GOESSCRE (OIRWT. 1852. MAANDAG 20 SEPTEMBER. BIfiliL iilSWffi«igia ff- Be vil gave, deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van .16 regels d d .SO behalve het Zegelregt. OPENBARE VERGADERING van den RAAD, den 1'6 September 1852. Kort na het openen der Vergadering zijn al de leden present. De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en gearresteerd. De Voorzitter deelt mede, dat na de indiening ter vorige vergadering, van de begrooting voor 1853 met al de bijlagen, den 30 Augustus, 11., van HH. Ged. Staten is ontvangen eene model begrooting en besluit, dat de begrooting daarnaar behoorde ingerigt te worden. Naar aanleiding daarvan nemen Burgemeester en Wethouders de vrijheid de begrooting in te trekken, en zullen zich haasten die op nieuw volgens het gearresteerd model opgemaaktin te dienen. De Voorzitter deelt mede, dat de Heer Mr. P. H. Saaymans Kader heeft verklaard zijne benoeming -tot lid van dezen raad aan te nemen en zijne geloofs brieven heeft ingezonden, tot onderzoek waarvan door ZEd. eene Commissie wordt benoemd bestaande uit de Heeren G. ff. Kakebeeke PA. Kervenne én Mr. PPG. de Knokhe van der Meulen, met uit nood iging deze stukken dadelijk te willen onderzoeken en daaromtrent verslag uit te brengen. De Commissie zich daartoe voor eenige oogenblikken verwijderd hebbende, berigt bij monde van den heer Kakebeeke, dal al de stukken in orde zijn bevonden, de benoemde geene betrekkingen bekleedt onvereenig- baar met het lidmaatschap van den Raad en adviseert alzoo tot de toelating. Waartoe met aigemeene stemmen wordt besloten onder mededeeling aan den benoemde en Heeren Ge deputeerde Stalen. De Commissie voor het finantiewezen brengt bij monde van harer Voorzitter verslag uit nopens de in hare handen gestelde begrooting der dienstdoende schutterij voor 1853. In het algemeen merkt zij op dat de toelichting onvolledig is. dat art. 2 van den ontvang niet gespecificeerd is. dat de jaarwedden van den auditeur officier van gezondheid en secretaris van den schuttersraad hooger zijn voorgedragen dan de instructien der wet op de schutterijen veroorloven. dat voor onderhoud van kleeding, van wapens, aankoop van ruimnaalden en schrijfbehoeften vee! meer is aangevraagd, dan naar het oordeel der Commissie noodig wezen kan, zoodaï op die begrooting f 175, kan worden bezuinigd stellende bij mitsdien voor die begrooting niet goed te keuren en aan den schut tersraad onder mededeeling der gerezene bezwaren terug te zenden. De Voorzitter voorgesteld hebbende conform het advies der Commissie te handelen, vraagt de heer nan den Bosch het woord en zegtdat hij voor zich er eenige hardheid in vindt voor het collegie 't welk de administratie voert en geacht moet worden rede nen te hebben waarom zij zoodanige voordragt doet de begrooting voetstoots terug te zenden; hij wenscht het voorstel der commissie eenigzius te verzachten en wil den schuttersraad uitnoodigen alsnog bij eene behoorlijke memorie van toelichting zijne voor dragt te motiveren, zonder dadelijke terugzending der begrooting en met mededeeling der gerezene beden kingen. De heer van Kerkwijk verschilt met den heer van den Bosch van gevoelen en vindt er volstrekt geene hardheid in de begrooting terug te zenden indien toch de schuttersraad in eenig punt moet toegeven, zal hij zich verpligt zien de begrooting terug te vra gen en kan zulks dus alleen aanleiding geven tot vertraging en oponthoud. Het amendement van den beer van den Bosch in omvraag gebragt, wordt met 6 tegen 4 stemmen (die van de IIH. Soulendam, van Kerkwijk, Smallegange en den Voorzitter) aangenomen. Door dezelfde commissie wordt mede verslag uitge- bragt nopens de rekening der Teekenschool over 1851 a 1852. Uit dat verslag blijkt, dat de ontvang be draagt j 903,971 De uitgaaf bedraagt 719,631 en het goed slotf 184,34 Dat hiervoor onderwijs hebben genoten 47 leerlin gen en alzoo ieder leerling heeft gekost f 15,30, waarvan uit de schoolgelden en vrijwillige bijdragen is betaald j 2,50, uit de gemeente-kas f 12,80 per leerling; adviserende de commissie ten slotte tot goed keuring der rekening. De rekening voorgelezen zijnde wordt biet aigemeene stemmen aangenomen. