lOURA 1852. MAANDAG 19 JULIJ. bist fin k mmmmmim. BEKENDMAKING. BifÖÉL S^telBlKlR I De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbei iglen van J6 regels a f J ,20 behalve het Zegelregt. Achtervolgens artikel 3 van het Koninklijk besluit van den 6den Januarij 1831, No. 68, (Staatsblad No. 2), heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Financien, bij resolutie van den 15 Julij 1852 be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de lóten en gedeelten van dien, voor de 3de week der trekking van de laatste klasse der 217de Loterij, zullen mogen uitgeven, ie welen: BIJ VERKOOP: Geheeie Loten f 82,00. Halve - 41,00. Vijfde - 16,40. Tiende - 8,20. Twintigste - 4,10. Wordende belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debi tanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het pi'oliek beschikbaar te hebben. Goks, den 19 Julij 1852. Voor Zijne Excellentie den Staatsraad, Com missarisdes Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie de Burgemeester van Goes, J. W. van KERKWIJK. In een der laatste nummers van de Provinciale Zeeuwsche Courant, vindt men een ingezonden stuk van A. waarin de schrijver zijn leedwezen te kennen geeftdat de aangevraagde concessie tot afdamming van het Sloe is gewezen van de hand. Had de schrijver zich daarbij bepaald en niet te vens goedgevonden er bij te voegen ook in Zuid- Beveland is de blijdschap in droefheid veranderd gewis ware door ons daarop niet teruggekomen in- tusschen zou zwijgen al ligt voor toestemmen kunnen worden gehouden en het is daarom, dat wij meteen enkel woord den inzender en de lezers der Zeeuw sche Courant willen aantoonen hoe het met die in droefheid veranderde blijdschap in Zuid Beveland gestéld is. Indien het door ieder onbevooroordeelde moet wor den toegestemd dat het, in het algemeen belang wenschelijk is al de Zeeuwsche eilanden aan den vasten w*al verbonden te zien, niet minder is het waar, dat juist de insulaire positie van Zeeland, veler bij zondere belangen bevordert en het o. a. voor den -kleinhandel niet opbeurend kan wezen, de gelegenheid tot concurrentie nog meer vergemakkelijkt te zien. Dat Walcheren eer.e vereeniging met Zuid-Beveland wenschelijk acht is zeer natuurlijk. Geschiedt dit te eeniger tijd, dan wordt Zuid-Beveland een aanhangsel van Walcheren eene soort van wingewest dat zich verliezen zal in de individualiteit van Zeelands hoofd plaats. Eri zal het dan de hoofdplaats van Zuid- Beseland niet gaan gelijk Arnemuiden en Veere? zal le aloude jaloezij van Middelburg (getuige het onlangs gebeurde met de kamer van koophandel) niet zelfs het onmogelijke beproeven om deszelfs grootheid le «leunen ten koste van Goes Wij laten de beantwoording dier vragen over, aan het onbevangen oordeel onzer lezers. He! waren die denkbeelden die ons bij het lezen dat ook in Zuid- Beveland de blijdschap in droefheid veranderd is eenen glimlach afdwongen. V t GOES, den J9 Julij. Konden wij reeds voor eenigen tijd met genoegen mededeelen het goede vooruitzigt dat de oogst op levertthans kunnen wij daarbij voegen, dat de hooi-oogst bijna is afgeloopen en men zich niet her innert sints vele jaren zulk goed en zoo veel hooi gewonnen te hebben. Ook de tarwe belooft veel. Er zijn tanden in deoude polders, waarvan de land bouwers zich voorstellen 20 zakken per gemet te zullen dorschen. De malsche regen van 1.1. Zaturdag heeft veel goeds uitgewerkt. In de afgeioopene week hebben in ons eiland eenige ongelukken plaats gehad waarvan de onder- slaanden ter onzer kennis kwamen: Een arbeider te Baarland, die eenig hout gekocht had, doch geen vervoermiddel bezat, leende van een landbouwer een wagen en twee paarden om zijn gekochte huiswaarts te brengen. Bij het afrijden van eenen oprei schoot een der paarden te hard vooruit; de voerman hield de leidsels wel stevig in, doch het ongelukkig gevolg was, dat hij voorover van den wa gen stortte, tusschen de beide paarden. Deze, schich tig geworden, gingen aan het hollen en liepen een kléin eind verder met zulk eene kracht tegen eenen boom dat een derzelve op de plaats dood bleef. Toen men den voerrtian ter hulpe kwam, bleek hel, dat hij op verschillende deelen zijns ligchaams belang rijke verwondingen had bekomen, zoo dat men voor de gevolgen vreest. De bakker van Oudelande. met kar en paard huis waarts keerende, ging het paard aan het hollen de kar omslaande, had de man het ongeluk zijn been te breken. De molenaarsknecht te 's Heer Arendskerke iets op den molen moetende verriglen, had het ongeluK, door een of ander toeval, zijne hand beklemd te