'''ïjmmïjmmimmr* MIDOEMJffi, Bij besluit van den 14 October 1852, N°. 34, heeft Z< M. goedgevonden D. Janssen uithoofde van wangedrag uit zijne betrekking als Burgemees ter van Fort Bath en Bath te ontslaan. Bij besluit van 15 Oct. N°. 56 heeft Z. M. goedgevonden: 1°. met ingang van den 16 dezer, tot Minister van Builenlandsche Zaken te benoemen Mr. J. P. P. baron van Zuijlen van Nyevelt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en 2°. te •bepalen dat het bestuur van het Departement voor de Zaken van de Roomsch-Kath. Eeredienst, met ingang van hetzelfde tijdstip, voorloopig zal zijn opgedragen aan den Minister van Justitie, Mr. M. P. H. Sirens. Zijne Maj. heeft goedgevonden te benoemen tot apotheker van de 3de kl., bij de geneeskundige dienst van de landmagt in Oost-Indie, den heer J). Eekma. Men schrijft uit Botterdam van den 16 dezer: Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid- Hollandse he Maatschappij tot redding van Dren kelingen hebben in hunne vergadering van gisteren besloten (ofschoon zulks als eene binnenlar.dsche en geenszins als eene tot hare bemoeijing behoorende zeeramp of schipbreuk te beschouwen is) te doen uit reikeu aan de manschap der stoomboot de Stad Zierikzee gevoerd door kapitein L. C. Ribbens aan de manschap der beurtschuit, gevoerd door schip per L. de fVaardten aan de manschap van den Hoogaars, gevoerd door schipper M. van der Ploeg, ieder de som van Een Honderd Gulden, en tevens aan den Burgemeester van Zierikzee minzaam te ver zoeken hun die gelden ter hand te stellen en wel: voor hunne krachtdadige hulp en bijstand verleend aan den beurtman van Zierikzee op Bergen op-Zoom, gevoerd door schipper G. van Dordlaan boord heb bende ruim dertig passagierswelke op den 2 dezer, door den toen gewoed hebbenden storm is overvallen en tegen de plaat den Dorslman is geworpen met dat ongelukkig gevolg dat gemeld vaartuig in eenen zeer gevaarlijken toestand, in de branding verkeerde, zoodat met de grootste inspanning en ingevaarstelling van eigen leven slechts twee-en-lwintig passagiers zijn gered, en de overigen hun graf in de golven ge vonden hebben. Terwijl directeuren mede besloten hebben uit het zoo weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath, aan de wed. van Johannes van Midde, die in zijne edele pogingen tot redding het dierbaar leven heeft verloren Twee Honderd Gulden te voegen bij het fonds, dat men bezig is ten haren be> hoeve op te rigten. Uit Borne wordt van den 28 September ge meld dat H. K. H. Prinses Marianne der Ne derlanden over Triët en Ancona aldaar was aange komen. Zij had op de haar toebehoorende Villa Mattei of Villa Celimantara omdat zij op den berg Coelius ligt haren intrek genomen. Men dacht dat de Prinses den geheelen winter in die stad zou doorbrengen. {N. Rott. Ct.) DUITSCHLAND. - Frankfort, den J3 October. De aanwezigheid van den grootvorst troonopvolger <an Busland en diens gemalin te Stuttgart, wordt al daar door eene reeks van feesten gevierd waaraan ook H. M. de Koningin der Nederlanden en andere aldaar vereenigde vorstelijke personen deelnemen. Deze feesten zullen gevolgd worden door een loglje naar de oevers van de Bodenzee en een bezoek op het fraaije koninklijke slot Friedrichshafen. De baronnes Douairière v, Scbimmelpennink die in de nabijheid van Görlitz een slot bewoonde werd aldaar in den nacht van den 8 dezer, door roo- vers overvallen en vermoord waarna deze zich met een rijken buil aan kostbaarheden, effecten, euz. ver wijderd hebben. Men verzekert, dat het voorstel der Nederland- sclte reger ing betreffende het vestigen van kolonisten 'u Suriname, door de regering van Weenen is van de hand gewezen. FRANKBUK. Parijs, den 33 October. Men is druk bezig met de toebereidselen vooraan staanden Zaturdag. Ook aan den ingang van den tuin der Tuileriën zal een triomfboog worden opge- rigt. Die bij de brug van Austerlitz zal zeer prach tig wezen en onder anderen prijken met de wapens der steden, welke de President op zijne reis bezocht heeftalsmede met het beeld van