DONDERDAG 18 NOVEMBER» BIHIik IWWCTlMKIIo De uitgave dexer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De. Prijs ■per Kwartaal is J,75 Franco per Post f .1,90. Gewone Advertentien worden 'a 0 ets. de regel 'geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a d,W behalve het Zégeïregt. GOES den J8 November. Men schrijft uit Rotterdam ran den 15 dezer Heden is van deze stad vertrokken het fregatschip Hendrikatoebehoorende aan de Heeren A. van Hoboken en Zonenbeladen met eene partij ma- chinerien uitmakende twee complete suiker-toestel len bestemd voor twee fabrieken op het eiland Ja va beide vervaardigd in de werkplaatsen van de Heeren van P lissingenvan Heel en Durnosne <5" Compte Amsterdam benevens het materieel voor eenen ijzeren stoomsleper met deszelfs werk tuigen en .12 dito goederen ligters, ten dienste eener door den Heer Ridder de Rheurs op Java opgerigte stoomsleepvaarl-onderneming. Ook dat materieel is afkomstig uit de fabriek van de Heeren Paul van F lissingen Sf Dudok van Heel te Amsterdam. De den 15den dezer te Gorinchem gehoudene paardenmarkt was druk bezochter waren omstreeks 5000 paarden waaronder vele schoone die ook tot hooge prijzen gekocht werden. Vooral was de han del in jonge paarden levendig. Vele Fransche en Belgische kooplieden waren aanwezig. Gorinchem 10 dezer. De Sl. Maarten beesten markt is als naar gewoonte druk bezocht geweest; het was een lust het schoone vee te zien. Men be rekent dal er 4500 a 5000 stuks vee aan de lijn was; druk en levendig was de handel terwijl het vette goed hoog betaald werd. Men schrijft uit Dirksland van den 13 dezer: Heden ontstond er brand in de garacine-fabriek der Heeren van PFeel en Comp. Eene aanmerke lijke hoeveelheid garaéine benevens een deel van het dak zijn eene prooi der vlammen geworden. Met de beide brandspuiten was men den brand bijna mees ter, toen ook de spuiten van Sommelsdijk en Mid- delharnis kwamen aansnellen welke echter buiten werking bleven. De oorzaak van den brand is on bekend. Weinig tijds voor het uitbreken der vlam men viel een werkman met twee1 flesschen gevuld met viteriool waardoor zijn gezigt vermoedelijk zal verloren zijn. Men leest het volgende in het PFeekblad van den Helder en het Nieuwe Diep Hebben wij reeds meermaleu gewag gemaakt van edelmoedige bedrijven thans moeten wij melding inaken van eene daad van menschenliefde en zelfop offering van twee onverschrokken zeelieden. Jongstleden Maandag, des middags ten 3 ure, had den drie Huisduiner sloeplieden A. Zeeuw, J. Dreg- man en A. Bras zich met een jol in zee begeven om adsistentie te verleenen aan een binnenkomend schip. Door twee achtereenvolgende stortzeeën sloeg de jol in de buitenbranding van het strand om en men zag met ijzing de drie sloeplieden aan de golven ten prooi zich krampachtig vasthouden aan de ranke boot ten einde hun leven zoo lang het mogelijk was, te behouden. Reeds hadden Bregman en Bras de jol losgelaten en waren zij op het punt van te verdrinken toen twee wakkere sloeplieden P. PFes- sel en slDuit geholpen door IV. Zeeman en C. Kramer, eene jol tan de duinen in zee braglen, Zonder een oogenblik te aarzelen roeiden PFessel en Duit met inspanning van alle krachten met slechts twee riemen naar de plaats des ongeluksen het gelukte hun de drenkelingen te redden en behouden aan strand te brengen, alwaar de verbaasde aanschou- wers eenen vreugdekreet aanhieven over deze geluk kige uitkomst welke uithoofde van het onstuimige weder twijfelachtig scheen. Zeeuw die de jcd bestendig had vastgehouden was spoedig weder bij zijne kennis, Bras en Breg man waren bewusteloos de laatste die het meeste water had ingekregen heeft 3 dagen het bed moe ten houden doch is thans ook gelukkig hersteld. De edelmoedige redders A. PFessel en K. Duit smaken nu de siréêtende zelfvoldoening dat zij een gehuwd man en vader aan zijne echtgenoot en kin deren en twee jongelingen aan hunne moeders terug» gegeven hebben. Mogten zij eene reeks van jaren met welgevallen terugzien op hunne onverschrokken daad welke bo ven allen lof is verheven. Een Texelsche boer verloor dezer dagen aan een Burg eene som van ƒ800, welke hij per abuis bezijden den zak van zijn patalon had gestoken; naar huis gaande vond hij echter zijn schat terug. Men schrijf', uit Leerdam van 15 dezer: Heden morgen, circa 10 ure, ontdekte men brand in de kerk der Hervormden te Beest. Op het luiden der klok werden dadelijk door de gemeenten Rumpt en Deil de brandspuiten gezonden, welke met die uit de gemeente Beest en die van den heer O. PFA. graaf van Bylandt van Nlarienwaardspoedige en krachtige hulp hebben verleend zoodat men door deze ijverig aangewende pogingen er in geslaagd is den brand spoedig meester te worden die zich ge lukkig nog alleen tot den predikstoel bepaald had. Men schrijft uit Amsterdam, 16 November: Voor weinige dagen heeft hier een tamelijk stoute diefstal plaats gehad, ineen