1852. MAANDAG 5 JULI J. BICT8M1 4 MIIWMTIII. BEK EN DM AKI NG. BEKENDMAKING, BillIIlTl BtlIWIL ilISWMMKH Vfr- I i 4 De. vit gave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,7S Franco per Post f J.90. Gewone Adverlentièn worden a, $0 cis. de regel geplaatstGeboorteHuwelijks- en Doodberigten van J6 regels li d ,~0 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden: Dat de eerste Suppietoire beschrijving over het loo- pende jaar 1852 voor de Plaatselijke Belasting op de HONDENafgeloopen en dien conform het ko hier opgemaakt is; alsmede dat hetzelve, ter voldoe ning aan het bepaalde bij art. 264 der Gemeente-wet, door hen voorloopig vastgesteld, van heden af, ge durende veertien dagen in den voormiddag ter Secretarie ter visie zal liggen, ten einde ieder belas tingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende deze veertien dagen aan den Gemeente-Raad in te dienen. Wordende een iegelijk die bij deze beschrijving mogl zijn overgeslagen aangemaand om zich dien tijd ten nutte te maken lot het doen van zijne aan gifte, ten Kantore van den Ontvanger der Plaatselijke Belastingen zoo en gelijk in art. 2 van het Regle ment op de invordering is voorgeschreven. Terwijl de Ingezetenen te dezer gelegenheid worden herinnerd aan de bepalingen van art. 5 des meerge- waagden ReglementsDat die gene, welke na den «afloop der beschrijving een of meer Hondbn zal «willen houden boven die waarvoor hij beschreven «is, daarvan insgelijks schriftelijk aangifte zal moeten «doen ten Kantore van voornoemden Ontvanger.» En ten einde een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Goessnhe Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 3 Julij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAURËËN. De Secretaris H. C. PILAAR. A oh Ier volgens artikel 3 van het Koninklijk besluit van den 6den Januarij 1831, No. 68, Staatsblad No. 2) heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 1 Julij 1852, be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debilanlen der Staats-Loterij de loten en gedeelten van dien, voor de 2de week der trekking van de laatste klasse der 217de Loterij, zullen mogen uitgeven, ie weten: BIJ VERKOOP: Geheele Loten 76,00. Halve - 38.00, Vijfde - 15,20. Tiende - 7,60. Twintigste - 3,80. BIJ VERHURING. Geheele Loten 30.00. Halve - 15.00, Vijfde - 6 00. Tiende - 3 00. Twintigste - 1,50. Wordende belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dal de Collecteurs, Splitters en Debi lanlen gehouden zijn, orn zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar Ie hebben. Goks den 5 Julij 1852. Voor den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie de Burgemeester van Goes. M. P. BLAAÜBEËN. GOtöS, den 5 Julij. Naar wij vernemen is zoo even Z. K. H. de Prins tan Oranje aan het Wolfaartsdijksche-veei gearri veerd en doet een rijtoerlje door de fraaiste streken dezes eilands. Men berigt ons dat de gevreesde aardappelen ziekte ook in ons eiland meer en meer veld wint en dat de Erwten voor helgrootste gedeelte als verlo ren kunnen worden beschouwd. Vrij algemeen schrijft men dit laatste aan den veelvuldig gevallen regen toe, waardoor zich onder aan den stengel leekenen van verrotting vertoonen, die zich spoedig over de geheele plant verspreiden. De velden hebben daardoor het voorkomen alsof die vrucht reeds volkomen rijp en ter inzameling geschikt was. Er zijn in de laatste dagen verschillende bui tengewone ministerraden gehouden. Zij worden aan de zoogenaamde minislerieële crisis toegeschreven. De minister van Binnenlaudsche zaken heeft ten gevolge daarvan zijne vastgestelde reis naar Zeeland moeten uitstellen. Wij vernemen, dat de heer Mr. M. HGu- dejroi thans bepaaldelijk geweigerd heeft de hein aan gebodene portefeuille van Justitie aan te nemen, In de laatste dagen en meer bepaald heden waren geruchten in omloop welke hel als vrij zeker deden voorkomen dat tot minister van oorlog zou zijn benoemd, de dezer dagen lot generaal-majoor bevor derde kolonef baron Fdrstnér" van Dambenoy. Er bestaat evenwel alle grond om het er voor te houden, dat aan deze geruchten geen geloof moet worden ge hecht. Ook omtrent de vervanging van den minister van justitie is alles wederom, even als vroeger, in onzekerheid. Dé uitzigten omtrent de spoedige be ëindiging der zoogenaamde minislerieële crisis worden door een en ander weder merkelijk verflaauwd. Men verzekert, dat de minister van buitenland- sehe zaken de lieer van S onsbeek, in het gebeur de met liet ontvierp, nopens de Russische schuldvor deringgëene aanleiding zal vinden, zijn ontslag uit zijne betrekking te vragen. ENGELAND. - Lonhkn, den SO Junij. De Sun van heden behelst het berigt, dat te Stock- port