lioople dat de tegenwoordige zitting zou mogen strekken om aan onze staatsinstellingen uitvoering en toepassing in milden geest te verzekeren en om den weg te blijven bewandelen die tot hiertoe met onmiskenbaar goed gevolg was ingeslagen, en die, naar zijne overtuiging, leiden moest tot bevordering der waarachtige belangen van Koning en Vaderland. Hij verklaarde ten slotte, het voorzitterschap te aan vaarden. Men schrijft uit Sneek van 24 September In het begin der maand Augustus 11. vertoefde gedurende ongeveer drie weken alhier in een loge ment eene reeds bejaarde vrouw, met name Chris tina IPa/jes Pruiksma of Pruisma, zich ook noe mende wed. van den Berg. Zij was vergezeld van een nog jeugdig manspersoon en een 14jarig meisje, hetwelk zij voor hare dochter uitgaf; zij kwamen van Groningen volgens haar voorgeven om eene aan zienlijke erfenis (ongeveer f 25,000) te ontvangen. He vrouw noeh lezen of schrijven kunnende, had den haar vergezellenden manspersoon mede genomen, om haar als zaakwaarnemer van dienst te zijn. Hij had reeds ongeveer een jaar bij haar gewoond en zij leefde van hetgeen hij haar verschafte. Ook in Leeuwarden had zij, onder hetzelfde voorgeven, eenigen tijd ver toefd en op kosten van een ander geleefd. Eindelijk kreeg men kwaad vermoeden en gaf, of schoon zij reeds eenige dagen vertrokken was, hiervan kennis aan den commissaris van policie. Deze ont dekte al spoedig, dat die vrouw, om in hare pogin gen te slagen, brieven had doen schrijven, welke af komstig moesten zijn van kantonregters en notarissen en allen betrekking hadden op die voorgewende er fenis. Zij behelzen oproepingen, om op een of an deren dag hier of daar die gelden te komen ontvan gen. In sommige brieven heette het dat de betaling spoedig zonde volgen, terwijl weder in anderen eene opgave werd gevonden der Kaar toekomende roerende goederen. Ook de schrijver dier brieven werd opge spoord, Zij zelve bezorgde ze aan de postkantoren en wist op deze wijze ligtgeloovige lieden tot hare slagtoffers te maken en heeft aldus o. a. iemand te Leeuwarden voor een aardig sommetje opgéligt. Er werd bevel tot hare gevangenneming gegeven en zij werd daarop dezer dagen door den veldwachter te Westerborg, in Groningen, gearresteerd en Heden herwaarts overgebragt. Deze zaak herinnert ons aan eene gelijksoortige welke voor drie jaren, in het arrond. Maastricht, plaats vond, en waarvan de dadfcres, insgelijks eene 60jarige vrouw was die destijds gearresteerd en tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld werd. Men los dezer dagen de volgende corresponden tie uit Embden in de Prov. Gron. Cour. betref fende twee vonnissen uitgesproken door de gezwo renen te Hildesheiin, in zaken, 'hijna te afschuwelijk, te ontzettend om er geloof aan te slaan. Te Hil desheiin is lot 20jarige tuchthuisstraf, eersten graad, veroordeeld zekere Johanna Suthoffdienstmaagd, ongehuwd, woonachtig te Ellesen. Zij was in den afgeloopen zomer in het geheim van een kind beval len en dit leidde door toevallige omstandigheden lot een onderzoek, waarbij men in hare kist de mnm- mieachlige, uitgedroogde lijkjes van twee pasgeboren kinderen vond Het betrekkelijk zachte vonnis in eene zoo ongehoorde zaak, had zij hoofdzakelijk aan de krachtige verdediging vari haren advokaal, den heer PPeinhagen te danken die het moeijelijke zocht Ie betooger. van het leveren van het bewijs van moord bij lijken, reeds geheel tot ontbinding over gegaan. Voorts stond bij dezelfde regthank teregt eene eveneens ongehuwde dienstmaagdgenaamd Schra- derbeschuldigd van haar onecht kind, toer, het reeds twaalf weken oud was, te hebben verdronken. Berouwvol en weg smeltende in tranen beleed deze ongelukkige hare afschuwelijke daad waarbij de menschheid terugbeeft. Zij verhaalde dat zij on der belofte van haar te zullen trouwen was verleid en bedrogen. Na hare bevalling reisde zij naar een broeder in Hamburg, in de hoop, dat deze zich over dat kind zou erbarmen. De broeder echter gaf haar eenig geld en zond haar daarmede heen. Zij keert terug naar hare woonplaats schaamte en angst voor de toekomst brengen haar