de inenting met de gewone smetstoffe veroorzaakt het dier geheel en al tegen eene tweede besmetting en alle aandoening daarvan beveiligde. De uitvinder van dit middel schijnt Geert lieinders geweest te zijn. Althans er wordt bij gemeld, dat het wensche- lijk was op hel voetspoor van dezen schranderen huisman voort te gaan die de eerste vruchten van deze loffelijke onderneming geplukt had. De Amster- damsche maatschappij tot bevordering van den land bouw had hem tot eerelid benoemd en met eenen gedenkpenning begiftigd.» De F olksvriend deelt mede, dat de Directeur van eene Fabriek hier te lande waar 70 arbeiders werkten daaruit in dit voorjaar den sterken nrank weerde. Toen de opperknecht ter gelegenheid van een verjaardag hem weder ter sluips binnen de fabriek bragtwerd hij weggezonden, waarop het volk wei gerde te werken. Op het gevaar af dat al zijn werkvolk hem zoude verlaten, riep de directeur hen bijeen en verklaarde kort het nut van den maatre gel alsmede dat hij dien volhield. Dit ferme ge drag deed allen tot den arbeid terugkeeren, Uit Gorinchem meldt men var. 7 October: Heden morgen, tusschen 10 en 11 ure, is op de Merwede, ter hoogte van de Sleeuwijksche kerkeen droevig ongeluk gebeurd. De achttienjarige zoon van eenen turfschipper kreeg, bij het inhalen van de fok. door den feilen wind zulk eenen slag van dat zeil, dat hij over boord viel en in het gezigt zijner moe der die mede op het vaartuig was, in de golven verdween, zonder dat men, bij den hevigen storm, in staat was hem te hulp te komen. ENGELAND. - Londen den 5 October. Ter eere van de nagedachtenis des hertogs van Wel lington is aan het onlangs te Penbroke van stapel gelaten driedeks-stoomschroef-oorlogschip't welk Windsor-Castle genaamd was nu de naam van Hertog van Wellington gegeven. Dit vaartuig en het Fransche schroef-stoomschip Napoleon zijn de grootste oorlogschepen, die thans bestaan. De bat terijen van de Hertog van Wêllington kunnen met ééne losbranding 4000 ponden bals uitwerpen. Dit geduchte zee-kasteel zal met dert meesten spoed uit gerust worden. Alle oude soldalen van het Engelsche leger, die den veldslag van Waterloo hebben bijgewoond zijn uitgenoodigd de begrafenisplegtigheid van den hertog van Wêllington bij te wonen. Uit een verslag van de reis door de Vereenigde Staten, van den heer Sarnum met Jenny Lind blijkt, dat dezelve, daarvan afgetrokken alle onkosten, 610,000 pd. st. heeft opgebragt, waarvan 302,000 pd. st. voor de begaafde zangeres en 308,000 voor den heer Bar nüm. Terwijl duizende Ieren hun vaderland verlaten om hun fortuin hetzij in Amerika, hetzij in Austra lië, te beproeven, worden hunne plaatsen door Schot- sche en Engelsche boeren ingenomen. Zoo worden onder anderen de laatstelijk ontvolkte districten van Limerick Tipperary, Clare, Roscommon Mayo en Gahvay thans met zorg. onder de leiding van Schot- scheen Engelsche landbouwkundigen, bebouwd. Bijna overal worden de nieuw aangekotnenen door de be volking wel ontvangen. De stad Lewes werd gisteren door zulke hevige regenvlagen vergezeld van storm bezocht dal niet alleen de communicatie in de straten geheel gestremd was. maar zelfs de kelders en benedenkamers der wo ningen tol op eene aanzienlijke hoogte onder water stonden. De weilanden inden omtrek der plaats ge leken eene zee. Gisteren avond ten 7 ure begon het water eerst te vallen. -Naar men verzekert is de begrafenisplegtigheid van de stoffelijke overblijfselen van den hertog van Wellington op 13 November a. s. bepaald. Aan het paleis van Holy-Rood zullen aanzien lijke herstellingen gedaan worden; het bestek daartoe is bereids gereed en men zal weldra een aanvang met de werkzaamheden maken. De herstellingen geschie den vooral wegens de geschiedkundige herinneringen en overleveringen welke aan het paleis van Maria Stuart verbonden zijn. In onderscheidene plaatsen van het vereenigd koningrijk znilen standbeelden voor den hertog van lp êllington worden opgerigt. Het Engelsche schip Helen van Parma naar Li verpool