SCHE 1H52. M NoJSfÖ jmc m, MAANDAG 8 NOVEMBER. U-. i De. uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J 30 behalve het Zegelregt. GOES den 8 November. Men schrijft uit 's Gravenhage van den 5 dezer Het diner, dat gisteren middag in de zaal der loge van BB. Vrijmetselaren is gehouden werd door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden bijgewoond. Het bestond uit 137 couverts. Het diner was zeer prachtig. Het heeft tot laat in den avond geduurd. Door een der leden broeders werd een voorstel ge daan lot hel inzamelen der giften voor de nagelatene betrekkingen van de wakkere visschers van Helle- voetsluis die hunnen dood in de golven hebben ge vonden. Dit voorstel had het gewenschte gevolg. Gisteren morgen had er achter de stallen al hier een voorval plaats dat treurige gevolgen had kunnen te weeg brengen. Een paard geheel los reed door het kalkstraatje en liep in zijnen draf een aankomend meisjedat nog een kind op den arm had. omver. Beiden geraakten daardoor onder het paard. Gelukkig hebben zij slechts ligte kneuzingen bekomen. Het gebeurde kan intusschen wederom tot eene waarschuwing strekken geene paarden los zonder geleide of toezigt te loten staan. Men meldt uit Nijmegen, van 3 November: Terwijl laatstleden Zondag namiddag de diligence van van Heumen op hare route van Arnhem her waarts. deze stad op korten afstand begon te naderen, kwam een der achterin plaats hebbende passagiers, tot niet geringe ontzetting zijner vrouwelijke reisge noot op het niet zeer vrolijk denkbeeld, zoo als hij met zoo vele woorden zich uitdrukie dat hij naar Arnhem terug moest om opgehangen te worden.» Met de snelheid dezer gedachte, en als bevreesd dat men wegens non comparitie verstek mogt verleenen trachtte hij eerst te vergeefs door een der glasraamp jes naar builen te vliegen doch onmiddellijk daarop het portier openende, verliet hij met éénen sprong den in vollen gang zijnden wagen en spoedde zich in allerijl in de rigting naar de plaats zijner geïmagi- neerde executie voort. Zijn logt naar den zetel van Gelderlands lijfstraffelijke regtspleging alwaar hij wel aanstonds naar den competenten geneesheer van een krankzinnigenhuis zou zijn gerenvoyeerd, werd echter alras afgebroken door eene onzalige opwelling van eigen rigting, met dat gevolg, dat hij zich hals over hoofd van den dijk in het Grift-kanaal wierp. De persoon van Willem Roest te Lentdie zich in de nabijheid bevond en dit stortbad had waargenomen, schoot gelukkig aanstonds toe en begaf zich zonder aarzelen insgelijks te water om den patient, die reeds gezonken was op te sporen welke pogingen ge holpen door zijne vrouw, die met een haak was ko men aanloopen door dit middel dan ook met den besten uitslag werden bekroond. De drenkeling werd in eene naburige herberg binnen gebragt en aan de zorg van geneeskundigen overgegeven met dat ge volg dat hij na verloop van eenige uren teekenen van leven gaf, en eindelijk wederom aan de maat schappij werd teruggegeven zijnde hij op gisteren naar zijne woonplaats geretourneerd. De ongelukkige was door misbruik van sterken drank door eene be roerte in de hersenen getroffen geweest en behoorde tot den fatsoenlijken stand. Wij hebben de volgende authentieke berigten ontvangen van eenen aanval onlangs door twee Chinezen gedaan op den Eerw. Heer van Gennip een' Nederlandschen zendeling. Voormiddags 16 Augustus 11. keerde hij van Shek Pal-Wan naar Hongkong terug toen hij nagenoeg twee derde van de hoogte des heuvels hebbende af gelegd en nog ongeveer een half uur van zijne wo ning verwijderdtwee mannen achter zich aan zag loopen die hem bevolen stil te staan en zijn geld over te geven. Ilij was niet van plan, één van beide te doen maar hem ingehaald hebbende grepen zij hem aan, en. uit zijn' beraden en krachtigen tegen stand waarschijnlijk opmerkende dal hij aanziene- lijke sommen bij zich had werden zij te woedender in hunnen aanval en bragten hem met groote mes sen verscheidene wonden aan hoofd borst en armen toe. Eindelijk werden zij hem meester en sneden zijn' Chinezen gordel open, om zijne beurs magtig te worden. Een gouden horologie, dat hij aan den anderen kant droeg gleed gelukkig door zijne onderkleederen in zijne koussen en zoo het schijnt bemerkten de roo» vers dit niet; want zij verwijderden zich op geringen afstand en gingen daar op den grond zitten, om het geld te tellen dat in de beurs was Nadat zij hem hadden verloten ging de heer van Gennip vermoedende dat zij terug zouden komen met zijn hoofd voorover in zijne handen zitten en terwijl hij zoo met het hoofd voorover gebogen zat, naderde hem een der onverlaten van achteren en bragt hem eene vrij gevaarlijke wonde in den nek toe. Waar schijnlijk deed hij dit uit louter boosaardigheid en uit teleurstelling dat hij geen rijkeren buit opleverde althans onderstellend dat hij niets meer van waarde bij zich droeg ging de booswicht heen, en de heer van Gennip stond