Indien men geloof mag slaan aan eene mede- deeling der Leipziger Zeitung, dan zien vele aan zienlijke magnaten in Hongarije zich teleur gesteld in de hoop, die zij van de aanwezigheid des Keizers hebben gekoesterd, ter herstelling der nationale reg- ten van hun vaderland en zijn thans willens zich uit hetzelve te verwijderen. FRANKRIJK. Parijs, den J5 Julij. De reis van den Prins-Voorzitter naar Straatsburg is heden het onderwerp der gesprekken. Gisteren ochtend omstreeks negen ure is de Voorzitter ge komen aan de station van den spoorweg naar Straats burg. Hij was gezeten in eene opene met vier paarden bespannen calèche. Een detachement ka- rabiniers vergezelde bet rijtuig van den Voorzitter. De Prins is aan de station ontvangen door de le den van den raad van administratie der Spoorweg- Maatschappij door de ministers den prefect van policie en een gioot aantal openbare ambtenaren. Ifet schijnt dat de regen een gunstigen invloed heeft uitgeoefend op den geest der bevolking, en al gemeen houdt men het er voor dat indien bet ver trek des Voorzitters bad plaafs gehad onder eene zoo drukkende hitte als die der vorige dagen het volk geenszins zoo vele blijken van vreugde en opgewon denheid zou hebben gegeven als thans het geval is geweest. De dagbladen deelen telegrafische depeches mede betreffende de wijze, waarop de Prins-Voorzitter ontvangen is geworden in die sleden en gemeenten welke aan en bij den slraatsburgschen spoorweg zijn gelegen. Reeds is medegedeeld dat de ontvangst te Meaüxla Ferté en Chalons zeer goed is geweest. Hetzelfde wordt gemeld uil Bar-le-Duc en Nancy. In de eerstgemelde stad heeft de Voorzitter zich in optogt begeven naar de prefectuur waar hem een middagmaal is aangeboden. Hij heeft te Nancy overnacht en is heden ochtend naar Straatsburg vertrokken. Onder de plegtigheden, waarvan gewag wordt ge maakt, in het officieële programma der feestviering te Straatsburg komt voor de aanbieding der stads- sleutels aan het Hoofd van den Staat. Slechts aan drie Souvereinën zijn die sleutels aangeboden, name lijk aan Koning Lodewijk XP tijdens zijne echt- vereeniging aan Keizer Napoleon in het jaar 1808, en aan Koning Karei X, tijdens zijne reis in de oostelijke departementen ten jare 1827. Teregt wordt het als een merkwaardig teeken des tijds beschouwd dal de gemeente-raad van Straats burg die in der tijd de sleutels der stad aan Ko ning Lodewijk Philips niet heeft durven aanbie den uit vrees voor de aanvallen der oppositie-dag bladen thans geene zwarigheid maakt om die ter beschikking te stellen van den Voorzitter der Repu bliek. Er is heden langs den spoorweg een convooi levensmiddelen naar Straatsburg gezonden, om gebe zigd te worden voor de diners en partijen die er zullen gegeven worden. Het bestond behalve uit eene ontzagchelijke massa groenten en een groot aantal schildpadden, uit 1500 meloenen, 500 ananassen, 6000 perzikken, 6000 abrikozen, 2000 nieuwe peren, 8000 kil. druiven en aalbeziën 300 zeekreeften 120 tarbotten en vele andere vischsoorten. In de waggons waren fornuizen geplaatst om de levens middelen te bereiden zoodat zij bij de aankomst van den trein Ie Straatsburg, onmiddelijk zullen kun nen worden voorgediend. In de laatste dagen is hier het gerucht in om loop gebragt dat de Prins-Voorzitter voornemens wasom de generaals de Saint-sJrnaudde Cas- fe/lane en Schramm tot de waardigheid van maar schalk te bevorderen. Dit gerucht heeft algemeen ingang gevonden, derwijze, dat de regering hel noodig beeft geoordeeld Om hel openlijk tegen te spreken. Gisteren is in den Monitevr eene officiële inede- deeling opgenoinen welke wel is waar zeer gunstig luidt ten aanzien van de genoemde hoofd-officieren en waarin buide wordt tougebragt aan de grooledien sten. welke zij aan Frankrijken aan de maatschappij hebben bewezen bij liet dempen van den burger oorlog doch waarin levens wórdt verklaard, datdie diensten niet kunnen worden vergeleken met die welke doorliet leger tegenover eenen builenlandschen vijand worden bewezen, en dat alzoo giena aanleiding beslaat om hun de hoogste militaire waardigheid toe te kennen, Meri vermaakt zich bier