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van den onderwijzer van ff iele, daarbij zijne bezwaren in het midden brengende, dat hem de verp'ligting is opge legd eenen ondermeester voor zijne rekening aan tc schaffen waardoor de hem toegelegde som geene billijke schadeloosstelling meeT kan genoemd worden. Dat daarenboven indien het plan mogt zijn dat hij tegen de daarvoor gefaragte som zelf in de school- behoeftender kinderen moest voorzien, dat mede zeer bezwarend zou wezen omdat die som daartoe op verre na niet toereikende zal zijn. De Commissie voor hel schoolwezen, in wier han den dit verzoekschrift is gesteld brengt daaromtrent en nopens het door de Directie der Teekenschool ge daan voorstel tot instandhouding der klasse voer het regtlijnig en bouwkundig teekenen (zie ons vorig verslag) berigt nil. De Commissie zegt-dat hare bezwaren door het voorstel der Directie van de Teekenschool volstrekt niet zijn weggenomen dat de verloopene 34 jaren weinig bevredenende resultaten heeft opgeleverd dat de Directie zelve erkent, dat hel haiidteekenen over bodig is terwijl, volgens haar oordeel, dit evenzeer het geval is met het regtlijnig en bouwkundig teeke nen, zoo als dit tot heden geleerd wordt daar toch het voornaamste fundament daaraan ontbreekt, de wijl de meesteH/de beginselen der reken- en meet kunde niet eens kennen en inen het zal moeten toegeven, dal alsdan de leerling wel eenige lijnen kan leeren namaken, doch zeer zeker geene bouwkunde kan leeren. Terwijl de bezwaren van den heer van ffiele alleen van pecuniëlen aard zijn, in sommige van welke de Commissie deelt. Zij geeft toe, dat de door baar geraamde som voor schoolbehoeflen te laag is en met ƒ80,moet wor den verhoogd, doch deelt niet het bezwaar, door den onderwijzer geopperd nopens het aanschaffen van eenen ondermeester. Intusschen stelt zij voor, daar de heer van ffiele als bekwaam rekenmeester bekend staat, aan zijne school te verbinden eene avondklasseom aan die jonge lieden, die zich op een ambacht toeleggenen dit waardig zijn onderwijs te geven in de reken- en meetkunde ten einde zoodoende vatbaar te worden om bouwkunde te leeren alsdan goedkeurende het j plan van de Directie der Teekenschool. De Voorzitter stelt voorop grond van bestaande verordeningen, alle de stukken nopens het schoolwe zen te stellen in handen der Plaatselijke Schoolcom missie hetgeen wordt goedgekeurd. Wordt voorlezing gedaan van de nota van beden kingen, bij Z, E. den Minister van Binnenlandsche Zaken gerezen tegen de verordening tot het onder houden der bevolking-registers. Welke wordt gesteld in handen der Commissie voor de strafverordeningen. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen a. Kennisgeving van Gedeputeerde Staten, houden de goedkeuring der uitgifte van grond op erfpacht aan dr. C. A. van Renterghem. b. Idem houdende verdaging der beslissing van Z. M. nopens de verhooging van meetloon voor steen kolen. c. Idem goedkeuring onvoorziene uitgaven. d. Rekwest van heeren Kerkvoogden der Hervorm de Gemeente tot behoud der jaarlijksche uitkeering van ƒ300,als schadeloosstelling voor het verlies der begrafenisregten. In handen der Commissie van finantien. Ten slotte worden eenige staatsbladen overgelegd en de vergadering gesloten. GOES den SO September. Bij besluit van 17 September j. 1. N°. 53 heeft Zijne Majesteit goedgevonden tot Burgemeester dezer Stad te benoemen, de Heer Mr. M. P. Blaaubeen. 's Hage 18 September. De zittingen van de Ka mers der Staten Generaal zijn heden door den Minis ter van fiinnenl. Zaken met de volgende aanspraak gesloten Mijne Heeren De Staten Generaal hebben op nieuw met de regering ondervonden, dat de reeks der jaren, waarin van den ijver der wetgevende magt buitengemeen veel wordt gevergd, nog niet is gesloten. Terugziende op sommige teekenen van den algemeenen toestand bij den aanvang uwer werkzaamheden, mogen wij het als een bijzonderen zegen dankbaar erkennendat wij ons in volkomen vrijheid en rust aan de wetgeving, tot bevordering van de zaak des vaderlands, ongestoord konden wijden. a\ Behalve de begrooting van uitgaven en de vast stelling der middelen hebben menige andere zeer gewigtige onderwerpen u onvermoeid bezig gehou den. Ik noem slechts de verbetering van ons belas tingstelsel de inrigting der regterlijke magt het Indisch muntwezen, de jagt en visscherij de rege ling onzer betrekkingen van handel en scheepvaart naar onderscheidene zijden de vermenigvuldiging onzer middelen van gemeenschap binnenlands eu met andere landen.» Zoo niet alle aangelegenheden aan uwe beraad slaging onderworpen op een' vasten voet zijn ge bragt de vruchten van uw onderzoek en van het overleg met de Regering mogen niet worden voorbij gezien. De arbeid, daaraan besteed, het licht, daaruit te ontleenen zijn voorbereiding voor het vervolg. «Indien men hetgeen werd verrigt niet enkel af meet naar hetgeen men wenschelijk zou keuren, of vroeger in het verschiet zonder den afstand te kennenmogelijk achttemaar met de wezenlijke, voorwaarden en eischen dei groote taak vergelijkt,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1