«OESSCHE 1852. UOIVDERDAG 7 OCTOBER. yVf-:;, BMSEII MIlilETMtflS, De uitgave. dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post J ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels 'a f J,20 behalve het Zegelregt. INSPECTIE tam ra VERLOFGANGERS der NATIONALE MILITIE. WAARSCHUWING. Kervolg en Slot van ons vorig Nummer Alle Verlofgangers, vreike zich in deze Gemeente besinden (die soor eenen bepaalden tijd en die nog niet van Kleedingslukken er. Wapenen voorzien zijn uitgezonderd) worden mitsdien ten ernstigsten vermaand, tot eene stipte opvolging der onderstaan de bepalingen a. Dat zij gehouden zijn om op de bepaalde Inspectie soor de Verlofgangers te verschij nen op poene van bij gebreke daarvan, wan» neer zij soor hun achterblijven geene ten genoegen van den Militie-Commissaris vol doende redenen mogten kunnen aanvoeren overeenkomstig het bepaalde bij Art. 183 der Wet van den 8 Januarij 1817, te worden gestraft. b. Dat zij op de gemelde Inspectie zullen be- hooren te verschijnen, gekleed in uniform en voorzien san de verdere kleeding en equipe- menistukken die bij het vertrek van het korps aan hen zijn gelaten benevens van het attest Lilt. H. H. hun door het Plaat selijk Bestuur hunner Gemeente uitgereikt en dat zij, gedurende de gemelde Inspectie, zijn onderworpen aan de Militaire discipline. c. Dat zij hunrie kleedingen equipement-stukken steeds in waarde zullen moeten houden, en zij zich san dezelve, zoo lang zij niet zijn gepas- porieerd, om geenerlei reden mogen ontdoen. d. Dat, wanneer zij zich buiten de Provincie willen begeven om te verblijven zij hunne verlof passen aan het Plaatselijk Bestuur hunner Ge- meente moeten terugvragenen dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden, bij het Bestuur der. Gemeente in welke zij voorne mens zijn te verblijven op straf van als de serteur te worden behandeld. e. Datwanneer zij zich langer dan tweemaal vier-en-twintig uren uit hunne Gemeente wil len verwijderen, zij daarvan in persoon moeten kennis geven aan het Plaatselijk Bestuur, met opgave der Gemeente werwaarts zij zich be geven op straf van een arrest van twee tot ses dagen door het Plaatselijk Bestuur op te leggen. f. Dat zij zich op gelijke straf, ingeval zij langer dan tweemaal vier-en-twintig uren buiten hun ne Gemeente verblijven bij het Plaatselijk Bestuur der Gemeente, alwaar zij zich bevin den moeten aanmelden. En ten einde niemand deswegens onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden geaffi- geerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geïnsereerd in de Goessche Courant. Aldus gedaan ten Raadhuize van Goesden 2 October 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAÜBEEN. De Secretaris H, C. PILAAR. Biiiiik mmmwamL GOES den 7 October. Men meldt uit Neuzen den 2 October Heden werd de wed. de Feijter aangenaam ver rast, doordien zij, van wege H. M. de Koningin van Engeland, eene kostbare gouden vaas ontving, met begeleidende missive, waarbij haar verzocht wordt dit geschenk aan te nemen als een blijk van het genoegen, waarmede H. M. zich de vriendelijkheid en gastvrij heid herinnert, met welke HD,, Z. K. H. prins Al- bert en de koninklijke kinderen werden ontvangen bij HD. onvoorzien bezoek op hare hofstede, den 15 Augustus, jl. Zierikzee 4 Oct. Het aantal personen bij de schipbreuk van schipper van Hordt omgekomen wordt begroot op 11 daaronder is een man van de ekwipage der stoomboot Stad Zierikzee Jvan Middevan Rotterdam, die het slagtoffer van zijne menschlievendheid werd)de schipper van Hordt en 8 of 9 passagiers, zijnde allen delvers, die naar huis keerden en wier namen onbekend zijn. Heden is het wrak alhier aangebragt. Daarin moest zich nog de aanzienlijke geldswaarde van f 4000 of f 5000 bevinden welke dan ook dadelijk gevonden is. Aan de bijzondere hulp, welke kapitein Ribbens en de verdere ekwipage der stoomboot Stad Zierik zee de schippers L. de kVaard en M. van der Ploeg, bewezen hebben, is het ledanken dat er nog zooveel menschenlevens zijn gered, Men schrijft uit Vlissingen van den 2 dezer: Tijdens de hevige storm die heden den zeemans stand aan zooveel verschrikkelijke gevaren heeft bloot gesteld lag een tjalkschip geankerd ter reede van Rammekens en sloeg voor zijn anker aan stukken. Gelukkig lag daar mede een Belgischen loodskotter die oogenblikkelijk eene sloep afzond en daarmede het geluk had den schipper, (die door het slaan der roerpen zijn heupbeen had gebroken), diens zwangere vrouw en acht kinderen benevens den knecht met groote moeite te redden en aan boord over te bren gen. Allen