De ontvang bedraagt. f 14683, De uitgaaf bedraagt - 14678.20 en het goed slot f 4,80 Wordt in behandeling gebragt de Gemeente-Be grooting voor de dienst van 1853. Over de algemeene strekking vraagt niemand het woord, alleenlijk wordt door de finanliële commissie opgemerkt, dat zij het wenschelijk zou geacht heb ben in plaats van hoofdstukken en afdeelingen een doorloopend nummer gesteld te zien evenzeer als zij verlangen zoude nog eene kolom aan de begrooting toegevoegd te zienvoor de sommen door den Ge meente Baad toegestaan. Ook betuigt zij hare verwondering, dal door Hee- ren Gedeputeerde Staten is voorgeschreven om de onvoorziene uitgaven lot zoodanig bedrag uit te trek ken, dat de ontvangsten gelijk staan met de uitgaven en men toch aan het slot der begrooting de woorden vindt «waarschijnlijk batig saldo», evenmin als zij de noodzakelijkheid begrijpt van de inzending der memorie van toelichting in dubbeld. De artikelsgewijze behandeling wordt alsnu aange vangen te beginnen met de uitgaaf De jaarwedde van den Burgemeester 800 die van de Wethouders f 800, van den Secretaris ƒ900, van den Ontvanger f 800 en het presentiegeld der leden van den Baad met nihil, worden zonder dis cussie gearresteerd. Jaarwedde Griffier 600 Commies 200 twee Boden 650 de Concierge van 't Raadhuis 100 Geneesheer 350, Heelmeester f 260, Vroedvrouw ƒ200, Architect 450 Onder-Fabriek 400, Klok kenist 176., Klokluiders 144,60, Sas- en Haven meester f 540 voor de Ambtenaren der Plaatselijke Belastingen 2711 twee Ned. School-Onderwijzers ieder f 180 Fransche Kostschoolhouder 310, On derwijzeres jonge jufvrouwen school J 350, de Markt meesters en den Ontvanger van het begrafenisregt ƒ150, de Keurmeesters van 't slagtvee f 30, Commissaris van Policie 500 twee Dienaars ieder 300 Majoor van de Nachtwacht 150, acht Klapperlieden ieder f 75 en voor toelage bij het ontsluiten der poorten ƒ60, Agent van Kazernering 150, twee Stads werkers ieder f 300, voor de Poortiers f 318, Con cierge der Beurs 50 twee Grafdelvers ieder 40. Collecteloon aan het Bijk 767,40 onderhoud en schoonhouden Raadhuis f 225 worden allen zonder discussie toegestaan. Voor onderhoud van Meubelen is uitgetrokken 25, welke post op voorstel der finanliële commissie wordt verhoogd tol f 50. Kosten van licht 100, brandstoffen voor het Ge meente-Bestuur, de Commiezen, Nachtwacht en Poor tiers 330 Staats- en Provinciaal Blad f 20,50 Registers van den Burgerlijken Stand f 260 de Be- volking-Registers f 50 en Schrijfbehoeften f 470 worden zonder discussie toegestaan. Voor boek-, druk- er. bindwerken is voorgedragen f 145 welke op voorstel der finantiële commissie wordt verhoogd tot f 200. Zegclkoslen f 280 kleine uitgaven en verschotten 50worden zonder discussie toegestaan. Het vervolg van het verhandelde in ons volgend nommer.) llIIIIk SIIWTIJilKIIL GOES den 25 October. Men schrijft uit 's Gravenhage 21 October Naar men verneemt, wordt H. M. de Koningin, tegen den 15 der volgende maand van Stuttgart in de residentie terug verwacht. -t- De eerste kamer der stalen-generaal is bijeen geroepen legen Vrijdag den 29 October aanstaande. In de zitting van den gemeente-raad van eergis teren is aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, tot afschaffing der opcenten van's rijks belasting op het geslacht van schapen en varkens en der belasting bij invoer van schapen- en varkens- vleesch. Men schrijft nit Botterdam van den 22 dezer: Eergisteren avond ten half acht ure is de postbode G. D. A. Oskamp die de postdienst waarneemt tnsschen deze stad en Oud-Beijerland op den weg herwaarts tusschen Bheon en Charlois bekend on der den naam van de Twee Tollen op eene ruwe wijze aangerand