goessche COURANT. 1852. mmmio mmwmmmmm, V DONDERDAG 29 J Si LIJ. inn mmmmYMTim» GEMEENTE-BAAD TE GOES, PROCES-VERBAAL ?■-. :*r* Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per If wartaal is f J, 75, Franco per Post f 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van .1—6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt OPENBARE VERGADERING van den ten ï1aadhuize aldaar, OP VRIJDAG DEK 30 JDL1J JS52. des avonds ten zeven' upk. PUNTEN VAN BEHANDELING. Eerste Suppletoir Kohier van Belasting op de Honden over het dienstjaar 1852. 2. Rekening der Gemeentelijke Inkomsten en Uitgaven over 1851. 3. Rapport van dc Commissie hetrekkelijk het Onderwijs. 4. Verordening op de Leges der Stedelijke Secretarij. Ti. Rapport van de Commissie hetrekkelijk de zaak der Dia conie. E&TKAGT uit het van het verhandelde in de tweede voorioopige vergadering van kiezers voor één Lid van den Gemeente-Raad san Goes, gehouden den 28 Julij 1852. De presè'ntie-lijst bevat 45 namen van aanwezige kiezers Wordt aan de orde gesteld de stemming voor een viertal candidalen uit het in de vorige vergadering ■gearresteerd grostal, bij bloote meeiderheid van stem men. Uil de opening der ten getal/e van 42 ingediende stembriefjes blijkt, dat achtervolgens als candidalen zijn aangegeven de Heeren Mr. Hde Laat dc KanterMr. P. HSaaymans F ader, J. Fransen van de Putte, en O. F er hagen. Uil welk viertal worden gekozen twee personen voor eerste en tweede candidaat. Bij de eerste stemming bekomt de Heer Mr. P. II. Saaymans Fader de volstrekte meerderheid. Bij de tweede stemming geene volstrekte meerder heid erlangd zijnde wordt overgestemd lusschen de IJeeren Mr. J. Hde Laat de Kanier en O. F er- hagen als de meeste stemmen bekomen hebbende, bij welke stemming de Heer Mr. J. IIde Laat de Kanter dé volstrekte meerderheid verkrijgt. Wordt besloten de Heeren Mr. P. II Saaymans Fader en Mr. Dde Laat de Kanter.als het dubbeltal candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente-Raad te proclameren. Voor Extract Conform W. A. ANEMAET, Secret. GOES, den 29 Julij. LI. Maandag had door deleden van het Boogschut ters gilde Jacoba van Beijeren, alhier, eene koning- schieting naar den Vogel plaats, waaraan 17 schutters deelnamen. De heer J. van den Dungen had het geluk de Vogel te schieten en dientengevolge als Ko ning te worden geproclameerd. Reeds js het de tweede maal dat aan dien heer die eer Ie beurt valt. Men schrijft ait Middelburg van den 28 dezer - Gisteren werd alhier de F ereeniging voor Zeeuw- sche Muzijkfeesten definitivelijk opgeiigt met het vaststellen van een Reglement en de benoeming van het Hoofd-Bestuur bestaande uit de Heeren R. B. van den Bosch en Mr. M. P. Blaaubeente Goes; Mr. G. A. Fokker, G. de Bruyne en J. PF. van Sonsbeeckte Middelburg; Jhr. IF. M. ff. dc Jonge te Zierikzeeen Th. van Uyc Pielerse te Vlissingen zijnde daarop door de Vergadering overeenkomstig het gearresteerd regle ment de Heer B. B, van den Bosch tot Presi dent van het IJoofd-Besluur benoemd. Deze Vereeniging welke aanvankelijk 185 Leden en Donateurs telt heelt (en doel om door het houden van rnuzijk-feeslen de kennis en hoogach ting der toonkunst in dit Gewest te bevorderen. Zij stelt zich voor om door middel van een gering abonnement (eenejaarlijksche contributie van /2,50,) de noodige fondsen bijeen te brengen ten einde zoo mogelijk, om de 2 of 3 jaren groote muzijkale opvoeringen in eene der Zeeuwsche steden opvol- gelijk te doen plaats hebben waartoe voorloopig de sleden Middelburg en Goes zijn aangewezen. Z. M. de Koning heeft aan den heer Mr. Ne- dermeijer ridder van Rosenthaloud-minister van justitie, een bewijs van bijzondere onderscheiding ge geven, door hem te benoemen tot grootkruis der orde van den Eikenkroon. Uit Rotterdam meldt men van den 24 dezer De Heer P. een geacht ingezeten dezer stad heeft zich heden namiddag schuldig gemaakt aan eene poging tot moord op zijne vrouw. Hij was van een reisje vroeger teruggekomen dan men ver wachtte en betrapte zijne vrouw op heeterdaad van echtbreuk. In drift ontstoken laadde hij een pis tool met hagel en verwondde de vrouw zoo ernstig aan den schouder dat mep voor haar leven vreest. Haar tfiedepiigljge heeft ook eenige hagelkorrels in het gezigt ontvangen. De lieer P. heeft zich vrij willig jn handen der policie overgegeven." De JV. Bott. Cour. deelt de volgende bijzon derheden inede, omtrent het vreesselijk ongeluk, ten gevolge van ontploffing, in de vorige week in ded.o- maniple steenkolen mijnen te Kerkrade voorgevallen Op den 