"voorschriften ter bereiding van merk-inkt voor linnen. prijzen van 1000 en haar boven. 5de Klasse. IsfïmiTilIl boudaekt keatekceb Dezer dagen wilde zieh de heer Fgaarkeu kenhouder uit den Faubourg du Temple, naar een zijner schuldenaars begeven orn er 1200 fr. te ont vangen, toen hem op het onverwachts deze som aan huis werd gebragl. Hij was dien len gevolge voor nemens om andere zaken te gaan afdoen, en zeide derhalve tot zijne vrouw zonder er op te letten of iemand dit ook hooren kon: «breng dit geld in onze kamer ik zal onder weg bij een slotenmaker aangaan, die een nieuw slot aan de deur zal maken, daar, het geen er aanzitniet goed sluit. Naauwelijks was hij vertrokken, of er schelde een slotenmaker, van al de ncodige werktuigen voorzien aan en zeide dat de heer des huizes hem gezonden had. Mej F bragt hem hierop naar de kamer doch middelerwijl verpligt zijnde een blik op de deur te werpen kon zij niet genoeg op den smid letten tijdens deze op zijn gemak het slot aan de deur maakte. Dit gedaan zijnde, verwijderde hij zich. Zoodra de heer F. echter te huis kwam en hel gebeurde vernam bleek het, dat hij niemand gezonden had om het slot te maken. Beiden begaven zich naar de kamer. Daar gekomen bevonden zij, dat de gewaande slotenmaker, die het gesprek' lusschen beide echtgenooten had afgeluisterd, na het slot van de deur geligt te hebben, de l 200 fr. had medegenomen. 2 Julij. De Patria deelt heden eenige bij zonderheden mede nopens het eergisteren ontdekte complot. Daaruit blijkt dat 30 personen, allen met de uitgewekenen Ie Londen in betrekking staande iles avonds ongeveer 75 ure in hechtenis zijn genomen in een geheel op zich zelf staand huis in de straat Heine Blanche bij de barrière Fontainebleau. Op het oogenblik, toen de kommissaris van politie zich vertoonde, waren de zaamgezworenen onledig met het fabriceteb van eene helsche machine, van welke de verschillende loopen eene doorsnede van 8 a 9 cen timetres hadden. Tien van deze loopen van welke ieder een groot aantal kogels kon bevatten, waren reeds geheel voltooid. Uil een onderzoek dat onrniddelijk na de arrestatie plaatshad, zou gebleken zijn, dat de zaamgezworenen voornemens waren een nieuwen opstand te bewerk stelligen en dat deze poging uitgegaan is van de uitgewekenen te Londen en Brussel, Des nachts zijn een aantal personen in hechtenis genomen; men voegt er bij dal men rnede in hel bezit van belangrijke papieren gekomen is en dat de prefect van policie op nieuw onderscheidene arrestatiën bevolen heeft. De Consti u/ionnel mede deze bijzonderheden médedeelende voegt er bij, dat wel is waar bij som mige gearresteerden lijsten gevonden zijn, welke nieuwe arrestatie» ten gevolge gehad hebben, doch dat Ac Palrie deze zaak met eenige overdrijving voorstelt. In het algemeen heeft deze gebeurtenis hier maar weinig indruk gemaakt. De tot nu toe gebruikt wordende inktsoorten tot bet merken van linnen, beantwoorden slechts onvol komen aan het doel. De eene soort leverde slechts geelachtige indruk- sels; eene andere, zwarter dan deze, verdween, nadat het linnen eenige malen gewasschen was. gedeeltelijs en zelfs langzamerhand geheel; weder andere soorten moesten door twee verschillende bewerkingen bereid worden, hetwelk lastig was en gemakkelijk dwalin gen en vergissingen zoowel met betrekking tot de bereiding als tol de aanwending veroorzaakte. Daarom en orn eene in den handel en in vele inrigtingen als hospitalen civiele- en militaire ad ministratie», gevoelde behoefte te geinoet te komen, hebben wij getracht eene inkt te vervaardigen die niet de riadeelen der tol hiertoe bekende sobrten heeft, en die gemakkelijk en met eene goede uitkomst ge bruikt wordt. Wij deelen hierbij verschillende voor schriften mede, die even zoo vele verbeteringen zijn in de vervaardiging