hoisthm i) nun TWEE KAPITALE HOFSTEDEN iütiil wmmmmw. ©RAANMARKT TE ©OES. AMMYIHYISÏ OPSfflBARE VERKOOPING den beschuldigde zeer ernstig toegesproken. Hij her innerde hein aan zijn verslagenen vader met wiens bloed hij als vadermoorder verdacht werd zijne handen te hebben bezoedeld, aan zijne negentigjarige moeder, aan die zuster, met wie hij in bloedschande had ge leefd en die, daartoe door hem verleid, in een oogenblik van vertwijfeling moorddadige handen aan haar eigen leven sloeg aan die verslagen behuwd- broeder, wiens lijk door hem, in koeien bloede, van plaats tot plaats was voortgesleept; aan al het afgrijs- selijke en afschuwelijke dat zijne misdaad vergezeld had; hoe hij binnen weinig tijds zoude geroepen wor den om voorden eeuwigen regter verantwoording van alle die gruweldaden af te leggen. Een ieder was ontroerd en bewogen alleen op den beschuldigde bleef alles ^pnder invloed hij bleef koud en scheen zelfs het verschrikkelijke der hem opgelegde straf niet te hegrijpen of te gevoelen. DUITSCHLAND. - Frankfort, den j7 September. JNaar luid van een onzer dagbladen, za] fi. M. de Koningin der Nederlanden heden in Salzburg aanko men om van daar naar Munchen en verder over Wurtemberg naar Nederland voort te zetten. Rusland heeft het vorstendom Montenegro er kend als souvereinen en van Turkije onafhankelijken staat. Krachtens deze erkenning heeft de Yladika van Montenegro den titel van souvereinen prins aan genomen. De divan heeft daartegen geprotesteerd waarop de Montenegrijnsche Regering zich mede tot ons kabinet om erkenning gewend heeft. Hoewel tot dusverre daaromtrent nog geen besluit genomen is twijfelt men niet of Oostenrijk zal het voorbeeld van Rusland volgen te meer omdat de Montegrij- nen sedert den tijd dat de Turken hunne eerste veroveringen in Europa gemaakt hebben hunne zelf standigheid hebben weten te bewaren en dus het vor stendom wat legitimiteit en oudheid betreft, min stens met Turkije gelijk staat. De cholera heeft nu ook de Oostenrijksche grenzen overschreden en heerscht in Gallicië even hevig als in 1830. Ten zelfde tijde zijn in onder scheidene deelen van Hongarije de bijna rijpe drui ven door eene ziekte aangetast die de grootste be zorgdheid voor den wijnoogst baart. Nergens heeft de landverhuizing meer nadeelige gevolgen dan in Keur-Hessen. Daar zijn het voorna- meliik de gegoede lieden die het land verlaten, om zich naar Zuid-Amerika in te schepen. Verbazende sommen geraken daardoor uit het land welks geld middelen en welstand buitendien reeds in eenen kwij nenden staal verkeeren. ENGELAND. - Londen den J8 September. De eerste Minister, lord Derbywelke zich in Schotland bij het Koninklijk gezin bevond heeft zich zoodra de tijding van het overlijden van den Hertog van Wellington te Ralmoral was ontvan gen herwaarts begeven en is gisteren avond laat hier aangekomen. De oudste zoon des Hertogsde Markies van Domo, heeft te Raden-Baden den dood zijns vaders vernomen en is onverwijld naar Engeland terugge keerd. Eergisteren ochtend is hij te Dover gearri veerd. Er zijn nog geene bepalingen gemaakt om trent de plegtige ter aarde bestelling van het lijk. Intusschen is dit van Walmer-castle naar Apsley- house (mede een kasteel des Hertogs) vervoerd. Te Liverpool is reeds eene openbare inschrijving geopend, om daar een gedenkteeken ter eere van den overleden hertog op te rigten. Op het algemeene beloon van droefheid, wegens hel verlies van den hertog van Wellingtonmaker, de iersche bladen van de ullramontaansche partij eene uilzondering. Zij leggen hem te lastdat hij zijn geboorteland (Ierland) haatte en ten allen tijde al zijn inagl en invloed aangewend heeft om het te on derdrukken. FRANKRIJK. Parijs