MIEXNCIIE C01IRA1T. mmmm 4 mmmmmwm» te MAANDAG IS JÏHLIJ. BEKENDMAKING. Mlilik iiliWOTUMiSIH Be. uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f .f,90. Gewone Hdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van f6 regels a f f .20 behalve het Zegelregt. Achtervolgens artikel 3 van het Koninklijk besluit van den 6den Januarij 1831., No. 68, Staatsblad No. 2), heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Financien, bij resolutie van den 8 Julij 1852, be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de 3de week der trekking van de laatste klasse der 217de Loterij, zullen tnogen uitgeven, te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten f 80,00. Halve - 40,00. Vijfde - 16,00. Tiende - 8,00. Twintigste - 4,00. BIJ VERHURING. Geheele Loten 42,00. Halve - 21,00. Vijfde - 8,40. Tiende - 4,20. Twintigste - 2,10. Wordende belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debi tanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 12 Julij 1852. Voor den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie de Burgemeester van Goes, J. W. van KERKWIJK. GOES, den J2 Julij. Zalurdag 10 dezer heeft Z. K. H. de Prins van Oranjevergezeld van H. D. Gouverneur, jhr. de Casembrootonze stad met een bezoek vereerd Des middags len 2 ure arriveerde Z. H. en stapte af aan het logement de Oude Zoutkeet, waar Z. K. H. het middagmaal gebruikte. Bij afwezigheid van den waarnemenden Burgemees ter werd Z. K. H. door den oudsten Wethouder, de Heer van Kerkwijk opgewacht en begeleid en bezigtigde achtervolgens de voornaamste gestichten de zer stad. In de kerk der protestanten werd Z. K. H. door den oudsten leeraar dezer gemeentede Wei Eerw. Heer van Oosterzee, met eene korte aanspraaK verwelkomd, zoo mede door de toonen van het heer lijk orgel dier kerk, die het geliefkoosd volkslied lieten hooren. In de kerk der R Kalholijken werd Z. K. H. mede met orgelspel en eene aanspraak van den Pastoor, de Wel Eerw Heer Thielingsontvangen. Langs het Burger-Weeshuis, stonden de gezamenlijke weezen geschaard om den Prins te begroeten. Door een der jongste meisjes werd Z. H. een bloemenluillje ter hand gesteld, welk bevallig geschenk Z. H. met eene gift in geld voor der weezen spaarpot vergold. Mede door den kapitein kommandant der stedelijke Schutterij den Heer J. P. Kakebeekeverwelkomd zijnde vertoefde Z. K. II. eeriige oogenblikken ten huize van dien Heer. Des avonds verliet de Prins deze stad om aan boord van het koninklijk stoomjagt den nacht door te brengen. Des Zondags deed Z. K. H. een rij toertje door de bekoorlijke streken van ons eiland, bezigtigde de nieuw gestichte ineekrap-fabrièk te Wil- helminadorp en begaf zich des middags ten 5 a 6 ure weder aan boord van het stoomjagt, ten einde de reis naar Tholen voort te zetten. Allerwege roemt men de innemendheid en voorkomendheid van den ■jongen vorst, f ervolg en Slot van ons vorig Nommer, be treffende de festiviteiten van Donderdag J July.) De heer Bachiene erlangde daarna het woord en zegt De tegenwoordigheid van zoo vele genoodig- den is een bewijs Mijne Heeren van de belang stelling welke deze onderneming algemeen opwekt. Die belangstelling verdient zij in ruime mate, inzon derheid van Nederland en wel bepaaldelijk van Zee land, welks grondgebied deze onderneming inet 14000 bunders vasten grond hoopt te vermeerderen. Grootsch is dat doel, vooral wanneer inen let op den aard der onderneming en de vele hinderpalen waarmede zij te kampen heeft gehad en nog te kampen za! heb ben welke hinderpalen reeds in menigte door de natuur opgeworpen, nog zijn vermeerderd door hen, die met vooroordeel op dit werk neerzien. Ik wensch de Directie der onderneming geluk, dal zij, trots die tegenwerking het zoo ver gebragt heeft dat zij de eerste spade in den grond heeft gezet waardoor de werkzaamheden feitelijk een begin van uitvoering hebben verkregen Evenzeer wensch ik hen geluk aan wier grondig onderzoek wij het ontwerp dezer onderneming verschuldigd zijnen in wier talent, dat van Europesche bekendheid is wij een waar borg vinden voor het welslagen van dit belangrijk plan. Ja wij mogen ons verheugen dat wij aan net hoofd der uitvoering een man zien geplaatst als Sir John Bennieen nevens hem ingenieurs van erkende bekwaamheid. Is hnn arbeid eenmaal vol tooid dan zal Nederland in het bezit zijn van een reusachtig werk, aan particuliere nijverheid ver schuldigd, waarvan ook het nageslacht de voordeelen plukken zal. Ook de Wetgeving van Nederland Mijne Heeren stelt groot belang in ondernemingen van den aard als deze. en zij heeft daarvan hel bewijs geleverd, toen zij met het Gouvernement heeft zamengewerkt tot het wegnemen van belemmeringen die de ont wikkeling der nijverheid in den weg staan. Terder mag de Wetgever niet gaan: zij laat het aan de krachten der nijverheid zelve over zich ruimer te ontwikkelen. Om belemmeringen op te