GOESSCHE COURANT. No. 71. 1852. DONDERDAG 2 SEPTEMBER. ilCTMI MlIiiCTE&fffli- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen de Ingezetenen der Gemeente BfilIÉfc IIIISCTfMKIE :-nvb De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Adverlentien worden a 0 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels a f J.SO behalve het Zegelregl. Dataangezien bij Besluit van Heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland van den 20sten Augus tus 1852, No. 17', Provinciaal Blad No. 100,) ingekomen den 30sten dier maand, voorschriften zijn medegedeeld omtrent de inrigting van de Begrooting der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven, en een nieuw model is gevoegd van zoodanige Begrootingover eenkomstig welke die voor de dienst des jaars 1853 zal behooren ingerigt te worden DE STAAT VAN BEGBOOTING voor dat jaar, met de daartoe behoorende Bijlagenzoo als aan den Gemeehte- Raad aangeboden en volgens bekendmaking van den 25 Augustus jl. ter Secretarie ter lezing gelegd en bij afschrift verkrijgbaar gesteld is wordt inge trokken. Zullende van het aanbieden en ter lezing leggen van eene nieuwe Begrooting in tijds aankondiging geschieden Gedaan te Goes, den 1 September ,1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Langzamerhand wordt de Gemeente-Wet tot uit voering gebragt getuige het hedendaags vastgestelde model om de Gemeente-Begrooting volgens die wet in te rigten enz. Benige belangrijke punten evenwel, dieniet mogen worden over het hoofd gezien en die regeling verei- schen schijnen nog in overweging te zijn. Bij de art. 73, 104 en 107 der Gemeente-Wet is, onder anderen, voorgeschreven, dat de jaarwedden van den Burgemeester den Secretaris en den Plaat selijken Ontvanger worden bepaald, onder goedkeu ring des Konings door Heeren Gedeputeerde Staten, nadat de Raad is gehoord. RU de memorie van toelichting op die verschillende artikelen werd gezegd «De J aarweddeD werden tot nog toe volgens de reglementen van het bestuur der steden en ten plat- ten lande, in de steden door den Koning, ten platten lande door de staten vastgesteld. Geschiedt dit voortaan iri alle Gemeenten door Gedeputeerde Sta- ter,ónder goedkeuring des Konings, de jaarwedde zal dan met uitsluiting van plaatselijke wille- keurgeregeld worden door hen die met de plaatselijke gesteldheid en de werkzaamheid van het ambt V best zijn bekend, terwijl van wege het algemeen Gouvernement tegen eene al tegroote ongelijkheid lusschen de verschillende gemeenten ên provinciën zal kunnen worden gezorgd. Beeds bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten onzer Provincie van 20/27 December 1851, N°. 61, (Prov. Blad 175), werden de Gemeente-Besturen uit genoodigd vóór den 15 Januarij dezes jaars de Ge meente-Raden te hooren op het voorstel van Gede puteerde Stalen, die daarbij o. a. in overweging gaven: de jaarwedde van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te regelen naar en vast te stellen op hetzelfde bedrag, als tot dusverre aan die betrekkingen is ver bonden geweest, Hoe een dusdanig voorstel van Heeren Gedeputeerde Staten te rijmen is met den geest der Gemeente-Wet, die geacht moet worden door de memorie van toelich ting uitgedrukt te zijn, verklaren wij niet te begrijpen. Sedert vele jaren toch is de klagte over de schrale bezoldiging van de Gemeente-Ambtenaren en over de schier dagelijks vermeerderende werkzaamheden zoo algemeen gedeeld en geuit, dat men het gerust mag aannemen dat ook Gedeputeerde Staten daarvan niet onkundig zijn gebleven terwijl zij mede wel geene onwetenheid zullen voorwenden dat de ver houding van de bezoldiging der Plattelands-Ambte naren in Zeeland tot die in andere Provinciën kan gerekend worden als te staan van 1 5. Intusschen, het voorstel is gedaan en de Gemeen te-Raden zullen vermoedelijk vrij algemeen het ge voelen van Gedeputeerde Staten hebben gedeeld, dat eene bezoldiging van 50.a 100,voor een Burgemeester en f 50,a f 150,voor eenen Secretaris voldoende is, op het zekerlijk niel ge- heel van grónd ontblootte argument, dat het er tot nil toe voor gedaan is en wordt. Indien onze veronderstelling ten dezen juist is en wij meenen dit te kunnen verzekeren dan zullen alzoo Gedeputeerde Staten aan des Konings goedkeu ring hebben onderworpen een voorstelom de jaar wedden vast te stellen op het vroeger genoten bedrag; en indien het dan evenzeer waar is, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken gelijkheid voor en door de wet beoogt, dan zal het voorstel van Gedeputeerde Staten 's Konings goedkeuring niet erlangen omdat de werkzaamheden der ambtenaren in Zeeland stellig met minder zijn, dan die van andere provinciën, en