de stad Parijs en de inscriptie De stad Parijs aan Keizer Lode- wijk Napoleon. Behalve de meer gemelde triomf- boogen komt er nog een te slaan op de hoogte van den schouwburg der Porte St. Martinen wel op kosten van den Directeur van dien schouwburg ook spreekt men van nog een andere in de straat Bichelieu. Op het oogenblik dat de President de stad binnen trekt, zullen de klokken van alle kerken der hoofd- stad geluid en 101 kanonschoten gelost werden. De graanmarkt is in plaats van Zaturdagop morgen verzet. In het Algemeen Handelsblad van 13 October dezes jaars, treft men een belangrijk artikel aan over SCHOOLPLIGTIGHEID. Nadat de Schrijver het gebrek aan elementair Openbaar Onderwijs, voor al ten platten lande, als erkend aanneemtgeeft hij een kort uittreksel uit het 2de Terslag van de Algemeene Vereeniging te gen het Pauperisme te Groningen. Wij laten dit om deszelfs belangrijkheid volgen. Onder de overwegingen welke de Staten van Groningen er toe geleid hebben het reglement op het betalen van schoolgelden in de landelijke gemeen ten van 20 November 1838 te arresteren wordt de bemerking aangetroffen dat het schoolgaan van jaar tol jaar afnam, reden waarom er eenige bepalingen zijn vastgesteld om aaneen iegelijk, hij zij dan instaat de schoolgelden te betalen of niet de gelegenheid te geven, zijne kinderen te doen onderwijzen, door de achterstallige schoolgelden der minvermogenden ten laste der gemeentekassen Ie brengen. Van die be paling verwachtte men goede uitkomsten, welke ver wachting vervuld is geworden, althans in 1845 stond de verhouding der op de scholen onderwijs genieten den tot de bevolking in de Provincie Groningen als 188 tot 1000, in de Provinciën Noord- en Zuid- Holland als 105 tot 1000.» Ook in latere jaren bestond gelijke verhouding. Evenwel behoort men daarbij op te merken dat deze opgave alle kinderen bevat die ook maar zeer korten tijd al ware het slechts eene week of een dag de school hebben bezochtwant volgens mi- nislerieele aanschrijving moeten die allen worden medegeleld maar daar deze aanschrijving algemeen is geldt deze opmerking ook van de opgaven in de beide Provinciën Noord- en Zuid-Holland, zoodat de goede werking van het reglement desniettemin even duidelijk blijkt. In de stad Groningen benoemde in 1840 de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene Commissie, om het schoolgaan van minvermogende kinderen te bevorderen, Niettegenstaande (dit een en ander) is hel er verre van af, dat men op dit oogen blik zoude kunnen zeggen, dat de scholen in dit ge west zelfs in de hoofdstad van hetzelve, voldoende door de kinderen van minvermogenden worden be zocht vooral ten platten lande zijn er zeer velen die in onkunde en domheid opgroeijen tot iederen anderen arbeid dan tot den eenvoudigslen handen arbeid onbekwaam zijn, en in den regel niet in staat om voor zich zeiven, veelmin voor Vrouw en kroost, den kost te verdienen, daar zij öf in het geheel niet de school hebben bezocht öf niet geregeld en lang genoeg. De oorzaken in 1840 door de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen daarvoor opgegeven, zijn gebrek aan kleeding het schuldig zijn van schoolgeld onverschilligheid der ouders, gebrek aan ruimte op de scholen moeijelijkheid om den ouder dom te bewijzen van elders geborene kinderen on wil om de kinderen te laten vaccineren. Dié oor zaken zij bestaan nog. Wanneer men echter de zaak onpartijdig en naauwkeurig beschouwt, dan be hoefden ze niet of bijna niet meer te bestaan, maar ze worden door vele ouders gretig aangegrepen als geschikte redenen om de kinderen van de school terug te houden. De Commissie behandelt ver volgens ieder van die redenen in het bijzonder. On der anderen blijkt daaruit dat werkelijk het vacci neren der kinderen in de Provincie Groningen nog tegenstand vindt uit een zoogenaamd godsdienstig bezwaar hetwelk de Commissie zegt als opinie te eerbiedigen. Waarlijk, al zeer zachtmoedig! Naar onze meening verdienen dergelijke bijgeloovige ma- niën door valsche vroomen bij onkundige