2i8t!e Staats-Loterij. watersnood te beveiligen. Gelukkig is het te noemen, dat slechts eene koe is verdronken en 3 schapen zijn vermist; terwijl de stallen de geredde dieren tot eene drooge verblijfplaats strekken. Heden is de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbelast met het aanbieden van het adres van antwoord, lot dat einde bij Z. M. den Koning ten gehoore toegelaten. Z, M, heeft geant woord Ik verneem met voldoening dat de Kamer hare gewiglige laak met moed hervat. Van hare ijverige medewerking verwacht Ik goede vruchten voor het welzijn des vaderlands in welks toestand zich dank zij den Allerhoogslen veel gunstigs voordoet. Ik verzoek U, mijne lieeren, der Kamer uit mij nen naam dank te betuigen voor haar adres Men schrijft uit Rotterdam 12 October Heden morgen is aan den eersten van Amsterdam vertrokken spoortrein (van half negen ure), tusschen Voorschoten en 'sHage, een min of meer ernstig on* geluk overkomen. Doordien de locomotief, de ten der en vervolgens de twee goederenwagens uit het spoor liepen, had er een verschrikkelijke botsing plaats, waardoor de genoemde voertuigen over en door elkan der in de sloot geraakten en de eerste wagen der derde klasse waarin zich gelukkig weinig reizigers bevonden letterlijk verbrijzeld werd. Er greep op dat oogenblik tusschen de zich in de rijtuigen be vindende personen, eene worsteling plaats, om uit de rijtuigen te komen hetgeen gelukkig zonder verdere ongelukken afliep. Er zijn eenige reizigers slechts ligtelijk gekwetst. Minder gelukkig was de hoofdcon- dueteurdie in eene verhevenheid op den eersten wagen is geplaatst om zoo als men weet in geval van ongeluk de wagens van den locomotief te scheiden. Deze ongelukkige, bezig zijnde om de genoemde functie te verrigten, stortte met den wagen te onderste boven en had daarbij het ongeluk de vingers van zijne reg- lerhand te verliezen; zij werden hem volkomen afge klemd tusschen het ijzer dat hij vasthield en den wagen waar hij overheen geworpen werd. De ma chines! en stoker, hoewel in de sloot geraakt zijnde, kwamen zonder letsel vrij, .Nadat een locomotief van deze stad tot hulp geseind was, kwam de gemelde trein eerst ten kwartier voor 1 ure alhier aan als wanneer die van 12 ure van hier de reis konde aan vaarden. ENGELAND. - Londen den 9 October. De Times behelst eene beschouwing van den staat kundigen toestond van Frankrijk waarin het blad zicb zeer ongunstig over Lodewijk Napoleon en het Fransche volk uitlaat, «Wanneer,» zegt de Ti mes, «een groot volk zich niet in staat verklaart zich zelf te regeren zich nederwerpt aan de voeten tan een heescher, en de pligten en gevaren der vrij heid verloochent dan tracht het natuurlijk achter duizende voorwendselen hel mislukken zijner po gingen en de teleurstelling van zijne verwachtingen te verbergen. Ten bewijze hiervan haalt de Times de geschiedenis van het Homeinsche volk onder Keizer Augustus aan en past die daarna toe op Frankrijk. Reeds is het zoover gekomen, dat in een der dorpen hel Onze Vader in eene godlasterlijke aanroeping van het Rijk van Lodewijk Napoleon is verdraaid met de hoop dat zijn wil moge geschieden zoowel in Frankrijk als in vreemde landen. Dit mag men natuurlijk wel een uiterst vreemd verschijnsel noe men, en niet minder den aanhef van het adres, door den Geineerile-Raad van de belangrijke stad Toulouse aan den Prins gerigt Monseigneur 1 Het Restuur van de wereld door de Voorzienigheid is volmaakt. Frankrijk en Europa noemen u den verkozene van God voor de vervul ling van Zijne bedoelingen. Geene constitutie hoe genaamd kan u eene grens aanwijzen voor de God delijke zentiing waarmede gij zijt bekleed. Moge gij bezield zijn met het denkbeeld om in hel land die beschermende instellingen te herstellen welke de bestendigheid der magie» het lot der volken behoeden. Dergelijke taal, zoo gaat de Times voort, wordt niet alleen niet veracht maar herhaald door de be dienaren der Godsdienst, zoodat het Gouvernement, dat uit