GOESSCHE ('01 RW No. 11. 1852. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. i BICTM1I liffilIlCTMTIIIo BEKENDMAKSNG. BEKENDMAKING. BiilBL lilifWOTyB»!» De. uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen, van J6 regels a f .1,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis ran de belanghebbenden Dal het Suppletoir Kohier, wegens het PATENT- REGT, over het jaar 1852 op 1853, voor deze Ge meente over het eerste kwartaal van dat jaar door Zijne Excellentie den Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie den 17 dezer executoir verklaard, heden aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen ter invordering volgens de wet toege zonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien ver maand en gelast, om, na bekomene kennisgeving van gemelden Ontvanger zijn verschuldigde overeenkom stig de bepalingen der wet te voldoen, op straffe van daartoe anderzins te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenenwelke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen of verloren hebben zich van een dubbel van hetzelve ten Kantore van den Ontvan ger zullen kunnen voorzien en zij die zouden ver- mëenen dal hun aanslag te hoog of niet overeen komstig is met hunne opgave, zich deswegens, met inachtneming van de voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen be staande door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Goes- sche Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 22 September 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat het Kohier No, 3, der PERSONELE BE LASTING, over het dienstjaar 1852, op den 11 dezer door Zijne Excellentie den Staatsraad Com missaris des Konings in deze Provincie executoir ver klaard op heden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden iszullende dus een iegelijkna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag verpligt zijn, dien overeenkomstig de bepa lingen der wet te voldoen op straffe van anderzins daartoe te zullen worden gedwongen terwijl diege nen. welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen hebben, zich van een dubbeid van hetzelve ten kan tore des Ontvangers zullen kunnen voorzien en zij die zouden vermeenen dat de aanslag niet overeen komstig is met hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tauxatie, opneming en lelling, zich deswe gens schriftelijk, met inachtneming der voorschriften, ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst van den Con troleur der divisie kunnen beklagen, En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goes, den 22 September 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C. PILAAR. GOES den 23 September. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goed gevonden met den 21 dezer, eervol ontslag te ver- leenen aan mr. kVC. Borsius als opper-strand vonder in de ressorten Bewesten Schelde en de heer lijkheid Westkapelle aan jhr, ffD. de Jonge als opper-strandvonder in het ressort Beoosten Schelde; aan den heer Ph. F. Hennequin, als opper-strand vonder in het ressort van hel 4de district van Zeeland; aan den heer Ph. P. Th. Pierssensals opper- strandvonder in het ressort van hel 5de district van Zeeland aan den heer J. PK. Kader als opper- strandvonder in het ressort der heerlijkheid Cortgene; aan den heer A. van der Bout JVz. als opper- strandvonder in het ressort der heerlijkheid Bomme- nede aan den heer J. Rottier ais opper-strand vonder in het ressort der heerlijkheid Borsselen. Verleden maandag is de zitting der Staten- Generaal door den Koning met de volgende rede ge opend Mijne Heeren Bij de opening van deze vergadering der Staten- Generaal zie ik mij, tot mijn groot genoegen, wederom in staal, op den voorspoedigen toestand des vaderlands te wijzen. Nederland is met de andere mogendheden voort durend in goede verstandhouding. Bij herhaling ontvang ik van vreemde regeringen blijken van vriendschap en achting. Door verdragen van verschillenden aard heb ik de volkenregtelijke betrekkingen tusschen dit rijk en an dere landen mogen bevestigen en uitbreiden. Het is mij aangenaam, omtrent de zee- enlandmagt steeds eene gunstige getuigenis te kunnen afleggen. In de Overzeesche Bezittingen van het rijk heer- schen rust en vrede. In het Palembangsche, op het eiland Sumatra, zijn de onlusten gedempt. De goede vooruitzigten omtrent den oogst in de koloniën hebben zich verwezenlijkt. De afloop der in dit jaar gehouden veilingen is bijzonder gunstig geweest. Door eene bevriende mogendheid aangezochtheb