ENGELAND. - Londen den 4 November. Heden had de opening van hel vierde parlement onder de regering van Koningin Victoria plaals. Ten 2 ure 'snamiddags, namen de lords-commissarissen zijnde de lord-kanselier, de hertog van Northumber landde markies van Salisbury en de graaf van Lonsdalein het hoogerhuis, onder den troon, plaats, toen de komst van de leden van het lagerhuis werd aangekondigd. Binnen weinige minuten verschenen eene menigte vertegenwoordigers, voorafgegaan door de secretarissen, Alstoen las de lord-kanselier het besluit voor, waarbij het parlement wordt bijeenge roepen. Nadat dit was afgeloopen vertrokken de leden van het Jagerhuis, en werd alzoo de zitting van hel hoogerhuis gesloten. De eerste vergadering van het nieuw gekozen lager huis had natuurlijk zeer de belangstelling opgewekt, zoodat zich dan ook groole menigten in Westminster Hal) en op de toegangen derwaarts verzamelden. Het huis vergaderde ten 2 ure. De heer Shaw Lefevre, de voormalige voorzitter, werd bij zijne komst in het huis zeer hartelijk door den kanselier der schatkist en de overige leden van het bewind ontvangen. De verschijning van Baron Bolschild trok de algemeene aandacht. Daar men zeide dat de baron voornemens was zijn regt bij de verkiezing van een voorzitter der vergaadring uit te oefenen, vermits de gewone ambts eed niet gevorderd wordt, alvorens die keus gedaan is, zoo strekte dit zeer om de belangstelling te ver» hoogen. Even na twee uren begaven zich de leden naar het hoogerhuis. Na den terugkeer ging tnen over lot de verkiezing des Voorzitters. Op voorstel van lord Grosvenor werd de heer Shaw Lejevre als zoodanig herkozen. De kanselier der schatkist, lord John Bussel/, en de heer Humehooiden der drie verschillende partijen, hebben beurtelings het huis «net deze keuze geluk gewenscht. De heer Shaw Lefevre behoort lot de gematigde partij van het huis. FRANKBIJK. Parijs, den 4 November. De senaat hield heden onder voorzitterschap van prins Jéróme Bonaparte de door den Monileur aangekondigde zitting. De vergadering heeft de ge loofsbrieven van drie nieuwe leden onderzocht, doch de toelating van een hunner, graaf Turgot, verdaagd vermits daardoor 81 leden in den senaat zouden zijn, hetgeen in strijd met de constitutie is. De maarschalk Jéróme sprak alsnu eene rede uit waarin hij het noodzakelijke van de onwrikbaarheid van den staat deed uitkomen. Alleen het Fransche keizerrijk, zeide hij kan bestaan verder vergeleek hij de regerings wijze van L. Napoleon tegenover die der vorige re geringen alsmede die var. 1815 tegenover die van 1852, en stelde natuurlijk alles ten gunste van die van L. Napoleon. Alsnu stond de president op en zeide, dat de kieschheid hem verbood om op de ver dere beraadslagingen te influenceren en het voorzitter schap te bekleeden. Vervolgens werd door tien leden een ontwerp senaats besluit tot herstelling van het keizerrijk ingediend. Tijdens men zich bezig hield met hel beraadslagen of men het gouvernement zou raadplegen of het zich ook tegen het in consideratie nemen van dit ontwerp verzette, verklaarde de minis ter van staal, de heer Fould, dal hel gouvernement niets tegen liet in overweging nemen had en las daarop de volgende boodschap van L. Napoleon voor die intusschen was ingekomen Mijne Heeren de Senatoren De natie heeft luide haar wil te kennen gegeven tot herstelling van het keizerrijk. Vertrouwende op uwe vaderlandsliefde en kennis, heb ik n opgeroepen, om wetliglijk te beraadslagen over dat ernstig vraag stuk en u de zorg op te dragen oin de nieuwe orde van zaken Ie regelen Wanneer, gij vóór het keizer rijk zij t, dan zult gij gewis, even als ik, van tneening wezen, dat de constitutie van 1852 moet gehandhaafd worden in dat geval zullen de noodig geoordeelde wijzigingen, in niets raken aan de fundamentele grond slagen. «De verandering, die zich voorbereidt, zal voor namelijk op den vorm betrekking hebben desniet temin is het hernemen van het keizerlijk zinnebeeld voor Frankrijk van de hoogste beteekenis. fti de her stelling van bet