GOESSCIIE COURANT. 1853. '%ïo. 55. DONDIRDAG 8 J I1 LIJ. ;&zw,iai De int gave deler Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ~f> Franco per Post JfiO. Gewone ddvertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van J6 regels a J ,20 behalve het Zegelregl. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD te GOES op maandag den 5 jolij 1852. Afwezig de Heer Kakebeeke. De notulen der vorige vergadering worden voorge lezen en gearresteerd. Aan de orde is het ter vorige vergadering be handeld en aangehouden onderwerp nopens het be talen der transport-verpleging- en vervanging-kos ten van bedelaars in de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid die aldaar verblijven ten gevolge van regterlrjke condernnalie. De heer Mr. de Knokke van der Meuten het woord gevraagit en bekomen hebbende, vermeent dal de qtieslie alleen afhangt van de vraag of eene dergelijke opzending te beschouwen is als eene straf? De definitie die ZEd, van de bedelarij gaf was tweeledig. In de eerste plaats wees hij er op dal de kosten van hen, die zich aanmelden om vrijwillig naar eene bedelaars-kolonie te worden vervoerd komen ten laste van de gemeenten waar zij onderstands domi cilie bezitten. In de 'tweede plaats rangschikte ZEd. diegenen (en zij zijn helaas velen! die, liever dan zich vrij willig aan te melden om te worden opgezonden, zich óp houden met bedelen aan de huizen der ge goedden. en voor dezulken is art, 274 van het Wet boek van strafregl geschreven. Onder aanhaling tan eenige fransche schrijvers en drie arresten van den Hoogen Raad der Nederlan den betoogde ZEd. dat de opzending naar de ko loniën bij reo teil ij k vonnis bevolen, alleenlijk is een maatregel van policie geer.zins eene straf. Het vonnis (zeide ZEd.) is ten uitvoer gelegd, zoodra de gevangenisstraf is geëindigd dan gaat de gestrafte over in de handen van de administrative regtsmagt aan welke de ten uitvoerlegging van het koloniaal verblijf is opgedragen. ZEd. vermeent na dit aangevoerde op den voor grond gesteld te hebben dat den gemeente wettig verpligl is, de kosten waarover gehandeld wordt, te betalen. De Voorzitter bedankt den vorigen «preker voor zijne uitvoerige inlichting, doch vermeent dat daar bij niet is uitgemaakt of het betaler: niet zou zijn hel gevolg van een vonnis door een ar.der eollegie geveld dan dot hetwelk alleen beschikking, heelt over de fondsen der gemeente, terwijl ook door de heer v d. Meuten is over het hoofd gezien het verschil lussehen de Bijks- en Plaatselijke policie. Intusscben is het voorstel van Bnrgemeester en ■Wethouders bepaaldelijk gedaan, op grond dat ver scheidene gemeenten in Zuid-Hoiland met goed gevolg de betaling der bewuste gelden hebben ge weigerd., dewijl hel onbillijke om voor deze gemeen te te betalen en andere daarvan vrijgesteld te zien een hoofd bezwaar is dat door Burgemeester en Wet houders niet kon of mogt worden voorbijgezien bij de nu voorgedragene armen-wet is in het onderhavig geval voorzien en mogt dat ontwerp wel worden dan zou het der moeite niet waardig zijn de questie vol te houden, Intusschen stelt de Voorzitter voor aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken te vragen, welke de redenen zijn dat sommige gemeenten van de be taling der bewuste gelden worden vrijgesteld en dit van anderen wordt gevprderd, en middelerwij) de zaak aan te houden. De heer de Knokke van der Meiden repliceert daarop, dat men in dit arrondissement algemeen van oordeel is geweest, dal de betaling door de gemeenten verpligtend was ten opzigte der bedelarij is door hel Openbaar Ministerie steeds in overeenstemming gehandeld met de respective Burgemeesters en ten einde de gemeenten geene al te groote geldelijke bezwaren op te leggen zijn alleenlijk de verhardste en ondeugendste bedelaars aangehouden en gestraft. De weigering van sommigen in Zuid-Holland, kan evenwel voor deze gemeente geen grond zijn om zich op eene onregtmalige wijze aan de betaling van wettig verschuldigde gelden te onttrekken, doch ver klaart de heer de Knokke van der Meulen zich er niet tegen, om den Minister te adiëren en de zaak aan te houden. Met algemeene stemmen wordt dien conform be sloten. Ter tafel worden gebragt de rekeningen der Schut terij en van de perceptie kosten der stedelijke mid delen over 1851. Deze stukken beteids in handen der vaste commissie voor hel finan tie wezen gesteldworden met het rapport dier commissie voorgelezen en zonder eenige discussie de rekening der schutterij gearresteerd in ontvang op f 1117,68, uitgaaf - 629.81. goed slot 487,87. Bij de behandeling van de rekening der perceptie kosten van de stedelijke middelen vraagt de heer van den Boseh, welke bepalingen er bestaan nopens de heffing der biljet gelden; meermalen heeft ZEd. daarover klagten hooien aanheffen