EXTRACT. De Heer 'van den Bosch vraagt wat hier met onderhoud bedoeld wordt of de kleederen die voor rekening der ge meente verstrekt worden, ook nog bovendien moeten wor den onderhouden en of het niet mogelijk ware voor hel vervolg door den schuttersraad te doen overleggen eene op gaaf van hetgeen in het magazijn aanwezig is De Voorzitter antwoordt daarop, dat dit laatste bereids door Burgemeester en Wethouders gedaan is met uitnoodi- ging om telken jare opgaaf te doenzoodat daaraan in het vervolg kan worden tegemoetgekomen. De Heer Verschoor ziet geen bezwaar in het toestaan van de f 50,omdat het niet uit te gevene toch in kas blijft. De Voorzitter vermeent, dat dit een zeer gevaarlijk argu ment isdewijl de gemeente hare lasten moet opbrengen voor behoefteniet om goede kassen te maken voor vol gende jaren. De Heer Verschoor repliceert, dat in ieder geval het voor stel der commissie om slechts 25,toe te staan, niet toe gelicht is. De Heer van Kerkwijk zegtdat de redenen die de com missie, bij gebreke van behoorlijke toelichting, tot dat voor stel geleid hebben, hierin beslaan, dat het onderhoud alleen kan zijn, die kleine reparation van gedurende de dienst aan de uniformen te ontstane gebreken, dewijl de schutters ver- pligt zijn die overigens zelf te onderhouden, terwijl de uni formen zelf nog niet veel beschadigd kunnen wezen, omdat het getal aangekochte gedurende de laatste vijf of zes jaren, gelijk staat met het getal schutters; dat de oefeningen hoog^ stens dertien malen in het jaar worden gehouden en alzöb bij een zuinig beheer en strikt toezien de 25,ruim schoots voldoende zijn. Mr- de Knokke van der Meulen vraagt of onder het onder houd der kleeding ook het ledergoed begrepen is waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Het voorstel der commissie in omvraag gebragt wordt met 7 tegen 4 stemmen aangenomen en alzoo 25,toegestaan. Tegen stemden de Heeren KakeheekeVerschoorSaaijmans Vader en Vervenne. De 12e postonderhoud van trommen, voorgedragen met 12,en alzoo met algeineene stemmen geaccordeerd. De 13e post, onderhoud van wapening en ledergoed, voor gedragen met 75,en door de commissie voorgesteld met 20, De Commissie had daarop aangemerktdat in dén loop van dit jaar alle de geweren zijn veranderd iii slaggeweren en behoorlijk nagezien, dat bijaldien dus eenige herstelling npodig was, dit alleen kon zijn aan het ledergoed waar voor in 1851 slechts 0,40 was benoodigd geweest, waarop dé schuttersraad antwoordde, dat hij'positief verzekeren kon, dat aan de geweren niets gedaan was dan de verandering in slaggeweren, dat daarvoor in 1846 67,—, in 1847 47, in 1848 f 41,in 1849 66,50 was uitgegeven en inen altijd, bij minder geoefende schutters op eenig defect moest rekenen. De Heer van Kerkwijk merkt daarop aandat de geweren te Delft onder opzigt van een officier waren veranderd en geene herstelling behoefdendewijl dit anders te gelijk zou hebben moeten geschiedenen dat bet onderhoud van defecten door ougeoefenden veroorzaakt, moet gedragen worden door diegene die het gedaan beeft. Mr. de Knokke van der Meulen vindt de sommen in 1846 1819 besteed., nog al aanzienlijk en vraagt waarom er nu maar 20,wordt voorgesteld. De Heer van Kerkwijk antwoordt,; dat juist die aanzienlijke sommen voortkomen doordien in die jaren de geweren geheel zijn hersteld en zulks nu dus niet kan te pas komen. De Heer van den Bosch merkt opdat al neemt men het gemiddeld bedrag der uitgaven van 1846—1849, dat niet juslificeert de aanvraag van f 75, De Voorzitter erkent dit, maar verineent, dat het voor stel dér commissie van 20,te gering is en stelt voor dit op 40,op 50,te bepalen. De Heer van Kerkwijk verklaart geene noodzaak te zien in de verhooging, om dat ook hier van