2i8de Slaats-Loterij. «TOTIiTOlT FA'IL'LESSEHENT. gisteren reeds ais verstopt door rijtuigen enmenschen, zoodat men ter naauwernood voort kon komen. Te midden van ai de drukte werkten, gisteren en heden nacht, een aantal arbeiders aan het oprigten van stel» laadjen het ophangen van ronwkleeden enz. Het paradebed werd gisteren door 65,073 personen be zocht, waaronder de krijgslieden en depulatiën van het vasteland die de begrafenis plegtigheid kwamen bijwonen, eenige Ëngelsche troepen cavallerie, artil lerie en infanterie, eene menigte particnlieren en ein delijk, legenden avond, de tegenwoordige hertog van FFellinglvn vergezeld van een aantal vrienden der familie terwijl ten laatste mede alle bedienden van wijlen den hertog toegelaten werden, om het lijk huns meesters voor de laatste maai te zien. Langs den ge- heelen weg, welke de lijkstoet moest volgen, hadden zich 's nachts reeds duizende en dnizende menschen geschaard ten einde zeker te zijn van den stoel te zullen zien voorbij trekken. Zeker is het dat naau- welijks de helft der bevolking beden nacht gernst heeft. Tegen den ochtend nam de drukte natuurlijk toe zoodat te zeven ure reeds elk plekje gronds op den neg bezet was. Te negen ure begon het neder op te klaren en verving een heldere zonneschijn den stofregen welke gedurende den geheelen nacht om trent onafgebroken had voortgeduurd. Van een aantal huizen werden onmiadelijk rouwvlaggen uitgestoken en Temple-bar was zoo gedecoreerd dat men het oude gebouw naauweiijks kon herkennen. Van beide zijden was bet gebouw met een ronwkleed, met zilver afgezet versierd waarop de wapens van den over leden held prijkten, enz. Het geheel had een prachtig voorkomen. Ten zes ure verzamelden zich de troepen, die den stoel zouden vergezellen, op het paradeplein. Ten half acht ure hadden zij zich in orde geschaard, overeenkomstig hel programma en nimmer werd in Engeland welligt iets prachtigers gezien. Het schit terende en de buitengewone verscheidenheid der uni formen, gevoegd bij den eensklaps opgehelderde» he mel droeg daartoe veel bij. De aanvang van den togt werd door 17 kanonschoten aangekondigd. Wel dra zette zich de stoel in beweging en volgde den bij het programma omschreven weg. Hij was zoo tal rijk en uitgebreid dal eerst te tien ure de laatste daartoe behoorende personen, de paradeplaats hadden verlaten. De plegtigheid liep mei eene bewonderens waardige* orde af, terwijl men bij al het gewoel en gedrang van eene ontelbare en onafzienbare menigte slechts hel verlies vanéén menschenleven te betreuren heeft, lien jongeling was namelijk in Charing Cross van het dak vaneen huis gevallenen overleed binnen een half uur aan de gevolgen van den Tal, De hoofd kerk van St. Paulus was op eene meer dan prachtige wijze versierd en van binnen geheel met rouw behangen, terwijl zij, het daglicht uitgesloten zijnde, geheel door gas verlicht was Nagenoeg 38,000 personen woonden de lijkdienst in de kerk bij. Gedurende den geheelen dog waren alle winkels gesloten, en werd bij mssehenp'oozen hel gelui der klokken gehoord. Beriglen uit Panama melden, dal er honderde spoorweg arbeiders het werk hadden gestaakt en er eene boitengewone sterfte onder de Amerikaansche en lersche arbeideis heerschte. 3n 14 dagen tijds naren van !50 personen 52 overleden. De Times behelst heden weder een artikel over den staat tan zaken in Frankrijk. Hel blad verwon dert zich geenszins over de staatkunde van Lodewijk Napoleon die de oproepingen aan de voorstanders van de democratische repobliek en aan die van de wettige monarchie door hunne verbannen hoefden uitgevaardigdin den Monileur deed plaatsen. De Times houdt het er voor dat alleen in deze dagen lol het nemen van dien maatregel is overgegaan, om te doen uitkomen welk een gevaar de maatschappij zon loopen wanneer die mannen aan het bewind kwa men en datwanneer de tegenwoordige heilzame kracht der Regering in hel minst gefnuikt werd half Frankrijk zou worden omgebragl en de andere helft geplunderd. He! blad gelooft echter maar zoo gaaf weg niet dat de medegedeelde stukken echt zijn vooral wanneer