tot wanhoop in de na bijheid van haar dorp leidt haar weg haar voorbij een water; de radeloozenergens uilkomst ziende, werpt zij haar kind daarin en het verdrinkt De wijze waarop zij dit verhaalde en de roerende taal van den heer PP einhagen die ook haar verdedig de, bragt te weeg, dat velen tot schreijens toe wer den bewogen. Dc gezworenen veroordeelden haar evenwel ter dood door middel van het zwaard. Daar de veroordeelde echter in hare woonplaats steeds zeer gunstig bekend was en zich altijd zedig eerlijk en vlijtig had gedragen', zoo hoopte men, dat zij door den Koning zou worden begenadigd. wenk mwmwmm- DUITSCHLAND. - Frankfort, den SS September. H. M. de Koningin der Nederlanden is gisteren uit Munchen in Stuttgard aangekomen, waar H. M. ver toeven zal tot na de viering van het op handen zijnde geboortefeest van haren-.doorluchtigen vader. De Oest. Gom behelst heden een artikel ten gun ste van Belgie, waarin, hoezeer in gematigde bewoordin gen, evenwel vrij onomwonden wordt te veld getrokken tegen de aanmatigingen van het Fransch bewind, dat de Belgische Regering bijna heeft wiilen dwingen, om de laatste voorwaarden, mèfhetrekking tot het handelstrac- taat van 1845 aan te nemen. Men beschouwt dit artikel een bewijs te meer, dat Oostenrijk de onaf hankelijkheid van Belgie en Holland iri hunnen geheelen omvang wil geërbiedigd en behouden zien. ENGELAND. - Londen den S3 September Men weet dat hel parlement geroepen zal wor- den om over de begrafenisplegtigheid van den hertog van PPellington te beraadslagen zoodat die eerst in het laatst van November zai plaats hebben. Tot dien tijd zou het lijk hetzij te Apsley-House de woning des hertogs of te Westminster-Hall op een praalbed liggen, De heer IPalpofe heeft onmiddelijk na ont vangst van den brief vim lord üerby, betrekkelijk de begrafenisplegtigheid van den hertog van PPelling ton, naar Walmer-Castle hel bevel gezonden dat er bij het lijk eene eerewaeht inoet geplaatst worden. FRANKRIJK. Pabijs, den S3 September. Al de dagbladen, welke de Regering ondersteunen, geven, op het voorbeeld van den Moniteur, in meer of min bepaalde bewoordingen te kennendal het Keizerrijk werkelijk zal worden ingevoerd. Zelfs het dagblad P Assemblee Nationale verheugt zich daar over omdat deze gebeurtenis een einde zal maken aan de Republiek. De ontvangst te Grenoble gaat alle denkbeelden te boven. Overal wordt de Prins begroet als: Zijne Keizerlijke Hoogheiden de openbare gebouwen zijn versierd met opschriften waarbij niet alleen wordt gewaagd van den Keizer maar zelfs van Napoleon II en Napoleon III. De Regering verzet zich in "t minst niet tegen al deze en dergelijke openbare vertooningen. Hier ter stede is een geschrift uitgekomen, han delende over de invoering van het Keizerrijk. De dus ver ver niet genoemde schrijver zegt daarin dal- Lodewijk Napoleon in zich vereenigt, als adminis trateur als uitvoerend staatsman en als schrijver van meer dan gewoon genie en uitstekende talenten de bekwaamheden van eeneu Colbert, eenen Richelieu, eenetl Pascal, ja zelfs van Napoleon den Groolen. Er zijn er, die met bescheidenheid beweren, dat de schrijver welligt wat at te ver is gegaan in zijnen op gewonden ijver. Gelijk gemeld is Lodewijk Napoleon eergis teren morgen te Grenoble aangekomen. Hij werd aldaar met nog meer geestdrift ontvangen dan men welligt voorzien had. De berinneringen aan den te rugkeer van keizer Napoleon van het eiland Elba, schenen als het ware nog versch in het geheugen der bevolking van hel departement de Plsère te lig gen. De neef des keizers werd er ontvangen alsof hij de keizer zelf ware geweest. Overigens heeft zich de reis verder rloorgeene bijzonderheden gekenmerkf en de Verhalen dienaangaande steeds op liet bereids medegedeelde wederkomendehebben die eenloonig- lieid welke daarvan noodzakelijk het gevolg moeten zijn. Alleen de redevoering van Lodewijk Napoleon te L.yon blijft nog eeniger mate de aandacht trekken en geeft stof tot redeneringen. -In tegenstelling van de schaaisohte aan staatkun dig nieuws, zijn de beriglcn aangaande de overstroomin gen in liet departement