VERKOOPING. ol' de Christenen; een af keer, welke van hooger hand veeleer wordt aangevuurd dan tegengegaan, en dik werf aanleiding geeft tot ergerlijke voorvallen. Open baar wordt de vervolging en mishandeling der Chris tenen in Bosnië afgekeurd, en Omar-bassa is te dier zake van daar teruggeroepen. Men kan echter niet bespeuren, dat het hoog bewind hein in Konstan(inopel eenig blijk van misnoegen heeft gegeven. Tusschen Oostenrijk en de Verhevene Porte heerscht bij voortduring eenige spanning ter zake van deze vervolging. De Turksche regering moet hebben te kennen gegeven, dat, indien niet spoedig een Oos- lenrijksch gezant in Konstantinopel optreedt in stede van een zaakgelastigde, zij haren gezant uil Weenen zal terugroepen. Ook aan de grenzen van Dalmatie ismen beducht voor verwikkeling, vermits de Turken in de nabijheid van Bocca-di-Callaro vestingwerken willen stichten waarlegen Oostenrijk protesteert en werwaarls het een paar gewapende schepen heeft ge zonden, om aan dit protest eenige kracht bijtezetten. in Pruissen zal een seminarium worden opge- rigl voor de opleiding der vrouwen die zich willen toewijden aan het geven van Onderwijs in de gods dienst-leer der Evangelische Kerk en 't welk voor den geheelen Pruissischen Staat dienstbaar zal worden gemaakt. Van verschillende zijden wordt thans op de meest stellige wijze verzekerd dat het huwelijk van Lodewijk Napoleon met de prinses Carolina (Pasa, niet tot stand zal komen. Inderdaad heeft de prinses met hare moeder reeds Manheim verlaten om zich over Stuttgard en Munchen, naar Weenen te begeven, waar zij den winter zullen doorbrengen. ENGELAND. - Londen den J8 Augustus. De stoomschepen waarmede H. M de Koningin Maandag ochtend uit Ter Neuzen de terugreis navrr hel eiland Wight heeft aangenomen zijn in den namiddag var. dien dag bij Dungeness ten anker ge komen omdat eene dikke mist het voortzetten van den logt onraadzaam maakte. Gisteren ochtend ten half vijf is de reis voortgezet en des middags ten half een is het Koninklijk stoomjagt voor Osborne- honse gearriveerd. Terstond daarna is het Konink lijk gezin aan wal gegaan. Achtervolgens zijn de tol de flotille behoorende schepen aangekomen en ten half vier ure lagen zij alle bij Cowes geankerd. In Duinbarton wordt thans een ijzeren stoom schip gebouwd hetwelk voor het overbrengen van de brieven-inalen der Britsche posterijen door de vereeniging Cuard zal moeten dienen. De in houd van dit schip zal zijn van niet minder dan 3000 tonnen de kracht der stoomwerktuigen vari 1000 paarden. Het zal nog 50 voeten langer zijn dan het schip Great Brillainhel moet al de beken de stoomschepen in snelheid overtreffen, en 100,000 ponden sterlings kosten. Eergisteren namiddag heeft de bekende lucht reiziger Green in gezelschap van de heeren Wclsh en Nick/in (die bij het observatorium van Kew ge plaatst zijn), met zijne groote ballon van hier eene luchtreis ondernomen om wetenschappelijke waar nemingen te doen. De ballon is tot eene hoogte van 19,400 voet gestegen, en daar werd de temperatuur waargenomen op 7 gr. F., dus 25 gr. onder het vries punt. In den loop dezer maand zal eene tweede reis, mede met een wetenschappelijk doel ondernomen worden. FBANKBIJK. Parijs, den J8 Augustus. Gisteren avond heeft het groote bal plaats gehad hetwelk door de Begering op het plein des Inno cents ter eere der Dames de la tlalle gegeven is geworden. De bewindslieden hadden niets ver zuimd, 'l welk kon strekken lot verfraaijing van deze feestviering waarmede de reeks der nationale pleg- tigheden ter eere van wijlen Keizer Napoleon is ge sloten geworden. Men had zich dan ook gevleid dat het laatste der feesten in elk opzigt aan de verwachting zou beant woorden en dat de blijvende indruk der nationale plegtigheid uit dien hoofde gunstig zou zijn doch ook in deze verwachting is men te leur gesteld geworden, liet napoleontische feest is begonnen met regen en wind en op dezelfde w ijze geëindigd. Al spoedig na