hel zich de vindingrijkheid der Fiansche politic herinnert, en hondi het er voor, (iat zij aan het belsche machine te Marseille ook niet geheel vreemd was. Maar hoe dit ook zij de vrees wordt daardoor ««danig bij het volk gevoed, -dat het tot de gemlgtrckking moei komen, dat het nog niet i" ricn slcelttsien cn meest verwerpelijke» toe stand verier»!. De Times meent overigens, drs de woeste n> on verstandige plannen der democraten zeer heffen bij gedragen tot de tegenwoordige positie en magt van Lodewijk Napoleon en juist door aan te toonen dat de keus slechts tusscben de democraten en hem staatwint het gezag des Presidents. En hoewel het blad geen vriend van het tegenwoordige hoofd van den staat iszoo keurt het evenwel het gedrag der staatkundige uitgewekenen die zich thans in Engeland bevinden, af. De overneming van die op roepingen tot opstand en moord in den Monileur, geeft dezelve eene soort van belangrijkheid welke ze niet verdienen. Wat het adres van den graaf van Chambord betreft, dit niets heeft uitgewerkt vermits de staatkunde van Lodewijk Napoleon de partij der Royalisten van hare twee hoofd-elemen- ten: de geestelijkheid en de absolutisten heeft be roofd. Van dien kant heeft Lodewijk Napoleon ook niets te vreezen. Doch de gevaren die hij loopt en die eenmaal zijn regeringstelsel zullen om verwerpen zijn gelegen in deszelfs aard en zamen- stelling de onwettigheid van deszelfs ontstaan enz. «Niets is meer waard,» zoo besluit het blad, dan de verklaring van den graaf van Chamborddat, terwijl de Fransche natie openlijk haar oud verlangen naar een monarchaal bestuur toont, zij eene monar chie kiestdie haar niet de rust kan schenken waarnaar zij zoo zeer verlangt doch de vrees voor rampen, waaraan zij pas ontsnapt is, verhindert haar thans zich een juist denkbeeld te vormen in hoeverre zij door ligtgeloovigheid wordt misleiden welke lasten in het vervolg op haar znllen drukken. FRANKRIJK. Parijs, den J7 November. Er is heden wederom eene protestatie verschenen tegen de herstelling van het keizerrijk zij is onder teekend door Felix Pyatde bekende letterkundige en voormalig volksvertegenwoordiger daarin spoort hij de democraten niet alleen aart om zich van de stemming te onthouden maar verklaart zelfs dat in dezen oogenblik de heiligste pligt van hel volk van Frankrijk is: opstand. Men beweert ook, dat de Prinsen van Orleans een manifest zullen uilvaardigen wel onderrigte per sonen meenen evenwel het tegendeel Ie kunnen ver zekeren. Ook heeft de policie heden onderscheidene gedruk te stokken in beslag genomen waarin de legitimis ten den kiezers den raad geven om zich van de stemming te onthouden. De weinige legitimisten die tevens leden van de wetgevende vergadering zijnhebben gisteren eene zamenkomst gehouden en aan de hoofden hunner partij beloofd zoodra dat staatsligchaam zal verga- derenhun ontslag in Je dienen. Men verzekert ook dat de Heer de Monlalemberl en zijne vrien den de leden van de wetgevende vergadering die zijne gevoelen deelen eveneens- hun ontslag znllen indienenvermits zij de opening der stembriefjes niet willen bijwonen en in niets tot de herstelling van het keizerrijk wenseberi bij te dragen. Dingsdags avonds had in de Opera Comique de officiële voorstelling plaats die uitgesteld werd we gens het overlijden van den Hertog van Leuchlen- berg. Ofschoon Lodewijk Napoleon door vele toe» schouwers begroet werd inet de kreetLeve de Keizer, schijnt deze soirée zich over het algemeen door eene zekere koelheid len zijnen opzigte geken merkt te hebben heigeen trouwens veeltijds het ge val is bij dergelijke aangelegenheden, wordende er de geestdrift door de étiqette gedood. Het besïnit tot vermindering van het leger heeft hier eene niet geringe sensatie gemaakt. De maatre gel gaf stof tot uiteenloopende beschouwingen. Over het algemeen hield men heui voor belangrijk doch het meer of mindere belang maakte een punt van gesehil uit. Aan de eene zijde wees men op de aan zienlijke vermindering van 20,000.000 francs, die daardoor in de rijksuitgaven wordt verkregen en hield staande dat de tegenwoordige