den 37 September. De algemeene aandacht is thans in hooge mate ge vestigd op de ontvangst des Voorzitters Lodewijk Napoleon te Lyon. Aanvankelijk verneemt men door middel van den telegraaf, dat het Hoofd van den Staat lieden namiddag ten twee ure in die be langrijke stad is aangekomen onverwijld te paard is gestegen en zich in luisterrijken optogt heeft begeven naar de prefectuur. Eene groote menigte was daar, even als elders Ie zatnen gekomen in die straten en op de kaaijen, welke de Prins-Voorzitter langs moest trekken. Al de omliggende gemeenten waren te Lyon door deputalien vertegenwoordigd. Aan het gebouw der prefectuur heeft de Prins-Voorzitter de overheden ontvangen en daarna eene wedstrijd van roeivaartuigen bijgewoond, welk schouwspel eene me nigte toeschouwers had getrokken. Over het algemeen schijnt de opgewondenheid der menigte zelfs de ver wachting der warmste Bonaparlisten te overtreffen. Men kan het als zeker aannemen dat de Prins- Voorzitter wel genoodzaakt zal worden om zich lot keizer te doen uilroepen en velen houden het zelfs voor niet geheel onmogelijk dat de verandering van regeringsvorm nog zal plaats hebben gedurende de reis des Voorzitters in welk geval het gebeurde nader hand zou kunnen worden gewettigd door een SenaatS' besluit en een nieuw beroep op het volk. De Assemblee Nationale behelst een artikel waarin eene vergelijking wordt gemaakt tpsschen de Hertog van Wellington en Keizer Napoleon en wel eigenlijk ten gunste van eerstgenoemde. Het Elysée was met dat artikel in het geheel niet inge nomen. Een gerucht, pis zoude het zijn oorsprong aan den Heer Guizot te danken hebben schijnt op geen grond te rusten. De Prefect van Policie heeft den ingezetenen herinnerd dat het verboden is onder welke voor wendsels ook wapens in huis te hebben zij die nog in gebreke zijn gebleven de wapens welke zij bezitten, af te leveren, worden uitgenoodigd, dit on verwijld te doen, ten einde zich te vrijwaren voor de ernstige gevolgen, die hunne nalatigheid bepaaldelijk na zich zal slepen. De Prins-Voorzitter zet zijnen logt in de de partementen voortte midden eener bevolking die de meest mogelijke geestdrift voor hem aan den dag legt en gedurig haar verlangen uit naar de invoering van den Keizerlijken Regeringsvorm. Zondag zal de Prins te Lyon aankomen en aldaar een geheelen dag verblijven, Welligt zullen in die stad gebeurtenissen plaats grijpen die niet worden verwacht. Voorshands schijnt het echter te blijken dat ook daar de ontvangst allezins voldoende zal zijn, Onder de bewindslieden die met den Prins- Voorzitter van hier zijn vertrokken, moet de Mi nister van Onderwijs de Nortonlworden ge noemd die het Hoofd van den Staat zeer zeker lot Aix zal vergezellen, waar hij vroeger deken der let terkundige faculteit is geweest. De Voorzitter heeft onlangs, op voordragt van dien bewindsman, een niet onbelangrijk besluit uitgevaardigd. Daarin wordt namelijk de uitgaaf gelast van eene volledige verza meling der in Frankrijk bestaande volks-gezangen om 'teven of die reeds vroeger gedrukt zijn, als handschriften in de boekerijen bestaan dan wel of zij door overlevering zijn bewaard gebleven bij de bevolking. De verzameling der dichtstukken van populairen aard behelzen de krijgs en godsdienstige dichtstukken; de feestzangen en zoogenaamde ballades de geschiedkundige verhalen legenden sprookjes en hekeldichten. Een eerepenning zal worden uitgeloofd op voor dragt van het commitlc voor de fransche taal, geschie denis, wetenschappen en kunsten, aan degenen, welke het meest zullen hebben bijgedragen lot het verrijken dezer verzameling. Dit besluit heeft een vrij gunsligen indruk gemaakt, en men houdt het er