liOESSCIIE COURANT mmrnm miiiiswmtiii. 1852. MAANDAG SS AUGUSTUS. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD TE GOES, Mi«ik iiiiiifiiËiai0 DUITSCHLAND. - Frankfortden 37 Augustus. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 3,75 Franco per Post f ,1,90. Gewone Advertentien worden ra 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a J ,20 behalve het Zegelregt. tbn raadhuize aldaar, OP WOENSDAG DEN 25 AUGUSTUS 3852. des avonds ten zeven ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1 Gemeente Rekening 1851. 2 Bedenkingen op het Reglement van Orde. 3 Verzoek om grond op Erfpacht door den Heer C. A. van Rentïrghem. 4 Idem om vrijdom van Belasting op de Brandstoffen voor de Meestovenals van Rijkswege. 5 Idem om buitengewone subsidie voor het Algemeen Arm bestuur, tot vereffening der Administratie over 1851. G Voorstel van de Directie der Stads-Teekenschool. 7 Overlegging Gemeente-Begrooting voor 1853. 8 Mededeeling van Ingekomene Stukken. Reeds ten voorleden jare werd te dezer Slede eene vergadering gehouden van de Burgemeesters en Se cretarissen in dit eiland, hoofdzakelijk ten doel heb bende om te trachten ter vervanging van de opge- hevene Provinciale Belasting op de Dranken en het Geslagteene dergelijke Plaatselijke Belasting in het levert te roepèrt waartoe van iedere Gemeente een ol' meer Ambtenaren tegenwoordig waren. Nadat sommige leden daartegen eenige bedenkingen hadden geopperd, die door anderen werden wederlegd, kwam men onderling overeen, dat ieder in de Raads vergadering zijner Gemeente, hel heffen eener Belas ting op het Gedistilleerd zou bevorderen en bragt men ten slotte nog eenige gemeentelijke aangelegen heden ter sprake, waarna men tot nadere bijeenroeping scheidde. Jn die latere bijeenkomst, nu onlangs ge houden, werd door een der leden met juistheid aan getoond hoe eene eendragtige zamenwerking der Gemeente-Besturen tot goede uitkomsten kon leiden; hoe daardoor veel kon worden bijgebragt om de woor» den des Ministers van B. Z. tot eene waarheid te maken dat zoolang Nederland bestaan had de Gemeenten nimmer zulk eene vrijheid hadden ge- poten, en hoe even daardoor aan vorderingen waardoor die beloofde vrijheid een weinig kon worden beknibbeld met goed gevolg weerstand kon worden geboden. Het gevolg daarvan was, dat men besloot op morgen 24 Augustus, wederom eerte Vergadering te houden en dit van tijd lot tijd te herhalen. En nu, wat zal het resultaat van deze Vergaderin gen zijn Zal men even als ten voorleden jare met grond hooren beweren dat dc opzending van een afschrift der Ann-Begrooting als bijlage der Gemeente-Begroo ting niet verpligtend is en ten onregte door Gede puteerde Staten wordt gevorderd? en zal men het, even als toen weinige dagen later zien gebeuren dal bijna alle Gemeente-Besturen, aan die vordering Joel) voldoen? Dan voorwaar, zullen die Vergade ringen even ais zoo vele andere doelloos en over bodig zijn; dan zullen de Besturen liet zich zeiven te wijten hebben, dat de band, waarmede Ged. Staten, aan de Gemeente-Besturen zijn verbonden naauwer en naauwer worde toegehaald en de zelfstandigheid der Gemeente-Besturen opgelost worde in eene ma chinale rapporten schrijverij waardoor de lost tot degelijke zaken wordt benomen en allen ijver uit— gebluscht. Wij hopen het nietmaar wij vreezen het, Intusschen is het antecedent, dat wij zoo even aan haalden, een bedroevend verschijnsel. De Grondwet waarborgt de persoonlijke vrijheid; de Gemeentewet, die van de Gemeenten onder zekere vormen. En zal men nu even als vroeger door onverschilligheid en laauwheid, op nieuw vervallen in het euvel van vroe ger? Zal men trachten de schuld op de wet te werpen die alleen van de uitvoering der Wet af hangt Men verweet de oude grondwet alles, doch aan wie was de schuld? Aan hen die zich moesten be ijveren om de Wet ten uitvoer te leggen aan hen, die uit die Wet regten ontleenden en diereglen ver waarloosden en veronachtzaamden. Daarom roepen wij den Gemeente-Besturen toe waakt over uwe zelfstandigheid opdat uwe opvol gers U niet te eeniger lijd het verwijt doen dat de vrijheid der Gemeenten eene wezenlijkheid had kun nen zijn indien gij gewild hadt. GOES, den 23 Augustus. Wij vernemen dat de heer O. P er hag en als Secretaris van het Departement der Maatschappij (er bevordering der Nijverheid alhier zich welwillend belast heeft met het afgeven van loten in de loterij van voorwerpen der Tentoonstelling van Nationale Nijverheid gehouden te Arnhem. De prijs per lot is even als vroeger te Delft 3, Op verzoek maken wij onze lezers hierop attent en bevelen deze loterij gaarne aan alle belangstellenden in onze Nationale Nijverheid aan, Naar wij vernemen is bij het onweder dat Zaturdag morgen 1. 