en met een zwaar hout op het hoofd geslagen zoodat hij bewusteloos van zijne honden kar stortte. Nadat hij eenige minuten op den weg had gelegen kwam hij tot zich zeiven en bevond dat zijne honden met de kar waren doorgegaan, Onmiddelijk begon Oskamp luidkeels te roepen dat men zijn wagen zoude ophouden doch al spoedig ontdekte hij twee boeren die den aanslag meenden opgemerkt te hebbenhet waren A. Leenheer bouwman te Rhuon A. van Pelt en een jongen genaamd J. de Peiis. Zij hadden den dader ge zien en in hem zekeren Pieter Imveen een zeer slecht ter naam staand persoon die reeds vroeger ter zake van misdaad heeft teregt geslaan herkend. Al spoedig had hij toen zijne hondenkar teruggevon den maar mistte daaruit de rijks-brieventas. Onmiddelijk spoedde de postbode zich met de boeren naar den Burgemeester van Charlois, den Heer Speelman waar hij na door diens welwillende handelwijze eenigzins tot verhaal gekomen te zijn zijne aanklagt heeft gedaan waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Onmiddelijk daarna werd de wo ning van Imveen (te Charlois) afgezet en, binnen weinig tijds was men den booswicht meester. Gisteren morgen werd deze persoon geboeid naar Dordrecht vervoerd en onder belofte dat de agent die hem geleidde zijne boeijen wat losser zoude maken bekende hij dezen dat de brieventas onder een hoop sleenen aan den weg verborgen lag. Bij onderzoek bleek dat dit werkelijk zoo was de pakketten van het postkantoor zijn daarin nog gaaf bevonden en gisteren morgen in orde aan het post kantoor alhier afgeleverd terwijl onmiddelijk van wege de posldirectie, van een en ander aan den Mi nister van Finaritien is kennis gegeven. De postbode heeft heden de dienst niet kunnen waarnemen. Het is opmerkelijk dat de booswicht, die de post bode zoo moorddadig te lijf viel, bij hem niet onbe kend wasdaar Imveen reeds den 4den October eene poging heeft gedaan om de kar te bestelen welke destijds naauwelijks verijdeld werd. Later den 8sten dezer liep Imveen op den stillen weg reeds met een stuk hout gewapend gedurende ge- ruimen tijd achter de kar de waakzaamheid der honden verraadde aan Oskamp die nog niets be merkt had de tegenwoordigheid van den boosdoe ner wiens oogmerken hij zeer verdacht hield en dien hij thans in hel oog konde houden. Men vermoedt niet zonder grond, dat een boekje, hetwelk bij de poging tot diefstal, door Oskamp vermits werd, en waarin groote sommen gelds stonden opgeleekend welke hij soms belast was te vervoe renden misdadiger tot de daad heeft aangezet, op hoop van eenen goeden buit te zullen behalen. Men schrijft uit Rotterdam van 21 October: Wij achten het der vermelding waardig dat op dit oogenblik in den Hortus Botanicus alhier een gewas bloeit hetwelk dit verschijnsel even als de zoogenaamde honderdjarige Aloëslechts éénmaal gedurende zijn gansche leven vertoont, om daarna te verdorren en te sterven. Deze plant, Litlaea gemi- nidoraT. Bonaparteajuncea W.) geheeten, werd reeds ongeveer 16 jaar in den kruidtuin bewaard, en gelijkt veel op een bunde! bijeengebonden biezen. Thans rijst midden uit dien bundel een bloemstengel omhoog, die alreeds eene lengte van ongeveer 3| Ned. el be reikt heeft en met honderde gele bloemen bezet is, welke langzamerhand van onder naar boven ontluiken. De betrekkelijke zeldzaamheid van het verschijnsel niet de schoonheid der bloemen doet ons de aan dacht onzer stadgenoolen daarop vestigen. Een landbouwer te Wilp verwachtte dezer da gen eenige gasten bij zich op stokvisch enz. Of schoon hij reeds zijn middagmaal gebruikt had be sloot hij echter, daar de gasteu niet kwamen, hunne portien nog maar te consumeren. Nadat hij zijn voor nemen volvoerd had, stierf