der rnefkinkt, gelijk als men zich daarvan gemakkelijk hij derzelver aanwending door de verscheidenheid, der uitkomsten overtuigen kan, Fitorschrijt No, J Salpelerz. Zilver I I giairrm. Gedistel. water 85 Poeder van Arab gom 20 gramm. Onderkoolzure soda 22 gramm. Ammonia 20 De 22 d. onderkoolz. soda worden inde 85 v. h. Gedist. water opgelost, en mei deze oplossingwordt ife Arab, gom in eene wrijfschaal goed gewreven lot dat «ij opgelost is. Insgelijks lost men de 11 d. Salpelerz. Zilver in de 20 d. bijtende Ammonia op, waarna men de beide oplossingen met elkander vermengt. Men giet nu de vloeistof in een kolf, en verwarmt haar. In het begin morsig grijv en half gecoaguleerd. wordt zij daarna bruinachtig en zeer helder en ten laatste, als zij het kookpunt bereikt, zeer donkeren zoo dik, dat zij gemakkelijk uit de pen vloeit. Deze, even als de volgende soorten, zonder behulp van warmte bereidde inkt, vormt geen bezinksel, en wordt dik, gelijk men ziet door het kooken, waarbij de kleur donker en de ammoniakaie reuk zwakker wordt. Foorschrift No. 2. Salpelerz. zilver 5 gram. Water 12 gram. Gom 5 gram. Onderkoolz. Soda 7 gram. Ammoniak 10 gram De vermenging geschiedt als voren waarna men de vloeistof in een kolf verdampttot zij een zeer donkere kleur heeft aangenomen betgeen het geval zal zijn als baar volumen omtrent 5°/0 verminderd is. Bij verdere verdamping zoude er tevens te vee! Ammoniak verloren gaan en daardoor een nederplofsel ontstaan. De aldus bereide vloeistof is zeer geschikt lot mer ken de karakters 7,ijn zeer zwart, waarom zij dan ook bijzonder tot stempelen wordt gebezigd. F oorschrift No. 3. Salp. zilver 17 gram. Water 85 gram. Gom. 20 grain. Onderkoolz. Soda 22 gram. Ammoniak 42 gram. Zwavelz. koper 33 grant. Men lost eerst de 22 gram. onderkoolz. Soda in 25 d. water en de 17 d. Salp. zilver in de 4,2 4: Ammoniak op Hierna worden de 20 d. Gompoeder met de overige 60 d water in eene, wrijfschaal gewreven deze vloeistof met de Soda oplossing vermengd en dan hij de Ziiveroplossing gegoten. Ten laatste voegt men hierbij nog de 33 d. Kopervitriool. Deze groolere hoeveelheid Ammo niak is noodig ter oplossing van het Koperzout. Het Kopervitriool kon ook door liet Salp, zilver omgezet worden maar daar dit eerste de kleur donkerder maakt zoo zou men daartoe eene grootere hoeveel heid zilverzout moeten nemen. Déze zamenstelling wijkt daarin van de overigen af, dat zij een blaauwe, in plaats van eene donkerbruine kleur heeft. Men begrijpt dat de verhouding der hoeveelheid van de aangegeven stollen verschillen kan al naar mate men eene meer of minder dikke inkt verlangt, en naar gelang het gébruik dat men daaivan wil maken of naar gelang van aanwending op deze of gene stof, waarbij valt op te merken dat eensdeels de tegenwoordigheid dér Ammonia in deze mengsels als oplosmiddel werkt en de merkinkt zonder eenige voorafgaande bewerking van liet linnen op hetzelve kan worden gebezigd, anderdeels de vervlugtigtiig van een gedeelte Ammoniak door de warmte aan de vloei stof eene donkere kleur mededeelt en de karakters dadelijk zwart te voorschijn doet komen. De gekookte vloeistof is ook minder smerig en dringt beter In bet linnen door zonder daarop te vloetje» Wal haar gebruik met eene pen of stempel aangaat, zoo dient men daar bij slechts op Ie merken dat de gemaakte karakters ol teekens een en andermaal moe ten worden overgehaald opdat zij des te beter inde slof zouden dringen. [Stoompost.) EXTRACT uit de Registers van den Burger lijken Stand der Stad Goes gedurende de maand Junij 1852. Gehuwd Jan Cornells Baerls en Pieternella Jacoba Wille mina Maria Swemer. Geboren Ben 2 den. Janzoon ran Johannes Oor/, en Maria Catharina Reijnhoul. den 6den. Arnoldug Wijnand, zoon van Benjamin den Boer en Cat karma Margaretka Aga tha