toepassing is, dat het alleen gelden kan de gebreken gedurende de excercitien ontstaan. De Heer Saaijmans Vader acht het -van bet meeste belang dat de wapenrustingen ia goeden staat worden onderhouden en is er alzoo voor, de aanvraag intewilligen. Hét voorstel der commissie in omvraag gebragt wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Voor de Heeren Boe hartSoutendam Smallegange en van Kerkwijk. Alsnu stelt de Voorzitter als sub-amendement voor 45, hetgeen met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. Tegen de Heeren SoutendamSmallegangevan Kerkwijk, Bocliart en Saaijmans Vader. De 14c post, aankoop van ruimnaalden, voorgedragen met 10,en de 16o schrijfbehoeften voorgedragen met 50, worden zonder discussie toegestaan de le tot 5,de 2e tot 30, De 15e en 17e p0st licht bij .de exercitie en onvoorziene uitgaven, worden geaccordeerd tot het aangevraagd bedrag. De gezamenlijke uitgaven alzoo eene vermindering heb bende ondergaan van 150,wordt de-aangevraagde toe lage uit de gemeente-kas ad 319,56, daarmede verminderd en bepaald op 169,56, wordende de andere posten van ontvang goedgekeurd- Door den Voorzitter wordt namens Burgemeester en Wet houders rapport uitgebragt nopens de bedenkingen bij Z. E. den Minister van Binnenlandsclie Zaken gerezen op bet Re glement van Orde. Overeenkomstig de conclusie wordt het reglement gewij zigd en zal daarvan mededeeling geschieden aan Heeren Gedeputeerde Staten. Door de Commissie voor de straf verordeningen, wordt mede rapport en voorstel gedaan nopens de bedenkingen van den Minister, op de verordening tot het aanleggen 'en bijhouden der bevolkings registers, o. a., dat het Ge'ineente- Besluuv niet bevoegd is, de verpligting tot aangifte, te leggen op minder-jarigen aan die bedenkingen door de gewijzigde redactie tc gemoet gekomen zijndewordt de verordening opnieuw, met algemeene stemmengearresteerd. Door de Commissie voor liet fiuanlie wezen wordt rapport gedaan op hetter vorige vergadering voorgelezen request van Heeren Kerkvoogden der Hervormde Gemeentetot be houd der jaariijksche uitkeering van 300,als schadever goeding voor het verlies der begrafenis-regten. Dat rapport is ongunstigop gronddat Kerkvoogden ar gumenteren uit koninklijke besluiten en aanschrijvingen, anterieur de Gemeentewetdat de laatste in art. 238ver biedt eenige hoogere heffing dan de kosten van aanleg en onderhoud vorderen, en niet spreekt van uitkeering aan eenig kerkgenootschap. De Voorzitter bedankt de Commissie en stelt voorbet request en rapport rond te zendenom te gelijk met het generale plan tot regeling van het finantie- wezen behandeld te worden. Waartoe besloten. Burgemeester en Wethouders bieden de begrooting voor 1853 aan, opgemaakt volgens het nieuw model. Dezelve wordt gesteld in handen der Commissie van finan- tienzal 14 dagen ter griffie ter visie worden gelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld; zullende aan ieaer der leden een exemplaar ter kennisneming worden bezorgd. Zijn ingekomen en worden medegedeeld a. Het koninklijk besluit betrekkelijk de vestiging eener kamer van koophandel en fabrieken in deze Gemeente. b. Besluit van Z. E. den Commissaris des Koningshou dende mededeeling van de benoeming van Mr. M. P. Blaau- beentot Burgemeester dezer Gemeente. De Voorzitter voegt daarbij dat de hem daarbij opgedra- gene betrekking onvereenigbaar is met zijne maatschappelijke; dat bij dit bezwaar ter kennis heeft gebragt van Z. M. en indien zulks niet kan wórden weggenomenbezwaar zou moeten maken die betrekking te aanvaarden. De Heer van Kerkwijk betuigt namens den Raadzijn ge noegen dat den geachten Voorzitter die eervolle ondei'schei- ding is te beurt gevallen; hij hoopt dat de bestaande bezwa ren