hij aan de gevolgen zijner gulzigheid. In de Gemeente Heeze had den 18den Octo ber het volgende ongeluk plaats: Uit vrees voor inzakking van het gewelf van den kelder aan den windmolen waren eenige arbeiders werkzaam de aarde boven het gewelf gelegen te vervoeren toen eensklaps het gewelf instortte en twee arbeiders onder de aarde bedolven werden. Een hunner is door spoedig aangebragte hulp gered de ander is een uur later uit den grond gehaald gaf nog eenige teekens van leven, doch was weldra dood; hij laat na eene hulpbehoevende vrouw en kinderen. mms» mmmmmmw. DUITSCHLAND. - Frankfort den 20 October. De bekende vader Jahn die in de jongste volks beroerten eene zeer belangrijke rol speelde en lid der nationale vergadering was is dezer dagen, in den ouderdom van 74 jaren te Freiburg overleden. Een Duilscher met name Hoffnann die bij een Zwitsersch regiment in Napelsche dienst stond werd onlangs wegens gepleegden moord aldaar ter dood veroordeeld. Alvorens dit vonnis te ondergaan, heeft hij beleden dat hij de moordenaar van den prins Lichnowsky was. Na zijne vlugt uit Duitsch- landwas het hem gelukt in Napelsche dienst te treden. ENGELAND. - Londen den 22 Oetober. Aangaande de begrafenis van het stoffelijk overschot van den hertog van IVellington, verneemt men nog het volgende Men denkt dat 1000 man troepen den stoet zullen volgen. Een detachement van alle Engelsche regemen- ten zal de begrafenis bijwonen. De depots der rege- menlen, welke in het buitenland dienen, zuilen hunne afwezige makkers vertegenwoordigen. De hoofdoffi cieren zullen voor den ingang van de St. Pauluskerlt het lijk ontvangen en tot eskorle in de hoofdkerk dienen. De grootofficieren der buitenlandsche legers, in welke de hertog den rang van veldmaarschalk be kleedde, zullen insgelijks deel van dit eskorle uitma ken en den staf van den veldmaarschalk dragen. Andere officieren zullen de regementen vertegenwoor digen, waarvan de hertog kolonel en chef was. De prins van Pruissen wordt insgelijks tot bijwoning der plegtigheid verwacht. Er zal waarschijnlijk slechts eer. rijtuig de lijkkoets volgen, en wel dat van H. M. Heden overleed na een kortstondig echtgeluk van slechts 9 weken in den ouderdom van ruim 32 jaren, GERARDUS FRANCISCUS REYNDERS; een lijden van weinige dagen maakte een einde aan zijn werkzaam leven. Goes, Wed. G. F. REYNDEBS. 23 Oetober 1852. M. Mulder. De affaire zal provisioneel op denzelfden voet worden gecontinueerd. v Het KOLLEGIE van REGENTEN over het HUIS van ARREST te GOES, zal op Woens dag den 3 November 1852, des namiddags ten één ure, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar en onder nadere goedkeuring van Z. E. den Minister van Justitie, aanbesteden: Het ONDERHOUD der GEVANGE NEN in genoemd Gesticht, gedurende het jaar 1800 drie en vijftig in twee perceelen te weten lste Perceel. De Leverantie van hel benoudigde ROGGE BROOD 2de Perceel. De verdere Voeding en Verpleging. En daarna de beide Perceelen vereenigd. Overeenkomstig de voorwaarden van heden af tot den dag der aanbesteding ter Secretarie ter lezing liggende van des voormiddags negen tot des namid dags twee ure. Goes, den 22 Oetober 1852. L. de FOUW, Jz. L. P. H. C. PILAAR, Secretaris. De Ondergeleekende heeft in Lossing SCHA AL- en RUHRKOLEN en verwacht eerstdaags eene La ding NEWCASTELSCHE KOLEN. Goes 25 Oetober 1852. H. C PILAAR. Ten voordeele van het ongelukkig Gezin van J. VM 9IIDDE zal bij de Gebr. Abrahams worden uitgegeven een Werkje getiteld MIP li «®Ii0 UIT DE PORTEFEUILLE VAN SEVERUS. Prijs/1. De Inteekening is bij alle Boekhandelaars open gesteld. Te Goes, btj F. Klkeuwkns <fc Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2