o a. van wege de Turfschippers die verpligt worden niet zoo als in andere plaatsen ééne declaratie voor de geheele lading te doen maar bij iedere aflevering een biljet te liglen. ZEd. vermeent dat dit een misbruik is om zoo vele biljet gelden te heffen, daar inde ordon nantiën hel legen overgestelde gevonden wordt. De Voorzitter antwoordt dat de biljet gelden gehe ven worden krachtens reglementen en instructien aan den ontvanger in der tijd verstrekt intusschen is de zwarigheid gering, dewijl de heffing van biljet gelden door de gemeente-wet niet wordt toegelaten en dus die heffing binnen kort geheel zal vervallen. De heer van den Boseh vraagt wijders of Bur gemeester en Wethoudeis maatregelen hebben geno men om den post waarvan nu afzonderlijke verant woording geschiedt eene andere rigting te geven zoodal hij even als andere posten wordt verantwoord en niet blijveeene administratie in eene administratie, waartegen ook de Voorzitter zich bij de behandeling der begroóting beeft verklaard. De Voorzitter anlwooidt dat daarin bij de vol gende begrooting zal zijn voorzien. Na deze discussie wordt met algemeene stemmen de rekening gearresteerd in ontvang op 4662,33. uilgaaf - 4640,16. goed slot f 22,17. Het verzoek van den schuttersraad om autorisatie tot vei koop van eenige oude en ongeschikte uniformen, wordt op voorstel van Burgemeester én Wethouders, met algemeene stemmen ingewilligd. Wordt voorgelezen en voor informatie aangenomen, de rekening der ceeonomische spijsuitdeeling over 1851 ten overslaan van eene commissie uit den raad in het openbaar gedaan alsmede de begrooting voor 1853 waarin als gift uit stads-kas is uitgetrokken I de gewone f 600,— welke met algemeene stemmen I wordt ingewilligd. I Worden achtereenvolgens voorgelezen: 1°. de staten van oninbare posten op den hoofde- 1 ij ken omslag. 2°. dito op de honden belasting. 3°, certificaat van heeren directeuren der leenbank, dat over 1851 niets door bun is overgebragt in de stedelijke kasen 4°. staat der te verleenen restitutie:: voor betaalde belasting, over het le half jaar 1852. En zonder discussie den ontvanger geauthoriseerd de drie eerste posten voor onwaarde te brengen en den laatsten uit te betalen. De Voorzitter deelt mede, dal van de vaste Com missie voor het finantiewezen is i.igekomen, een voor stel tot hervorming van het belastingstelsel heigeen met de memorie van toelichting en bijlagen wordt voorgelezen. Onder dankbetuiging aan de commissie, wijst ZEd. op het overwegend belang voorde leden van den raad, van dit voorstel doch even zeer als dit lot het ge- wigtigste deel van de werkzaamheden van den raad behoort heeft ieder ingezeten belang zoodanig ont werp te kennen, en in de gelegenheid gesteld te zijn, zijne goedkeuring of bedenkingen aan den raad te kunnen mededeelen. ZEd. stelt alzoo voor de stukken bij de leden van den raad rond te zenden, en den uitgever der Goes- sche Courant in de gelegenheid le stellen die af zonderlijk te drukken en voor eene geringe retributie verkrijgbaar te stellen met uitnoodiging aan de in gezetenen om van hunne zienswijze le doen blijken door hun assentiment of bedenkingen aan den raad mede te deelen. Dien conform wordt besloten. NB. Het plan en bijlagen (1 vel druks) is bij de Uitgevers tegen 15 cents te bekomen. Overgegaan zijnde tot de benoeming van het stem bureau om bij de aanstaande verkiezing van een lid van den raad in plaats van wijlen mr. J. C. van der Meer Mohr op 4 en 5 Augustus e. k. te fungeren worden achtereenvolgens benoemd de Heer Vervenne met 7 stemmen, hebbende de Hee ren van den Bosch en Hochart ieder 1 stem ver kregen. De heer Hochart met 5 stemmen hebbende de heer Soulendam 3 de heer van den Bosch 1 slem erlangd zoodat de benoemde heeren met den Voor zitter bet stembureau zullen uitmaken. Terwijl wijders nog op voorstel des Voorzitters benoemd wordt tot plaatsvervangend lid bijaldien een der andere heeren mogt verhinderd wezen de heer Soi/tendam met 8 stemmen hebbende de heer Kerschoor 1 stem verkregen. Bij deze benoemingen fungeerden als stemopne- mers de heeren Smallegange en Soutendam. Wordt in behandeling gebragt, de door de Com missie voor de strafverordeningen ontworpene ver ordening tot verdeeling der gemeente in wijken en het aanleggen en bijhouden der bevolkings-registers. De algemeene strekking en ieder artikel afzonder lijk goedgekeurd zijndewordt die verordening in haar geheel zonder discussie gearresteerd Voorgelezen.zijnde een adres van P. van Paassen en J. Orlc/eekolenmelets alhier, houdende ver zoek dat het tarief van de loonen den 28 'Junij 1828 gearresteerd moge worden gewijzigd en gebragt (van ly op 25 cent Voor ieder mud steenkolen, wordt voor den Voorzitter voorgesteld op grond dat Bur-

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1