eene omwenteling bestond zijne aanspraken opvoert tol de uiterste hoogte waartoe het erfelijk Koningschap ooit de ongerijmde leerstelling van hel goddelijke regl bragt. Menschen,die in de familie Bonaparte eene lange reeks van meineed kuipe rij. staatkundige misdaad zagen, worden nu geroe pen te gelooven, dat dit geslacht van heerschers door de Voorzienigheid zelve over Frankrijk gesteld is, en meer aanspraak op gehoorzaamheid heeft dan hunne oude Vorsten. Zelfs het denkbeeld van een verbond tusschen het volk en den troon wordt als goddeloos uitgekreten. En eens aangenomen dat de wil van zulk een bewind de wil des hemels is is alle redekaveling over de grenzen zijner magt onmo gelijk. Er bestaat nu reeds reden om te gelooven dat onder andere voorbereidselen tot het aanslaande Keizerrijkbereids een dringend verzoek aan den Paus is gerigt om zich ter geschikter tijd naar Parijs te begeven, om den President te kroonen, doch men vermoedt dat Pius IX zich daartoe niet zeer bereid heeft getoond. Het blad besluit met te zeggen dat alles, wat het thans in Frankrijk opmerkt militaire vertooningen vereering van het volk, hulde van de bedienaren der Godsdienst hel kenmerk draagt van het verganke lijke en onwezelijke. Dezelfde personen, die daarin voorkomen spelen een spel waaraan zij niet geloo ven. De uitdrukkingen zelfs die zij bezigen om hunne pas ontstane onderdanigheid te betuigen zijn voor de verschillende gelegenheden ontleend aan het oude woordenboek der despotische hoven. FRANKRIJK. Pakijs den 7 October Eenige bewoners der gemeente Estissac in het departement van de Aube zijn van de Kath. gods dienst tot het Protestantsche geloof overgegaan en de kerkeraad te Meaux heeft op hunne aanvraag van tijd tot tijd een predikant tot hen gezonden. Op grond van de wet van 25 Maart 1852, betreffende de vereenigingen van burgers, heeft echter de prefect de zamenkomst dier Protestanten verboden. Deze laatsten hebben volgehouden, dal de wet niet op gods dienstige vereenigingen toepasselijk is. De regtbank te Troyes heeft echter in een tegenovergestelden zin vonnis gewezen en de leden der nieuwe gemeente twee predikanten en den eigenaar van het gebouw waarin de godsdienst oefening werd gehouden, tot eene boete veroordeeld. Allen zijn van dit vonnis in hoo- ger beroep gekomen en waarschijnlijk zal de zaak hier ter stede verder worden behandeld. Onder de bijzonderheden die de reis van Lo dewijk Napoleon gekenmerkt hebben, behoort dat men hem te Toulon heeft doen plaats nemen op een leuningstoel, die zóó vervaardigd was, dat er op een gegeven teeken een transparant uit te voorschijn kwam en tevens uit den rug boven hel hoofd van Lode wijk Napoleon, eene kroon. Voorts heeft een dichter aldaar hem in verzen een verzoek gedaan om eene orde van troubadours in te stellen onder den naam van Legioen van Apollo. Ook dient nog vermeld te worden, dat de maire van Sèvres, zich weinig bekommerende om de adhaesie der vreemde mogend heden, bereids in de hem oriderhooi ige gemeente het keizerrijk hersteld heeft, opgrond, zoo luidt de procla matie, dat het volstrekte!ijk onmogelijk is langer aan den wensch der bevolking wederstand te bieden. Het meest belangrijke feit, hetwelk heden ge meld kan worden is de redevoering, die Lodewijk Napoleon uitsprak op het feestmaal te Rordeaux hetwelk hem de kamer van koophandel aldaar had aangeboden De tekst dier redevoering is hier nog niet bekend, maar alle berigten en dépêches stemmen erin overeen, dat haar aard eene zeer gewiglige strek king heeft. Lodewijk Napoleon zegt daarin toch zonder omwegen da! hij de keizerskroon aanneemt en dat hij derhalve dien regeringsvorm zal herstellen. Het schijnt daarbij, dat Lodewijk Napoleon, de moei* jeiijkheden voorziende die uit dezen stap tegenover het buitenland kunnen geboren worden, die staatkunde heeft blootgelegd, welke hij, zoowelin het binnenland als in het buitenland denkt te volgen en dal pro gramma moet nederkomen: op vrede met het buiten land en