No. 79. 1852. rnrnrnm ««ffMTiiii DONDERDAG HO SEPTEMBER. BEKENDMAKING. POSTERIJEN. BBSIlIk IffiOTCTOBliai. ==5BmT gressche SÉS&J& courant. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Hdvertentien worden a 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J.20 behalve hel Zegelregl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan GOES, verwittigen bij deze de Ingezetenen dezer Gemeente: Dat de BEGROOTING der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven voor het Jaar 1853, ingerigt volgens het nieuw model, door hen, ter voldoening aan Art. 203, der Gemeente-Wetaan den Gemeente-Raad, in deszells openbare vergadering van heden is aange boden dat dezelve daarna op de Secretarie dezer Gemeente is nedergelegd en aldaar van heden af, ge durende veertien dagen, voor een ieder ter lezing zal vooihanden zijn, en dat een afschrift van dezelve, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ge steld is. En opdat zulks algemeen bekend zij geschiedt daarvan deze openbare kennisgevingdewelke zal worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 30 Septem ber 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. In verband met de vervroegde aankomst van de aTond Diligence van Middelburg, zal het Post kantoor te Goes, tol nadere bekendmaking, in plaats van des avonds van 8 tot 9 uren geopend zijn des avonds van 7 tot 8 uren. Goes De Directeur I October 1852. HORDIJK. GOES den 30 September. Men schrijft uit 's Gravenhage van 29 dezer: Zijne Exc. de Minister van Justitie neemt in beter schap toe men voedt de hoop dat hij zich in de eerste dagen van October naar 's Hage zal kunnen begeven, om zijne gewigtige werkzaamheden te her vatten. Men schrijft uit Haarlem 27 September Sedert Zaturdag jl., wordt alhier de tentoonstelling gehouden van de maalschnpij van landbouw. Zij wordt door deskundigen als allezins belangrijk aangemerkt. De voortbrengselen van den akkerbouw bevatten niet minder dan 55 hoofdsoorten die van den tuinbouw 15, die van de zuivelbereiding 14, die van de hout- teelt 7, die van de bloernkweekerij 6, waarvan de meeste uit een aantal nummers bestaan. Meer dan twintig personen hebben landbouwkundige werktuigen ingezonden. Verschillende werktuigen en andere voor werpen zijn bestemd tot prijzen als onder anderen eene ijzeren Schotsche en meer andere ploegen van van IFJeuken een dubbele of twee-voren ploeg, gemaakt te Krabbendijkeeene kweek-egge van Roeffs te Loosduinen eenige manden en mandjes van Thijs Gull, te Wijk-aan-Zee. Onder de nage- komene voorwerpen heeft men opgemerkt eene ver zameling van niet minder dan veertig verschillende maïs-planten, van J. P. van Rossum, op Zandber gen, bij Naarden. Uit den catalogus der ingezondene voorwerpen blijkt, dal het getal artikelen 626 bedraagt, die echter in vele onderdeelen zijn gesplitst. Groot is het aantal bezoekers zoo uit de stad zelve als uit andere plaatsen, die de tentoonstelling met hunne tegenwoordigheid vereeren. Ieder geeft zijne be wondering te kennen over hetgeen Holland van ak kerbouw van tuinbouw veeteelt zuivelbereiding houlteelt en bloernkweekerij oplevert. Met genoe gen merkt men ook het aantal werktuigen en gereed schappen voor den landbouw op die tentoongesteld zijn en waaronder men geschenken aantreft van Z, M. den Koning en van Z. K. H. den Prins van Oranje die daardoor een nieuw blijk gegeven heb ben van de ondersteuning, die zij verieenenaan al hetgeen strekken kan tot bevordering van dien groolen tak van volks-welvaart. Deze tentoonstelling toont aari, dat, met vereende krachten, Holland zij nen ouden roem in dit opzigt weet te handhaven. Zij behoeft voor geene buitenlandsche tentoonstelling onder te doen. Woensdag aanslaande, na afloop der tentoonstelling zal er eene verloting plaats hebben van vee landbouwwerktuigen en gereedschappen waarvan sommigen uit Engeland en Noord-Amerika afkomstig zijn. De voorwerpen die tot prijzen be stemd zijn worden in den catalogus aangednid. Ter eere van de tentoonstelling zijn van kerken en ver schillende bijzondere woningen vlaggen uitgestoken terwijl men zich op onderscheidene wijzen beijvert om het verblijf in de stad aan de bezoekers zoo aan genaam mogelijk te maken. Wij herinneren, dat de prijs van elk lot in de loterij op 1,50 gesteld is, en dat er alsnog bij den algetneenen secretaris en bij den algemeener, penningmeester, die zich thans hier bevinden loten te bekomen zijn. In de plaats van een getrokken werktuig kan men desverkiezende de helft der inkoopsom van dat werktuig ontvangen. De gehouden wordende tentoonstelling zal gewis bij dragen tot voortdurenden bloei der Hoilandsche maat schappij van landbouw en al meer en meer mede werken