrei ding kan verkregen worden. Maar het is reeds we) als de proef de deugdelijkheid van doel en werking verzekert. En zonder twijfel kan het Armer,-Patro naat, naar de behoefte van ons armen personeel iri- gerigt ook hier aan groote belangendienstbaar zijn. Men beschouwe het slechts niet als eene inrigting die zich nevens de bestaande middelen tol armverzor ging eene plaats zoekt te verwerven maar veelmeer als een middel om de bestaande inriglingên te steunen, met deze mede te werken en alzoo met vereende pogingen het oogmerk dat allen moeten bedoelen te bereiken de verbetering van liet lot der armen bovenal door aankweeking van godsvrucht zedelijk heid en deugd. 'MtSSa GOES den S5 November De verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken heden afgeloopen zijndehaasten wij ons daarvan de lezers dezer Courant mededeeling te doen. 'Stembus Goes, Getal Kiezers 56 Opgekomen 27. Biljetten in de Bus 27 waarvan i blanco. Hebben verkregen de Heeren: F. van de Put- te 24 O. Verhagen 23 PBurger 23 C. Pilaar 21, A. Norlier. Pz. 20, M. j. Jlarinek 18, J. C. Kakebeeke 5, G. H. Kakebeeke 4, N. Vervenne Pz. 3 M. J. de fongh 3 C. P. Soutendam 3, P. A. Hoe har l 2, M. HHarinck 1,7. G, J. van den Bosch 1 j. Kakebeeke 1 P. F. de Jonge 1, C. A. van Renterghem 1 F, S. A. litrdel 1 en IJC Pilaar 1 stem zoodat ue zes eerstgenoemden zijn verkozen. Stembus Kattendijke c. a. Getal Kiezers 18. Opgekomen 13, gelijk getal in de bus. Hebben verkregen de Heeren 7. G. J. van den Bosch 11,7. II. van den Bosch en C. BI. de Bruin Kops ieder 1 stem zoodat eerstgenoemde is benoemd. Stembus *s Heer Abrndskerkk o. a. Getal Kiezers Opgekomen 13, gelijk getal in de bus. Hebben verkregen de Heeren C. Kakebeeke 4 L. de FouwJz, J. VermetJ. Smijtegeld Bedel en A. Schilham ieder 2 en P. 8. Remijn 1 stem, Alzoo overstemming tusschen de 5 eerste op 8 December aanstaande Stembus Kruiningen. Getal Kiezers 7. Opge komen 6 gelijk getal in de bus. Met algemeene stemmen benoemd de Heer F. C. Baarens. Bij besluit van 21 Nov jl. N°. 23 heeft Z. M, goedgevonden te benoemen bij de Rust. Schuit. -. Bat, N°, 3, 3de Cornp. tot Kapit, S. de Graag, thans 1ste Luit. Tot 1ste Luit, L, Boogaert thans 2de Luit. Tot 2de Luit, J. C. D. van den Bussche, vroe ger Fourrier bij de dienstdoende schutterij te Goes.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1