niet weing met den schrik welke allerwegen hier te lande is ontstaan ten gevolge van het uitstapje, 't welk Bou Maza zich heeft ver oorloofd. Hel Napoleontisch-gezinde dagblad la Pa- trie heeft het eerste gewaagd van de ontsnapping van dien Arabischen krijgsman, en van de gevaren, waar door Frankrijk dien ten gevolge werd bedreigd. In de Conslilutior.nelwelke met dien jammerkreet geenszins heeft ingestemd, is een brief geplaatst van den Arabier Bou Maza, waarin hij te kennen geeft, dat hij geenszins zijn woord heeft willen breken, en de lasterlijke te zijnen aanzien verbreide geruchten alsof hij zich met de vlugt had willen redden, alleen toeschrijft aan personen, die hem het brood benijden, 't welk hij verschuldigd is aan de edelmoedigheid van Frankrijk en het goede hart van den Prins-Voorzitter. Verder zwaait Bou Maza uitbundigen lof toe aan de gastvrijheid welke Frankrijk betoont aan eenen overwonnen vijand. Deze brief, die meer is opge steld in den geest van eenen Franscheo dagbladschrij ver dan in dien van eenen Moorschen krijgsman heeft hier nog al de aandacht getrokken. Met be hoeft wel te naauwernood vermelding dat aan de echtheid van dat stuk zeer wordt getwijfeld. -— Er is een gerucht in omloop, volgens hetwelk Bou Maza tot de Katholieke godsdienst zou overgaan, Gisteren avond brak boven deze hoofdstad een vrij hevige storm ios, welke kort daarop gevolgd werd door onweder en een geduchten plasregen, vergezeld van hagelsteenen. Men kan zich moeijelijk een denk beeld maken van de algemeene vreugde, daar de ver zengende hitte werkelijk onuitstaanbaar geworden was. In plaats dat men dan ook den koelen regen ontvlood, zag men een aantal lieden de huizen verlaten om te wandelen, terwijl uit bijna ieder venster de hoofden der bewoners staken om het zoo lang gewenschte stortbad overvloedig te genieten. Parijs 19 Julij. De dagbladen zijn tegenwoor dig natuurlijk opgevuld met verslagen betreffende de reis van den president. Deze verslagen looper. even wel niet verder dan den eersten dag, namelijk de reis van Parijs naar Nancy en de ontvangst hem in laatst genoemde stad te beurt gevallen de vele telegrafi sche depêches loopen echter tol Zondag en zelfs lot gisteren, Maandag. Uit de depêches blijkt, dat de president door de bevolking van de Lorraine en dén Elzas met geestdrift ontvangen is. Overal verdrong men elkander om hem te zien, en aan bijvalskreten, het strooijen van bloemen uit de vensters, overal waar hij passeerde was geen gebrek. Zonderling is het, dat Lodewijk Napofeon geen enkele aanspraak ge daan beeft. Het officieële dagblad, waarin al de aan spraken van de maires bisschoppen prefecten en andere autoriteiten zijn opgenomen, meldt geen enkel woord van den president op al deze redevoeringen. Heeft de president hetgeen hij meent te zeggen, bij uitsluiting bewaard voor hel antwoord op den toast, welke hem zonder twijfel op het banket te Straatsburg gebragt zal worden of zal bij op zijne gelieele reis geene enkele aanspraak doen Waarschijnlijk zal men dit morgen weten. Een tweede feit dat aandacht verdient, is, dat de president, na eene révue over de Fransche troepen te Straatsburg gehouden te heb ben den Rijn is overgetrokken, en eene revue over de Badensohe troepen te Kehl heeft gehouden, waarna hij op Fransch grondgebied is teruggekeeid verge zeld door de Pr ij issische Wurtembergsche Baden- sche Hessisehe en meer andere gezanten te midden van dekreten der Elzassche boeren leve Napoleon! leve de keizer! Zeer opmerkenswaardig is liet, dat Lodewijk Na poleon bij uitsluiting werd begroet en toegejuicht met de kreten Leve Napoleon of Leve de keizer! Slechts op eene enkele plaats, hoorde men Ook leve de republiek roeper,. Men merkt daarbij op, dat de Moniteur, verslag gevende van de festiviteiten, voort durend spreekt over de geestdrift, waarmede het Leve de Keizer geroepen is, zonder dit met de minst afkeurende aanmerking ledoen vergezeld gaan; even alsof Lodewijk Napoleon en keizer van Frankrijk thans reeds gelijkluidend waren. Er zijn bovendien onderscheidene geruchten in om loop. Men wil dat de inwijding van den Straats burger spoorweg