GOESSCHE COURANT. 1852. MAANDAG HO AUGUSTUS. mmrnm mmiiiwim* OPENING GROOTS JAGT NOTIFICATIE- BEKENDMAKING. Billllk lllflf II0 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is ,/,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van .i6 regels a J ,20 behalve het Zegelregt. DE STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Heeren Gedeputeerde Staten is bepaald: dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt zal geopend zijn op Maandag den 6 der maand Sep tember. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad geplaatst, en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Be sturen ter affixie toegezonden worden. Middelburg, den 24 Augustus 1852. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; gezien hebbende het schriftelijk verzoek aan de Hee ren Gedeputeerde Staten dezer Provincie gedaan door den lieer CHJRI.ES ALBERT van RENTE R- GIJEM Medicinae, Chirurgiae Art. Obst. Doctor te Goes oin in plaats van in de Voorstad aldaar op Sectie B. Nis- 34 en 35 zoo als vroeger door hem verzocht was, buiten de Havenpoort op het perceel Sectie D N°. 992. eene fabriek te stichten tot het vervaardigen van Garancine, in welke een Stoom werktuig zal worden geplaatst. Gelet op liet Koninklijk Besluit 7an den 31 Januari] 1824, Staatsblad No. J9.) mitsgaders op het be sluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provin cie, van den 7 October 1842, N°. 17 Provinciaal- Blad No. 98 Overwegende: dat tot het opmaken van Proces- Verbaal de commodo et incommodo, gevorderd bij Art. 4 van welgemeld Koninklijk Besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in hunne be langen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het Gemeente Bestuur ken baar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder, die daarbij belang kan hebben dat de adressantbenevens de eigenaren bewoners en gebruikers der nabijgelegene eigendommen zijn opgeroepen om op Zaturd'ag den 4 September eerstkomende des namiddags ten één urevoor Burgemeester en Wethouders, in hunne gewone vergaderkamer, ten Raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve in hun belang te wor den gehoord, en dat te gelijkertijd, aan een ieder, die zulks inogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijr.e bezwaren daartegen op te geven ten einde in het Proces-Verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Cou rant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 30 Augustus 1852, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris 11. c. PIL A A R. GOES, den 30 Augustus. In de Nederlander leest men hel volgende Het mag door de reizigers, die op Woensdag den 18 dezer met den pleizier- trein van Arnhem zijn ver trokken dankbaar worden erkend dat zij aan een groot en dreigend gevaar zijn ontkomen, De wak kerheid van den wegwerker Jansen, bij Edeheeft hem nadat de laatste gewone trein gepasseerd was in het hevigst van het ook daar gewoed hebbend onweder, doen ontdekken, dat tusschen de zoogenaamde bergen, daarvan zooveel zand dwars over de rails af gestroomd was en een vasten dam gevormd had, dat ontwijfelbaar dein snelle vaart de helling weldra afkomende, extra trein, daardoor gestuit, opeen gescho ven, of van de rails geraakt zou zijn. Allezins lofwaardig is de tegenwoordigheid van geest van den man, die, na aan den meest nabij zijnden wachter te zijn gaan opdragen de vaart van den trein bij nadering te temperen zijne vrouw het eenigst schepsel in de buurtdat hulp konde verleenen geroepen, en met haar in het felste des onweders en niettegenstaande de door de geweldige regens vooitdurende aanstrooming van zand de rails vrijgemaakt en vrij gehouden heeft zoodat geen der reizigers vermoeden heeft gehad van het gevaar, door hen geloopen en van de dienst hun kennelijk be wezen. Deze ijverige pligtsbetrachling met lofwaardige bedachtzaamheid gepaard en mede van zelfverloo chenende inspanning, ook bij de vrouw, getuigend, is dan ook reeds door het Hoofdbestuur van den Rijn spoorweg door eervolle vermelding en door eene extra-toelage van twee dagen loon, of ƒ1,30, er kend maar hel reizend publiek heeft te veel reden om waarde aan dergelijke pligtsbetrachlingen te hech ten dan dat daaraan niet algemeenen lof zou mogen worden toegezwaaid terwijl ontwijfelbaar de hoofd- adminislratie en de ambtenaren van den spoorweg aan de onderscheidene stations, zich wel zullen wil len belasten met het overbrengen der belooningen die tot aanprikkeling van den ijveren van het scherp toezigt des personeels bij de spoorwegen, in