inifiik mwmmwffiNk. MFDDEHJZËN, Van de volgende Artikelen te Goes, 2i8lle Siaats-Loterij. aan den publieken weg, sliep mei haar löjarig dienst meisje ieder afzonderlijk in dezelfde kamer. Het meisjedat gedurende eenigen tijd geritsel had ge hoord, maar zich aanvankelijk verbeeldde het gekrab eener kal te hoeren, welke poogde binnen te komen, riep eindelijk, ongeveer tien ure ure des avonds hare meesteres toe «viouw, hoort gij niets? ik geloof dat er volk aan de huis is.» De vronw springt dadelijk het bed uit, snelt naar den zoldertrap, haren gebuur, die naast haar huis woont, om hulp roepende. Maar naauwelijks was zij aan den zoldertrap of men riep haar vau uit de kamer toe: «zwijg en kom oogen- blikkelijk terug, of het zal u het leven kosten.» De vrouw kwam aanstonds ierug en zag dat de boos doeners reeds licht hadden terwijl haar vier of vijf manspersonen in eenegedokene houding met de han den voor het gezigt te gemoet kwamen. Een dezer nam haar bij den arm, zeggende, dat zij naar haar bed moest teruggaan en zich stil houden. Zij gehoor zaamde bereidwillig en terwijl zij de anderen .onder ling over vermoorden hoorde spreken, ingeval zij ge rucht maakte, stelde deze haar beleefdelijk gerust met de verzekering, dat hij het hoofd van hun gezelschap was en dat haar geen leed zou geschieden, Daarop vroeg men haar de sleutels van hare kast, met bevel haar geld te wijzen. Zij gaf de sleutels over, maar zeide, dat ze toch geen geid bij haar zouden vinden, doordien zij niet meer dan één gulden en eenige cen ten in huis had en wees tegelijkerheid de plaats in het kabinet, waar dat geld te vinden was, er bij voe gende dat haar gouden sieraden zich daarbij bevon den, Hierop antwoorden de boosdoeners, dat zij niet om goud of zilver gekomen waren maar alleen om geld en dat het hun verwonderen zou dit bij haar niet te zullen aantreffen. De vrouw verzekerde geen geld meer in huis te hebben, legde hun breedvoerig hare levenswijze uit met eene kalmte en bedaardheid welke men zelfs bij mannen in dergelijke omstandig heden zelden ontmoeten zou. Alsnu werden alle kisten en kasten, alle bergplaatsen en hoeken, zoo in de kamersin den kelderals op de zoldering ten (nauwkeurigste onderzocht en doorsnuffeld het lin nengoed de kleedingstukken enz. werden uit het kabinet genomen en op den vloer gesmeten. Ook aan het dienstmeisje vioegen zij herhaalde malen of zij niet wist of er geld in huis was en waar zich dat be vond. Deze verzekerde ook nog nimmer eene som geldsvan eenig belang in huis gezien te hebben, inlusschen vergasten zich de boosdoeners op al wat er aan spijze voorhanden was en vergaten daarbij niet de fle3schen wijn te ledigen, die zij inden kelder von den, Na zich omtrent gedurende vier uren in het huis opgehouden; na alles opgegeten en ledig gedron ken, en na zich het geld en goud toegeëigend Ie heb ben vertrokken zij- Voor hun vertrek verzochten zij de vrouw van hare slaapplaats op te staan en de deur achter hen toe Ie grendelen met nadrukkelijk bevel om zich daarna dadelijk weder te bed te be geven en zich stil te houden zeggende, dat zij na verloop var» een kwartier nnrs zouden terugkomen. Dit gebeurde werkelijk: binnen een kwartier kwamen zij aan het huis terug. De vrouw dit hoorende riep hen toe dat zij indien ze verlangden nogmaals binnen, te komen de deur zou opeuen doch zij ga ven een onkennend antwoord, er bijvoegende, dat zij haar mond maar moest houden en geen gerucht ma ken want dat zij binnen een kwartier andermaal zouden terug komen. Zij kwamen echter niet meer terug, zoodot'daarmede die netelige zaak was afge- Joopeii» Des morgens vond de vrouw wei alles ver strooid op den vjper liggen doch ontdekte dal er niets was gebroken of vernield geene kleedingstuk ken of linnen ontvreemd en dal zij dus alleen het weinige geld en de gouden sieraden hadden medege- nomen, behalve een' gouden ring, dien zij nog on der het linnen op den vloer vond. Van haren mantel hadden zij den gouden haak afgesneden zonder het laken te schenden. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 6 November 1 Wij hebben hier reeds redert eenigen tijd volkomen zomerweer, met eene warmte van 14 tot 18 graden. Jn andere Zuid-Duilsche gewesten beginnen de hoo rnen weder uit !e botten. Ook hadden wij voor eenige dagen het zeldzame natuurverschijnsel van een prach tige» maan regen boog, Door Oostenrijk hoort men thans, bij elke ge legenheid de groote voordeden opsommen die voor den Duitschen handel en de Duitsche frabrieken moeten ontstaan uit de ontworpene tol- vereening, door welke al de Slavonisch-Oostenrijkscbe erflanden zoo als Kroatië, de Bukowina en andere, voor den Duitschen invoer opengesteld zullen worden. Daartegen steekt echter geweldig af, wat het, te Tschernowitz ver schijnende weekblad mededeelt nopens den geringen staat van beschavingen welstand, waarinde bevolking in deze gewesten bijzonder ten platten lande zich nog bevindt. De hoeren gaan er barrevoets; een en hetzelfde kleedingstuk dient hun 's nachts even als bij dag, tot bedekking; hunne akkergereedschappen zijn alleen uit hout vervaardigd en onderscheidene boeren bezitten te zamen slechts één hoogst gebrek- kigen ploeg en wagen. Water ineen schotel gegoten dient er tot spiegel, en eene ossenblaas tot glasruit, terwijl eindelijk de duim en wijsvinger tot vleesch- vork, snuiter err wat meer van dien aard zij dienen moeten. Een bijl of een mes behoort tot de kost baarste voqrwerpen die men in eene boerenwoning aantreft. FBANKBIJK. Darijs, den 6 November. Nopens de denkwijze van den paus over het min of meer direct aanzoek om den nieuwen keizer te komen kroonen, bestaat thans geen twijfel meer. De paus moet namelijk geantwoord hebben dat keizer Napoleon, als de stichter van eene nieuwe orde van zaken als de eerste van eene nieuwe dynastie regt had om bij uitzondering de krooning van Pins VII te vragen maar dat zijn neef, den titel van Napo leon III aannemende, daardoor zelfs heeft te kennen gegeven dat de dynastie Napoleon en de staat van zaken van 1804, in zijn persoon voortduurde en dat, wanneer de paus speciaal hem kwam kroonen alle katholieke vorsten in Europa hetzelfde regt daarop zouden hebben. Toen de senatoren op Sint Cloud waren aangc komen om Lodewijk Napoleon het raadsbesluit aan te bieden waarbij de herstelling van het keizerrijk wordt voorgesteld nam de heer Mesnardeerste vice-president van den senaat, het woord, en zeide tot Lodewijk Napoleon het volgende Msg «Wanneer een groot land, zoo als Frankrijk, zijne stem doet hooren, dan is het de pligt van het staat kundig ligchaam waartoe het zich wendt het te hooren en te antwoordeu. Zoo dacht ook Uwe Hoogheid toen zij den se naat opriep otn te beraadslagen over de uitgebreide beweging in het algemeen gevoelen die zich met zooveel eenheid en kracht openbaarde. De senaat heeft begrepen dat deze schitterende manifestatie gelijktijdig wordt geregtvaardigd door de ontzagchelijkedoor o bewezen diénsten door den naam, dien gij draagt, en door de waarborgen, welke de grootheid van uw karakter, uwe wijsheid en uwe geestkrachtvoor de toekomst bieden. De senaat heeft begrepen, dat Frankrijk, na zoo veel omwentelingen de behoefte gevoelt om zijne bestemming onder de beschutting te stellen eener maglige en nationale regering die aan het verle- dene slechts gehecht door de herinneringen van hare glorie en van de wettigheid van haren oorsprong thans, in de sanctie van het volk, de beginselen ha« rer kracht en van haren duur terugvindt. De senaat beroemt er zich op Mgr., de getrou wen tolk der wenschen en gevoelens van het land le zijn, wanneer hij in uwe handen het senaatsbesluit nederlegt, dal u tot de waaidigheid van keizer roept. Luide kreten van leve de Keizer lieten zich hier op hooren. Lodewijk Napoleon antwoordde hel volgende Mijne ffeeren de Senatoren «Jk dank den senaat voor de