keizerrijk vindt het volk toch een waarborg voor zijne belangeu en eene voldoening voor zijnen regt maligen trots die herstelling- waarborgt zijne belangen door zijne loekomst Ie verzekeren door hel tijdperk der omwentelingen te sluiten, dooi de overwinningen van 89 nog meer Ie heiligen die herstelling schenkt voldoening aan zijnen regltnatigen trotsomdat het volkin vrijheid en met beraad oprigtende, wat nu 37 jaren geleden door geheel Eu ropa werd omvergestooten door de kracht der wapenen en te midden der rampen van het vaderland op edele wijze zijne tegenspoeden wreektzonder slagl- offers te maken zonder eenige onafhankelijkheid te bedreigen zonder den algemeenen vrede te storen. «Ik ontveins mij evenwel niet hoezeer het voor mij te duchten is om heden ten dage de kroon van Napoleon aan te nemen en op het hoofd te zetten maar mijne vrees vermindert bij de gedachte, dat het de natie zal zijn diedoor mij den vertegen woordiger, om zooveel regten, van de zaak des volks en van den nationalen wil tot den troon te ver heffen zich zelve kroonen zal. Gedaan op het paleis van St. Cloud den 3den November 1852.» Lodewijk Napoleon. Deze boodschap werd algemeen en met warmte toe gejuicht. De vergadering is daarop gescheiden vol gens sommigen zal zeer waarschijnlijk Zaturdag over het senaatsbesluit gestemd worden volgens anderen echter eerst Maandag. Alhoewel het den dagbladen verboden werd om het onlwerp-senaatsbesluit tot herstelling van het kei zerrijk mede te deelen wordt hetzelve beden door sommigen vermeld. Het is van den volgenden inbond Art. 1, De keizerlijke waardigheid is hersteld. Lo- dewjk Napoleon Bonaparte is keizer der Franschen, onder den naam van Napoleon III. Art. 2, De keizerlijke waardigheid is erfelijk inde regte natuurlijke en wettige linie van Lodewijk Napoleon Bonaparte van den eenen mannelijken af stammeling tot den anderen, volgens het eerstgeboor- teregt en met voortdurende uilsluiting der vrouwen en hare nakomelingen. Art. 3. Lodewijk Napoleon Bonaparte kan, zoo hij geen mannelijke nakomelingen heeft de natuur lijke en wettige kinderen en nakomelingen in de man nelijke linie der broeders van keizer Napoleon I aannemen. De vormen en de voorwaarden van aanneming zul len bij een senaatsbesluit geregeld worden. Indien Lodewijk Napoleonna die aanneming, mannelijke kinderen mogt krijgen, kunnen zijne aange nomen zonen niet eer geroepen worden om hem optevol- gen, dan na zijne natuurlijke en wettige nakomelingen. Den opvolgers ton Lodewijk Napoleon Bonaparte en hunne nakomelingen is het regt van aanneming ontzegd. Art. 4, Bij afwezigheid van een natuurlijken en wettigen of aangenomen erfgenaam van Lodewijk Napoleon Bonaparte is de keizerlijke waardigheid vervallen en opgedragen aan Jéróme Napoleon Bo- naparte en aan zijne natuurlijke en wettige nakome lingen gesproten uit zijn huwelijk met de prinses Ratherina van FFurlemberg, ton den eenen man nelijken afstammeling lol den anderen met regt van eerstgeboorte en met voortdurende uitsluiting der vrou wen en hare nakomelingen. Art. 5. Bij gebreke van een natuurlijken en wet tigen of aangenomen erfgenaam van Lodewijk Napo leon Bonaparte en bij gebreke van een natuurlijken en wettigen erfgenaam van Jéróme Napoleon Bona parte en van zijne nakomelingen benoemt een or ganiek senaatsbesluit, ingediend bij en goedgekeurd door den senaat, door de ministers, daartoe als re gelingsraadzitting nemende met bijvoeging der dienst doende presidenten van den senaat, van het wetgevend ligchaatn en den staatsraad den keizer en regelt in zijne familie de orde der erfelijkheid van den eenen mannelijken afstammeling tot den anderen, met voort durende uitsluiting der vrouwen en hare nakomelingen. Tot op den oogenblik dat de nieuwe keizer be noemd is worden de staatszaken door de in functie zijnde ministers, die zich tot regeringsraad vormen en met meerderheid van stemmen beraadslagen, geregeld. Art. 6. De leden der familie van Lodewijk Na poleon Bonaparte eventueel tot de erfelijkheid ge roepen en hunne nakomelingen van