dat de deuren voor het publiek waren geopend is de geheele ruimte ingenomen geworden door duizen den dames ile la Malle en hare echtgenooten. Te naauwernood heeft men eenige ruimte kunnen open houden voor degenen welke waren gekomen om zich met dansen te verlustigen. Verder had men verwacht, dat de op het feest genoodigde bevolking, door haar uiterlijk gedrag en kleeding blijken zou geven van de toeneming der beschaving, doch ook in dit opzigt is de uitkomst verre beneden de verwachting gebleven. Te naauwernood heeft men van de tot de mindere standen behoorende personen 200 a 300 vrouwen en mannen opgemerkt, die behoorlijk gekleed waren. De overige waren op het feest verschenen in hunne ge wone kleeding eenige lieden zelfs in het gewaad waarvan zij dagelijks gebruik maken bij den verkoop in de Hallen. Het wemelde voorts van in kielen ge- kleede manspersonen. Aan welvoegelijkheid en het inachtnemen der uiterlijke vormen viel ai spoedig niet meer te denken, en de aanwezige militairen en gen darmes hadden slechts te zorgen voor het bewaren der rust en orde 't welk vooral in de nabijheid der buffetten met veel moeite gepaard ging. Nadat de dansen waren aangevangen, is boven deze hoofdstad op nieuw een hevig onweder, vergezeld van een slagregen, losgebarsten. Al spoedig was een ge deelte van de linnen-bedekking, welke boven de tij delijke danszaal was gemaakt, van een gescheurd en stroomde het regenwater in de zaal. Op andere plaat sen hing die bedekking als een zak naar beneden, en hebben de sappeurs-pompiers gaten moeten maken om het water te leidenen te doen wegvloeijen. Ge durig vielen er personen in de waterkom in welke de Fontein des Innocents was geplaatst. Hier endaar zag men opgestoken regenschermen. Het tooneel van modder en verwarring, 't welk uit dit een en ander is ontstaan, laat zich gemakkelijker bevatten, dan be schrijven. Omstreeks drie ure in den nacht is het feest ge ëindigd, 't welk men heden bestempelt met den naam vanle triomphe de la cohue". Het behoeft wel geene vermelding dat de daardoor teweeggebragte indruk ongunstig is. Het duidelijke gebrek aan be schaving bij de lagere volksklassen heeft in de hoogere kringen eene zeer onaangename gewaarwording achter gelaten, Bij de lagere volksklassen heeft het niet- verschijnen van den Prins-Voorzitter aanleiding gege ven tot veel misnoegen. Heden spreken vele Dames de la Halle met blijkbare minachting over het hoofd van den Staat 'twelk te bevreesd zou zijn geweest om zich in haar midden te begeven. Het dagblad der Regering te Rome verklaart uitdrukkelijk dat het wetsontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk in Sardinië, door den Paus, zon der eenig voorbehoud afgekeurd wordt. Voorts weerspreekt het offieieele dagblad een dezer dagen verspreid gerucht als zou eene jonge Griek le Rome overleden gedurende eenige dagen onbe graven gebleven zijn omdat hij de Katholijke gods dienst niet beleed. Het bij de bank van den Monte di Piëta gedepo neerde papieren geld zal door de Regering inge trokken en buiten circulatie gesteld worden daar entegen zal men voor een gelijk bedrag nieuwe bons de Surrogazione uitgeven. Het dagblad van Venelie behelst een besluit waarbij gedurende den staat van beleg, aan alle on dernemers van openbare middelen van vervoer het transporteren van boeken en lithographiën verboden wordt. Alle verzendingen van dien aard moeten door middel van de post geschieden, op straffe van, bij verzuim voor eene militaire regtbank teregt te staan. Het anti bonaparlistische geschrift van den heer Pictor Hugo schijnt hier te lande meer en meer verspreid le worden. De bewindslieden schijnen het noodig te achten iets over dat werkje te zeggen. In bet half-offioiële dagblad la Patrie wordt name lijk gemeld dat het bedoelde geschrift de schande lijkste en verachtelijksle lasteringen ten aanzien Van den Prins Voorzitter behelst; dat deze laatste onlangs een exemplaar van dal werk in handen heeft gekregen en het