GOESSCIIE 1 COURANT, 1852. MAANDAG 9 AUGUSTUS. BIlTilli MlffllgMTlIIo PUBLIEKE BESTEDING. BffilIIk IIIiiTO1»» BliWIIk IMWCTIMMII. «V- v De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75, Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a J ,20 behalve het Zegelregl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 21 dezer, des namiddags ten een ure ten Raadhuize aldaar publiek en aan den minstaannemende trachten aan te besteden Bet vernieuwen van 24 cubiek ellen MET SELWERK aan de Brug der Gantepoort deter Slad. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden op Dings- dag den J"i deterdes namiddags ten een ureen het Bestek en de Voorwaarden ter Secretarie ter le zing zullen liggen, van heden of lot den dag der be steding op iederen werkdag, van des morgens negen tol des namiddags ten een ure. Gedaan te Goes, den 7 Augustus 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN, De Secretaris II. C. PILAAR. GOES, den 9 Augustus Men meldt ons uil Nisse, dd. 8 dezer: Heden had in deze gemeente eene treffende feest viering plaats. Onze hooggeachtte leeraar de Wel- Eerw. lieer D. A. Buijt vierde gedachtenis van zijne SOjarige Evangeliedienst binnen onze gemeente, zijnde op den 2 Augustus 1802 als predikant alhier bevestigd, en als zoodanig onder het genot van goede gezondheid met ijver, lust en liefde onafgebroken werk zaam gebleven, niettegenstaande 10 of 11 beroepen naar elders in dien tijd op Z.Eerw. werden uitge- bragt. Algemeen was dan ook in onze Gemeente de blijd schap waarvan de buitengewoon talrijke opkomst zoo van ingezetenen als vreemden waaronder de meeste ringbroeders en vele der verdere ambtgenooten, het treffendste blijk was. De waardige grijsaard trad nog met het vuur der jeugd voor ons op en hield eene feestrede, naar aan leiding van Joh. 13, v. 33a, die niet naliet den diepsten indruk te maken. Lang moge de geachte leeraar en vriend nog onder ons werkzaam zijn, Men schrijft uit Aardenburg van den 5 dezer: Gisteren had in de Gemeente Oostburg eene voor- afbeschrevene bijeenkomst plaats van de Burgemees ters van 18 Gemeenten uitmakende het voormalig vierde district van Zeeland. Zij werd bijgewoond door het meerendeel dier heeren of hunne plaatsver vangers en had ten doel om eene gelijke plaat selijke belasting over al die gemeenten in te voeren. Er werd besloten om van de verschillende Gemeen te-Raden een besluit uit te lokken, waarbij eene be lasting van 100 pCl. op de dranken (wijn en bier uitgezonderd) zou worden geheven ter vervanging der voormalige provinciale belasting strekkende tot het oprigten van een nieuw fonds hetwelk jaarlijks over de 18 gemeenten, naar verhouding van het aan tal bewoners, zou worden verdeeld, Eene verschrikkelijke misdaad is dezer dagen onder het dorp Dorigjum bij Franekergepleegd. Eene jonge boerenmeid die behalve met den veld arbeid, ook nog met de oppassing van het ruim Ijarig kind harer meesteres belast was dat bij voortduring in ziekelijken toestand verkeerdeheeft om zich verder daarvan te verschoonen dat kind door mug- genvergift, dat zich in huis bevond om het leven gebragt. De justitie heeft zich den 4den dezer naar de plaats waar hel misdrijf is gepleegd begeven om het vereischle onderzoek te doen waarna de meid, die terstond de misdaad heeft bekend naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier is over- gebragt. Men schrijft uit Stedum van 4 Augustus: Veel opgang maken in dit gewest thans de Noord- Amerikaansche of zoogenaamde arendploe,gen. Aan deze werktuigen wordt, door deskundigen, verre boven de alhier gebruikelijke, de voorkeur gegeven. Ook bezitten deze ploegen eene eigenschap waardoor zij boven alle dergelijke werktuigen uitmunten en wel daardoordat de ijzers nooit behoeven gescherpt te worden deze scherpen zich zelve. Wij vernemen, zegt de Amsl. Cour., dat de heer C. PK. M. van de Pelde, oud-luitenant ter zee lid van de maatschappij der Nederlandsche let terkunde te Leijden van zijne reis naar Syrië en Palestina teruggekeerd is. Zeven maanden wijdde hij toe aan de naauwkeurigsle opmetingen die in het midden van opstand willekeur der volken onge zondheid van het klimaaten velerlei ontberingen, konden geschieden. Het is nu mogelijk geworden eene geographische kaart van dit land te geven, naar de behoefte des tijds en der wetenschap. De heer van de Velde trof op zijne reis den beroemden hoog- leeraar Robinson uit Noord-Amerika aan, met wien hij menigen dag te zaïrien reisde. Zij zijn te zamen teruggekeerd beiden naauwelijks aan de Syrische koorts ontkomen. Uil Noord-Amerika zijn den heer van de Pelde de rijkste aanbiedingen gedaan voor zijne kaarten en leekeningen. Doch wij vernemen dat hij voor als nog zich slechts bezig wil houden met hel voltooijen zijner kaarten