BlIWSk IIIWOTIffili®!. 2i7'ie Staats-Loterij. "TSiïTiiTiïr""" men zal dan eene gestadigheid van voortgang op merken die het vertrouwen schenkt dal een vol gend jaar het vorige zal aanvullen. De Koning heeft mij opgedragen u zijnen dank te betuigen voor uwe ijverige behartiging van de be langen des Rijks. Namens den Koning sluit ik deze Vergadering der Staten-Generaal.» De geruchten eergisteren te 's Gravenhage in omloop wegens de vermoedelijke aftreding van den minister van justitie, den heer Sirens, hebben zich tot hiertoe niet bevestigd. Men verneemt dat er toebereidselen worden gemaaktom in den loop van het jaar 1853 rijks telegrafen aan te leggen langs de volgende lijnen: 1. Van Utrecht over Gorinchem naar 's Heitogen- bosch 2. van Arnhem over Zwolle Assen en Gro ningen naar de Hanoversche grenzen 3. van Arn hem over Nijmegen, Venlo en Maastricht, naar de Pruissische en Belgische grenzen. Den 9 September is in het Nieuwe Stads weeshuis te Leeuwarden, het herinnerings-feest ge vierd aan den edelen M. J, Baljèe, die den 9 Sep tember 1752, en dus juist eene eeuw geledenin eene achterbuurt (het voormalig Hoekster achterom) te dier stede uit eenvoudige ouders geboren en ver volgens gedurende tien jaren in hel Weeshuis opge voed werd. Gelijk bekend is, overleed hij in 1824, op Batavia als oud extra-ordinaris raad van Neêr- landsch-Indieen maakte hij, na aftrek van eenige legaten het Weeshuis tot universeel erfgenaam van zijn door vlijt en oppassendheid verkregen aanzienlijk vermogen en werd alzoo, in de hand der Voorzie nigheid, het middel waardoor dit Weeshuis kon be houden blijven. DUITSCHLAND. - Frankfort, den J6 September. De vraag welke bouding de Oostenrijksche rege ring zou aannemen, indien men het in Frankrijk noo- dig ol nuttig mogt oordeelen om het Keizerrijk te herstellen, schijnt voor het oogenblik beantwoord te zijn. Men meent reden te hebben, om te veronder stellen dal Oostenrijk, dergelijken maatregel voor zoo verre die tot bevestiging van orde en rust zou kunnen strekken zonder tegenspraak zoude aanzien. Eene aanmerking, dezer dagen in het officiële dagblad der Oostenrijksche regering opgenomen, wordt in dat opzigt als veel beteekenend beschouwd; zij luidt aldus: Indien het rustige deel der bevolking van Frankrijk, indiende bezitters en de werkzame klassen in dat land in het herstel van het keizerschap slechts een waar borg voor den vrede, ter bescherming van aller belan gen, ter bevordering van den nationalen rijkdom, en tot heeling van de wonden ir, den verleden tijd ge slagen meenen te vinden, dan heeft de Prins-Voor zitter van zijne zijde, door de groole zorg, welke hij lot dusverre heeft aangewend ten einde te voorzien in de behoeften des Lands, het vertrouwen geregt- vaardigd dat ook zijn tegemoetkomen tot eene ver andering van de staalkundige vormen des Lands, over een zal stemmen met dit streven, en dat een Keizer schap, alleen ter verzekering van de echt behoudende belangen van Frankrijk en van Europa uit de ver wikkelingen der vier laatste jaren zal ontstaan." Sommige Duitsche dagbladen hebben onlangs eene zinsnede uit een artikel in de Wiener Zeilung aangehaald als een bewijs, dal ons kabinet geneigd zou zijn een Fransch keizerrijk te erkennen. Wel onderrigte personen verzekeren dat aan dit artikel hoegenaamd geen gewigt kan gehecht worden en dat onze regering, bijaldien het keizerrijk al wordt ge proclameerd, deze gebeurtenis eenvoudig als een fait accompli beschouwen en zich op geenerlei wijze in deze zaak mengen zal. Uit Neulchatel wordt berigt, dat in het archief van Valangin onlangs een in 1707 gedrukt werk is ontdekt, hebbende tot titel: «Het graf der kroon pretendenten op Neuenburg, of bewijs, dat de sou- vereiniteit dezes lands, na den dood der hertogin van Nemours weder aan het volk is teruggevallen. Bij de benoeming deskonings van Pruissen tot graaf van Neufchalel en Valangin zou dit werk op last van denzelven overal vernietigd zijn geworden en men kende het slechts bij naam. ENGELAND. - Londen