GOESSCHE COURANT it: 1852. MAANDAG IS NOVEMBER. bisweii kwammmsu PUBLSCAÏ1E. li RN N1SG E VI G. BEKENDMAKING. IflBlk tlfe *c if? A y.-i -. Y*V-- •- -.-"v. 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en nonderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f d,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodberiglen van d6 regels a f d ,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer Ge meente Datop het uitgedrukt verlangen van Heeren Re genten over de Aigemeene Armen alhier de REKENING en f ER AN T (F GORDING van die Administratie, over het jaar 1851 zoo als die door den Gemeente-Raad in deszelfs Vergade ring van den 22 October jl. is gearresteerd met bij lagen, gedurende drie weken, te beginnen op ff oens dag den j7 dezer maanddes Woensdags, Donder dags en Vrijdags van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure op de Secretarie dezer Gemeente, ter inzage van de Ingezetenen zal worden nedergelegd. En zal deze door aflezing, aanplakking en plaatsing in de Goessche Courant worden openbaar gemaakt. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 13 Novem ber 1852, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaan mag 1°. Dat geene bezwaren zijn ingebragt tegen de Lijst van Personen bevoegd tot het Kiezen van de LEDEN der KAMER van KOOP HANDEL en FABRIEKEN binnen deze Ge meente zoo als die den 23 October jl. is publiek gemaakt. 2Ö. Dat de inlevering van hunne Stembriefjes zal moeten plaats hebben, op IVoensdag den 24 dezer maand waartoe het Stem-Bureau ten Raadhuize zal vaceren van des morgens 7iegen lot des namiddags een ure. 3°. Dat den daarop volgenden dag des voormid dags ten tien ure terzelfder plaatse, de ope ning der Sternbriefjes in het openbaar zal aanvangen. En opdat zulks algemeen bekend zij zal deze wor den afgekondigd op de gewone plaatsen in de Ge meente aangeplakt en opgenomen in de Goessche Courant, Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 13 Novem ber 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris II. G. PILAAR. Achtereenvolgens Artikel 3 van het Koninklijk Besluit van den 6den Januari) 1831 No. 68 Staatsblad No. 2) beeft Zijne Excellentie den Heer Minister van Financiën bij resolutie van den 11 November 1852, bepaald de prijzen, liet opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Split ters en Debilanlen der Staats-Loterij de Loten en Gedeelten van dien, voor de Vierde Week der trek king van de laatste Klasse der 218de Loterij, zullen mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP: Geheele Loten f 85, Halve - 42,50. Vijfde - 17, Tiende - 8,50. Twintigste - 4,25, Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdruk kelijk is vastgesteld dat de Collecteurs Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijs bepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 15 November 1852. Voor Z, E, den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij Delegatie de Burgemeester van Goes M. P. BLAAUBEEN. GOES den J5 November. Eergisteren had alhier de pleglige uitreiking plaats, van de door Z. M. toegekende eereteekenen voor langdurige dienst bij de Sehutlerij. Daarbij werden zoo door den Voorzitter op het Raadhuis als door den Kommandant der Schutterij tot de gedecoreerden toepasselijke aanspraken gerigt. Binnen weinige dagen zal ook hier worden In gevoerd de weging van het ter slagling aangegeven wordend vee. Reeds is ten platten lande de eigene aangifte tot grondslag gelegd en baart niet veel moeite in de uitvoering. Tot heden is ons nog slechts eene aan haling bekend van een landbouwer van Wolphaarts- dijk die een ter slagling aangegeven rund begrootte op f 40,en het een oogenblik daarna van de amb tenaren weder voor f 55,inkocht. Met leedwezen hebben wij uit de Zeeuwsche Courant van Vrijdag 11, ontwaard dat Z. E. de Staatsraad, Commissaris des Konings in deze Provin cie, als zoodanig vermoedelijk binnen kort zal aftreden. Hoe ook Z, E. zienswijze in politieke aangelegen heden moge zijn, zeker is het, dat gedurende de vele jaren die hij aan het hoofd der provincie heeft door gebragt, hem veler toegenegenheid en ailer achting is ten deel gevallen. Over het ongepaste aanbevelen door de Z. C. van candidaten voor eene nog niet vacerende betrekking, zullen wij