GOEkSSCHE COURANT. PROVINCIALE STEIGERS IN ZEELAND. 1853. No. 74. 1 MAANDAG III SEPTEMBER. GEMEENTE-RAAD TE HOES, "afkondiging. Billijk liliggfillilgR I t¥ 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a J,S!0, behalve hel Zegelregt. mmwM mmmmmm, OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN J6 SEPTEMBER J852, des avonds ten zeven ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Intrekking der Gemeente-Begrooting voor 1853. 2. Aanvaarding lidmaatschap van den Raad door den Heer Mi*. P. H. Saaymans Vader en beoordeeling van zijne geloofsbrieven. 3. Request van den Onderwijzer van Hieie en rapport des wegens. 4. Rapport omtrent de Begrooting der Schutterij over 1853. 5' Rapport betrekkelijk de Rekening der Teekenschool over 1851 op 1852. 6. Rapport omtrent het voorstel ten opzigte der Teeken school. 7. Bedenkingen op het gearresteerd Reglement tot aanleg en bijhouding van de Registers van Bevolking. 8. Mededeeling van ingeltomene stukken. REGLEMENT op het gebruik van de (F er volg van ons vorig Nomrncr.) Art. 3. De regten in het voorgaande artikel on der a, b en c omschreven, zijn niet verschuldigd voor kinderen beneden de vier jaren en slechts voor de helft voor kinderen beneden de twaalf jaren. Art. 4. De betaling der voorschreven regten moet geschieden in banden van den ontvanger of gaarder welke daartoe voor iederen steiger door Gedepu teerde Staten op eene door hen vast te stellen in structie benoemd of aangewezen is geworden. Gedeputeerde Stalen znllen, des geraden oordee- lende, de beffing der, volgens dit reglement, verschul digde regten, ook kunnen verpachten, mits telken reize voor niet langer dan drie achtereenvolgende jaren. «In dit geval zal de betaling moeten plaats hebben in handen van den pachter aan wien door Gedepu teerde Staten eene acte van tijdelijke aanstelling tot ontvanger zal worden uitgereikt. De ontvangers en gaarders zuilen vóór dat zij hunne betrekking aanvaarden, zoo mede de pachters, vóór dat de pacht eenen aanvang neemt door den Regler van het kanton beëedigd worden. Zij zullen gehouden zijn hunne acte van aanstel ling steeds bij zich te hebben, en tot bewijs hunner hoedanigheid op de eerste aanvrage aan belanghebben den te verloonen.» Art. 5 De regten zullen worden betaald door de bevelvoerders of schippers der stoom- en andere vaartuigen, voor zoo veel betreft de onder art. 2, a, cd en e omschreven, en door de veerschippers, voor zoo veel betreft de onder letter b van art. 2 aangegeven regten, Het zegelregt der quitantie komt ten laste van dengene, aan wien die quitantie wordt afgegeven,» Art. 6. Het aanleggen lossen laden en het verblijven aan de steigers, zal op zoodanige wijze moe ten geschieden dat de vaartuigen elkander niet hin deren of s'chaden en de reizigers behoorlijk en zonder gevaar van of aan boord kunnen komen. De regeling daarvan wordtonder toezigt van en dus behoudens diens ondergeschiktheid aan den Burgemeester van de gemeente, waarin zich de stei ger bevindtovergelaten aan den ontvanger, gaarder of pachter naar wiens bevelen de bevelvoerders of schippers van stoom- en andere vaartuigen mitsga ders de veerschippers, zich gedragen zullen in al het geen betreft het aanleggen, gebruik maken en verla ten der steigers. Bij gelijktijdige aankomst der vaartuigen, zal aan de tegen stroom varende, het aanleggen altijd het eerst worden toegestaan. Art. 7. Van alle door welke vaartuigen ook aan de steigers toegebragte schade, zal door den be trokken ontvanger, gaarder of pachter, onmiddelijk proces-verbaal worden opgemaakt en onderteekend hetwelk, behalve de beschrijving der schade, tevens moet inhouden, zoo rnen'daarmede bekend is, den naam van het vaartuig, van den bevelvoerder, schipper of eigenaar, hunne woonplaats, alsmede de bestemming en herkomst van het vaartuig. Gemeld proces verbaal zal vervolgens aan deliier- voren bedoelde personen zoo zij tegenwoordig zijn ter mede onderteekening Horden aangeboden, en, bij weigering, als ook bij- afwezigheid, in hetzelve daar van melding worden gemaakt. De schade zal vervolgens door dengene, die met het opzigt op het werk zal belast zijn of wel door eenen door het hoofd van het Plaatselijk Bestuur aan te wijzen deskundige zoo mogelijk gezamenlijk met dengene, door wiens schuld of verzuim de schade veroorzaakt is, wanneer deze zich niet verwijderd heeft, en bij verschil tusschen dezelven door daartoe reg- térlijk te benoemen deskundigen, worden opgemaakt en bepaald, en, niet dadelijk betaald noch daarvoor borg gesteld wordende de invordering daarvan op de gewone, in burgerlijke zaken voorgesehrevene wijze, plaats hebben. De