heffen, heeft zij zich altijd bereid getoond; een terugblik op het geen in de laatste drie jaren geschied is kan ons daarvan overtuigen. Die nijverheid die ook thans weder getoond heeft wat zij vermag wijd ik dit glas. Zij blijve zich uitbreiden en ontwikkelen en het voorbeeld, door deze onderneming gegeven, moge door gunsligen uitslag tol de algemeene navolging uitlokken. Nadat hierop door onderscheidene der aanwezigen verschillende bijzondere toasten waren ingesteld zoo als op de Ingenieurs Bennie Themmen Muller en Mout haan, op den Concessionaris D ranker s, enz., vraagt deze laatste het woord en zegt hoofdzakelijk «Ik heb het woord gevraagd, mijne heeren, in de eerste plaats om u allen mijnen dank te betuigen voor den luister, dien uwe tegenwoordigheid aan de pleg- ligheid van dezen dag heeft bijgezet. Voor ons allen is deze dag van groot belang, want de eerste zode is gekeerd voor een werk, dat men te regt een grootsch en nuttig werk genoemd heeft. Dat werk is niet gewigtig geworden door den dag, maar door den tijd. Voor mij zeisen heb Ik de overtuiging dat de tot standbrenging er van groot voordeel zal opleveren aan ons Vaderland en bijzonder aan dit gewest; maar tot die tot standbrenging is meer noodig geweest, dan de bloote ontwerping van het plan; er moesten mannen zijn die zich de zaak aantrokken die hunne kapi talen daarvoor veil hadden; die zich met het bestuur I der maatschappij belasten wilden. Die Maatschappij, j mijne heeren, in wier handen zich thans deze onder- I neming bevindt, wij erkennen het allen volmondig, is eene soliede Maatschappij; ook de heeren Hutchings en Comp. zoo waardig hier door den heer Brown vertegenwoordigd welke de uitvoering der werken hebben op zich genomen zullen alle pogingen aan wenden om met spoed het werk tot stand te doen komen, en zorg dragen, dat noch het finantiele noch het materiele iels te wenschen overlaat, waarvoorde wetenschappelijke kennis gepaard aan de soliditeit der heeren Hutchings en Comp. ons de beste waar borgen geven. Door die tot standbrenging onder zoo krachtige hulp, zal Nederlands nationale rijkdom, zoowel als zijn grondgebied vermeerderd worden, en ik persoonlijk zal de overtuiging mogen smaken, mijn Vaderland eene goede dienst bewezen te hebben. Zoo ik hier niet speciaal mijnen dank betuig aan velen die door hun bijzijn en door hunne woorden bewijs hebben gegeven, dat zij der onderneming hun bijptand en medewerking zullen schenken, gelooft mij, mijne heeren dat ik daarom niet minder hunne tegenwoordigheid op prijs stel, en hetgeen zij gezegd hebben met blijdschap heb aangehoord om dat ik ook daarin een waarborg vind voor het welslagen der onderneming, óp wier gunsligen afloop ik dezen dronk instel in de hoop en het vaste vertrouwen dat de Nederlandsche Land-aanwinnings-Maatschappij onze verwachtingen niet zal teleurstellen, maar verre over treffen zal. De heer Blaaubeen betuigt, in naam van het ge- meente-bestunr van Goes en der overige gemeente besturen van Zuid-Beveland, zijne sympathie voor de onderneming en erkent het hooge belang dat de provincie en vooral dit eiland daarbij heeft. Ten slotte verzekert hij, dat, overeenkomstig de verwach ting van den Minister van Binnenlandsche Zaken, door den heer Blussé te kennen gegeven, de onderneming de medewerking van Goes en verdere gemeenten zal genieten. De heer van\Eck zegt«De dronk aan de leden der Staten-Generaa! toegebragt is reeds beantwoord, en ook uit hunnen naam is de verzekering gegeven, dal deze onderneming in 's lands vergaderzaal sympathie ondervindt. Een blijk daarvan leveren de pogingen der Wetgevende Magt op oin de hinderpalen, die de nijverheids-ondernemingen in den wegslaan, te helpen ter zijde te stellen, Het werk, waarmede dezen dag een aanvang is gemaakt, verdient en verwerft onze belangstelling niet enkel omdat het aan eene pro vincie in het bijzonder voordeelig ismaar vooral omdat het de verbroedering van de provinciën onder ling bevordert en omdat het strekt tot welzijn van geheel hel Vaderland. Daarom verdient hij, die hel plan daartoe gevormd heeft de ondernemers en de uitvoerders er van en ook de kapitalisten die het door stoffelijke bijdragen ondersteunden, onzen dank. Door de zamenwerking van die mannen, ingezetenen van drie verschillende Bijken, zal een nuttig en edel werk tot stand komen, dat getuigen zal van hun edel streven om de Maatschappij wèl te doen. Op dat streven Mijne heeren en op de pogingen van den menschelijken geest om het algemeen welzijn te be vorderen ledig ik dit glas.» Daarna erlangt de heer Ferhagen het woord. In welsprekende bewoordingen stelt spreker voor, een glas te ledigen op den bloei van koophandel landbouw en nijverheidinzonderheid op die van Zeeland. Door de Nederlandsche land-aanwinnings-maatschappij zal I elk dezer takken van volksbestaan bevorderd worden,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1