verontrustende wanordelijkheden tusschen de Katholieken meerendeels Ieren) en Protestanten heb ben plaats gehad ter zake der onlangs uitgevaar digde proclamatie. In strijd met de proclamatie gingen de Katholieken vergezeld van eene menigte Ieren uit de naburige steden in statiger» optogt door de straten. Dit liep zonder stoornis af en werd door de ingezetenen rustig aangezien. Maandag avond 11. was er in een publiek huis een twist ontstaan tusschen Ëngelschen en Ieren, en wel ter zak,e van de bepalingen der bedoelde proclamatie, waarbij de Ëngelschen de bovenhand bielden. Den volgenden dag werden eenige Ëngelschen opdestraat door de Ieren aangevallen, en nam de strijd een aan vang. De Ëngelschen die middelerwijl versterking kregen plunderden, na de vensters en de meubelen van al de woningen der Ieren vernield te hebben, de twee Katholieke kapellen, haalden boeken, altaar en alle andere voorwerpen neder en staken dezelve, met de boeken en het huisraad uit de woning der priesters in brand. Des nachts werd op last der stedelijke regering pa trouille gehouden door de konstabels. Des morgens rukte de militaire magt aan en werden stappen gedaan om een einde aan de ongeregeldheden temaken. On geveer 120 gevangenen, meerendeels Ieren, werden naar het bureau van policie gebragl welke allen in meerdere of mindere mate gekwetst waren. Des Woensdag morgens stierf een persoon, tenge volge der bekomen wonden. Het inwendige van de kapel heeft een treurig aanzien, en de woning van den priester is bijna een puinhoop. Woensdag mor gen ten 3 ure was in de stad alles rustig; een deta chement soldaten hield de wacht bij het geregtshof en in velschillende deelen der stad waren patrouilles aanwezig. FRANKRIJK. Parijs, den 30 Jumj. De boodschap van den president en ook de rede voering van den heer de MontaUmbertmaken vrij algemeen het onderwerp van alle gesprekken uit. In weerwil van al hetgeen de regering gedaan heeft, om de verspreiding van laatstgenoemde zooveel mogelijk te beperken, wordt ze echter veel gelezen en is, om zoo te zeggen, in ieders handen. Vele vrienden der regering zijn alzoo van oordeel dat men beter ge daan had met de opname in de dagbladen maar toe te laten. De boodschap van den president heeft in het algemeen een vrij gunstigen indruk gemaakt. De zinsneden betreffende de onvolmaaktheden der con stitutie en de beloofde verbeteringen geven nog al aanleiding tot wisseling van denkbeelden; want ieder legt die beloften natuurlijk op zijne wijze uit. Zoo willen sommigen er de hoop op eene uitbreiding der thans zoo beperkte vrijheden uit putten, nieuwe faci liteiten in de verhouding tusschen de wetg. vergadering en de ministers, enz, .Anderen daarentegen zijn niet ongeneigd, om aan de denkbeelden van het hoofd van den slaat eene geheel tegenovergestelde uillegging te geven, en meenen alzoo dat hij de constitutie nog te vrijgevig vindt, weshalve zij nieuwe beperkingen in het verschiet zien. Zoo zou b. v. de bevoegdheid der wetgevende vergadering om het drukken van redevoeringen toe te staan, worden ingetrokken. In- tusschen berust al wat men daaromtrent redeneert louter op gissingen; trouwens, men is van den pre sident gewoon dat hij ieder in het onzekere laat omtrent zijne handelingen. Hoe en wanneer hij dus de hoop vervullen zal die bij heeft opgewektzal men aan den tijd moeten overlaten. Men zegt dat in sommige departementen talrijke petitiën ten gunste van het keizerrijk geleekend wor den dit moet vooral het geval zijn in het departe ment der Beneden-Alpen; juist dat gedeelte van Fiankrijk waar de socialistische beweging na den 2den December het meest uitgebreid geweest is. Een gewigtig nieuws is op 1 Julij in de stad ver spreid, namelijk de ontdekking vaneen komplót tegen het leven van den president der republiek Naar men zegt moeten eenige personen in een huis, in de nabijheid van den Plantentuin, betrapt zijn, bezig met deza- menstelling van eene zoogenaamde helsche machine, in den trant als die van Fieschi maar meer vol maakt, Nadere bijzonderheden zijn op dit oogenblik nog niet bekend geworden. De avondbladen deelen het feit slechts met een paar regels mede en ver schillen overigens in de opgave van het aantal gear resteerde personen, dat tusschen de 20 en 30 beloo» pen moet. Zoo veel schijnt te blijken dat al de in hechtenis genomen personen behooren tot een geheim genootschap waarvan de meeste hoofden zich te Londen ophouden. Het is indien alles bevestigd wordt wat heden daaromtrent in omloop is eene treurige zaak erger dan alle mogelijke plannen van opstand. Het spreekt van zelf, dat deze gebeurtenis liet on derwerp van alle gesprekken is.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1