beiderlei kunne, maken een deel van de keizerlijke familie uit. Een senaatsbesluit regelt hunne positie. Zij mogen niet huwen zonder toestemming des keizers. Hun huwelijk, zonder vergunning gesloten, heeft verbeuring van het regt van erfelijkheid ten gevolge, zoowel voor dengene, die het gesloten heeft als voor zijne nakomelingen. Indien er echter geen kinderen uit het huwelijk be staan. wanneer het door den dood ontbonden wordt, herkrijgt de prins, die liet gesloten beeft, zijne regten op de erfelijkheid. Lodewijk Napoleon Bonaparte stelt de titels en de posite der andere leden zijner familie vast. De keizer heeft het volle gezag over al de leden zijner familie. Hij regelt hunne pligten en verbindtenissen door statuten die kracht van wet hebben. Art. 7, De constitutie van 14 Januarij wordt in al hare inrigtingen, welke niet in strijd zijn met het tegenwoordig senaatsbesluit, gehandhaafd. Er kunnen geene wijzigingen in gebragt worden, dan in de vor men en de middelen, die zij zelve aanwijst. Art. 8. Het volgende voorstel zal ter aanneming aan het volk worden voorgelegd naar de voorgeschreven vormen bij de decreten van 2 en 4 December 1851 Het volk wil de herstelling van de keizerlijke waar- digheid in den persoon van Lodewijk Napoleon Bonaparte en dat de erfelijkheid van den troon zal overgaan in de regtstreeksche natuurlijke en wettige of aangenomene linieof bij gebreke van dien, op de regtstreeksche natuurlijke en wettige afstam- melingen van Jérome Napoleon Bonaparte zoo als zulks is geregeld bij hel senaatsbesluit van den November 1852, Men spreekt veel van den tegenstand van den se naat, ten opzigte van de benoeming der linie Jérome, voor het geval, dat Lodewijk Napoleon zonder na komelingen mogt komen te overlijden. De hervorming van Algerië in een onderkoningrijk, ten behoeve van prins Napoleon Jerome, wordt thans voor zeker geacht. Men voegt er bij dat hel on derkoningrijk ten opzigte der administratie geheel onafhankelijk zal zijn van Frankrijk doch niet be trekkelijk zijn slaatkundigen toestand. De afwezigheid van eenige leden van den raad van orde der advocaten ter gelegenheid van de pleglig- heid der eedsaflegging is door een misverstand ver oorzaakt. Zij hadden namelijk gedachtdat zij den staatkundigen eed hadden moeten afleggen en waren vast besloten om zulks te weigeren, doch hiervan was niet in het minst sprake. Zij moesten slechts den eed afleggen welke jaarlijks van de leden van dien raad gevorderd wordt. Het hof van appel dezer hoofdstad heeft Lo dewijk Napoleon een adres gezonden waarin het zich geluk wenscht met de aanslaande herstelling van het keizei rijk. Gisteren zijn ongeveer twintig werklieden gear resteerd die een kompiot gevormd hadden om eene verhooging van werkloon te vorderen. Na onderzoek zijn vijf weder in vrijheid gesteld,, de vijftien overigen evenwei in hechtenis gehouden. ERRATA. In ons vorig Nummer van 4 November is in de rubriek Levenloos Aangegeven abusievelijk ge plaatst den 22sten. Een kind van de mannelijke kunne van Pieternel/a Adriana Dekker dit moet zijn Een kind van de mannelijke kunne van Francois Lodewijk Goossen en van Pielernella Adriana Dekker. 2t8(!e Staats-Loterij. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 5de Klasse. 8ste Lijst. Nos. 5574 en 17182, ieder een Prijs van /100Ö. MlttTHTIHo Heden overleed in den ouderdom van 32 ja ren den Heere MARINUS ALEGOEÜOpzigter van 's Rijks Waterstaat. Ned/.bn, 4 November 1852. De Ondergeteekenden hebben de eer SS&*, bekend te maken dat door hun met vergunning van het Edel Achtbaar Bestuur dezer Stad de School van Mejufvronw LIJIIOLF 1IA1S- SEiV wordt voortgezet en zij volledig onderrigt ge ven in het WOLLEN- en LINNEN NAAIJEN, zoomede in het vervaardigen van DAMES-HAND WERKEN. Hun Winkel in Sa get ten 'en Handwer ken, zal steeds ruim voorzien zijn van alles wat tot hun vak behoort. Voor het vervaardigen van DAMES-KLEEDINGSTUKKEN bevelen zij zich be leefdelijk aan. Goes «E2HJSTERS KIEVIT». 8 November 1852. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2