menschen aangekweekt, niet den minsten eerbied en mag de overheid zich daardoor niet terug houden van door policie-maatregelen het hare toe te brengen tot we ring van besmettelijke en doodelijke ziekten even min als zij aan eene secte van Moloch-aanbidders zoude moeten vergunnen hare kinderen op te offeren. «Uwe Commissie,» zoo vervolgt zij, «is van oordeel, dat er dringende behoefte bestaat aan stren gere bepalingen op het schoolgaan der kinderen eveneens als aan strenge bepalingen op de vaccine, vermits de laatste als zuivere maatregel van policie geheel afgescheiden is van het onderwijs. Bij die reglementen wenschte zij het volgende in acht genomen te zien dat de ouders der de school niet bezoekende of niet gevaccineerde kinderen door strenge wetten en strafbepalingen gedwongen worden hunne kinderen in het belang des algemeenen welzijnsin het be lang der volkswelvaartonderwijs te doen genieten en in het belang van den volksgezondheidstoestand hunne kinderen te laten vaccineren tot voorkoming en wering van eene der vreeselijkste epidemien. Wat de nuttige werking van strenge bepalingen op het schoolgaan betreftvermeenen uwe gecommit teerden te mogen verwijzen naar de schoolwetten van Wurlemberg van 29 September 1836, bepalende onder anderen in art, 9 De ouders zullen wegens «Jiet schoolverzuim hunner kinderen gestraft wor- «Wen met geldboete of gevangenisstrafv en naar de schoolwet van Baden, bepalende in artt. 14 en 15 dat de ouders voor iederen dag schoolverzuim hunner kinderen waarvoor zij geene voldoende re denen kunnen opgevenzullen gestraft worden met ten minste 2 en ten hoogste 12 kreutzer boete en bij herhaling van 4 tot 24 uren zullen worden opgeslo ten. Volgens de nieuwe schoolwet voor de hertog dommen Anhall-Dessau en Anhalt-Röthen van 23 April 1850 moet ieder staatsburger, op gevangenis straf tot 8 dagen toeof wel op evenredige geld boete zijne schoolpligtige kinderen in eene open bare school zenden of het bewijs leveren dat hij voor een voldoend onderwijs zorg draagt. Ook de Pruissische wet op het onderwijs van 1819 bepaalt strenge straffen voor de ouders op hel schoolverzuim der kinderen even als de schoolwetten van bijna alle Duitsche Stalen terwijl ook in de schoolwet van het kanton Waadland van 24 Januarij 1834, de ouders met 40 francs boete of 8 dagen gevangenis straf voor het niet naar school zenden hunner kin deren worden bedreigd. Even als de Commis- sien willen wij het thans hierbij laten. Van de volgende xirtikelen te Goes, Van den 1 tot den 15 October 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Relasiingen. Tarwe f8,70. Rogge f6,75 Vroege Gerst f5,13. Late Gerst f 4,90. Boekweit f 0,00. Haver f 3,00. Witte Boonen 1' 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 8,05. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,70, Rogge Meel f 8,40. allenper mudde. Boter f 0,87s. Noord-Hollandsche Kaas 90 cs. Stolk- sche Kaas 50 cs. Leidsche Kaas 40 cs Witte Brood 32|. cs Tarwe Brood 19) cs. Rogge Brood 14 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalfs- Yleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Yleesch 35 cs. Verscli Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 70 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 4,00. Late Aardappelen f 0,00. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f7,50. per wisse. Groole Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het val. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. ai8'!e Staats-Loterij. prijzen van 1000 en daarboven. 4de Klasse. 4de Lijst. No. 14546 een Prijs van 5000. No. 6686 en 17200 ieder een Prijs van 1000. KMSS» De DIRECTIE der STADS-TEE- Silfc* <3*^ KENSCHOOL adverteert dat zij op LP oensdag den 20 October J852 des avonds om 7j ure zal vaceren tot het Inschrijven der LEER LINGEN, welke van de Lessen in het aanstaande Teekensaisoen zullen verlangen gebruik te maken. Namens de Directie voornoemd J. van RENTERGEM de FOUW Secretaris. Te Goes, bij F. Kleküwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2