MlIHPHIJZGüi, Van de volgende Arbikelen te Goes, ENGELAND. - Lonoen den J4 Julij. Geiijk bekendis, is de Eastern Steam Navigation Company door hare magtigste mededingster de Pe ninsular and Oriental Company geheel van de rijks stoomdienst op Indie, China en Australië uit gesloten. Haar bestuur heeft nu aan de aandeelhou ders voorgesteld, de overlandpost in snelheid en goed koopheid te overwinnen, door eene tweemaandelijksche dienst aan te leggen tusschen Engeland en Indië, om de Kaap, met stoomschepen, die 15 tot 17 knoopen in het uur afleggende, de reis naar Calcutta, zonder overlading of binnenloopen, in 28 tot 32 dagen zouden kunnen afleggen, terwijl de overlandpostdoor de Peninsular Companyin minstens 35 dagen over Suez naar Calcutta wordt gebragt. In Ierland gaat het bij de verkiezingen zoo rus- lig niet toe als in Engeland. Eene telegrafische dé pêche uit Dublin, gedateerd Woensdag avond, meldt dat het gouvernement versterkingen naar het zuiden heeft moeten zenden. In Cork heerscht eene groote opgewondenheid. Te Belfast heeft eene verschrikke lijke botsing tusschen de Orangisten en Katholieken plaats gehad. Een persoon is gedood en onderschei dene zijn gewond. De wet op de zamenscholingen is voorgelezen, en de krijgsinagt móest tusschen beide treden. Maandag II. greep te Newport èen ongeval plaats, waardoor het leven van 400 mannen vrouwen en kinderen zeer bedreigd werd. Eene nieuwe godsdienstige secte de Latter-day- Saints genaamd, welke onder de bevolking in Wales zeer vele aanhangers telt, had in de laatste dagen eene bijeenkomst te Newport gehouden. Middelerwijl wa ren eenige oudsten der gemeente, die aan de oevers der Zoutrivier, in Noord-Amerika, als profeten door de gemeente zeer hoog geacht werden te Newport aangekomen en er werden onverwijld maatregelen genomen om deze gebeurtenis plegtig te vieren en o. a. hel gerucht verspreid, dat er wonderen zouden geschieden hetgeen maar al te spoedig bij het ligt— geloovige volk ingang vond. In den middag van Maandag was een gebouw, waarin de geloovigen meermalen hunne vergaderingen hadden gehouden, digi bezet door de leden der secteen hunne iamiliën, welk, getal gezamenlijk op 400 geschat werd. Eenige oude Mormonen hadden reeds den zegen ge schonken en reeds gaf men te kennendat die dag nog wel een groot wonder der heiligen kon aanschou wen toen plotseling de eene helft van de zoldering inviel. Men kan zich verbeelden welk eene onbeschrij felijke verwarring en noodkreten daarvan het gevolg waren en hoe de zich in de nabijheid bevindende personen naar de plaats dés onheils snelden, om, zoo mogelijk hulp te bieden Alles liep echter beter af dan men had inogen verwachten onmiddelijk werden handen aan het werk geslagen enna verloop van een uur waren alle ongelukkigen gered en werd na een naauwkeurig onderzoek, niemand gemist. Toen allen weder bijeen waren, werd het overige van den avond in eene andere zaal gesleten aan de vereering van dé oudsten en profeten, die eene zoldering op de hoofden van de heiligen hadden laten vallen Zonder hen te kwetsen. De berigten uit Lissabon alhier per Iberia ontvangen, loopen lot 9 Julij. Als passagier op dat stoomschip bevond zich de graaf Bobadilla, diezich naar Duitsehland begeeft om bij de geboorte van den zoon van den pretendent dom Miguel tegenwoordig te zijn. Het Portugesche gouvernement is ook verre weg van daarover gerust te zijn. De markies van Jbraniesde markies Lav radio e n onderscheidene andere personen zullen, behalve de graaf Bobadilla, de bevalling der piinses bijwonen. FItANKBIJK. Parijs, den Ji Julij. Hel eenige belangrijke feit, waarover heden de gesprekken liepen, is de ontvlugting van Bou Maza, Bon Maza, het beruchte opperhoofd der oproerige Arabieren werd op hel fort Ham gevangen gehou den waar men hem met veel onderscheiding en menschlievendheid behandelde. Men liet hem geheel vrij in zijne bewegingen alhoewel hij het fort niet verlaten mogt. Eenige dagen geleden had hij ech ter verzocht om voor zijne uitspanning eens het na- bij gelegen Compiègne en Pierrefonds te mogen be zoeken. De maire van Ham vond daarin geen be zwaar maar eischte van Bou Maza zijn woord van