den J5 September. Gelijk reeds gisteren werd gemeld, is de Hertog van Wellington Dingsdag namiddag overleden. Hij stond 's morgens nog op zijn gewonen tijd op en deed vervolgens zijne gewone wandeling, doch werd kort na zijne terugkomst door een hevig zenuwtoe val aangetast. Men dacht aanvankelijk dat dit toe val aan eene ligte ongesteldheid van de maag was toe te schrijven weshalve men hem ten spoedigste een braakmiddel toediende, dat echter zonder gevolg bleef, want een tweede, even hevig toeval, maakte kort daarna een einde aan zijn leven. Even voor zijn dood scheen hij gevoelloos te zijn en kon niet meer spreken. Negen jaren geleden had hij een dergelijken aanval gehad welke hij echter toen ge lukkig was te boven gekomen. De erkentenis van Engeland jegens den Hertog van Wellington is niet bij woorden en ijdele be tuigingen van bewondering gebleven. Door deze er kentenis was de Hertog van Wellington voor eene verbazende soin op de rijksbegrooting uitgetrokken. Van 1841 trok de Hertog van Wellington uit de Engelsche schatkist: Aan pensioenen8,926 p. st. Jaarwedde als Gouverneur van den Tower950 Jaarwedde als Kolonel der brigade karabiniers238 Jaarwedde als kolonel van het 1ste reg. garde te voet2,608 Jaarwedde als lord bewaarder der vijf havens295 Intrest der dotation, door het parle ment op verschillende tijdstippen verleend35 000 48.107 p. st. Deze som ontving de Hertog van Wellington 'sjaarlijks voor de diensten aan zijn land bewezen. In zijn nummer van heden laat de Times zich volgenderwijze uit over het afsterven van den hertog van Wellington Zoo iels lieden Engelands smart over den dood van den grootste zijner zonen kan ver zachten het is de herinnering dat de nu gesloten levensloop geen pligt onvervuld heeft gelaten geen eerbewijs heeft gemist. Den hertog van Wellington viel alles ten deel, wat in het bereik van 's menschen natuur ligt en wat de roem geven kan. Zijn levens loop was een lange, wolkenlooze dag, van den mor gen tot den avond gevuld met roemruchtige daden bezield met onvermoeidcn ijver voor 's lands dienst bestuurd door nimmer weifelende regelen van pligt en staatsbeleid. Hij klom door eene snelle aaneen schakeling van nimmer overtroffen daden tot eene stelling, waartoe geen ander hier te lande ooit geko men was. De plaats, die de hertog van Wellington in 's lands raadzalen en in ons volksleven had inge nomen, kan niet weder worden bezet. Er is niemand overig in het leger of in het parlement, die met zoo groot gezag kon handelen en spreken Er is niemand, in wien de verdienste en de waarde dezer natie in die male als verpersoonlijkt zijn. Doch de lengte zijner levensdagen en de veelvuldigheid der door hem onop houdelijk bewezen diensten gedenkende moeten wij ons de woorden des Homeinschen redenaars toevoegen: Leert eenmaal zeggen dat het leven lang genoeg geduurd heeft want een sterveling zijnde konde hij niets meer aan zijnen roem of aan onzen eerbied voor hem toevoegen. Hel scheen alsof de natuur zelve hare onverzettelijke perken voor hem verruimde en alsof de gebreken des ouderdoms opdat geëerde hoofd niet zoo zwaar wilden drukken. Geheele menschen- geslachten waren vooibijgegaan in den tusschentijd tusschen zijne eerste wapenfeiten en de laatste raad gevingen zijner grijze ervaring tot dat door eene in de historie voorbeeldelooze lotsbeschikking, de man, die de hoofdrol in de geschiedenis van meer dan eene halve eeuw had gespeeld den laatste zijner t ij cl ge— nooten overleefde en alle levende heugenis zijner daden met zich in het graf neemt. Men kan hein geene eer aandoer, door eene vergelijking zijner veluheers- of staatsmansloopbaan met die van AlexanderCaesar of Napoleon. Waagstukken, waardoor andere krijgs oversten soms eene kroon wonnen of het lot der natiën deden keeren, vindt men in zijn leven niet, maar ook niets dat verborgen of geduld behoeft te worden. Zijn karakter waste krachtig om aan verbeelding en gevoel hetzij zwakheid of sterkte te onlleenen. Degelijkheid was de grondtrek