vermindering van het leger de beste en meest afdoende verzekering is, dal Lodewijk Napoleon er niet aan denkt den vrede in Europa te storen. Aan de andere zijde beweerde men, dat, tegenover het hooge cijfer der rijks be grooting, eene vermindering van 20 millioen zoo aan» zienlijk niet is; te minder, omdat men op eene ver mindering van hel leger met 75,000 man gerekend had dat de vrede in Europa niet zal gestoord wor den, hoopte men vurig, doch vond geen den minsten waarborg in de vermindering van het leger met 30.000 man, vermits het staande leger daardoor niet derwijze verzwakt wordtom niet onverwijld den oorlog te kunnen aanvangen en in ieder geval de naar hunne haardsteden terug gezonden 30,000 man, in weinige dagen weder onder de wapenen geroepen kunnen worden. De Emaneipateur van Kamerijk meldtdat zeker rijk grondeigenaar in eene gemeente van hat departement du Nord met iemand onlangs een con tract heeft gesloten, volgens hetwelk hij zich verbond, om den laatste 12000 fr. te laten erven op voor waarde dat deze een jaar zou doorbrengen in den grafkelder waarin hij zou wordeD bijgezet en gedu rende eiken dag zijne laarzen glimmend en zijn hoed schoon te maken. De rijke grondbezitter, overleden zijnde werd gebalsemd, weder aangekleed en in den grafkelder geplaatst. Thans worden eiken dag door den heer N. zijne laarzen glimmend en zijn hoed schoon gemaaktten einde aan de voorwaarden van het contract te voldoen, waarvoor hij dan ook 12Ó00 fr. zal ontvangen. De Emaneipateur meent echter, dat de familie des overledene het contract zeer goed nietig kan laten verklaren vermits uit den inhoud genoegzaam blijktdat de overledene niet wel bij zinnen was. In den nacht van 20 op 21 October jl. barstte een hevige storm uit het N.N.O. los, over de haven van Tripoli van de acht en twintig daar ten anker liggende schepen werden twee en twintig op de kust geworpen en verbrijzeld. Zes Tnrksche schepen waaronder twee oorlogsbrikken, zijn met groote schade aan deze ramp ontkomen. De orkaan heeft vier en twintig uren aangehouden doch is daarna plotseling bedaard. Volgens de laatst ontvangen berigten (13 Novernb.) zijn nog negen schepen bij dezen storm op de kusten van Tripoli verongelukt. De equipagien van de in de haven gestrande schepen zijn gered. Slechts vier matrozen, twee Europeanen en twee Turken, hebben het leven verloren. Bij Vizen in Portugal, is onlangs eene mis daad gepleegd van welke de broeder van den graaf de Thomar het slagtoffer werd. De heer Enadio Cabralis namelijk op den grooten weg vermoord. Bij het onderzoek dal dienaangaande is ingesteld bleek, dat Enadio bij vergissing, en dus in de plaats van een ander, is gedood. De moordenaars zijn twee jongelieden, Moroez, genaamd; zij wachtten in eene hinderlaag hunnen oom af, dien zij vermoorden wiiden, toen de heer Cabral daar voorbij kwam; de misda digers zogen hem voor hunnen oom aan en doodden hem door middel van een geweerschot. Het dagblad La Ley waaruit dit berigt is over genomen en dat een orgaan van den graaf de Tho mar is verklaart dan ook dal de moord van diens broeder geen gevolg is van staatkundigen haat. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 5de Klasse. 16de Lijst. No. 6938 een Prijs van f 1000. nakomelingen van ABRSAARI en HENDRIK ONBMBOKK, in het jaar JIG8© vermoedelijk gewoond hebbende in Zee land, worden in hun belang uilgenoodigd, zich met gefrankeerde brieven bekend te maken onder de letter O. aan de firma Kleeüwzsss fy Zoon te Goes. Ter voldoening aan art. 885 van liet Wetboek van Koophandelworden do Scbuldeischers in het Faillissement van MARIMUS LKCKISj opgeroepen om op kVoensdag den achtsten December 3800 twee-en-vijftig dos na middags ten zes ure ter Raadkamer der Arron- dissements Regtbank te Goes ten Stadhuize aldaar te verschijnen, ten einde de REKENING en VER ANTWOORDING aan te hooien welke door den Curator ten overstaan van den Regter-Commissaris zal worden afgelegd. Axel 18 November 1852. De Curator in genoemd Faillissement II. J. tan ECK. Te Goes, bij F. Klkebvvens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2