del'Est menigvuldig en luiden dezelve zeer treurig De rivier de Doubs is even als de Rijn buiten hare oevers getreden. De ram pen door de overstrooming in de departementen du Doubs, van den Boven- en Beneden-Rijn veroorzaakt, zijn verschrikkelijk. De dagbladen uit de streken waar het water zijne verwoestingen aanligt hangen daarvan een jammerlijk tooneel op. Ook in Zwitser land zijn eenige kantons overstroomd- In de Patrie leest men heden het volgende berigt Zijne Keizerlijke Hoogheid, de Prins Presi dent der Republiek heeft het paleis van Meuaon tijdelijk ter beschikking gesteld van prins Jéröme Napoleon.'1'' De Pays geeft de volgende beschrijving van het ruiterstandbeeld van keizer Napoleon dat den 20 dezer te Lyon onthuld isNapoleon is voorgesteld op het oogenblik dat hij zijn oorlogsros beteuge lend en de hand op het hart leggende, tot de inwo ners van Lyon zegtLyonnezen ik bemin u. Het beeld drukt het nadenkend karakter des keizers zeer goed uit. Het hoofd is iets ter zijde gekeerd. Hel piëdestal is van wit marmer en met marmeren basre liëfs versierd. Van voren draagt de keizerlijke adelaar, rnel uitgespreide vleugelen, tusschen palmen en immor tellen, de spreuk: «ik bemin u;» daar achter dragen de twee beschërrfigeéslen der stad Lyon: de Industrie en de Koophandel een schild met de woorden Aan Napoleon Van de basreliëfs bestaat de noor delijke uit dennentakken, wapens, Pruissische en Rus sische vanen en uit schilden, op welke de gewigtigste wapenfeiten des keizers in het noorden gegraveerd zijn. Het zuidelijke herinnert* aan de brug van Areola en den togt over den St. Bernard, aan Italië en Oosten rijk. Het oosten is door palmen, eene lotuskroon en door schilden gekarakteriseerd, waarop de pyramided en de genade aan de oproerlingen van Kaïro ge schonken gegraveerd zijn. Het westen wordt door Ëngelsche trofeën verzinnelijkt. De zijden zijn met zittende bronzen figuren versierd die durr oorlog en de wet voorstellen. In een krans aan zijne voelen leest men de namen der veldslagen, in welke Napo leon in persoon medeslreed of het bevel voerde. BELGIE. Brussel, de/1 S3 September, ('s Avonds.) De verschillen, aangaande de in- en uitgaande regten met Frankrijk, schijnen ongeluk kig ongerustheid te baren en men schijnt voor het behoud der rust in Henegouwen welke provincie bijzonder door de besluiten van Lodewijk Napoleon lijdtbeducht te zijn. Men schrijft het aan de po gingen der Sociélé Géneraleen de teruggetrokkenheid der groote houders toe dat gisteren geene groote daling in de fondsen ter beurze van Brussel plaats had. en lieden zijn de fondsen, einde beurs, ten ge volge van groote verkoopen, zeer aangeboden en laag. De actiën der Soniété Génerale zijn insgelijks gedaald, evenzeer als die van een groot aantal industriéële in- rigtingeninzonderheid van Henegouwen. MIDBSLESJ VAM VERVOER. tusschen MIDDELBURG en BOTTERDAM. OCTOBER 1853. VAN MIDDELBURG. VAN ROTTERDAM. ♦Vrijdag ♦Zondag 3 §\Voensd. 6 Vrijdag 8 Zondag 10 Woensd. 13 Vrijdag 15 'smorg.5 a 6 4 6 8 —30. 11 5 Vrijdag 1 'smorg*. 7 Dingsd. 5 10 Honderd. 7 10 30. fZaturd. 9 'smidd. 12 Dingsd. 12 'smorg. 4 Donderd. 14 5 30. Zaturd. 16 6 30. Op de met f gemerkte dagen zal bij geregelde aankomst van den Spoortrein, te Rotterdam, die aankomst worden af gewacht en op de met gemerkte dagen zal men gewoon lijk de ten 9£ uur van Rotterdam naar Nijmegen varende Stoombootte Dordrecht kunnen aantreffen. Op de met gemerkte dagen is de overtogt wegens Strooms- tegenstand van langeren duur dan op de overige. tusschen VLISS1NGEN en ROTTERDAM. VAN VLISSINGEN. u. Vrijdag 1 'smorg. 10 Maandag 4 a 2 Vrijdag 8 a 5 Maandag 11 8 - Vrijdag 15 10 •30. van ROTTERDAM. Zaturd. Dingsd. Zaturd. Dingsd. Zaturd. 2 'smorg. 6 5 6 - 9 'smidd. 12 12 'smorg. 3 16 6 -30. JUWlMirai, GEBAK» HO»AN, Molenaars-Knecht, werk begeerende wordt uitgenoodigd zich daartoe te vervoegen bij de Uitgevers dezer Courant. Eene WERKMEID, die goed kan Naaijen en met de Wasch omgaan tegen November beno digd bij Mevrouw BE JIA/.E JSOMME te Kloe- tinge. Te Goes, bu F. Klebuwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2