maatschappelijke orde en wel begrepen voor uitgang in hel binnenland. Dat eene dergelijke verklaring met gejuich en met geestdrift beantwoord werd laat zich gereedelijlt vooronderstellen vooral in eene stad als Rordeaux waar uitgebreide handeisvertakkingen vrede en orde zoo zeer behoeven. Overigens heeft de reis van Lodewijk Napoleon zich door geene meldenswaardige bijzonderheden ge kenmerkt. Volgens Doctor Buisson worden de ziekten der planten welke zoo algemeen beginnen te wor den veroorzaakt door insecten welke zich onop houdelijk vermenigvuldigen, vermits de vogels, waar onder vooral de wachtelsdie derzelver uitroeijing moesten bewerkstellingen zeiven door de jagers uit geroeid worden en hoe langer hoe schaarscher voor komen. In den nacht van den 4den op den 5den dezer werd te Romans (depart. Dröme)door middel van inbraak, het bureau van policie, waar nog al voorwer pen van waarde waren bewaard geheel en al ledig gestolen, Men meldt uit Madrid, van den 5 dezer De plegtigheid der handkuswelke gisteren ter gelegenheid van den geboortedag des Koningsop het paleis heeft plaats gehad werd door zeer velen bijgewoond. Eenigen lijd geleden is te Rarcelona een werk over de Jezuiten uitgegeven waartegen de Bisschop is te velde getrokken met een herderlijken brief. De schrijver heeft zich door de bewoordin gen van dien brief zoo beleedigd gevoeld, dat hij bij de bevoegde overheid eene klagt heeft ingediend welke dan ook is aangenomen. Bij Koninklijk Besluit voorkomende in de Gacetawordt echter uitge maakt dat de daden der overheden en veel minder nog die van een Bissehop krachtens de kanonieke wetten handelendetot eene klagt van laster kan aanleiding geven; voorts wordt de regterdie de klagt aangenomen heeft berispt de klagt zelve af gewezen en aan den aanklager te kennen gegeven dat hij zich eerbiediglijk tot het bewind kan wen den wanneer hij zich in zijne regten eenigsints ver ongelijkt acht, door de meer of minder passende be woordingen van den herderlijken brief. hiddelen fgafois. tusschen MIDDELBURG ?n ROTTERDAM. OCTOBER 1S52. van MIDDELBURG. u. m. van ROTTERDAM. Dingsd. 19 'smorg. 10 fDonderd.21 'smidd. 12 -j-Zaturd. 23 Dingsd. 26 Donderd. 28 Zaturd. 30 12 'smorg. 5 6 8 *Zondag 17 'smorg.5 Woensd. 20 cc 4 30. Vrijdag 22 6 —30. Zondag 24 cc 9 Woensd. 27 cc 10 30. *Vrijdag 29 cc 5 *Zondag 31 5 1 30. Op de met f gemerkte dagen zal bij geregelde aankomst van den Spoortrein, te Rotterdamdie aankomst worden af gewacht en op de met gemerkte dagen zal men gewoon lijk de ten 9| uur van Rotterdam naar Nijmegen varende Stoomboot, te Dordrecht kunnen aantreffen. Op de met gemerkte dagen is de overtogt wegens Strooms- tegenstaud van langeren duur dan op de overige. tusschen YLISS1NGEN en BOTTERDAM. van VLISSINGEN. u. m- Maandag 18 'smorg. 2 Vrijdag 22 cc 6 Maandag 25 a 8 30. Vrijdag 29 9 —30. van ROTTERDAM. u. m. Dingsd. 19 'smorg. 7 30. Zaturd. 23 'smidd. 12 Dingsd. 26 'smorg. 3 Zaturd. 30 cc 5 tusschen BOTTERDAM en ANTWERPEN. van ROTTERDAM. s morg. van ANTWERPEN. u. m, midd. 12 30. 3 5 —30. 7 —30. 9 30. cc 11 midd. 12 Vrijdag 15 'smorg. 8 Zaturdag 16 Maandag 18 cc 10 Dingsdag 19 Woensd. 20 cc 11 45. Donderd. 21 Vrijdag 22 cc 2 - - 30. Zaturdag 23 Maandag 25 cc 5 Dingsdag 26 Woensd. 27 cc 6 - - 30. Donderd. 28 Vrijdag 29 cc 7 30. Zaturdag 30 Op de uren van afvaart, in verband met de geregelde aankomst der Spoortreinenzoo te Rotterdam als te Ant werpen zal die aankomst worden afgewacht. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 4de Klasse. lste Lijst. No. 7664, een Prijs van 25,000. No. 6484. een Prijs van 250Ó, No. 19998, een Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 4329 en 16074 ieder een Prijs van 1000. 3de Lijst. No, 13979 en 15679 ieder een Prijs van 1250. No. 483, 3739, 6714, 16194 en 16603, ieder een Prijs van 1000. 8 volbloeds Witte ENGELSCHE 9 weeks BIGGEN, a ƒ4,bij Ij. VERHUEST, te Corlgene. Te Goes, bij F. Kleeowbns Zoon,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2