eer dal hij geen poging zou aanwenden om te ont- vlogten. Zonder te aarzelen gaf Bou Maza zijn woord maar heeft desniettemin van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ontsnappen. Deze gebeurtenis bewijst andermaal hoe weinig waarde de Arabieren hechten aan het door hen aan Christenen gegeven woord zij zal levens nadeelig terug werken op Abd-el-Kader. Lodewijk Napo leon helde toch in den laatsten tijd zeer over tot het gevoelen om hem in vrijheid te doen stellen. Het is nu onwaarschijnlijkdat Bou Maza er zoo ligtelijk in zal slagen om Frankrijk te verlaten. Een aantal der behendigste agenten van policie zijn in alle rigtingen vertrokken en men gelooft vrij al gemeen, dat men hem weder in handen zal krijgen. In een tegenovergesteld geval en wanneer Bou Maza er in slaagtom onder de zijnen terug te keeren dan voorziet men daaruit gewigtige bezivaten daar de oorlog in Algerie gelijk reeds werd opgemerkt, daardoor met kracht zoude worden aangewakkerd. Overigens is er weinig nieuws van staatkundig belang. Men spreekt nog altijd veel over eene amnestie die binnen kort tot stand zal komen. Voorts blijft de aandacht in niet geringe mate ge vestigd. op de inwijding van den spoorweg naar Straatsburg. Het regent op het Elysée aanzoeken van personen, die met den eerelrein of met den zoogenaamden officieelen trein de reis wenschen mede te maken, Met het toestaan dier aanzoeken wordt in geenen deele ligtvaardig gehandeld alleen zij wier trouw aan Lodewijk Napoleon door nie mand betwijfeld wordtzullen worden toegelaten. Mer, houdt zich hier tegenwoordig meer bezig met de hitteen met eerie voorspelling betreflende het einde der wereld, dan wel met de politiek. Wat die voorspelling betreftmoet men weten dat de helft van deze stad, die zich de hoofdplaats der be schaving en verlichting noemthevig verschrikt is door eene aankondiging in sommige dagbladen, dat wij op het punt staan van een zondvloed, welligt van het einde der wereld. Gelukkig bestaat Parijs op dit oogenblik nog en wij hebben zelfs geen klein onweder gehad hoewel de lucht drukkend en sedert heden morgen met wolken overdekt is. De hitte neemt steeds toe. Te St. Denis moeten zich eenige gevallen van sporadische cholera hebben vertoond. Voor het overige is het heden de feestdag van St, Henri. Maar de legitimisten hebben dezen plegtigen dag alleen in hun hart gevierd en het is niet gebleken, dat eenigerhande manifestatie de aandacht der policie getrokken heeft. Er is sprake van eene zekere gis ting in de zuidelijke departementen des lands, volgens sommigen door de Socialisten volgens anderen door de Legitimisten veroorzaakt. Zoo men aan de daar omtrent in omloop zijnde geruchten geloof zou mogen schenken dan zou deze gisting zoo sterk zijn dat eenige vrienden van den president daarin aanleiding gevonden hebben, om hemde tegen September e. k. bepaalde reis naar deze departementen te ontraden. Waarschijnlijk zijn deze geruchten zeer overdreven. Het plan bestaatom binnen deze hoofdstad uitgebreide vergaarbakken van wuter in te rigten waarvan de kosten op 3 miilioen francs geschat worden. Daardoor zal de hoofdstad in ruimere male van versch water kunnen voorzien worden en wel door middel van hel kanaal van Ourcq, dat in elke 24 uren 5000 duimen water te Parijs leveren kan; door het gemis van vergaarbakken heeft men tot dusverre slechts de helft dier hoeveelheid water kunnen bezigen. Onder de plannen die gevormd worden met het oog op de feestviering van den 15 Augustus, behooren twee, die zeer de aandacht getroffen hebben. Volgens hel eene zal iu heiveld van Mars de veldslag van Fleurus veraanschouwelijkt worden volgens het andere zal men den overtogl over de brug van Lodi voorstellen, door middel san eene brug daartoe over de Seine te werpen. Volgens het Bulletin de Paris, zou Bou Maza, wel verre van de vlugt te hebben willen nemen, alleen een uilstapje voor zijn vermaak gedaan hebben. Ter wijl de telegraaf naar alle kanten in werking was en de policie en gendarmes overal het strengste onder zoek deden, verscheen de zoogenaamde vlugteling op het onverwachts in zijn verblijfZeer verbaasd, dat men zooveel gewigt aan zijne korte