GMSSCHE COURANT; 1852. mmwM mmmmmmw. DONDERDAG 22 JULIJ. NOTIFICATIE PROCES-VERBAAL BilIIIL liliWCTiMI», WifliLrïïliWCTililISlF" De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco per Post f .f,90. Gewone Adverlentien worden a 2.0 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. DE STAATSRAAD, COMMISSARIS DER KO NINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten is bepaald dat de Jagt op Ganzen Eenden en PKatersnippen in deze Provincie zal geopend zijn op Maandag den 2den Augustus aanstaande. Zullende de opening der Groole Jagl nader wor den bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad wor den geplaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Gemeente-Besturen ter affixie wor den toegezonden. Middelburg den 19 Julij 1852. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. Van het verhandelde in de voorloopige bijeen komst van Kiezers voor één Lid van den Ge meente-Raad van Goes in plaats van den Heer Mr. J. C. van nt!r Meer Mohr overleden gehouden den 21 Julij 1852. Uit de presentie-lijst blijkt, dat 43 kiezers ter vergadering tegenwoordig zijn. Tot leden van het bureau worden bij volstrekte meerderheid van stemmen benoemd de Heeren Mr. M. P. Blaaubeen Voorzitter, G. ff. Kakebeeke, Dr. L. C. de PevalStemopnemers en kVA. AnemaclSecretaris. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten over te gaan tot het formeren van een grostal ten einde heden over 8 dagen de benoeming of san één persoon of van een dubbeltal te doen en die per soon of dat dubbeltal als de keuze der vergadering voor één Lid van den Gemeente Raad te proclameren. Uit de 42 ingekomen stembriefjes waarvan 2 in blanco is gebleken dat als Candidaten zijn aange geven de Heeren: J. Fransen van de Putle. II. K J. van den BusscheO. V er kagen J. J. A. Fransen van de Putte Mr. J. ff. de Laat de Kantcr, Dr. L. C. de PevalMr. P. H. Saaij- mans VaderJ. P. Burger, Dr C. A. van Ben- terghem Mr. J. L. H. Liebert, L. de Fouw, Jz., W. A. de Laat de KanterSr., J.K van Baaien, G. ZandijkB. D. Cohen en F. S. A. Knilel. Eindelijk wordt besloten de Kiezers dezer Gemeente tegen kV oensdag den 28 Julij aanstaande, 's avonds ten 7 ure, in het logement de Prins van Oranje, andermaal bij biljetten op te roepen. Voor Extract Conform W. A. ANEMAETSecretaris. GOES, den J9 Julij. De tentoonstelling 'van voortbrengselen der natio nale nijverheid te Arnhem is Zaturdag ochtend ge opend. Te dien einde hebben de leden der stedelijke regering vergezeld van den Commissaris des Konings in de provincie Gelderland en van HH. Gedep. Staten zich van het stadhuis naar het gebouw der tentoon-ij stelling begeven, waar zij door de muziek van het stedelijk muziek-corps ontvangen werden en waar vervolgens de burgemeester baron van Pallandt voorzitter der commissie voorde tentoonstelling, eene rede heeft uitgesproken. Naar men verneemt beloopt het getal der inzenders van voorwerpen ruim 700. Eene vreeselijke misdaad schijnt in de onmid- delijke nabijheid der stad Kampen gepleegd te zijn. Dezer dagen kwam de hond van een visscher B. L. het huis van zijnen meester binnenstuiven, met eene zoo het scheen afgesnedene menschenhand in den bek. Voor zoo verre men kon nagaan, moet bij die op den wal of even buiten de stad uit de aarde opgewroet hebben. De eigenaar van den hond gaf hiervan on- middelijk kennis aan de policie. Bij nader onderzoek bleek het gevondene voorwerp eene vrouwenhand te zijn. Tot nog toe blijft de zaak achter den sluijer des geheims. LI. Zaturdag morgen, omstreeks half negen ure, hoorde men te Crollo, bij een geheel helderen hemel, een geluid gelijk aan het ratelen des donders, terwijl eene tevens daarmede vergezeld gaande schudding der aarde werd vernomen, en wel zoodanig, dat iemand, op een half uur afstands bewesten Crollo zijnde, zag, dal ligte voorwerpen er door bewogen werden. Een jong mensch B. S.die in de nabijheid van Amen in het land was, zag dat zijne schoenen, die hij op den slagboom van een hek had neergelegd er door deze schudding afvielen alsmede dat een witachtig flikkerend voorwerp boven hem van het Z. O. naar het N. W. vloog. Anderen zagen een' vuurgloed die met de snelheid des bliksems van het N. 0. naar het N. W. de lucht doorkliefde en bij welks verdwij ning zij donder meenden te hooien. De Hooge Raad kamer van vacantie heeft bij arrest van 19 Julij, verworpen het beroep in cassatieingesteld door den procureur-generaal bij het Hof van Znid-Holland, tegen het arrest van dat hof van 13 April jl. Bij dat arrest is J. C. van Sterrenburg, Burgemeester en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de gemeente