met een minachtenden glimlach aan de omstanders heeft vertoond, onder het zeggen van; «zieldaar Napoleon den Kleinen door Pin tor Hugo «.den Groolen Volgens de schrijvers van laPatiie- heeft men zich zeer vermaakt met deze bespotting van den gebannen ultra-Demócraat. In welk opzigt de Prins-Voorzitter door P. Hugo wordt belasterd laten zij echter in 't midden. Eene deputatie uit de bloemkvveekers, heeft gis teren aan Lodewijk Napoleon den bloemruiker aan geboden dien men hem bij zijne komst op het bal van de Hal had willen aanbieden deze ruiker heeft een zoo reusachtigen omvang dat vier man hem ter naauwernood konden vervoeren. Volgens de uit geheel Frankrijk ingekomen berigten nopens den uitslag der maatregelen, die legen het losloopen van honden genomen werden zijn in de laatste maanden in Parijs en de Departementen 200,000 honden doodgeslagen of vergiftigd. Daar onder behooren 15,000 jagt- en 100 schaapherders honden de overige 184,900 waren allen gewone huisdierenvan verschillend ras. Hunne huiden die tot verschillende doeleinden gebezigd kunnen wor den, hebben nog eene som van bijna 200,000 fr. opgebragt. Eenige honderde katten hebben te gelijkertijd den dood gevonden. Niettegenstaande deze slagting bestaan in Frankrijk nog meer dan 4,000,000 honden. BELGIE. Brussel den 2J Augustus. Het verdrag op den letterkundigen eigendom tus schen Frankrijk en Belgie is gesloten. De nadruk in Belgie is alzoo vernietigd. Het verdrag van 1845 is niet hernieuwd maar wordt vervangen door een verdrag op de letterkunde waarbij gelijk van zelf spreekt, ook de letterkundige eigendom van Belgie, tegen den Franschen nadruk wordt in bescherming genomen. Behalve het bekende vlugschrift van den heer Pictor HugoNapoleon petit 'twelk steeds in menigte wordt verkocht, is een tweede in 't licht ver schenen, getiteld: Les deusc Cours, ou les nu its de St. Cloudenz. Dit laatste is echter van zoo- danigen aard bevonden, dat het, als een schotschrift van de allergemeenste soort, door de politie in beslag is genomen. Vermits de naam van den schrijver on bekend is, heeft men zich aan den uitgever Briard gehouden bij welken echter geene exemplaren zijn gevonden. Het deswegens te verwachten regtsgeding zalter zake van den inhoud van het boekje met geslotene deuren plaats hebben. HEEREN HONORAIRE LEDEN der STADS-TEEKENSCHOOL. alhier worden bij deze uitgenoodigd lot het bijwonen der openbare Uildeeling van PRIJZEN, in het Lokaal dier Schooi, op Woensdag den 25 Augustus J852 des middags om 12 ure. Namens de Directie, J. van RENTERGEM de FOüW, Secretaris. Maandag, den 6 September 1852, des morgens ten 11 ure: OPENBARE VERKOOPING ten be hoeve van 's Lands Domein, aan de Balhsche Kade bij het Fort BathVan de AARDE van de Wallen der Lunetten aldaar om door den Kooper of de Koopersgelijk met het Maaijveld te worden weggegraven en weggeruimd. Naar goedvindente veilen in eens en in per ceeien. Informatien te bekomen ten Kantore van den Heer Ontvanger der Registratie en Domeinen te Goes. t Op Zaturdag den JJ September J852 des voormiddags ten 11 ure, zal men binnen de Stad Goesin het Logement de Oude Zoutkeet ten overstaan van den Notaris E. P. Lenshoek residerende te Wolphaarsdijk, publiek presenteren te verkoopen eenige perceelen TIENDEN, gelegen in het Eiland Zuid-Bevelandwelke over de 15 laatste jaren dooreen Jaarlijks hebben opge bragt zonder de randsoenpenningen f 283,60 bij uitgezette Biljetten breeder gespecificeerd. informatien zijn te bekomen ten Kantore van voor noemden Notaris. Voor eene te Amsterdam gevestigde SiiKjp» ZAAK van UITGEBREIDHEID, vraagt men te Goes en Omstreken Soliede Personen als ACEATEW. Diegenen, welke als Practizijns geves tigd, of met de Wetten en Regten bekend zijn, zul len de voorkeur hebben. Adres franco onder lett. D.bij den Heer J. M E. Meijer Boekhande laar op de Heerengrachthoek Wolvenslraat te Amsterdam. Te Goes, rij F. Klkeuwess <fc Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2