1. plaats had de bliksem te Baarland in een boom geslagen, die daardoor letterlijk versplinterd werd. Het Handelsblad meldt dat de Koninklijke Akademie van Wetenschappen binnen kort hare werkzaamheden zal aanvangen daar de omstandig heden die zulks tot nog toe belet hebben niet meer bestaan. Het Haarlemmermeer is, zoo als door de Com missie bekend gemaakt en door velen gezien is droog gewordennadat die ontzaggelijke waterplas vele eeuwen beslaan had en steeds meer en meer om zich heen nu aan dezen dan aan genen kant, zijne oevers had uitgebreidgroot is ook het aantal vaar tuigen dat in die lange reeks vsn jaren op het Meer door eene of andere reden gezonken of ver gaan is men denke slechts aan den strijd op het Meer ten tijde der belegering in het jaar 1573. Aanmerkelijk en menigvuldig zullen dus de voor werpen zijn djp misschien al dadelijk misschien later, bij de greppeling of bij de verbouwing in den droog gewordeu grond zullen wordeu ontdekt. Reeds is volgens medegedeeld herigthet vroegere kerkhof van Nieuwerk gevonden; reeds zijn van tijd tot tijd, nu hier dan elders, belangrijke voorwerpen aangetrof fen en in de laatste dagen schijnt het zonder dat er bepaald naar gezocht werd dal zich merkwaar dige antiquiteiten hebben voorgedaan en er zich werkelijk, b.v. reeds in het Meer gevondene munten, in handen van personen binnen de stad Haarlem be vinden. Het mag dus waarlijk wel van het grootste gewigt geacht worden dat zich eene Commissie al hier vormeof dat er eene Commissie benoemd worde, welke zich uilsluitend die zaak aanuekten die van al wat merkwaardig| zal gevonden worden, (zoo zij al niet bij magie mogt zijn of haar de mid delen mogten ontbreken, om er een kabinet van aan te leggen) eene beschrijving zal doen vervaardigen. De Provinciale Overijsselsche Courant be vat het volgende: In onderscheidene dagbladen hebben wij vermeld gezien dat het Stedelijk Bestuur van Zwolle heeft geweigerd om vergunning te verleenen tot het geven, bij wijze van vermaak, van eenige voorstellingen der wetenschap genaamd electrische biologie en zulks op het advies van de Plaatselijke Commissie van Ge neeskundig l'oevoorzigt. Volgens informatie was het door het Stedelijk Bestuur ingewonnen advies dier Commissie dat dergelijke openlijke voorstellingen vernederend voor de wetenschap en zoo al niet gevaarlijk, voorzeker niet onschadelijk moeten terug werken op de personen met wier wilskracht de bi oloog .schijnt te handelen naar zijne verkiezing en dat het de Commissie voorkomt dal dergelijke op nog niet genoegzaam bekende natuurkrachten ge gronde en te weeg gebragte verschijnselen op het wetenschappelijk terrein alleen moeten worden terug- gebragt." Dat advies strookt geheel met hetgeen wij dezer dagen hebben vernomen ten aanzien var, eenen zich noemenden leerling van den Heer de Koningh die nadat hij door zijne bewerking een persoon aan zijne wilskracht had onderworpen de zen niet weder in zijnen gewonen toestand heeft kunnen terugbrengen, zoodat daarvan hevige toeval len de gevolgen zijn geweest tot welker sluiting de hulp van onderscheidene geneeskundigen is moeten worden ingeroepen, Ten aanzien van de wisseling van diplomatieke be scheiden tusschen het bewind van Oostenrijk en de Verhevene Porie, betreffende de aangelegenheden van Bosnië, wordt gemeld, dat de eerstgenoemde Bege ring zich geenszins bevredigd heeft verklaard met de betuiging van dc zijde der Verhevene Porte, dat van harentwege een naauwkeurig onderzoek naar den staat van zaken zal vtorden verordend en dat de beslaande bezwaren uit den weg zullen worden geruimd maar dal zij meer voldoende waarborgen heeft verlangd voor de bescherming der christelijke bevolking daar te lande tegen overlast en onderdrukking. Aan de verwachting, dat de overblijfselen van de Duitsche oorlogsvloot nu spoedig zouden worden opgeruimd is niet voldaan. Voor de schepen zijn spotprijzen geboden en het aanhouden van dezelve kost steeds aanzienlijke sommen. Naar men verneemt,, zijn nu maatregelen genomen om een einde aan de zaak te maken. Thans wordt weder verzekerd, dat de vlag met de bekende Duitsche kleuren niet weder van het Bonds- paleis zal worden uitgestoken. Bijzondere berigten uit Konstantinopel, tot den 7 Augustus gewagen van den toenernenden alkeer der dus genaamde Oud-Turken jegens de FranL^

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1