GOESSCBE COURANT. 1853. MAANDAG 22 NOVEMBER. Biiask iiiiwmiiiai. «WIL IIMWWMlIieii. De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75 Franco per Post f .1,90. Gewone Advertenlien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels a f d,20 behalve het Zegelregt. GOES den SS November. Bij besluit van den 19 dezer, no. 82, heeft Z. M. goedgevonden 1°. Aan den Staatsraad in buitengewone dienst Mr. E. baron van Fredenburch met ingang van den 1 Januarij 1853, eervol ontslag te verltenen als Hoogstdeszelfs Commissaris in de Provincie Zeeland onder dankbetuiging voor de door hem in die betrek king bewezen diensten en 2°. in zijne plaats te benoemen Jhr. Mr. J. G. H. van Tets referendaris van de 1ste klasse bij den Raad van State en referendaris bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Nog heeft Z. M. bij besluit van den 17 dezer, benoemd den heer M. Pieper tot gezworen van den polder Waarde c. a. Het was ons ontsnapt en wij hebben verzuimd te melden, dat onze stadgenoot, de heer Otto Fer- hagen is benoemd tot lid van het Koninklijk Insti tuut voor Ingeniers. Aan de beide alhier in aanbouw zijnde fabrie ken voor meekrap-bereiding, wordt met kracht voort- gewerkt. Aan die der Maatschappij van verbeterde Meekrap-Bereiding zijn ruim 200 werklieden bezig, die ieder een dagloon genieten van 80 cent tot ƒ1,40. Voorleden Zaturdag werd van wege Professor Bleek rode aan ieder arbeider eene extra uitdeeling ge daan van één pond vleesch. Wij juichen dit denk beeld volkomen toeeen krachtig voedsel is voor den werkman eene behoefte, die anders veelal wordt gestild door prikkelende en opwekkende middelen weinig geschikt om de krachten te onderhouden. Moge bij dergelijke gelegenheden dit voorbeeld na volging vinden en alzoo den arbeidersstand van tijd tot tijd een spoorslag gegeven worden, het voor ve len verderfelijk gebruik van sterke dranken te ver minderen en liever hun geld te besteden aan gezond en krachtig voedsel. Bij Kon. besl. var. 16 dezer zijn met het oog op art. 76 der gemeentewet, bepalingen voorge schreven omtrent de door den Burgemeester te dra gen onderscheidingsteekenen. Dit besluit luidt als volgt Wij Willem III enz. Art. 1. De onderscheidingsteekenen, door den Bur gemeester te dragen, bestaan in een zilveren penning hebbende een middellijn van veertig streepen en ver- toonende aan de eene zijde het wapen des rijks, aan de andere dat der gemeente, of, zoo de gemeente geen wapen heeft, den naam der gemeente; de pen ning hangende op de borst hetzij aan een zilveren ket n hetzij aan een oranje zijden lintde keten of het lint op de beide schouders aan den rok of het op perkleed vastgehecht. Art 2, De Burgemeester draagt de onderscheidings teekenen wanneer hij voorzit in de vergadering van den Baad Ingeval van brand of van oproerige beweging van zarrienscholing of andere sloornis der openbare orde zich in het openbaar vertoont Uit krach te van art. 188 der gemeentewet, of van eenige andere wel persoonlijk in het openbaar beve len geeft Bij plcgtige gelegenheden namens de gemeente op komt. Art. 3. Bij ontstentenis van den Burgemeester wor den de teekenen, in de bij het vorig artikel omschre ven gevallen, gedragen door dengeen, die hem ver vangt. Dit besluit treedt in werking met den 1 Japuarij van het volgende jaar. Onze Minister van Binnen). Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, enz. De Minister vau Binnenlandsche Zaken heeft voor het einde van Januarij 1853 de Gemeente-Be sturen de volgende opgaven gevraagd 1. van het bedrag der inkomsten van elke Gemeente 2. der plaatselijke belastingen 3. der plaatselijke uitgaven 4. der plaatselijke schulden. Deze opgaven moeten getrokken worden zooveel mogelijk uit de jaarre keningen van 1850. Ook deze gevraagde renseigne- menten staan in verband met de statistiek voor ons Rijk. Men schrijft uit Leijden van den 13 dezer Heden had in de nabijheid dezer stad op de ri vier de Zijl, een droevig ongeluk plaats. Een schip persknecht viel van zijn vaartuig en worstelde met den dood. Zekere Dirk Meelalhier woonachtig bevond zich op dat oogenblik met zijne melkschuit in de nabijheid en begaf zich dadelijk te water om den ongelukkigen schipper te redden; doch hij wordt door dezen zoo vastgehouden, dat zijne bekwaamheid in het zwemmen nutteloos werd en hij met den man dien hij zoo edelmoedig zocht te behouden zijnen dood in de golven vond. Dit ongeluk is te betreurenswaardiger daar genoemde D. M. eene vrouwdie weldra weder moeder zal worden en twee jonge kinderen nalaat. Men leest het volgende in het Handelsblad: Wij vernemen dat gisteren het vertrek van hier van den derden