van zijn gemoed; zijn scherpe blik, zijii koelzinnig oordeel, zag de zaken in hare naakte waarheid, Van hier de uiterste stiptheid in woord en daad hij haatte veinzerij even als overdrijving. En alleen een zoo bedaard en koel speler kon winnen, waar zooveel op het spel en de kans zoo hagchelijk stond als in Spanje of te Waterloo. Zijn moed was geen blindheid voor het gevaar, geene zelfbedwelming, het was de ware en hoogste moed die met helder zelfbesef, met juist inzigt en bepaald opzet gepaard gaat. In vindingrijkheid, in diepzinnigheid is hij door anderen overtroffen maar in schranderheid nieten deze ademde in zijne redevoeringenin zijne talrijke legerberigten. Hoewel meer dan iemand anders afkeerig van ge maakte vroomheid was hij niet ongevoelig voor den verheven invloed der godsdienstige waarheid, en stipt in de waarneming der voorschriftenen openbarepleg- tigheden der Anglicaansche kerk. Hij bewees mild dadigheid aan een ongelooflijk groot aantal hulpbe hoevenden, maar zonder ophef. Elke maatschappe lijke pJi$t» elke plegtigheid elke feestvreugde vond hem gereed tot hartelijke deelneming. In zijn ouden dag ging zijne ingenomenheid met de vermaken der fatsoenlijke zamenleving soms verder, dan met de waardigheid des ouderdoms en het aandenken aan zijn manhaftig leven bestaanbaar was. Maar dit was eigenlijk dezelfde karaktertrek dezelfde zucht om niets ten halve te doen die hem tot een zegerijken veldoverste, tot een der uitstekendste staatsbestuurders der wereld en tot een der beschikkers van Europa's lot maakt. Arthur Wellesleyde groote Hertog van Wel lington was het ware modelhet volmaaksle beeld van een Eiigelschman en hoe genegen men ook pleegt te zijn om aan menschen van vroeger eeuwen lof toe te kennen die men aan lijdgenooten mis gunt, wij weten in de lange reeks onzer krijgsover sten en edelen niemand te vinden die in al zijn wezen en daden beschouwd gelijk gesteld kan wor den met den man die nu is heengegaan, maar eene eeuwige gedachtenis zijns naams achterlaat. FRANKRIJK. Parijs den JJ September. Men houdt zich meer en ineer veizekerd dat de tegenwoordige reis van den Prins-Voorzitter het voorspel is tot herstel van het Keizerrijk. Dat er maatregelen zijn genomen om, ingeval den Prins op den thans ondernomen togleenig onheil inogt wedervaren, krachtdadig te zorgen voor het be houd van orde en rust, wordt niet in twijfel getrok ken. De prins wordt steeds vergezeld door den mi nister van oorlog en de generaal Magnan welks belangen zoo naauw aan de zijne zijn verbonden is aan het hoofd van een geheel leger in Parijs gebleven. Op het oogenblik van te zullen vertrekken, heeft do prins zich nog een geruimen tijd zeer vertrouwelijk met den heer de Persigny onderhouden Men verzekert, en zoo het schijnt van goederhand, dat de maarschalk Jerome Bonaparte de president van den senaat een zeker aantal leden dier vergadering bij zich heeft genoodigd, om zich met hen te beraden over 'tgeen hun te doen zoude staan, indien er eenige gebeurtenis plaats had welke de openbare orde kon bedreigen en dat verscheidene van die leden zich hebben ver bonden om alsdan onder de leiding' van hem presi dent eene kern te vormen ten einde het bestaande gezag ter zijde te staan, en aan de algemeene denk wijze zoodanige leiding te geven als het belang des lands zou vorderen. Aan den anderen kant vindt men liedendie goed deswegeus onderrigt kunnen zijnwelke zich overtuigd houdendat de Prins- Voorzitter zelf maatregelen heeft genomen, ten einde zorg te dragen datindien hem in persoon eenig onheil mogt wedervaren zijn staatkundig testament geene doode letter zonde blijven. prijzen van 1000 en daarboven. 2de Klasse. 4de Lijst. No. 17487 een Prijs van 2500. No. 3200, een Prijs van f 1000. In Lossing best Brandende Fijne en Grove BRABANDSCHE STEENKOLEN, voor rekening van W. »E FOUWW*. Puike Nieuwe Bergsche ANSJ O VISCH bij - W. MIJNSBERGEN Kortevosstraat, Wijk C. No. 68. Te Goes, bij F. Kleeüwens <fe Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2