de toe komst, door weidenkenden, en vooral door reizigers, die zich voor het ontdoken gevaar dankbaar mogen gevoelen, aan Jansen en zijne vrouw zullen worden toegedacht. Men schrijft uit Beilen aan de Drenlsche Courant In deze gemeente bevindt zich een man van 90- jarige ouderdom die een zeer zonderlingen levens- Joop wel der mededeeling waardig, gehad heeft: Johannis Thier (dit is zijn naam) is de zoon van een kleermaker uit Weenen en werd in gemelde stad den 12den Augustus 1762 geboren. In zijne jeugd werd hij tot hoedenmaker opgeleid en leerde dit be roep bij den hof-hoedenmaker van Keizer Joseph den Tweede. Voor dezen Vorst, dien hij zegt meer malen gesproken te hebben, heeft hij zelfs nog hoe den vervaardigd, Op 19jarigen ouderdom toen hij vreesde, dat men hem als militair zou oproepen, heelt hij zijne geboortestad en zijn vaderland verla ten en is als handwerksgezel gaan reizen. Achter eenvolgens heeft hij als zoodanig Hongarije, Polen, Rusland, een gedeelte van Turkije, Pruissen de overige Duilsche Staten Zweden Noorwegen De nemarken Zwitserland Belgie en de Nederlanden doorkruist. Nadat hij zich reeds een paar jaren in dit Koningrijk had opgehouden, heeft hij zich in het jaar 1800 in Sleenwijk als knecht verhuurd van waar hij in deze gemeente is komen wonen in welke hij zich tot nu toe onafgebroken heeft opge houden. Ofschoon dus reeds omstreeks 54jaren in ons land verblijvende spreekt hij nog geen woord zui ver HoIJandsch terwijl het Duitsch dat hij voor den dag brengt, zeer gebroken is, waarom men hem dan ook moeijelijk kan verslaan. Deze man, die tot de behoeftige klasse behoort voorziet gedeeltelijk nog zelf in zijne behoeften en daar hij Roomsch Katholijk is heeft hij het plan, aanstaanden Zondag de Godsdienst-oefening te Assen te gaan bijwonen, zoodat hij dan heen en terug nog zes uren te voet? zal afleggen. Men leest in de Staats-Courant Een aantal timmerlieden te Amsterdam zijn, tegen een loon van ƒ60 's maands aangenomen en naar Ofen vertrokken om daar werkzaam te zijn bij het bouwen van stoombooten bestemd voor de vaart op den Donau, Indien deze zending aan de verwachting voldoet, laat het zich aanzien, dat meer dergelijke werklieden voor dezelfde bestemming zullen worden aangenomen. Door den concessionnaris der onderzeesche tele- graaf-linie tusschen Scheveningen en Engeland is aan onze regering het verzoek gerigt om des noods met uitsluiting van binnenlandsche dépêches, zijne tele- graaf-communicatie te mogen voortzetten tot Amster dam en Rotterdam, terwijl hij zich zelfs bereid ver klaard zou hebben om aan den rijks-telegraaf over het binnenlandsche gedeelte van het bruto-bedrag eene proportionnele vergoeding toe te staan. Tevens zou gemelde concessionnaris, na eerst aanvrage gedaan te hebben tot het aanleggen eener linie naar de Hanno- versche grenzen om die tot Bremen en Hamburg voort te zetten, aan de regering aangeboden hebben, om, zonder eenige subsidie van het rijk, dadelijk alle telegrafische liniën in ons land daar testellen entevens de verschillende ministerien telegrafisch te verbinden. Behalve de door hem testellen cautie voor de spoe dige uilvoering, moet hij ook aangeboden hebben bij onze regering eene voortdurende cautie te deponeren, als waarborg voor de geregelde dienst bij de telegrafen en de nakoming der testellen voorwaarden, en tevens zich bereid verklaard hebben, om over te nemen alle contracten door onze regering reeds aangegaan voor telegrafische verbindingen en contant te restitueren alle uitgaven, door haar reeds gedaan, ja zelfs om alle ambtenaren reeds bij den rijks-telegraaf aangesteld óf schadeloos te stellen óf bij zijne onderneming te plaatsen. Hierdoor zou dus de staat besparen de som men, voor dit jaar voor de telegrafen op de begroo ting gebragten die sommen, welke nog in het ver volg daarvoor benoodigd zullen zijn, en op den duur alle berigten der hooge regering kosteloos per telegraaf kunnen verzenden. Niettegenstaande al de lasten welke uit genoemd aanbod voorden concessionnaris zouden ontstaan, wil men evenwel dat die onderneming in staat zou zijn om volgens een veel beterkoop tarief te werken, dan zulks door den rijks-telegraaf geschieden kan. Het Ned. PKeekblad voor Geneeskundigen deelt in No. 34 mede dat de sulphas chinini met opium in twee gevallen van hydrophobic (water vrees) en de creosoot met wijngeest en salebj, in dertig gevallen van diarrhé en braakloop met hoogst gelukkig gevolg zijn aangewend geworden.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1