(iOKXNGIË 1852. No. 53. mmmm h mmmmwmm» ADVERTENTIE. PUBLICATIE. VRIJDAG 2 JIILIJ. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,'5 Franco per Post f J,90. Gewone jidvérlentien worden a .20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, lluwetijks- en Doodbetiglen - -\'v' 1 1 van J6 regels a f J, 20 .behalve hel Zegelrégl OPENBARE VERGADERING i.'ir*.1 v. .0 VAN DEN GEMEEHTE-RAAD TE GOES, ten raadhuize aldaar DP MAANDAG DEK 5 JU LIJ J852 dbs avonds ten zeven ore. punten van behandeling: Transport-; en Verplegings-Kosten veroordeelde Bedelaars. Rekening Schutterij 1851. Rekening en Begrooting van de Commissie tot Spijsuit- deeling. Rekening der Administratie en perceptie-kosten Plaatse lijke middelen 1851. .Staten van oninbare pos-ten der Plaatselijke Belastingen 1851. Aanvrage om restitutien van die Belastingen le half jaar 1851. Verslag en voorstel van .de'vaste Commissie voor het Financie-wezen. Benoeming leden van het Bureau van Stemopneming, ter Verkiezing van een Lid van den Gemeente-Raad, in plaats van den Heer Mr. J. C. van der Meer Mohr, overleden. ,r Verordening tot verdeeling der Gemeente in Wijken, en het aanleggen en bijhouden van Bevolking-Registers. Dr STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in dk Provincie ZEELAND, Verwittigt de belanghebbenden, dat de eerste bij eenkomst der Zomer-Vergadering van de Provinciale Staten van dit Gewest, zal plaats hebben op Dings- dag den 6 Jnlij aanslaande des voormiddags ten elf ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abtdij te Middelburg en dat de toegang tot die zaal voor bet publiek zal moeten plaats hebben door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groen markt aldaar. Middelburg den 26 Junij 1852. De Staatsraad Commissaris des Koning* voornoemd VAN VREDENBURCM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen, ingevolge Publicatie van de Heeren Ge deputeerde Stalen dézer Provincie, van den 13 Oc tober 1820, alle Gebruikers van Landen, Boomgaar den Plantagien Tuinen Iiuizen enz. hetzij de zelve Eigenaars, Pachters, Raanders of Hnurdersdier "góéderen zijn alstnède alle Directien over Kerken, Torens en andere dergelijke Gebouwen dat zij in de laatste tien dogen van-de maanden jépril Mei Junij en Ju/ij van elk jaar, allé de in dezelve aan wezige vogelnesten van Reigers, Eksters, Jtraai- jen Kaauwen Flaamsche Gaatjen FF oud- of F al duiven en Alusschenmoeten verstoren en uit halen, en zulks of dezelve gevonden worden in Boo- men Hagen, Struiken en dergelijken of wel onder de Daken der Gebouwen. Hebbende deswegens gelegd Schouwing, op Woens dag den 7 July 1852 zullende iedere overtreding worden gestraft ingevolge de Wel, Goes den 1 Julij 1852, Burgemeester en. Wethouders voornoemd M. P, BLAAUBËEN! Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris II. C. PILAAR. SCHUTTERIJ. (Vervolg en Slot van ons vorig No.) Art. 13 De onvoorwaardelijke vrijstellingen, ver meld in art. 3 der wet sublitt. e, g, h, k, l en m, zullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbenden de volgende bewijsstukken overleggen, als e. De Hoogleeraren en Lectoren aan de Hoogescho- len, Athenaea 'en Seminaria het besluit of de akte van aanstelling, of benoeming als zoodanig. g. De uit de dienst van den staat te lande of ter zee eervol ontslagene of gepensioneerde officie ren; het eervol ontslag of de akte van pensioen. h. Dé officieren, eervol uit de schutterij ontslagen wegens verandering van woonplaats: het besluit van ontslag. k. De broeder van hem die reeds in persoon en voor zich zelve, bij de schutterij dient; behalve een schriftelijk bewijs van deze dienst, door den kommandant der Schutterij afgegeven, een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk Bestuur dal de dienende broeder met hem bij zijne ou ders inwoont. Die aangesteld zijn voor de dienst der nacht- of brandwachten en der brandspuiten; een schrif telijk bewijs deswege van het Plaatselijk Bestuur. m. De lijf- er. huisbedienden; een certificaat van den