om onze landgenooten op te wekken tot on dersteuning en tot ontwikkeling van den landbouw in Nederland. Men schrijft uit Nijmegen van 26 September Gisteren avond, ten half 10 ure, even na de aan komst der stoomboot IPillem III, van Arnhem, had hier bijna een dioevig ongeluk plaats gevonden dat alleen door spoedig aangebragte doelmatige hulp werd verhoed. De hofmechanicus Ramberg, die gedurende de Nijmeegsche kermis hier eenige voorstellingen ge geven had bevond zich op de kade bij de aanleg plaats dier stoomboot, aan een der aldaar slaande per sonen vragende: of de kapitein nog aan boord was? Op een bevestigend antwoord scheen hij zich derwaarts te willen begeven doch struikelde over de touwen Waarmede de aldaar liggende turfpramen aan de kade waren vastgemaakt en viel voorover in de rivier Op het hulpgeroep snelde de stuurman der stoomboot naar de plaats van het ongeval en had het geiuk den in doodsgevaar verkeerenden hofmechanicus met een haak in den jas te vatten en naar boven te trekken, waarop hij door een ander bij den kraag gevat en op de kade aan zijne inmiddels toegeschotene betrekkingen, die hem reeds verloren waanden teruggegeven werd. DUITSCHLAND. - Frankfort, den Z3 September. Ten gevolge van het aanhoudend natte en gure weder, heeft men in den Palts en in Baden alle hoop op eenen goeden wijnoogst verloren. Alvorens nog tot rijpheid te komen zijn de druiven grootendeels tot verrotting overgegaan, en daar, waar dit niet het geval is zal de wijn in kwaliteit veel te wenschen overlaten. Onderscheidene bezitters van wijnbergen willen den bodem tot de tabaksteelt bezigendie groolere en vooral meer zekere winsten aanbiedt. Volgens gerucht zal de Keizer van Oostenrijk met geene Saksische maar wel met eene Coburgsche prinses in den echt treden die evenwel lot de Pro- testantsche kerk behoortmaar in dat geval van godsdienst zou veranderen. Het is thans nog niet te bepalen, in hoeverre deze geruchten al dan niet geloof verdienen. Baden-Baden wordt nog steeds door een groot aantal vreemdelingen, bijzonder uit Frankrijk, bezocht. Het getal badgasten heeft gedurende dit saizoen na genoeg 34,000 bedragen. De bank speelt zeer onge lukkig zij heeft in den tijd van 2 dagen 130,000 fr. aan eenige Russen verloren, die doorgaans hoog spelen. De Zwitsersche dagbladen ztjn opgevuld met hartverscheurende berigten nopens de ongelukken van allerlei aard die aldaar door het hooge water zijn veroorzaakt. De schade aan gebouwen bruggen wegen en gewassen is onberekenbaar- Er zijn ook vele menschen omgekomen. FRANKRIJK. Parijs, den 25 September. Gisteren avond heeft de regering bij telegrafische dé pêche het berigt ontvangen dat de policie te Mar seille eene zoogenaamde machine infernale in beslag heeft genomen. Zij bestond uit vier voorname vuur monden (Cations de tromblons) en twee honderd en vijftig geweerloopen, welke te zamen niet minder dan 1500 kogels konden bevallen. De aanleggers van dit complot zijn in hechtenis genomen en de justitie is alle vertakkingen der zatnenzwering op het spoor. Het ministerie van policie had reeds sedert geruimen tijd den loop van het complot in stilte gevolgd en kende het in zijnen geheelen omvang. Sedert eenige dagen is er sprake geweest van eene uitnoodigiug aan den Paus, om Lodewijk Na poleon tot keizer te komen kroonen generaal de Cotte zou zegt men in last hebben den Paus om die gnnst to gaan verzoeken. Tot dusverre heeft men dat gerucht zeer betwijfeld doch latere omstandig heden leiden tot het vermoeden, dat het wel waarheid zou kunnen bevatten. Op dit oogenblik ten minste is men druk bezig met hel kasteel der Tuillerien in orde te brengen en te versieren met de kostbaarste voorwerpen uit de oude koninklijke kasteelen welke men expresselijk lot dat einde herwaarts heeft laten voeren zoo men zegtalleen om den Paus op eene schitterende wijze te ontvangen. Het complot't welk tegen het leven van Prins Lodewijk Napoleon gesmeed is geworden, doch bij tijds door de overheid is ontdekt en verijdeld, houdt heden de algetneene aandacht bijkans uilsluitend be zig en stelt de overige berigten, betreffende den togt des Voorzitters door de zuidelijke departementen, eenigermalo op den achtergrond. Het blijktdat de aanslag inderdaad ernstig ge meend is geweest en de zamengezworenen geen andei oogmerk hebben gehad dan om in navolging van het door Fiesehi gegevene voorbeeld een aantal menschenlevens op te offeren ten einde het Hoofd van den Staal van het leven te berooven. Van Regeringswege worden eenige bijzonderheden medegedeeld welke de ontdekking van het helsche werktuig en hel gevangen nemen van eenige verdach-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1