huis op de Keizersgracht, bij de Weesperstraal De dieven hebben, zoowel de keuken als de zijkamer, om zoo te zeggen uitgeruimd, en medegenomen wat van hunne gading was met uitzondering van eeiie kast, waarin zich zilverwerk bevond, en welke zij, men weet niet om welkereden, onaangetast hebben gelaten. Naar men wil zoude het goed in eene schuit weggevoerd zijn. Laatst). Donderdag had te Amsterdam eene een voudige maar niettemin indrukwekkende plegtigheid plaats. Ds. Swalue hield op het dek van het voor Java bevrachte barkschip Falparaiso eenige uren voor het vertrek van dien bodem van voor deze stad, een toespraak lot de bemanning, dezelve vermanende, bij de herinnering aan de groote gevaren waaraan zij blootgesteld waren God voor oogen te houden ondergeschikt aan hunne hoofden, hulpvaardig onder elkander, braaf, matig en trouw te zijn. Na deze toespraak, waarop een hartelijk gebed ten hemel werd opgezonden, gaven allen, tot tranen toe geroerd, den predikanteenen krachtigen* handdruk en beloofden het toegesproken woord te zullen behartigen. Dit schip vertrekt zonder sterken drank aan boord. Bij het vertrek des predikants hief het scheepsvolk een drie- maai herhaald hoerah aan. Men sehrijft uit Tilburg van den 15 dezer: Terwijl een aantal ingezetenen vooral de boeren stand, zich verheugen over de invoering san de nieuwe wet op het geslagt voornamelijk over het voordeel en het gemak die zij hebben door de afschaffing van den accijns op de varkens en schapen gevoelen de sleeschhouwers alhier het ongerief van die nieuwe wet, doordien zij thans zeiven hun vee moeten waar deren en zich dan aan de benadering van hetzelve door 's rijks ambtenaren, zien blootgesteld. Vandaar dan ook dat zij zich gezamenlijk alhier dezer dagen per rekwest aan hoogerhand hebben geadresseerd met eerbiedig verzoek ten dien aanzien eene ver andering in de wet op het geslagt te brengen. Het gemeente-bestuur van Coevorden had zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend ten einde te informeren hoe met de bank van leening te handelen, aangezien met het einde dezes jaars het contract met de tegenwoordige lombardhouders een einde neemt. In de raads-vergadering van jl. Vrijdag werd eene missive van den minister van binnenlandsche zaken voorgelezen, inhoudende, dat, vermits de mi nister in den loop van het volgende jaar eene wet op de banken van leening wilde voordragen, in afwach ting van eene wet het gemeentebestuur voor het jaar 1853(fe bank van leening op denzelfden voet behoorde te doen voortduren, Men schrijft uit Breda van 15 dezer: Een jongeling van 24 jaren, P. Marijnissen, ver liet op den 11 dezer, des avonds, het vaderlijke huis, óm aan de vreugde der jaarmarkt deel te nemen. Den volgenden morgen, ten 5 ure, in eenen zeer beschon ken toestand het nachtelijk gezelschap verlaten heb bende, had men sedert dat oogenblik tot nu toe te vergeefs naar hem gezocht. Als het slagtoffer der veraehtelijkste onmatigheid, is zijn lijk heden middag ten 2 ure uit de Oude Vest opgevischt. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 13 November. Daar naar het schijnt bij voortduring Duitsche een gulden stukken in de Nederlanden worden in gevoerd zal het voor het publiek aldaar van belang zijn te vernemen dat sedert eenige dagen hier vele valsche stukken ontdekt en aangehouden zijn; zij dra gen den stempel van Ludwig der Dritte van Hessen. Gisteren had hier eene bijeenkomst der voor naamste kooplieden plaats waarin beraadslaagd werd over de vorming van een collegie van gezworenen voor handelsaangelegenheden. Men schrijft uil Straalsund 9 November Bij gelegenheid der tentoonstelling van kunstwerken alhier door den Nordischen Ferein heeft een zee- gezigt van een Hollandsch schilder om de verdien stelijke behandeling algemeen zeer veel genoegen gegeven. Zeer kort na de opening behoorde het dan ook tot de stukken welke onder de vele schoone hier aanwezige producten, verkocht waren. Het stuk stelt voor eene episode uit de schipbreuk van het Hollandsche schip Jan Hendrik, op de St. Paulus- rots en is vervaardigd door A. Pleysier te Am sterdam. ENGELAND. Londen den J8 November. Sedert de maand Februarij dezes jaars heeft zich op de Londensche markt het zonderlinge verschijnsel opgedaan, dat, voor rekening van twee voorname hui zen aldaar, groote hoeveelheden granen te Rotterdam, Amsterdam, Hamburg en St. Petersburg en zelfs meel te New-Tork, zijn aangekocht, welke voortdurend te Londen met verlies werden van de hand gezet. Vele bevoegde personen konden zich hel doel niet verkla ren, dat hiermede beoogd werd. De Economist meent thans dit raadsel te kunnen oplossen. Deze geheele zaak, zegt hel blad, waarmede 100,000 p, st. is ver loren, werd gedreven voor rekening van het Fransche gouvernement. Bekend is het, dat hel tegenwoordige bewind aldaar het grootste belang had bij de goed-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1