zien geraken zoodat die geheel en al verbrijzeld werd. Ook moeten in onze streken onderscheidene voor vallen van ziekten hebben plaats gehad ja zelfs zoo men verhaalt van sterfgevallen ter oorzake van de geweldige hitte, die sints eenigen tijd heersch- le. Zoo zegt men dat onder Krabbendijke twee arbeiders dood van het Veld zijn weggedragen. Aanstaande Woensdag zal alhier eene voor- loopige Vergadering van Kiezers gehouden worden ter beraadslaging over de keuze van eenen Candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeente-Raad alhier. Men schrijft uit het Loo van 15 dezer: Gisteren zijn de nieuw benoemde ministers van oor log en justitie alhier aan het groot logement afgestapt, en, na in handen van Z. M, den Koning den eed te hebben afgelegd, naar de residentie teruggekeerd, om hunne fiooge betrekkingen te aanvaarden. Men wil welen dat Z. K. H. prins Hendrik in den echt treden zal met H. D. H. de prinses Amelie, dochter van Z. D. H. den hertog van Sak sen-fFeimarzijnde alzoo de behuwdzuster van zijne zusterH. K. H. prinses Sophia. De verlovings- plegligheid zou eerlang plaats hebben. 's Hage 16 Julij. Gisteren hebben de nieuw be noemde ministers van justitie en van oorlog, de heeren Strens en Forstner van Dambenoy hunne functien aanvaard. Een detachement van het garnizoen der stad Zwolle, zich den 14 Julij over den IJssel begeven hebbende, teneinde op eene geschikte plaats bij Hat- i tem naar de schijf te schieten waren een korporaal I en twee manschappen vooruit gemarcheerd om de schijf te plaatsen. De hun opgedragene bezigheden afgeloopen zijnde, heeft een der militairen bij de pa troon eenige keisteentjes in zijn geweer geladen en daar mede geschoten op een bij eene boerenwoning loo penden hond. Het schot schijnt echter de keisteen- jes door een raam der woning te hebben gevoerd en een der daar zijnde kinderen ernstig te hebben ge wond. Op aanvrage der policie te Hatlem zijn in den morgen van 14 Julij de korporaal en de twee onder zijn bevel gestaan hebbende manschappen der waarts opgezonden. 's Hage 17 Julij. Men verneemt thans nader, lot verbetering van het geplaatst berigt, dat er onderhande lingen geopend zijn tot de sluiting eener echtver- bindtenis, tusschen Z. K. H. prins Hendrik der JVederlanden en H. D. H. de hertogin Amalia Ma ria da Gloria Augusta, jongste dochter Z. K, H. de hertog Bernhard van Saksen-PFeimar. Wij vernemen uit eene zekere bron zegt het Handelsblad, dat de regering der Vereenigde Staten het voornemen tot eene uilrusting naar Japan geheel heeft opgegeven. Zij heeft verkozen de bemiddeling van de regering der Nederlanden in te roepen ten einde tot haar doel te geraken. Wij vernemen even zeer dat de Nederlandsche regering, welke reeds in 1846 openingen aan den keizer van Japan gedaan heeft, in het belang van den Europeschen handel in het al gemeen die taak heeft op zich genomen en wij twijfelen er niet aan, of zij zal al haren invloed be zigen ten einde dit oogmerk te bereiken. Men schrijft uit Arnhem van den 16 dezer: Gisteren morgen vroegtijdig had onze stad reeds haar feestelijk voorkomen aangenomen de nationale vlag wapperde van alle openbare gebouwen en bijr zondere woningen. Ten negen ure vergaderde de ge meente-raad met burgemeester en wethouderen be nevens den commissaris des Konings in deze pro vincie en andere autoriteiten met de commissie voor de tentoonstelling op het stadhuis. Van daar begaven zij zich naar het gebouw der tentoonstel ling, waar de inzenders werden toegesproken, waar na het gebouw voor het publiek werd geopend. Bij de intrede van het gebouw der tentoonstelling wordt men door het heerlijk gezigt dat zij oplevert ge troffen terwijl de verscheidenheid van voorwerpen hun getal, benevens de keurige bewerking, tot dage- lijksch bezoek uitlokken, De groote zaal is voorzien van een in het midden staande springende fontein benevens twee eau-de-cologne fonteintjes welke eene aangename koelte verspreiden. Eergisteren mor gen waren reeds 420 personeel-kaartjes voor dage- lijksche bezoekers afgegeven terwijl het getal be zoekers tegen den prijs van gisteren mede niet on belangrijk was. DUITSCHLAND. - Frankfort, den Ji julij. In Bazel wordt thans het zangers-feest voor ge heel Zwitserland gevierd. Men rekentdat zich daartoe 1600 a 2000 zangers uit de verschillende kantons veieenigd hebben. Ook van de gezelschap pen in Zwaben en in den Elzas zijn aldaar bezen- dingen aangekomen. In Polen vertoont zich de Aziatische cholera weder en wel hier en daar met groote hevigheid.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1