spoedig zullen zijn uil den weg geruimd en de Raad weldra in ue gelegenheid zal gesteld worden, hem zijne ge- lukwenschingen als hoofd der Gemeente aan te bieden. Op de vraag des Voorzitters of iemand der leden nog iets voor te stellen heeft, zegt de Heer van den Boschdat, nu twee vergaderingen geleden, is ingediend het plan der Com missie voor het schoolwezen en besloten, dat dit in de vol gende vergadering zou behandeld worden; dat tot zijn leed wezendit onderwerp noch op het vorig, noch op dit op roeping briefje is vermeld en hij dus de vrijheid neemt, daar die zaak in het naauwste verband tot de begrooting staat te vragen of er plan bestaat dit alsnu in de volgende verga dering te behandelen. De Voorzitter antwoordt, dat die behandeling is vertraagd, door het ingezonden voorstel van de directie der Teekenschool, hetgeen in dadelijk verband staat met dat van de Commissie voor het schoolwezen; alle de stnkken daartoe betrekkelijk in handen gesteld zijnde van de Plaatselijke Schoolcommissie, om ook hare zienswijze te leeren kennen, hoopt hij dat die stukken tijdig genoeg zullen worden terug ontvangenom voov de begrooting behandeld le kunnen worden, terwijl Burgemeester en Wethouders J)ij het opmaken der begrooting ep de plannen der Commissie voor het schoolwezen, hebbeu geattendeerd in afwachting van de beslissing des Raads. De Heer van den Bosch bedankt voor de gegevene inlich ting doch dringt des te meer aan op de behandelingom dat geheel de inrigting van het plan, geschikt met 1853 kan worden uitgevoerd, indien althans de begrooting daartoe fondsen beschikbaar stelt. De Heer Verschoor als President der Schoolcommissie ver klaart, dat deze hare zienswijze heeft kenbaar gemaakt aan den Heer Dresselhuisschoolopziener te Wolphaartsdijk', en van dezen antwoord wacht, waarna zij zich zal haasten den Raad rapport te doen. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. «ink mmmwmmm, GOES den i October. De beriglen aangaande (ie uitwerkselen fan den he- sigen storm van II. Zaturdag 2 October, vermelden verschillende ongelukken, die in onderscheidene oor den onzes koningrijks te betreuren zijn. Ook op onze stroomen hebben allerdroevigste voor vallen plaats gegrepen. Bij Hansweerd is kort bij den wal een brik met steen geladen omgeslagen en gezonken waarvan de bemanning Ier naanwernood den tijd had zich in de boot te redden. Een vrees- selijker ongeluk greep echter voor den Zierikzeeschen wal plaats. Onze beriglen dienaangaande stemmen volkomen overeen, met het volgende, deswegens door de N. Rolt.. Cour. medegedeeld weshalve wij dit in zijn geheel overnemen. Zïerikzee, 2 Oct. Heden heeft in het gezigt onzer haven een treurig ongejuk plaats gehad. Schipper van Dort, beurtschipper van Bergen-op- Zoom op deze stad, een man van bijna 80 jaar, welke dit beurtveer met 2 zijner zonen, als knechts, waar. neemt, vertrok heden morgen ten 9 ure van hier naar Bergen-op-Zoom hebbende naar gissing aan boord 25 a 30 passagiers. De wind nam toe waarbij nog kwam dal men door den aanhoudenden regen slecht kon zien. Plot seling raakt men bij eene hevige windvlaag aan den grond, op de punt van der> zoogenaamden Dorschman, nog in het gezigt dezer haven waarop men onmid- delijk het anker liet vallen doch weinige oogenblik- ken daarop was het vaartuig vol water. Toen men vanhier bespeurde dat zich een vaartuig in nood bevond zonder dat men echler wist welk schip het was, vertrokken onmiddelijk een paar schip pers met hunne vaartuigen ter hulp. Intusschen naderde de stoomboot Stad Flisslngen, welke te vergeefs pogingen in het werk stelde om de circa 25 a 30 personen, welke zich in wanhopen- den toestand aan het tuig van het gezonken vaartuig, te midden der branding, gekneld hielden, te