schouderophalend zwijgen. Men schrijft uit Rotterdam van den 12 dezer: Uit het eergisteren gemelde drietal is heden tot Predikant bij de Nederduitsche Hervormde Gemeen te alhier beroepen Ds. ANiermeyer thans te W emeldinge. Men schrijft uit Vlissingen 11 November: Heden middag zijn, na de gebruikelijke saluutschoten te hebben gewisseld, naar zee gezeild het Pruissische ooriogsfregat Gejion, kommandant de kapitein ter zee Sundewald en de Pruissische oorlogsbrik Amazone, kommandant de luitenant ter zee Schirmaoher, bei den onder bevel van den commodore Schroder. Men schrijft uit Stedum van den 10 dezer Hoewel men nog maar weinige dagen den vrijdom van het geslagt op de varkens en schapen heeft ge noten gevoelen de ingezetenen toch reeds de wel dadige werking daarvan. Het is niet alleen de kos ten van accijns waarvan men nu bevrijd ismaar ook de vrijheid om ongehinderdzonder aangifte zonder bewijs vrij te kunnen slagten dit is het voornamelijk wat de ingezetenen thans zeer verheugt. Het slagten van het rundvee is dezen herfst alge meen vroeg begonnendeels veroorzaakt door het weder deels om verschoond te zijn om zelf het slagtvee te moeten waarderen. Men schrijft uit Tiel van den 11 dezer: Eiken dag wordt hier uit Arnhem verwacht delast tot gevankelijke overbrenging derwaarts van A. Peek oud 30 jaren arbeider wonende te Culenborg die voor het Provinciaal Geregtshof van Gelderland zal worden teregt gesteld ter zake van den moord aan zijne vrouw. Men verneemt daaromtrent dat sedert lang de echtgenooten Peek in onmin leefden en dat vooral menigmaal huiselijke twist daarover ontstond dat de vrouw tegen bet verlangen van baren man veel naar hare moeder liep en tot haar in eene den man niet welgevallige verstandhouding stond. Volgens ge ruchten was daarbij het gedrag der vrouw wat ligt— zinnig. Op den 27sten Julij 11. was zij op nieuw bij hare moeder geweest. Reeds in den voormiddag viel daarop een hevige twist ten huize van Peek voor en kon men van buiten de hulpkreten der vrouw hooren. Men zag daarna de vrouw wederom naar hare moeder gaan en het is later in den middag om streeks hall' zes ure, dat de mishandeling plaats had, welke, volgens de beschuldiging, bet leven aan vrouw Peek gekost heeft. Volgens bare verklaring had haar echtgenoot haai leen voorgesteld, om voor goed naar hare moeder te gaan, en hadden zij besloten van el kander te scheiden. Terwijl zij zich onledig hielden met wat huisraad te deelenzou Peek haar tegen den grond hebben geslagen ten gevolge waarvan zij daar eenigen tijd bewusteloos was blijven liggen. De buren hadden inmiddels moordgeschrei en hevigen twist in het huis van Peek gehoord en van den weg had een hunner gezien dat vrouw Peek van haren man een slag had ontvangen. Ook was Peek naar buiten komen loopen met een geladen geweer hetwelk hij aan een der getuigen heeft overgegeven om zoo als hij zich uitdrukte ongelukken voor te komen. Zijne vrouw was later gezien met een be bloed gezigt en klagende over hevige mishandeling terwijl zij naar hare moeder ging. Drie dagen daarna is zij ziek geworden en eerst den 6den Augustus is hel voorval ter kennis van de justitie gekomen, Dien dag is de lijderesse ondervraagd en de be schuldigde in hechtenis genomen. Op den 14den Augustus daarna is zij onder verschijnselen van hevige schudding en ontsteking der hersenen overleden. Zij was 29 jaren oud iaat één kind na en was 4 a 5 maanden zwanger. Men verwacht zeer belangrijke discussien van ge neeskundigen aard in deze zaak vermits de lijk schouwing op zich zelve niet heeft aangetoond dat Grietje Wildbergen aan uitwendig geweld is be zweken en zulks vooral door de ziektegeschiedenis zal moeten worden lot helderheid gebragt. Men schrijft uit 's Gravenhage 12 November: Den 18 dezer zal voor het prov. geregtshof in Zuid- Holland teregt staan D. D., kuiper, laatst woon achtig te Sassenheim, beschuldigd van het doen ver vaardigen van valsohe ijkmerken en van het gebruik maken van vaatwerk, van zoodanige merken voorzien, In deze zaak zal het openbaar ministerie door den heer advokaat-generaal mr. la Grappe Dominions waargenomen worden, terwijl de verdediging van deu beschuldigden is opgedragen aan den heer mr. D. Polak Daniels.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1