bereidvaardigheid waarmede hij aan den wensen des lands beantwoordde, door te beraadslagen over de herstelling van het kei zerrijk en door het senaatsbesluit te ontwerpen dat het volk ter aanneming moet worden voorgelegd. «Toen de senaat nu achtenveertig jaren geleden, in ditzelfde paleis in deze zelfde zaal en in gelijke omstandigheden, de kroon kwam aanbieden aan den chef mijner familie antwoordde de keizer met deze gedenkwaardige woorden Mijn geest zal niet meer tot het geslacht overgaan, van den dag waarop hij niet meer de liefde en het vertrouwen der groote natie zou verdienen Wel nu! Wat heden het meest mijn hart treft, is de gedachte dat de geest des keizers met mij is, dat zijn verstand mij leidt, dat zijne schaduw mij be schermt omdat gij mij door dezen plegtigen stap en uit naam van het volk van Frankrijk komt be wijzen, dat ik het vertrouwen des lands verdien. Ik heb wel niet noodig u te zeggen, dat het mijne voort durende zorg zal zijn, om met u te arbeiden aan de grootheid en den voorspoed van Frankrijk. Luide toejuichingen bekroonden deze toespraak waarna Lodewijk Napoleon zich onder de senatoren mengde, en met ieder hunner eenige woorden sprak. Uit Cadix wordtdd. 29 October het vol gende gemeld De schout-bij-nacht Bouricius, opperbevelhebber- van het Nederlandsche oorlogs-eskader dat onze haven verlaten heeft en welks goede houding onuit- wischbaren indruk op het gemoed onzer zeevarende bevolking achterlaat, heeft vóór zijn vertrek een bezoek gebragt aan alle overheden, die hem dezelfde hoffelijkheid hadden bewezen. Den vorigen dag had de schout-bij-nacht het regement Almansa, over het welk hij eene revue had gehouden in de kaserne bezocht. De gouverneur der provincie heeft een bezoek ge bragt aan boord van het admiraalschip, hetwelk hem de heer Bouriciusvergezeld van de officiereu van zijn staf en van de bevelhebbers der andere schepen van oorlogin alle bijzonderheden heeft laten zien. Het eskader heeft onder het oog des gouverneurs die door de equipages, in slagorde geschaard, en met de eerbewijzen aan zijn rang verschuldigd, ontvan gen werd, gemanoeuvreerd. De heer#', van Eerck, Nederlandsch consul, heeft de onderscheidene offici- eele bezoeken bijgewoond. Van den 15 tot den 31 October 1852, Mel inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f 9,12*. Rogge f6,80 Vroege Gerst f 5,30. Late Gerst 1 5,00. Boekweit f 0,00. Haver f 3,10. Witte Boonen 1'0,00. Witte Erwten f 0.00. Groene Erwten f 8,10. Graauwe Erwten f 0.00, Tarwe Meel f 1 1,I25. Rogge Meel f8,45. allen per mudde. Boter 0,90. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 50 cs. Leidsche Kaas 50 cs Witte Brood 32J. cs Tarwe Brood 19| cs. Rogge Brood 14 cs. Ossen-Vleesch 50 cs, Koe-Vleesch 50 cs. Kalfs- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Yarken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 70 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 3,75. Late Aardappelen f 0,00. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het val. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. prijzen van 1000 bn daarboven. 5de Klasse. 9de Lijst. No. 17961 15233, ieder een Prijs van 1000. 10de Lijst. No. 10923 een Prijs van f 1000. No. 2815 een Prijs van f 2500. 11de Lijst. No. 1636, een Prijs van f 100,000. m. Bevallen van een' ZOONE. J. LIE- BERT Geb. Drabbe. Delft 10 November 1852. Men zal op Dingsdag den 30 Novem- ber 1852 des namiddags ten 1 ure in liet Logement de Oude Zoutkeette Goes, pu bliek presenteren le verkoopen eene OBLIGATIE ten laste de WATERING en LANDEN, gelegen in den ZU1D-KR A AIJERT, Eiland Zuid-Beveland, groot in kapitaal per resto f 18®©,loopende thans ten intresse van vijf percent 'sjaars. Informatie» zijn te bekomen bij den Notaris Lens hoek te tV olphaarsdijk. NIEUWE MALAGA CITROENEN, bii C. SS. l'EKTSi' CT a 3,35 per lOO. Te Goes, bij F. Klkedwkns Zoon,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2