bestemd is den 6den Augustus il. in volle zee verbrand de bemanning is er in geslaagd de sloep in zee te brengen en was gedurende tien da gen aan den honger en den wanhoop ten prooi lot dat zij werd opgenomen aan boord van de Ocean Wave, die zich naar Engeland begaf. In deze hoofdstad zijn twee autographien van den hertog van Wêllington beiden voor 50 pd. st. verkocht. De eene bestaat uit den naatn Wellesley, door den hertog in zijne kinderjaren in een school boekje geschreven; de andere uit een oubeteekenend briefjewaarop de naam van lord Ripon met twee P is geschreven. FRANKBIJK. Parijs, den 5 October. Aanvankelijk is officieel medegedeeld dat de ont vangst te Montpellier en Nismes niets te wenschen heeft overgelaten; doch uit bijzondere berigten is het daarna gebleken dal de Prins-Voorzitter geenszins reden heeft om in alle deele tevreden te zijn over de bejegening welke hij van de zijde der bevolking heeft ondervonden. In den Moniteur leest men betreffende het gebeurde te Montpellier woordelijk het volgende Te zeven ure des avonds is de stad geïllumineerd geweest Bij trompetgeschal is op de openbare straat afgekondigd, dat eene amnestie was verleend ten be hoeve van 130 staatkundige veroordeelden. Te negen ure heeft de Prins het in de zaal van den schouwburg gegeven bal bezocht waar hij met geestdrift is verwelkomd geworden. Nadat hij dit bal had geopend heeft hij zich naar het manége- gebouw begeven, in 't welk een ander bal werd ge geven waaraan voor hef grootste gedeelte arbeiders deelnamen. Bij het binnentreden van deze laatste zaal, is de Prins door velen begroet geworden met de kreet van Leve de Keizer Hier en daar werd echter de kreet van: »ieve de amnestie!" gehoord, die door den Prins geenszins onopgemerkt is gelaten. Hij is slechts een oogenblik gebleven, waarna hij aanstalten heeft gemaakt om te vertrekken. Terwijl hij de tri bune verlietzijn dezelfde kreeten weder vernomen geworden. De Prins heeft zich toen omgewend en met bedaarde standvastigheid de navolgende woorden gesproken: Ik hoor u lieden roepen: leve de am r> nes tie doch die amnestie is meer in mijn hart dan in uwen mond. Verlangt gij, dat die zal worden uitgevaardigd welnu maakt u haar dan waardig door uwe matiging, door uwen vaderlands- liefde «Deze woorden zijn beantwoord geworden met den algemeenen kreet van: Leve de Keizerin en als 'tware onder een regen van bloemruikers en kransen, heeft de prins plaats genomen in zijn rijtuig.» Reeds voor eenigen tijd is bij geruchte medege deeld dal ook te Moulins een aanslag tegen het le ven des Voorzitters was gesmeed geworden. Dit ge rucht schijnt gegrond te zijn. Men heeft namelijk opgemerkt dat daar ter stede, zekere apothekers- leerling. genaamd Malhé een bloedverwant van den bekenden democraat van dien naatn die zich thans buitenslands bevindt, den Voorzitter een verzoekschrift heeft aangeboden en bij die gelegenheid den Prins zoo nabij is gekomen, dat bij deszelfs kleederen heeft aangeraakt, tot niet geringe verwondering der omstan ders. Eenige dagen later beeft men den jongeling dood gevonden en is bet gebleken dal bij zich zeisen door middel san een snelwerkend vergift san kant had gemaakt. Hij had nog den tijd gehad om op den muur eenige woerden le schrijven, inhoudende, dat hem den moed had ontbroken, om le doen't geen hij zich bad voorgenomen dat hij zich zeisen daar voor haf gestraft en als een opregt belijder der de mocratische beginselen nas gestorven. Uit deze woor den heeft men opgemaakt dat Mathè beloofd had om den Prins bij het ovétgeven van zijn verzoek schrift van kant le maken doch dat hij op het geschikte tijdstip den moed had verloren en zijne makkers niet weder onder de oogen durvende te ko men zich van 'lieven had beroofd. Parijs 6 Oct Heden zou te Toulouse in tegen woordigheid san den president een spiegelgevecht plaats hebben, dat eene voorstelling moet zijn van den veldslag, die in 1814 onder de muren dezer stad ge leverd is. Men zeide eerst dat het overlijden des her- j togs van