voor, dat de maatregel zal kunnen strekken tot het verschaffen van werk aan menigen letterkundige die thans buiten bestaan is geraakt. Hel verdient inmiddels opmerking, vooreerst dat het Coimriitté der taal door dat besluit een officieel ken merk heeft gekregen en voorts, dat de Voorzitter van dat Comuiitté niemand anders is dan de beken de Legitimist de Pasloret. Deze omstandigheid mishaagt zeer aan de warme aanhangers van den Graaf de Chamborden geeft aanleiding tol allerlei gissingen. De koning van Lahore heeft aan Lodetvijk Napoleon een Bengaalsehen koningstijger ten geschenke gezonden die hem op zijne beurt aan den Planten tuin heeft geschonken. Zekere Julien C. die oproerige geschriften verkocht is heden in hechtenis genomen. ERRATUM. In het Verslag van de Raadsvergadering van 16 11., geplaatst in ons vorig Nummer, is eene ergerlijke druk fout ingeslopen, die wij ons haasten te herstellen. Bij de opnoeming-:der bezwaren tegen de tegenwoor dige inrigting der Stads-Teekenschoolwordt gezegd dat de Directie zelve erkentdat het handteekenen overbodig is, terwijl, volgens haar oordeel, dit even zeer het geval is met het regtlijnig en bouwkundig teekenenzoo als dit tot heden geleerd wordtdaar toch het voornaamste fundament daaraan ontbreekt dewijl de meesiers de beginselen der reken- en meet kunde niet eens kennen,// enz., enz. Dit had echter moeten zijndewijl de meesten de beginselen enz. DINGSDAG 2J SEPTEMBER 8852. Per ÖO Ned. Mop. Door de hooge vraagprijzen der Boerenging er over het geheel weinig om. Jarige TARWE f 8 8,10. nieuwe, zeer uiteenloopend f 5 f7- voor de Zaai zelfs tot f 8. Nieuwe ROGGE f 5,25 voor de Zaai tot f 5,50. Winter GERST f 4, Zomer Dito f 3,80. HAVER f 2,50. BLAAUWE ERWTEN f 6,25 f 6,40. PAARDEBOONEN 4,25. KOOLZAAD f 7,50. De Ondergeteekende berigt aan zijne Begunstigers, dat hij heeft ontvangen een partij Fransche moderne MODERATEUB-LAM- PEN voor welker soliditeit hij inslaat. Goes, den 23 September 1852. P. F. DE JOACG. van TWEE KAPITALE Op Donderdag den 30 Sep- tember J852 des morgen? ten 80 ure zal men in het Loge ment de Oude Zoutkeet, op de Groole Markt te Goes door het ministerie van den Notaris A. Smallegasge residerende aldaar, pu bliek en aan de meestbiedenden presenteren te ver- koopen met Extra Vruchtbare HOF, BOOMGAARDEN, WEIDEN, BOUVVLANDEN en DIJKte zamen ter grootte van103 B. 84 R. 40 E. gelegen voor het grootste gedeelte aan elkander in de gemeenten van IIoedekenskerke en Baarland en drie Perceelen in 's Heer Abtskerke, Kappelle en Yerseke; alles in pacht tot 1 Maart 1858, bij COBNEEIS en L,AFKUS AÜLEEJHEKI1VDEKS. Deze Goederen zijn zeer rijk beplant met omtrent 2700 stuks OLMEN- en KANADA BOOMEN, ten deele Rooihaar, en ruim 800 stuks FRUITBOOMEN, en zullen eerst in drie Perceelen en daarna in Massa worden opgeveild, zoo als in alom uitstaande Biljetten is vermeid. Nadere inforrnatien zijn te bekomen ten Kantore van bovengenoemde!! Notaris. AGM&. Men zal op F rij dag den 8 October 885%, BTj des avonds ten 7 ure in het Logement de tSsËSi Korenbeurs te Goes publiek presenteren te verkoopen 1°. Een WOONHUIS met aanhoorigheden en ERVE, slaande aan de Oostzijde van de Groote Markt, te Goes, bekend in Wijk C. No. 66, zijnde Kadastrale Sectie D. No. 301, groot 4 Roeden 91 Ellen. 2°, Een WOONHUIS en ERVE, staande aan de Westzijde van de Groote Markt te Goes, op den hoek van de Sint Adriaanstraat, bekend Wijk A. N°. i zijnde Sectie D. N°. 387 groot 2 Roeden 66 Ellen. Inforrnatien zijn te bekomen bij den Wel Edelen lieer Mr. C. de Witt Hamer, te Goes en ten Kantore van den Notaris E. P. Les shoes, te W olphaarsdyk. Te Goes, bij F. Kleeüwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2