trein op den Hollandschen Spoor weg vertraagd is geworden door het buiten spoor geraken der locomotief de Hoopwelke den trein op een ander spoor zoude brengen. Dit derailleren is natuurlijker wijze niet te weeg gebragt door het te hard rijden daar zulks nog vóór het vertrek plaats vond en men, zoo als gewoonlijk bij spoor- verwisseling zeer langzaam reed. Men verzekert dan ook dat dit ongeval wederom veroorzaakt is door het ongelijk stellen der veren, zijnde deze zelf de locomotief dan ook nu reeds voor de derde maal gederailleerd. Men schrijft uit Amsterdam 20 November Dezen nacht, omstreeks 4 ure, ontstond er brand ten huize van A. Paling broodbakker op de An- geliersgracht en hoek laatste Dwarsstraat, en wel op den zolder, welke, even als de vliering en het dak geheel afgebrand is. De oorzaak van den brand is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de bewo ner omstreeks 2 ure, met eene brandende lamp op den zolder is geweest om brandstoffen af te halen, en naar alle waarschijnlijkheid een vonk in den voorraad is gevallen. Door het spoedig aanrukken van vijf spuiten hare krachtdadige werking en uitmuntende directie, is de brand dezen ochtend leeds voor acht ure volkomen gebluscht geweest. Men schrijft uit den Helder, 19 November: De beide oorlogschepen Doggersbank en de Prins van Oranje zijn heden binnen deze haven gesleept. Het oog verlustigt zich weder even als vroeger bij het zien van zoovele oorlogsbodems binnen deze haven» Men schrijft uit Arnhem, 18 November: Alhier is binnengebragt A. Peek, beschuldigd van te Culenborg zijne vrouw om het leven te hebben gebragt. Hij zal op den 2 December e. k. te regt staan endoorden advokaat Hennij worden verdedigd Men schrijft uit Barneveld 17 November: In den avond van gisteren heeft op de grensschei ding der gemeenten Barneveld en Ermelo, langs den openbaren wegeene gruwelijke aanranding plaats gehad. Een meisje van 22 jaren is door drie jonge lingen onverhoeds aangevallen en terwijl zij door twee van hen werd vastgehouden door den derde verkracht. De laatstbedoelde is aangehouden en heden gevankelijk naar Arnhem overgebragt. Hij heeft be ieden dat hij, in staat van beschonkenheid verkee- reiide inderdaad het hier bedoelde meisje geweld dadig heeft aangerand, en, daarin geholpen door zijne twee kameraden die den tegenweer van het meisje hadden beletop haar de misdaad voJbragt heeft. Naar luid zijner verklaring wag het plan voor dezen afschuwelijken aanval te voren tusschen de schuldigen beraamd geworden, en moesten deze allen het slagt offer hebben misbruikt zoo niet een gelukkig toeval het meisje voor verdere schendingen bewaard en in de gelegenheid gesteld had om te ontvlugten. Men schrijft uit 's Herlogenbosch19 dezer: Heden ochtend ten 8 ure begaf de vlèeschhouwer PH., zich inde naast zijn huis staande vfeeschha), ten einde eenige voorbereidende bezigheden te ver- rigten. Nog pas was hij begonnen met zijn kapblok af te schaven oi hij werd door eene hevige bloed spuwing overvallen. Onmiddelijk werd hij naar huis gebragtdoch alvorens eenige geneeskundige hulp konde worden aangebragt was hij overleden. Hij laat eene weduwe met drie kinderen na. Men schrijft uit Rotterdam van den 18 dezer: Heden in den vroegen morgen omstreeks 5 uren ontstond er op de Botersloot alhierin de zooge naamde Boonengang, in de kuiperij van van Nielip,, een hevigen branddie in den aanvang een schrik barend aanzien had vooral om de nabijheid van een hooizolder en pakhuis van sterke dranken. Door den ijver der brandweer was men den brand echter bin nen een uur geheel meester de oorzaak is tot nog toe onbekend. De Doitsche dagbladen bevatten het berigt dat de verdienstelijke Duitsche schrijfster Mw. von Lülzow, meer bekend onder den naam van Therese, den 16 September op het eiland Java is overleden en wel op een togtje, dat zij in de binnenlanden van Java maakte, terwijl zij in de volgende maand de terugreis naar haar vaderland wilde ondernemen. Het dagboek van hare reizen in het oostelijk gedeelte van Java moet geheel voltooid en hoogst belangrijk zijn. Te Parijs heeft men het plan gevormd eenen Artesische put te boren ter diepte van 6000 ellen. Men veronderstelt, op die wijze warm water te ver krijgen in genoegzame hoeveelheid, om er de geheele stad en al de zich daar bevindende stoomwerktuigen van te voorzien. ENGELAND. - Londen den d8 November. Heden heeft de begrafenis-plegtigheid der stoffelijke overblijfselen van den hertog vvn PFellinglon plaats gehad. Men kan onmogelijk de drukte beschrijven welke er in de hoofdstad heerschte. De straten waren

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1