Wellington van deze sertooning had doen afzien het tegendeel is echter gebleken. Hedennacht zou de president te Agen blijven en morgen zijne in trede te Bordeaux doen waar men hem met luister denkt te ontvangen, die alle vorige receptien zal ver» dooven. Men zegt, dat in het departement der Opper Loire eenige arrestatien bewerkstelligd zijn, die betrekking hebben op het komplot van Marseille en dat er bij die gelegenheid belangrijke correspondentien gevonden zijn. Deze geruchten zijn echter zoo onbepaald, dat ze met de grootste voorzigtigheid moeten opgevat worden. De gemeenteraad dezer stad heeft 40,000 fr. toegestaan voor den triomfboog, die, bij de gelegen heid vau den inlogt van den president in deze stad voor de pont d'Austerlitz zal opgerigt worden. Zoo men zegt, zal de president zijn inlogt te paard doen, aan het hoofd van 52 eskadrons kavallerie van de le militaire divisie. De wijze, waarop de Prins-Voorzitter, bij zijne terugkomst uit de departementen hier ter stede zal worden ontvangen is steeds het onderwerp der ge sprekken. Het schijnt, dat men te dien aanzien nog niet lot een besluit is gekomen. Even als men vroe ger had, de Republikeinen van den vorigen, en die van den volgenden dag zoo heeft men thans Bo naparlisten van gisteren, en Bonaparlisten van heden. Beide partijen worden in het ministerie vertegenwoor digd. Die van gisteren verlangen een schitterend onthaal, doch vinden tegenstand bij de Bonaparlisten, die zich na den coup d'etat aan de bovendrijvende partij hebben 'aangesloten en die vermeenen, dat men den Prins-Voorzitter op eene zeer eenvoudige wijze moet verwelkomen. Reeds is medegedeeld dat tus schen de beide partijen in het ministerie mede ver deeldheid bestaal omtrent den naam van den aanstaan den Keizer. Deze bezwaren zijn naar men van goe derhand verzekert nog niet uit den weg geruimd doch nadetnaal de Moniteur slechts gewag maakt van de kreetenwelke door de bevolking ter eere van Keizer Napoleon III worden aangeheven, moet men het er voor houden, dat, al mogt de meerderheid in het ministerie zich voor den naam van Napoleon I verklaren, de vertouwdste raadslieden van den Prins- Voorzitter hem aansporen om geene nieuwe dynastie in te voeren maar zich te houden aan de overleve ringen van het eerste Keizerrijk. De dag van den 2 December blijft steeds naar men algemeen verzekert bepaald voor de invoering van den keizerlijken regeringsvorm. Eeeds zou het corps diplomatique van ter zijde kennis hebben gekre gen van het voornemen der regering, Onlangs is het landbouwkundig instituut te Ver sailles opgeheven. Men brengt dezen maatregel in verband met de aanstaande invoering van het Keizer rijk. De stallen van dal instituut zoude» worden in- gerigt voor de dienst van de keizerlijke jagt. - De keizerlijke garde zal waarschijnlijk weder worden ge organiseerd. Al de wapenen van het leger moeien in die garde worden vertegenwoordigd, sommige door battaillons, anderen door geheele regimenten. De re gimenten der karabiniers zullen de kern uitmaken der kavallerie van de garde; de mobiele gendarmerie die van de infanterie. Verder zal, naar men denkt, een geheel regiment artillerie tot de garde behooren. Reeds zijn bevelen gegeven om groote zwarte paarden voor de garde-kavallerie uit te zoeken. Heden ter beurze liepen weder geruchten nopens de zamensmelting van de beide lakken der Bourbons; zij rusten echter vooralsnog op hoegenaamd geen grond, Te Montauban hebben onderscheidene arrestatien plaats gehad van personen die wegens hunne over dreven staatkundige begrippen bekend stonden. ERRATA. In ons vorig nummer staat onder de Geborenen bladz. 2 kolom 3 regel 6 van boven Adriaan zoon van Adriaan Gr ooi emaat en Francina Man- ge dit moet zijnAdriana dochter van Adri aan Gi ootemaal en Francina Mange. terstond een ruime en zeer goed onderhoudené GRAANZOLDER binnen deze Stad te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. Ts Goes, bij F. Kreeuwkns <fc Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2