redden. De stoomboot Stad Zierikzee, mede naderende, ge» lnkte het nabij het wrak ten anker te komen onmid delijk begaven zich een paar man der equipage in de sloep en redden bij de eerste reis 10 personen. An dermaal gaat men met de sloep naar het wrak de schipbreukelingen willen allen overen in de ver warring allen op eene zijde der sloep springende slaat ook deze om terwijl de sloep zelve gekneld raakt tnsschen den ketting van het anker waarmede het vaartuig geankerd lag. Te vergeefs trachle men de sloep regt te krijgen. De twee man der equipage, mede nn op het wrak verbleven spannen daartoe alle pogingen in. Een hunner beslnit zwemmende te trachten bij de sloep te komen en dezelve zoo klaar te krijgen. Hij werd echler het offer zijner betoonde menschlievendheid werd door den stroom medegesleept en is naar alle waar schijnlijkheid verdronken. De tweede, Pieler Begoor, bevond zich nog met de ongelukkigen op het wrak. Het gelukt hem échter de sloep gereed te krijgen, doch wordt nu met de sloep door den stroom mede gevoerd, zijnde hij zonder riemen of iets om de boot te storen. Intusschen werd de stoomboot Stad Zie rikzee mede van haar anker weggeslagen en moest hare verdere pogingen tot redding der ongelukkigen, die zich nog op het wrak bevonden slaken, terwijl men weldra Pieler Regoor drijvende in de sloep uit het oog verloor, die echter te Stavenisse aan wal is gedreven en heden avond hier aangekomen. Alsnu naderde schipper L. de PP eerdvan hier met zijn plat vaartuig of schokker ter hulp en ge» lukt het dezen nog 9 personen te redden terwijl volgens geruchten er later nog 4 door een hoog- aarts van M. van der Ploeg zijn gered. Het juist getal verdronkenen op te geven is nog niet mogelijk daar men niet bepaaldelijk het aantal passagiers weet. Hel is echter maar al te zeker, dat eenige personen omgekomen zijn en wel de bejaarde schipper van Dordl welke in de armen zijns zoons moet gestorven zijn een man der equipage der stoomboot benevens eene vrouw en kind hier le huis behoorende. Het ongeluk moet voornamelijk toegeschreven wor. den aan den aanhoudenden regen en dikke lucht waardoor het gezigt geheel beneveld wasen tevens aan den zwaren wind. Ook uit Utrecht, Breda, Bergen-op-Zoom, 'sHer togenbosch Heusden enz. zijn tijdingen van min of meer groote ongelukken, door den storm veroorzaakt, Men schrijft uit Assen van den 30 September Gisteren werd in de nabijheid dezer stad op het zoogenaamde Lnchiesland, door een arbeider van den Heer S., terwijl hij bezig was met aardappelen te rooi- jen ontdekt dat zich in de holle stengels van de aardappelplant, korrels bevonden, welke veel naar zaad geleken sommige dezer korrels zijn langwerpig rond anderen eenigzins plat of van eene ongelijk vormige gedaante en hebben eene donker grijze kleur; slechts in enkele stengels heeft men zoodanige kor rels aangetroffen en wel voornamelijk bij geile stam men van roode aardappelen. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank zitting houdende te GoesProvincie Zeelandvan den acht entwintigsten September J852is verklaard dat COUNEBIS HINOENISSE MOE, Koopman, wo nende te Boedekenskerke, zich bevindt in staat van Faillissement aangevangen op den Elfden Septem ber S852zijnde tot Regter Commissaris in dezen gefaiileerden boedel benoemd den Edel Achtbaren Heer Mr. J. J. van DEINSE lid der voornoemde Begtbank en tot Curator in denzelven boedel den Heer JACOBUS WILLEM de BLINDE, Secretaris van en wonende le Boedekenskerke. IIoeoekenskerke 1 October 1852, De Curator voornoemd J. W. de BLINDE. Met 1 November aanstaande, eene DIENST MEID met de Pot kunnende omgaan benoodigd adres bij de Uitgevers dezes. Te Goes, bij F. Klekuwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2