op en spoedde zich naar den top van den heuvel. Zoodra zij hem zagen loopen, ver volgden de roovers hem op nieuw maar toen hij in het gezigt van de stad kwam lieten zij van verdere vervolging af. De ongelukkige man bereikte geheel uitgeput het militaire hospitaal en werd terstond hulpvaardig verpleegd door dr. Donnelldie zich gelukkig juist daar bevond, en hem sedert de naanw» lettendste zorg heeft bewezen. Dienzelfden avond werd door de policie een Chi nees op den heuvel gevonden gewapend met een zwaard maar hij werd door inr. van Gennip niet erkend daar hij echter geene voldoende reden kon geven waarom hij zulk wapen bij zich droeg werd hij tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Thans 22 Augustus is hij in zoover hersteld dat hij buiten gevaar is. (Ned.) Men schrijft uit 's Gravenhage Met genoegen heeft men vernomen dat er uit- zigt bestaat op eene schikking betreffende de brieven posten met Grool-Brittannie. Men heeft zeer op de bespoediging van eene overeenkomst deswegens aan gedrongen In verscheidene Afaeelingen heeft men eene verdere uitbreiding van het postwezen nog zeer krachtig aanbevolen ofschoon er ook leden waren die begrepen, dat thans te dien aanzien eenige over drijving plaats had. Met name wilden sommige leden de aandacht der Begering gevestigd zien op het ne men van voorbereidende maatregelen voor het invoe ren van een eenvormig brievenporteene verpligte frankering en alzoo van eene verhooging van port voor niet-gefrankeerde brieven. De Groninger Courant meldt In de ver gadering van den Raad in de Gemeente Delfzijl van den 28 October is, bij de vaststelling der begrootiog voor uitgaven, onder anderen bij volstrekte meerder heid van stemmen geroijeerd de post voor verlichting der straten. Ten einde de verlichting te behouden, hadden alle leden, binnen Delfzijl woonachtig, voor, en de leden daar buiten wonende allen tegen ge stemd. Men schrijft uit Wedde van 2 November Naar men uit goede bron verneemt, moet onlangs te Vriesscheloo eene onmenschelijke levens geheel vreemdsoortige misdaad plaats gegrepen hehben. De vrouw van den landbouwer K. aldaar zou namelijk weldra wederom moeder worden. Hare dochter, on geveer 20 jaar oud, was daarover zeer verstoord, op grond dat het kapitaal der ouders, door de nieuwe vermeerdering ues huisgezins in de toekomst voor haar stond te verminderen zelfs zeide zij eenmaal als moeder bevallen is, zal ik wel voor een dubbeltje rattenkruid koopen. Nog vreemder moet het voor komen, dat ook de vader des huisgezins, om dezelfde reden op zijne vrouw vertoornd en, naar het scheen, het gevoelen van zijne dochter toegedaan was. Toen het oogenblik der bevalling daar was, werd de vrouw door niemand anders als haar man en dochter bijge slaan en werd haar hardnekkig geneeskundige hulp zelfs den bijstand der buurvrouwen ontzegd ja in die bedenkelijke oogenblikken werd zij verhinderd te bed te gaan. Toen eindelijk de buren in huis kwamen, was het kind geboren, maar dood Na tuurlijk dacht men aan een heimelijken moord. De Kegtbank van Winschoten beval eene lijkschouwing en beide doctoren die dit bewerkstelligden, hebben verklaard dat hel kind niet dood geboren maar le vend ter wereld gekomen is. De afloop dezer gruwelijke misdaad houdt veler aandacht gespannen. DfJITSCHLAND. - Frankfort, den 4 November Het bevestigt zich dat door de Pruissische Rege ring reeds maatregelen werden genomen, die genoeg zaam aanduiden dat het haar met de ontbinding van het tolverbond ernst is. Behalve Brunswijk en Thuringen. die, naar men gelooft, bij Pruissen zul len blijven, wordt, langs de grenzen, der overige tolverbondstaten reeds het noodige ter inrigting der nieuwe tollinie voorbereid. TegeltjKertijd houdt men zich te Berlijn reeds on ledig met het ontwerpen van een programma van de handelspolitiek voor Noord-Duilschland waarbij tot grondslagen zullen dienen de ruimst mogelijke vrij heid van handelsverkeer en een stelsel van matige tollen. Voor de Overzeesche koopers zullen in Hamburg en Bremen entrepots van Duitsche handels artikelen ten behoeve der binnenlandsche fabrikan ten worden gevestigd alsmede om daardoor aan de kooplieden dier beide handelsteden welke wijn ta bak koffij suiker en andere koloniale waren invoe ren de gelegenheid tot een levendig handelsverkeer te geven en tot het uitvoeren der Duitsche fabri katen aan te moedigen Van eene andere zijde hoort men verzekeren dat Engeland voornemens is den Duitschen handel op zijn zwakste punt aan te tasten namelijk over Hol land dat men ais het meest gepaste kanaal be schouwt om bijzonder Zuid-Duitschland met En- gelsche en andere Overzeesche artikelen aan te moe digen. Den 26 heeft zich in de Newa voor Peters- burg hel eerste drijfijs vertoont,, en is de Troïskische brug afgebroken geworden. Volgens berigt van het stoomschip Fesla was de golf van Finland geheel met drijfijs bedekt

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1