van Rooij. den JJdeu. Margrietadochter van Cor nells lloelands en Cornelia Brik. den JSdeÜ. Charlotla Pieternella Jacominadochter van Klara Jfiebels. den J7 rlen. Janzoon van Adriaan Loenje en Levina Josina Brandenburg. Pieterzoon van Frangois van Hoorn en Klara Harink. Levina Francinadochter van Johannes da Kruiter en Willemina Maria de Maree. den 2Jsten. Cornellszoon van Cornells Kuzee en Birkje Verheule. Maatjedochter van Jan Hendrik Cor nells Kakebeeke en Pieternella Jacoba Stok.t.ans. den 22sten. Katharina, dochter van Cornells van der Lin den en Johanna f ermaire. Franciscus zoon van Willem Veekman en Cornelia Cromleen. Willem, zoon van Cornelia Geluk, den Èösten. Klizabetta Wil- helmina, dochter van Adriaan de Jonge en Catharina Willemina van den Bos. den 26sten. Adriaan Petrus Johannes, zoon van Jan Kooman, Az. en Maatje Maria de Wijs. den 28sten. Johannes, zoon van Adriaan Zee vaart en Adriana Cornelisse. Johanna Bernardino, dochter van Aarnout Geel Verduijn en Johanna Kunst. Bus 9 van het mannelijk- en 7 van hel vrouwelijk geslacht, in het geheel J6. Overleden: Ben 3den. Margarelha Sara, oud ruim 3 jaren, dochter van Cornells Christiaan van den Bosch en Cor nelia Jacoba van den Bosch, den Men. Pieteroud 4 dagen, zoon van Pieter de Wijs en Tannetje Hoek van Bijke. den 7den. Bingena Korstanjeoud 64- jaren huisvr. van Pieter Meijler. den 8slen. Jan Pieter, oud circa 8 maandenzoon van Abraham Vroegop en Pie ternella de Wolff, den J5den. Marinus van den Broeck, oud 57 jaren, den Jóden. Blisabeth Moensovd 49 jarenhuisvr. van Josias Joannis Visser, den 2Jsten. Jacomina oud 3 maandendochter van Louis Verheule en Pieternella Snelleman. Maria Soetebier, oud 80 jaren, huisvr. van Adriaan de Jonge, den 22sten. Ijeen- dert Korstanjeoud 74 ja/ren. den 26sten. Wijntje, oud 8 maandendochter van Cornells Belneij en Maria Servaas. Dus 4 van het mmnelijk- en 6 van hei. vrouwelijk geslacht, in het geheel JO. Van de volgende Artikelen te Goes, Van den 16 tot den 30 Junij 1852, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen, Tarive f8,20. Rogge f7,45 Vroege Gerst f 0,00. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,63. Graauwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 10,20. Rogge Mee) f 9,10. allen per mudde. Boter f 0,73. Noord-HoJlandscbe Kaas 50 cs. Slolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 32 cs. Tarwe Brood 181 cs, Bogge Brood 16 cs. Ossen-Vleesch 50 cs. Koe-Vleesch 50 cs. Kalls- Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var ken-Vjeesch 70 es. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,30. Late Aardappelen f 2,40. de mudde. Jenever f 65,00. per vat. IJpen Hout f 7.50. Esschen Hout f7,50. per wisse. Groole Takkebossen 1' 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie I' 34,00. Lijn Olie f 40,00. hel val. Koolzaad f 0,00 Lijnzaad f 0.00. de mudde. Knarsen 65 cs. het ned. pond. 2t7 e Staats-Loterij. I 4ue Lijst. No. 7390 7430 en 13265 ieder een Prijs van f 1000. 'f lieden verloste van eene welgeschapene doch doodc DOCHTER, A. BRANDWIJK, Echige- noote van Ybrseks, Q. H. POPPE. 3 Julij 1852, Predikant. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Op den 27 Junij 1852, is te ffeinkens- %and overleden in den ouderdom van 33 jaren Vrouwe S. J. V. van DISHOECK, geboren Djllié. Eenige Kennisgeving. ^an t'e geconcessionneerde Werken in All" Zuid-Beveland Zeelandworden spoedig ruim l>HH5 DUIZGAO bekwame AAR DEWERKERS gevraagd. Goes 2 Julij 1852. Namens de Heeren Hutchings C°., D. DRONKERS. i rtT^ IJzergieters te Middelburg bieden zich aan lol de Levering van KAGCHELS, KOOK HUIZEN, IJZEREN ZOLDERS, enz. vereischt bij de verbeterde inrigting der VUURWERKEN aan de MEESTOVEM. Te Goes, bij F. Klrkuwens <fc Zoon,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2