19 Julij tusscben 5 en 6 uren des mor gens zijn de werklieden onder den grond gegaan, al ien voorzien van goede veiligheidslampen. Volgens het bestaande reglement worden deze steeds afgegeven door een daartoe benoemd persoon, die voor de deugd zaamheid der lampen aansprakelijk is. Zeven dezer lieden zouden werken in een luchtweg, om de verbinding van twee gaanderijen daar te stellen, 261 ellen onder den beganer, grond. In dezen lucht weg, welke naar boven helde, was mijr.gas voorhan den, hetwelk niet als door eene mechanische werking daaruit kon verdreven worden; daartoe was daar een ventilateur geplaatst. Men moest toen 1? uur wachten, alvorens de scha delijke lucht er uit te verdrijven was. Naauwelijks echter was de ventilateur hoogstens uur in werking, of een der werklieden ging den luchtweg op. Hij zag toen al spoedig, dqt de gazencylinder van zijne lamp gloeijend werd en ging daarop terug. Nog geen kwart uor daarna ging hij andermaal den weg op, nu wat hooger, en zette vervolgens zijne lamp °P c'en grond. De gazencylinder werd op nieuw gloeijend en riep hij zijnen medgezeilen toe wij kunnen hier nog niet werken.» Zijne lamp weg willende nemen heeft hij j deze vermoedelijk te sterk bewogen, waardoor de vlam buiten den gazencylinder is geslagen er, alzoo de ont ploffing heeft plaats gegrepen Om geen verletten in het werk der arbeiders te ver oorzaken, was er steeds eene andere werkplaats voor handen, waar zij, gedurende den tijd, tot zuivering van den luchtweg noodig, arbeiden konden. Reeds herhaaldelijk hadden zij op deze tweede werkplaats moeten arbeiden. Binnen 4 uren na het ongeluk was de directeur der domaniale steenkolenmijnen de heer E. van der Eist op de plaats tegenwoordig hij heeft geheel den luchtweg, tot op 16 ellen afslands na, doorloopen; verder gelukte liet hem echter niet, we gens de voorhanden zijnde stiklucht. Alstoen zijn door hem al de veiligheidslampen uitgezonderd die, waardoor liet ongeluk ontstaan was gevonden en niettegenstaande deze lampen de ontploffing door staan hadden waren zij in de beste orde. Dat de zevende lamp mede in goeden staat was, blijkt daar uit dat de ontploffing niet heeft plaats gegrepen toen de bedoelde arbeider daarmede voor het eerst den luchtweg opging en aan niets anders als aan onvoorzigheid van dezen werkman kan dus dit vreese- lijk ongeluk worden toegeschreven. Twee mijnwerkers stierven reeds in den avond van den dag waarop de ontploffing plaats greep en twee den volgenden dag twee der drie nog le venden zijn geheel buiten gevqar doch aan hel be houd van den derden wordt gewanhoopt. Men schrijft uit Edam van den 19 Julij: Heden is door een schipper alhier aangebragl een heer die door hein op de Zuiderzee bij het Pam pus in eene jol drijvende is gevonden. Deze heer die opgaf te S. ie huis te behooren en ook door een zijner stadgenooten die hier vertoefde her kend werd bleek een geleerd mensch te zijn die echter sedert jaren aan verstandsverbijstering had geleden en daarom ook reeds onder geneeskundige behandeling was geweest. Thans zou hij ook weder naar laatstgenoemde plaats WQrden vervoerd ep was daartoe onder geleide te Amsterdam aangekomen. Hier echter maakte bij van een onbewaakt oogenblik gebruik en verliet omstreeks ten twee ure i;t dei) nacht het schip hij begaf zich in de jol roeide het IJ uit zette vervolgens de zitbanken overeind plaatste zich met eene ro.eisp.aap achter ju de jol om haar te sturen en liet zich zoo voor den wind in zee drijven. Er is dadelijk proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt en de persoon inmiddels onder goed opzigt gesteld en voor eene goede behan deling gezorgd. Men scjbrijft uit Arnhem van 26 Julij: Onze stad blijft voortdurend haar fees (dijk aanzien behouden door het uitsteken der vlaggen van alle openbare en vele particuliere gebouwen. Het getal personen, dat dagelijks de tentoonstelling bezoekt, bedraagt vijf honderd. Gistoren was dat getal aanmerkelijk hooger daar de extra Zondags trein van den Rijnspoorweg, 24 wagens, (door twee locomotieven gesleept) met reizigers hier aangebragt, die meest allen de tentoonstelling hebben bezocl)t even als zij die met diligences extra rijluig enz. hjer gekomen zijnen wier getal buitengewoon groot js. Het kost veel moeite pm nachtverblijf te bekomen. Vele reizigers vinden het in particuliere huizen, waar de kamers door de logementhouders afgehuurd zijn. Heden avond wordt hier verwacht H. M. de Ko ningin-moeder, op H. M. appartementen in het hotel

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1