en leekeningen, en het gereed maken van eene uitvoerige beschrijving zijner reis om daarna te heslissen in welk land en in welke laat hij de beschrijving zijner pittoreske en geographische reis het eerst zal uitgeven. Een verblijf van 7 maanden, in een land niet veel grooter dan Nederland en Belgie, onafgebrokene op metingen en reislogteri onder de grootste ontberin gen er, de vreemdste lotgevallen, kunnen niet anders als hoogst belangrijk zijn. Wij verheugen ons dat een Nederlander deze reis vólbragt. Wij vernemen dat ook vele der belangrijke vragen van Prof. Bitter, to Berlijn door den heer van de P clde zullen kunnen beantwoord worden. Omtient het leggen van den onderzeeschen tele graaf van Scheveningen naar Harwich dat in de volgende maand zal plaats hebben, kunnen wij mede- deeien dat lot bijwoning daarvan onderscheidene personen door den concessionaris, den heer A. Bwys- senaers, zijn uitgenoodigd, waaronders de ministers van binnenlandsche zaken en finantien, de heeren fan Bijckevorsel en van Dam van lsseltrespectivelijk leden van de eerste en tweede kamer der staten-ge- neraal, de heeren Burgemeesters van de hoofdstad en de residentie, de presidenten van de handelmaat schappij en van de nederlandsche bank en eenige bij zondere personen. ÜU1TSCHLAND. - Frankfort, den4 Augustus, Binnen kort zullen de vroegere godsdienstoefeningen weder in de bekende Paulskerk hervat worden. Van een ooggetuige wordt ons de volgende anecdote mede gedeeld Twee welgekleede vreemdelingen uit Zuid- Amerika, vertoonden zich onlangs aan den ingang der Paulskerk, en ze gesloten vindende, wendden zij zich tot een voorbijgaand persoon met de vraag of de nationale vergadering heden zitting hield en of zij dezelve mede konden bijwonen. Met de grootste bevreemding vernamen zij alstoen, dat van deze alom beroemde vergadering geen spoor meer bestond. Alle berigten uit Zwitserland stemmen overeen in de verzekering, dat zich aldaar ernstige gebeurte nissen tusschen de conservativen en radicalen voorbe reiden. Hetgeen reeds vroeger door Oostenrijksche bla den is verkondigd, wordt bevestigd, namelijk, dat op bevel van den Oostenrijkscheu minister van onderwijs eene algemeene herziening van de klassieke schrijvers is bevolen. Aan verschillende onderwijzers in de let terkunde, zoo aan de universiteiten, als aan de gym- nasiën is de taak opgedragenom de werken der bedoelde schrijvers naauwkeurig te onderzoeken; alles daaruit te ligten, 't welk aansloot zoude kunnen geven, zoo in het staatkundige, als ten aanzien der Godsdienst en der goede zeden en om van deze schrijvers eene uitgave te ontwerpen, van welke het gebruik bij uil sluiting op de inrigtingen van onderwijs geoorloofd zal zijn. Reeds moet eene censuur van de werken van Cicero aan het oordeel der Regering zijn onder worpen geworden, maar door dezelve als te overdreven zijn aangemerkt, en aan de ontwerpers zijn terugge zonden om in een meer vrijgevigen zin te worden gewijzigd. -De Adria, het Stoomschip der Oostenrijksche Lloyd is gisteren morgen van Aleïandrië te Triëst aangekomen zonderde Oost-Indische mail. Men had er zes of zeven dagen te vergeefs op gewacht. De Engelso.he en Fransche stoomschepen waren reeds een dag te voren zonder de mail vertrokken; zoodat men met eenigen grond vermoedtdat met de van Bom bay vertrekkende stoomboot een of ander ongeluk heeft plaats gehad. De hertogin fan Orleans wordt den 20 dezer, inet hare beide zonen te Eisenach terug verwacht waar zij geruiuien tijd zal vertoeven. In onderscheidene Duitsche staten weigeren de Oostenrijksche gezanten de passen te viseren van hen, die als vrijwilligers in Sleeswijk-Holstein aan den veld- togt legen de Denen deel hebben genomen. De nadeelige berigtenwelke in Beijerenno pens het lot der landverhuizers naar Zuid-Amerika ontvangen zijn, heeft de regering bewogen om het verzoek van buitenlandsche reeders om in Beijeren agenten voor de landverhuizing naar die gewesten aan te stellen van de hand te wijzen. De Beijersche landverhuizers worden tegelijkertijd gewaarschuwd voor de behandeling van onderscheidene groote grond bezitters in Bio-Janeiro terwijl hen daarentegen aanbevolen wordt om zich te vestigen in Dona Fran- cisca en San Leopoldo enz. De Russische minister van oorlog, prins Cter- nitscheffheeft dezer dagen Kassei bezocht. Voor 39 jaren was hij daaraan het hoofd zijner kozakken, met welke hij in den rug van het Fransche leger ageerde, verschenen, en had hij den koning van West- phalen genoodzaakt, plotseling zijne residentie te ver laten. De prins Czernitscheff telt thans 70 jaren. In de omstreken van Mnnchen zal weldra een kamp geformeerd worden waartoe reeds de noodige toebereidselen worden gemaakt.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1