men den een niet mag afschepen mei f 50,waar voor men aan den anderen f 500,toekent. Maar, vraagt men welligt, van waar die bestaande ongelijkheid tusschen deze en andere provinciën en het antwoord daarop komt hier op neder In vroeger tijd werden de leveringen van vaste goe deren gedqan door Schout en Schepenen de daarvan op te maken akten werden vervaardigd door de Se cretarissen en SchoutSchepens en Secretaris von den eene ruime bezoldiging, ook voor hunne ge meentelijke bezigheden in de daarvoor betaalde kos ten terwijl zij bovendien eene bezoldiging genoten nagenoeg gelijkstaande met de tegenwoordige, en men daarbij tevens wel dient in het oog te houden dat de administratie zeer eenvoudig was en bijna geen tijd vorderde. Zoo was de toestand, tot dat de wet van Friinaire plotseling eene verandering teweeg bragtwaardoor de voornaamste bezoldiging der Gemeente-Ambtenaren verviel. Alle akten moesten voor het vervolg buiten de bemoeijingen van het Gemeente-Bestuur worden opgemaakten in Zeeland begreep men, in tegenover stelling van andere provinciën, dat de bezoldiging der ambtenaren op den toenmuligen voet voldoende was. In dien Insschentijd echter heeft de administratie eene geheel andere rigting gekregen. Een voor zijnen taak berekende Secretaris, volstaat tegenwoordig niet met gewone kundigheden vooral niet ten platten lande, waar meestal van hem de juiste toepassing en uitvoering van wetten en verordeningen afhangt waar door hem alles moet worden voorbe reid, om datgene te doen, waartoe men, inden regel, in de steden eene commissie van Baadsleden benoemt. En buiten dat alles vindt hij zich bezwaard met schrijfwerk van zoodanigen omvang dalindien hij alles ontwerpt, er, het geluk heeft een goedkoop co- piïst tot zijne dienst te hebben, hij voor copiëerloon meer moet betalen, dan de gansche aan zijne betrek- I king verbondene belooning bedraagt. Het is te verwachten en te hopen, dat binnen kort de bedoelde jaarwedden zullen worden geregeld dat die regeling naar billijkheid en in evenredigheid tot de werkzaamheden zal geschieden en de bestaande groote ongelijkheid tusschen de gelijke ambtenaren der verschillende provinciën, zal worden opgeheven. Zeker is het, dal voor sommige gemeenten de ver hooging der jaarwedden geen gering bezwaar zal zijnj doch indien deze moeijelijkheid voor de gemeentel onoverkomelijk ware zou het dan niet billijk zijn dat of de provincie of het rijk in wier belang d' Gemeente-Ambtenaren veelal werkzaam zijn, zondei dat er eenig direct gemeente belang mede gemoeii is daarvan een deel op zich nam? GOES, den September. Wij vernemen, dat er Maandag jl. aan de Fabriek der Zeeuwsche Maatschappij voor Meekrap-bereiding te Wilhelminadorp zijn verscheept ruim 100 vaten meekrap, zijnde een gedeelte eener partij van 150 160 vaten alle op hetzelfde monster verkocht. Door Z. M. is in dato 18 Mei 11. voor den tijd van tien jaren octrooi verleend aan de Zeeuwschi Maatschappij van Meekrapbereiding te Wilhelmina polder op de uitvinding van een toestel tot het schoonmaken der racine gelijk mede op de invoe ring van verbeterde maaltoestellen tot het fijnmalen van harde en drooge voorwerpen en van builen to- afscheiding der fijnste deelen. Men schrijft uit Middelburg van 1 September Naar wij vernemen is de ongesteldheid welke Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, ten huize van den heer Anemaet te Oude-Tonge hield zoo verre geweken dat de minister zijne voorgenomen reis naar Zeeland zal kunnen voortzetten en morgen of overmorgen bereids te dezer stede wordt gewacht. Men schrijft uit Zierikzee van 1 September; Heden middag ten 5 ure arriveerde alhier Zijne Excellentie den minister van Binnenlandsche Zaken en gevolgkomende van Bruinisseen is afgestapt in het logement het Hof van Holland, bij den heer van Oppen. Onmiddelijk werden vele vlaggen uit gestoken terwijl het klokkenspel zich liet hooren. Men schrijft echter nog uit 's Gravenhage, van den 1 dezer Naar men verneemt is de Minister Thorbecke zoo verre hersteld dat hij voornemens is aanstaanden Vrijdag naar deze residentie terug te keeren. De Staatsraad Commissaris des Konings in Zee land heeft, bij besluit van den 19 dezer, de dagen en uren waarop in de maand October de Inspectie der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de nationale militie zal plaats hebben geregeld als volgt lste Mil.-Kant. Middelburg, 8 Oct. 1852, om 12 ure, 2de Vlissingen 8 8 3de Veere, 8 3 4de Zierikzee ,11» 8 5de Brouwersh., 11 12 6de Tholen12 11 7de Goes, 14 9 8ste Kapelle14 12 9de Sluis, 18 2 10de IJzendijke 18 8 11de Axel, 16 2 12de Hulst, 16 8 13de Kortgeen9 2

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1