lof verdient de bemanning van den kot ter voor hare inspanning en zorg voor de ongelukki- gen. Heden avond is deze kotter binnen de haven gekomen en zijn de geredden dadelijk in het gasthuis overgebragt om daar inmiddels verpleegd te worden. Vlissingen 3 Oct, Omtrent het verongelukte tjalkschip vernemen wij nader, dat het, bij het op varen der Schelde naar Hansweert, werwaarts het be stemd wasop de Kaloot geslooten heeft het was geladen met palen en kwam van Utrechtterwijl de schipper, genaamd 4. C. Pols, te Waspik (in Noord- Brabant) woonachtig is. Zijn heupbeen is gisteren avond nog gezet en hij bevindt zich vrij wel. Eene Engelsche kotter heeft een gedeelte der meubelen van het verongelukte scheepje gered en den ongelukkigen schipper wedergegeven doch het schip met het grootste gedeelte der lading, zit nog omhoog en dreigt elk oogenblik stuk te slaan de bovenste lading met andere losse goederen is hier en daar aangespoeld. Men schrijft uit 'sGravenhage van 3 dezer: Men wil weten dat bij de onderhandelingen die er plaats hebben tot vervulling der betrekking van minister van buitenlandsche zaken de aandacht zou zijn gevestigd op de heeren van Zuylen van Nyevelt en Boreel van Hogelanden, beide leden der Tweede Kamer. Men verzekert echter dat die beide heeren daarvoor niet in aanmerking wenschen te komen, Uit het jaarlijksch verslag omtrent den toestand van het Doofstommen-Iustituut te Groningen blijkt o. a., dat in het afgeloopen schooljaar 32 doofstom- men in het Instituut zijn opgenomen, waarvan echter i 5 later hetzelve hebben moeten verlaten omdat zij uithoofde van gebrek aan verstandelijke vermogens, voor het onderwijs onvatbaar waren. Daarentegen zijn in dat jaar 15 kweekelingen ontslagen, waarvan 13 in meerdere of mindere mate bekwaam waren om in de maatschappij te verkeeren. Slechts elf doofstommen waren bij de Hoofd Di rectie aangegeven en in het nu reeds aangevangen schooljaar opgenomen. Zouden er (zeggen Hoofd- Directeuren in hun verslag) inderdaad zoo weinige ongelukkige doofstommen die in dit jaar tot ons konden overkomen aanwezig zijn zoodat wij ons deswege kunnen verblijden of zouden dusdanige on gelukkigen om welke reden dan ook teruggehou den worden, zoodat wij ons en hen deswege moeten beklagen? Wij wenschten wel, dat wij deze vragen met grond konden beantwoorden, en vooral, dat wij, mogt het laatste geval bestaan, middelen konden vin den orn te bewerken dat van de gelegenheid die het Instituut zoo liefderijk voor ongelukkigen aan biedt, in de ruimste mate gebruik gemaakt werd." In het nu geëindigde schooljaar is niet alleen geen der kweekelingen overleden, maar tevens zijn ze wei nig ziek geweest. De kweekelingen hebben over het algemeen goede vorderingen gemaakt. Het gebouw loor hel onderwijs in ambachten is voltooid en dat onderwijs is in vollen gang. Zes kweekelingen worden onderwezen in het timmeren en schrijnwerken, 6 in het kuipen, 21 in het kleê- ren- en pettenmaken en 14 in het schoenmaken. Dit onderwijs beantwoordt geheel aan de goede ver wachting. Ook het onderwijs in de gymnastiek waarvoor eene ruime zaal in het gemelde gebouw bestemd is gaat geregeld voort, en al de daarvoor benoodigde werktuigen en toestellen zijn aangeschaft. Het getal kweekelingen beliep in het afgeloopen jaar 156. Sedert het lwee-en-zesligjarig bestaan van het Instituut zijn ontslagen als bekwaam om in de maatschappij te verkeeren 592 kweekelingen als kunnende geene vorderingen meer maken en om bijzondere reden 48 wegens bekrompene verstande lijke vermogens 37 uithoofde van zinneloosheid 13; wegens aauhoudende ziekelijkheid 14 en overleden 57 te zamen 761 kweekelingen. Van deze kwee kelingen behooren te huis: in Noord-Braband 21, Limburg 2, Gelderland 49, Zuid-Holland 155, Noord-Holland 188, Zeeland 15, Utrecht 35, Fries land 97, Overijssel 47, Groningen 110, Drenthe 31 en buiten dit Rijk 4 te zamen als voren 761 kweekelingen. DUITSCHLAND. - Frankfort, den S October. De speelbank te Homburg heelt dezer dagen door den Prins van Canino een zoo gevoelig verlies ge leden, dat zij thans builen staat is, om een dividend aan de actiehouders te betalen. De hertog van Koburg heeft een hoogst be langrijk werk geschreven over den laatsten veldtogt in Sleeswijk-Holstein. Dit werk zal eerlang verschijnen en is van een aantal daar ter plaatse ontworpen lee- keningen voorziendie een helder licht verspreiden over de krijgskundige gebeurtenissen aldaar. Lucien Bonaparte heeft na zijne winstdie op 4 a 500,000 frs, geschat wordthier in goede

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1