afwezigheid had gehecht. Men kan nagaan hoe verheugd de ambte- naren met zijne bewaring belast over deze plotse linge verschijning waren. De reis des Voorzitters naar Straatsburg zal stellig op den bepaalden tijd voortgang hebben. De dagbladen verkondigen dat door de Begering een gestreng loezigt loezigt zal worden uitgeoefend ten aanzien van al diegenen, welke plaats zullen nemen op den voor het Hoofd van den Slaat bestemden feest- trein. liet schijnt nog al misnoegen Ie verwekken, dat niet al de dagbladschrijvers welke de Regering ondersteunen zijn uitgenoodigd om aan de feestvie ring deel te nemen. Het programma der plegtig— heid is voor den eersten dag als volgtkerkelijke inzegening der stoomtrekkersontvangst der over- heids-personen door den Prins-Voorzitterhet in optogt voorbij trekken der landelijke bevolking in hare nationale kleederdragl. Verder zal op den tweeden dag een militair feest plaats hebben mits gaders een groot bal't welk van wege de Spoor weg-Maatschappij zal worden gegeven in de zaal van den schouwburg. Mer, denktdat de beroemde toren der hoofdkerk geheel zal worden geïllumineerd. Tweemalen slechts is dat indrukwekkende schouw spel aan de bevolking vertoond geworden. De kos ten daarvoor worden op niet minder dan 20,000 fr. geraamd, en het schijntdat de voorbereidende werkzaamheden zeer moeijelijk zijn en daarenboven niet geheel zonder gevaar. De hitte blijft hier steeds zeer drukkend. In het zuiden des lands wordt de lucht door onweders gedurig afgekoeld doch hier en daar is door hagel slag en zware regens nog al wat schade aangerigt. Bijna uit alle steden verneemt men van ongelukken die hebben plaats gehad bij het baden in rivieren en kleine slroornende wateren. Ook hoort men steeds spreken van gevallen van hondsdolheid en de hier ge vestigde raad van gezondheid heeft het noodig geacht, om de aandacht der bevolking te vestigen op het eenige bekende middel om de ziekte met vrucht te keer te gaan bestaande in het uitdrukken en reinigen der gebetene wond het afwasschen van dezelve met loog, zeepwater, of zout-oplossingen het uitbran den met een tot de witte gloeihitte gestookt ijzer. De Commissie waarschuwt de menigte voor het ge vaar hetwelk gelegen is in het gebruik der zooge naamde geneesmiddelen die door kwakzalvers ter verkoop worden aangeboden. Den 19 December 1851 drongen eenige roovers het huis binnen van den maire van Airon die af wezig was. Zij wilden eenige papieren en voorwerpen van waarde ontvreemdendoch de vrouw van den maire verzette zich daartegen met geweld; na eene korte worsteling met een der bandieten werd zij overmand en door twee dolksteken gewond waarna de bandieten de vlugt namen. Onmiddelijk rigtte zich de gevaarlijk gekwetste vrouw op greep twee pistolen en vervolgde de roovers vruchteloos de te ruggave eischende van het kruis van het legioen van eer, dat eenmaal aan haren vader toebehoorde. Ge durende zeer langen tijd moest zij, tengevolge der be komen wonden, liet ziekbed houden. Zij herstelde, en werd gisteren aan den president der republiek voorge steld. Lodewijk Napoleon nam het kruis van hel Legioen van Eer. dal bij op üe borst droeg, en schonk het haar ter belooning voor haar moedig gedrag. Van den 1 tot den 15 Julij 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f8,25. Rogge f7,05. Vroege Gerst f 0,00. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,80. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,25. Rogge Meel f 8,70. allen per mudde. Boter f 0,80. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 32 cs. Tarwe Brood 181 cs. Rogge Brood 16 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalfs- Vleesch 50 cs, Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 70 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 3,60. Late Aardappelen f 0,00. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpe.n Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het val. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. Bevallen van een ZOON, M. Th. HEGGE, Echigenoote van Goes, J. H. UCHTMANN. 16 Julij 1852. Tr^Gobs bij F. Kikebwens <fc Zoois.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2