bevelvoerders, schippers en eigenaars van vaar tuigen zijn in dezen, overeenkomstig art. 1403 van het burgerlijk wetboek aansprakelijk voor hunne knechts of bedienden, en zijn daartoe de laatsten ver- pligt de namen hunner meesters naauwkeurig op te geven. (Slot hierna GOES den JS September. Het onderstaande ontleenen wij aan de Nederl. Stoompost van gisteren Met verwondering lazen wij in het Handelsblad van den 27 Augustus II., een berigt van Fort Bath, gedateerd 24 Augustuswaaruit het publiek met regt zoude veronderstellen, dat de aannemers van de landaanwinning aan de Ooster Schelde zich op eene lage en tirannieke wijze jegens de grondeigenaars al daar en jegens hunne onderhoorigen gedragen had den. Wij nemen de vrijheid te kennen te geven, dat wij nog nimmer begeerd of getracht hebben ons land toe te eigenen zonder de regtmatige eigenaars vooraf te betalen en wat aangaat de beschuldiging dat wij 200 Engelsche werklieden laten overkomen K met de belofte van vast werk en hen binnen 14 da gen naakt eri arm aan hun lot overlaten wij geven de verzekering dat het getal Engelschen door ons aan dit werk geemploijeerd, dat van 50 nog nimmer heeft overschreden terwijl dat der Hollanders meer dan 4000 bedraagt, alle welke tegen een loon wer ken, 20 pCt- hooger dan gewoonlijk hier te lande gegeven wordt. Men heeft dus een lasterlijk en valsch gerucht uitgestrooid en wij twijfelen niet ol een geacht en veelgelezen blad als het uwe, zal zulk een ongegrond berigt willen tegenspreken. Te ge lijkertijd moeten wij ook nog doen opmerken, dat de aanhaling omtrent de kwaliteit van het aan te winnen land even onjuist is aangezien hetzelve zoo goed is als eenig land in dit koningrijk. (Zoo op het oogenblik vernemen wij dat gisteren middag door onverwacht hoog opge zetten vloed het grootste gedeelte der vervaar digde xverken ter indijking zijn weggeslagen en vernietigd.) Men schrijft uit 's Hage van den 11 dezer: Volgens berigt van den Officier van Justitie te Rotterdam dd. 7 September is zekere Jan Ser- vaas, koopman, wonende te Heinkenszand, 15 Aug. jl. van Rotterdam gevaren met de Middelburgsche stoomboot, bij zich hebbende eene geel lederen por tefeuille, inhoudende /7,600, aan geldswaarde heb bende papieren, die hij te Dordrecht had ontvangen, mitsgaders nog eene som van /3000, waaronder verschillende bankbiljetten van ƒ300, 200 en ƒ100, zonder echter van dit opgegevene nadere omschrij ving te kunnen doen. Nog had hij den vorigen dag te Rotterdam ontvangen de som van ƒ10,000, be staande in 44 bankbiljetten welke hij allen heeft geborgen in dezelfde portefeuille, en die gestoken in den zak van het buis, dat hij aanhad. Hij heeft de boot verlaten aan het Katscheveerin het land van Ter Goes en nog kort te voren op zijn buis voelende, zich overtuigd de portefeuille nog in zijn bezit te hebben korten tijd aan wal zijnde heeft hij echter bemerkt, dat de portefeuille, met de zich daarin bevindende waarde ad. ƒ20,600, was verdwe nen. Ofschoon hij vermoedt de portefeuille met al de zich daarin bevindende waarde te hebben verlo ren is zij in weerwil van alle aangewende pogin gen, dasverre niet teruggevonden. (A. Dolt. Ct.) De geruchten van den dag brengen mede dat de Minister van Sonsbeeck meer bepaald besloten zou hebben binnen kort zijn ontslag te vragen. Spoedig zal blijken wat hiervan isofschoon het voornemen van Z. Exc. zelfs het uitgedrukte voor nemen in dien geest, geene nieuwigheid is. Als eene bijzonderheid meldt de Delflsche Courant uit Delfgaauwdat in den tuin van W Admiraal aldaareen St. Nicolaas perenboom ten tweedenmale bloeit niet alleen maar dat er zelfs 5 8 peren van de tweede bloesem te zien zijn. Aan de zen boom heeft men ten vorigen jare ook hetzelfde verschijnsel waargenomen, ais wanneer er 21 peren van den tweedeu bloesem geplukt werden. wiiiL liiiwiTyiiilli" DUITSCHLAND, - Frankfort, den 9 September. Bij voortduring wordt hier gesproken vaneen nota van den Franschen gezant markies de Tallenay waarbij deze zich bij de Bonds-Vergadering ernstig beklaagd zou hebben over de aanvallen, welke Zuid- Duilsche dagbladen zich tegen den Prins-Voorzitter Lodewijk Napoleon, veroorloven. Dat zoodanig stuk bij de Bonds-Vergadering zou zijn ingediend, wordt echter door gewoonlijk goed onderrigte personen zeer in twijfel getrokken. Ook meent men dat, ingeval de Fransche President inderdaad reden mogt hebben om zich te beklagen over de dagbladen in eenigen Zuid-Duitschen staat, dat beklag niet bij de genoemde vergadering, maar bij de Regering van den bedoelden staat zou behooren te worden ingebragt.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1