Berkel en Roo- denrijs, ontslagen van alle regtsvervolging, en tevens beslist dat art, 197 der wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817, (Staatsblad no. inoch eenige andere wet toepasselijk is op het verzuim van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand om in de huwelijks-registers ten opzigte van bruide goms beneden de 40 jaren oud te vermelden of daarbij over te leggen de bewijzen dat deze aan de Nationale Militie hebben voldaan. Eergisteren (zaturdag) avond heeft de Duitsche gezondheids-leeraar Ernst Mahnervolgens aan kondiging binnen Haarlem eene voor elk toeganke lijke les gegeven welke naar wij meenen, door de aanwezigen met veel belangstelling werd aangehoord. De spreker schetste in korte algemeerie tfekken maar aanhoudend en treffend, zijne gezondheids-leer, door welker verkondiging en praktische beoefening hij zich sedert vele jaren in Duitschland eenen naam gemaakt beeft. Tot bevrediging der nieuwsgierig heid van degenen die geheel onbekend mogten zijn met het stelsel van den heer Mahnerzij het ge noeg hier te zeggen, dat hij den weg meent te ken nen langs welken het menschdotn zich kan bevrij den van de duizenden ziekten en kwalen waaraan het thans lijdten alzoo weder kan geraken tot den oorspronkelijken gezondheids toestand waarin het eenmaal verkeerde. Die weg is gebruik en ver sterking van de instinct-terrnogens, welke de Schep per aan den mensch even als aan de dieren ge schonken heeft daardoor terugkeer tot eene eenvoudige op de onbedorvene natuur gegronde le venswijze. Voor de ingewijden in de geneeskunst heeft de spreker wel ligt weinig nieuws of belangrijks medegedeeld maar verscheidene zijner hoorders zul len in hetgeen hij voordroeg gewis veel behartigens waardigs opgemerkt en eenen heilzarnen indruk daar van behouden hebben. Of de heer Mahner nog meer openbare lessen zal geven en dan in eene uitvoerige ontwikkeling van zijne leer zal treden, is ons tot dus ver onbekend. Verl. Zaturdag, 17 Julij, is te Haarlem dooi den heer J. Aird (aannemer voor het leggen dei- buizen voor de Duin-waterleiding) in het Sparen builen de Schalkwijkerpoort gelegd de ijzeren ver bindingsbuis, welke een deel uitmaakt van de groote geleibuis, door welke het duinwater van Amsterdam zal worden heengevoerd. De beste uitslag bekroonde deze hoogstbelangrijke werkzaamheid, «velke dooreen aanzienlijk getal toeschouwers waaronder de heer commissaris des Konings in dit gewest vele leden der provinciale statende heer burgemeester dezer stad enz. enz. werd bijgewoond en welke vol voering zoo wel den heer Airdals den ingenieur der Duin-Water-Maatschappij, den heer Bland W Crokerdie er het plan van ontworpen had tot groole eer verstrekt, Met levendig genoegen be- riglen wij levensdat de werkzaamheden aan het reservoir de stoommachine het leggen der buizen op verschillende plaatsen, enz., enz,, met den mees ten ijver worden voortgezet en voortdurend bezocht door een groot aantal belangstellende nieuwsgierigen, die er thans de volkomenste overtuiging erlangen dat, in weerwil der langdurige droogte, de zeld zame warmte en hevige zonnebrand in het Duin steeds een overvloedige voorraad van uitmuntend duinwater aanwezig blijft, Men schrijft uit Onslwedde den 19 Julij: Den 15 dezer zagen eenige personen in het Veen, achter Bellingwoldè, een vurigen klomp uit de lucht vallen, die met een sissend geluid in eene Noord Oostelijke rigting digt voorbij hen werd geslingerd en met een verschrikkelijken slag uiteen sprong. Naai de plaats der ontploffing gegaan zag men niets als enkele fijne stukjes steen veel gelijkende op ijzer erts maar men bespeurde eene sterke zwavellucht. De lucht was onbewolkt en helder en de wind N. O, Een metereologisch dagblad, onder redactie van prof. Slieffel, heeft voorspeld, dat het weder in de maand Julij over het algemeen warm, tusschenbeide zelfs zeer heet, met vrij hoogen barometer-stand, zijn zal. Tusschen den 16 en 21 zullen echter, vol gens dat blad, regenvlagen en onweêrsbuijen de lucht aanmerkelijk bekoelen, waarop, gedurende het laatste derde der maand, weder klimmende warmte zal volgen. DUITSCHLAND. - Frankfort den Ji Julij. Na het gebruiken der baden te Kissingen zullen de Koning en Koningin van Zweden zich naar Mun- chen begeven en bij die gelegenheid het noodige regelenbetreffende hetgeen aan de Koningin als dochter der overledene hertogin v. Leuchtenberg uit de nalatenschap van laatstgenoemde ten deel is gevallen. Te Munchen heeft men nopens den staat van gezondheid des hertog v, Leuchtenberg zeer onrustige berigten ontvangen.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1