ik, op het voetspoor van hetgeen reeds in 1844 ge schiedde mijne goede diensten toegezegd lot bevor dering eener poging, om in liet stelsel van uitsluiting, lot nu toe door het Japansche rijk vastgehouden wijziging te verkrijgen. De uitvoering der provinciale- en gemeente-wel is aanmerkelijk gevorderd. Ik heb mij in het algemeen over eene doeltreffende medewerking der provinciale staten en gemeen te-besturen te verblijden. Onze walerkeeringen zijn van rampen verschoond gebleven hetgeen heeft vergund de werken tot ver betering inzonderheid ook der hoofd-rivieren met des te meer kracht en gevolg voort te zetten. Met groole belangstelling zie ik den ondernemings ijver der ingezetenen in landbouw fabrijkvlijt en handel, gelijk tot vermenigvuldiging der middelen van vervoerzich meer en meer ontwikkelen. De maatregelen mijner regering strekken om die ontwikkeling aan te moedigen en te ondersteunen. De werken tot verbinding van ons rijk met naburige landen, door spoorwegen en telegrafische gemeenschap, zijn voorbereid en aangelegd, Scheepvaait en scheepsbouw gingen ook in dit jaar vooruit. De staat der geldmiddelen geeft ruime stof tot te vredenheid. De uitkomst van de dienst des vorigen jaars was voldoende. Die van het tegenwoordige dienstjaar laat zich gunstig aanzien. Ik hoop dat de algerneene omstandigheden mij zullen toelaten, nog in deze zitting, eene gewigtige voordragt betreffende 's rijks schuld aan uwe beraadslagingen te onderwerpen. De aan u in de vorige vergadering van mijnentwege ingediende en niet afgedane ontwerpen van wet, zullen op nieuw met andere worden voorgelegd. Mogen onze gezamenlijke pogingen, tot voltooijing der taak die ons ook nu weder wacht, door Gods zegen worden bekroond. Ik verklaar deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. Men schrijft uil Ooslerhout van 18 Sept.: Heeft de landbouwer reeds lang de behoefte gevoeld, om op gemakkelijke wijze te karnen thans kunnen wij met genoegen melden, dat twee onzer stadgenoo- ten er in geslaagd zijn, eene nieuwe karmnachine uit te vinder). Gisteren heeft de proefneming plaats ge had; de karn heeft de hoogte van 2| el en de breedte van 1 el 20 duim heeft eene dubbele werking en gaat zoo gemakkelijk, dat een kind van 5 jaren een geheel karnsel kan afmaken, en van dezelfde hoeveel heid melk meer boter wordt verkregen dan met de reeds bestaande karnmolens Dezelve is vervaardigd door P. Schrauwer, wagenmaker, en doet den ma ker alle eer aan. Ook heeft de beer JOlislager kuiper eene karnton daargesteld zonder reep met doorgaande duigen, welke ton, door hare buikvormige gedaante, de schommeling der melk bevordert. Deze beidestuk- ken zullen op de. tentoonstelling van landbouw en nij verheid te Breda worden geplaatst en onderzocht en durven wij verzekeren, dat deze uilvinding, welke aan den landman zoo veel nut en voordeel kan aan brengen eene waardige plaats op de tentoonstelling verdient. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van den 20 September Z. Exc. de minister van Justitie bevindt zich sedert eenige dagen binnen onze muren. Ten einde zijne tal rijke vrienden niet te verontrusten hadden wij van de ongesteldheid waaraan Z. Exc. leed en die toen inderdaad niet beduidend wasgeene melding ge maakt. Hoewel de toestand van Z. Exc. een paar dagen later een ernstig karakter aannam, kunnen wij evenwel heden met de meeste deelneming melden dal Z. Exc. zich veel beter bevindt. Te gelijker tijd kunnen wij uit de zekerste bronnen mededeelen dat al de geruchten, nopens eene vermoedelijke aftredino als minister van den heer Sirens loutere verdicht sels zijn, welligt met bijzondere inziglen uitgestrooid. Men schrijft uit Leeuwarden, 18 September: A Is eene zeldzaam voorkomende gebeurtenis kunnen wij mededeelen, dat heden binnen deze gemeente twee doofstommen in den echt zijn vereenigd. De man is 25 en de vrouw 35 jaren oud. Men schrijft uit Arnhem 21 September Heden namiddag ten een ure heeft het provinciaal gereglshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van Th. Cremer, Het hof heeft hem, bij een zeer ge motiveerd arrest schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot de straffe des doods door de galg, in zooverre afwijkende van het requisitoir van het open baar ministerie dat deze straf niet zal worden ten uitvoer gelegd te Zeddam, maar te Arnhem. Na het uitspreken van dit arrest heeft de president, de heer van Rappard, met de hem eigene welsprekendheid,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1