slechts tot voorwendsel van de reis van Lodewijk Napoleon strekt. Het eigenlijk doel der reis zegt men is een huwelijk me! eene zijner bloedverwanten, de markgravin van Baden, ISjaren oud en haren oorsprong te danken hebbende, aan de oude familie van Kasa. De onderhandelingen lot dit huwelijk worden, zoo beweert men verder door de hertogin Stephanie van Baden gevoerd die aan Lodewijk Napoleon met moederlijke genegenheid gehecht is. Voorts verhaalt men, dat Lodewijk Napoleon zijne tegenwoordige reis tevens met het doel heeft onder nomen, om de herstelling van het keizerrijk voor te bereiden. Alles bepaalt zich echter bij geruchten die in alle opzigten bevestiging vereischen. Aangaande de reis van den president zijn de volgende berigten ontvangen: Gisteren middag ten vier ure begaf zich de president onder luid gejuich naar de prefectuur te Straatsburg. Twintig minuten daarna trok de prins, vergezeld van een schitterenden staf, de stad binnen. Onmogelijk is het eene beschrijving te geven van het prachtige schouwspel dat zij aan bood. Alle huizen waren met vlaggen versierd; alle vensters met vrouwen bezet, die met zakdoeken wuif den en den prins met bloemen bestrooiden; alle stra ten waardoor de stoet trokwaren door het volk bezet, hetwelk luide de kreet aanhief van leve Na poleon! Ten ruim zes ure deed de prins, als burger gekleed een rid door de straten van Straatsburg en naar het naburige Roberstau, waar hij weldra herkend en begroet werd met de kreten van leve Lodewijk Napoleon Leve de redder van Frankrijk Door deze ontvangst was de prins zoo bewogen dat hij uit het rijtuig stapte zich onder de menigte begaf en zich korten tijd daarna verwijderde. Nog heeft de president des namiddags de geschut gieterij bezocht pn zich de^ avonds naar het bal bege ven. Toen hij op de voor hem bestemde tribune plaats nam werd hij met daverende toejuichingen be groet. Meer dan 2000 dames wuifden met zakdoe ken en ruikers. De Prins heeft na eene quadrille te hebben gedanst eene wandeling door de zaal ge daan en onderscheidene dames minzaam toegespro ken, Bij zijn vertrek ten 11 ure werd hij we derom daverend toegejuicht. Eene talrijke menigte omringde zijn rijtuig de Prins gaf last om stil te houden en sprak gedurende eenige oogenblikken met de brave werklieden, die hem hunne kinderen toon den. Deze vereering duurde tot dat de Prins inde prefectuur teruggekeerd was De Pr ins-President heeft heden morgen ten 10 ure de prefectuur verlaten om zich naar Kehl en van daar naar Baden le begeven. De Prir.s be vond zich in gezelschap van de hertogin douairière van Baden, in hel rijtuig van den prelect; hij had geweigerd eénig geleide bij zich te hebben en ver boden hem eenige militaire eer te bewijzen. Hoe wel bet uur van vertrek niet bekend was, bevond zich eene talrijke menigte voor de prefectuur en in de naburige straten om den Prins bloemen aan te bieden en le begroeten. De afstand van Straatsburg naar Kehl is zonder ongeval afgelegd in weerwil van de talrijkheid der menigte bij de nadering der rijtuigen. Ten 11 ure is de Prins met een specia- ien trein van Kehl vertrokken, 217 e Slaats-Loterij. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 5de Klasse. 12de Lijst. Geene. 13de Lijst. No. 15726 een Prijs van f 10,000. No. 864, een Prijs van 1000. 14de Lijst. No. 3186, 15869, 16525 18139, 19951, 335 en 17702, ieder een Prijs van 1000. No 12634 een Prijs van 50,000. 15de Lijst. No. 12710 en 17588, ieder een Prijs van 1000. Heden overleed Vrouwe MARIA GEER- TRUIDA SWA RTENBROEK weduwe van wijlen den WelEdelen Zeer Geleerden Heer Johan Wiehelm Hecking, in leven Med. Doctor le Goes, in den gezegenden ouderdom van 78 jaren 5 maanden eri 11 dagen, na voorzien le zijn geweest van de genade middelen der H. Kerk. Goes, den 20 Julij 1852. ALGEMEENE VERGADERING van de Leden en Begunstigers der Afdeeling Zuid- en Noord-Beve land van het AK». BIJBEE«E!U«M>T9C15AP op Dingsdag den 27 Julij .1852 des middags ten halj twee ure, in de Consistorie kamer te Goes. Namens de Directie E. MOLL. Secretaris. Te Goes bij F. Klseuyvbss 7.nn«

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2