persoon, bij welke zij als zoodanig dienst baar zijn gecertificeerd door het Plaatselijk Bestuur. Zij, die voortdurend uit Armen kassen bedeeld of in Armen gestichten opgevoed en onderhou den worden; eene schriftelijke en door hel Plaat selijk Bestuur gecertificeerde vetklaring van Bestuurders der Gestichten houdende, waarin de bedeeling beslaat en sedert wanneer en op welke tijdstippen dezelve genoten is. Art. 16. Die genen, welke voor de commissie van onderzoek niet opkomen, zullen gehouden wor den geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zoo serre zij dienstpligtige nommers getrokken heb ben niet vallen in de termen van art. 3 der wet sub a. b. o. 1. en m. en van art. 4, zullen zij bij dfe Schutterij worden ingelijfd; blijvende het hun even^ wel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar le doen gelden. Terwijl degenen welke verineenen, op grond van art. 86 der wet, aanspraak te kunnen maken op over plaatsing bij de reserve of finaal ontslag mede ver- pligl zijn deze reclames bij voorschreve commissie fe doen gelden, mét overlegging van een Extract uil het Stamboek der Schutterij, bij welke zij gediend heb ben of nog dienen. v En aangezien die commissie mede bestemd, is tot bet onderzoeken der redenen van vrijstelling of uit sluiting die de belanghebbenden ook na hunne in lijving hebben voor te dragen (volgens Art. 19 van het Koninklijk Besluit, van den 28 Junij 1828, Staatsblad N°. 42:) zoo worden degenen, welke bij de Schutterij zijn ingelijfi en bij derzelver af wezigheid, hunne betrekkingen, op die bepaling ge wezen en aangemaand om indien zij aanspraak op vrijstelling hebben verkregen, met overlegging van de gevorderde bewijzen, voor de commissie te verschij nen ten tijde en plaatse boven omschreven. En opdat niemand onwetendheid voorwendezal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten Raadhuize van Goes, den 26 Jünij 1852. Burgemèester eri Wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BlilliL iffiOTWIffllKlE GOES, den 2 Julij. Zoo wij onderstaand berigt onder bepaalden rubriek wilden rangschikken, zonden wij het tot hoofd laten voeren KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Wij willen echter het kort verslag van den feeste- lijken aanvang der werkzaamheden aan dat Kanaal alleen aan het hoofd onzer gewone Nieuwstijdingen plaatsen en deelen daarvan het volgende mede Reeds vroeg in den morgen van gisteren (1 Julij) zag men van onderscheidene plaatsen onzes eilands groote scharen volks zich op Weg begeven, later ge volgd door tallooze rijtuigen, allen zich naar één punt bewegende, allen zich spoedende naar hel gehucht ffapsweert. De drijfveer tot die algemeene beweging was niets minder, dan dat op pleglige wijze de eerste zode zou worden gekeerd van het door Zuid-Beveland te graven Kanaal. Geen wonder, dat de geestdrift, lot bijwoning dier plegtigheid, groot en algemeen was! Thans toch zou een aanvang gemaakt worden met één der vele en waarlijk grootsche ontwerpen, door den verdienstelijken Heer Dirk Dronkers, in het belang van Zeeland voorgesteld, en wel juist datgene, wat voor ons Eiland van hel hoogste belang is. Bleek de ingenomenheid onzer landlieden met het ontwerp reeds zoo duidelijk bij de onteigening der gronden, tol het Kanaal benoodigd heden bleek die niet minder uit hunne talrijke opkomst, om ge tuigen van den aanvang des werks te zijn. Reeds op den weg naar het bestemde terrein, zag men de be langstelling ten duidelijkste, uit het reikhalzend uit zien naar het bepaalde punt. De geestdrift klom naarmate men dat punt naderde. En 't was een fraai gezigt 'tgeen het terrein, uit de verte beschouwd, opleverde. Behalve het heerlijk panorama toch dat zich vertoonde door het ordelijk afgebakend véld, waar de zode moest gestoken worden, waar de sier lijke tenten ter ontvangst der ten feest genoodigden, waren opgeslagen, en waar zich reeds honderden van toeschouwers bevonden, die zich in de bontste beval ligheid, dooreen mengelden genoot men het verruk kelijk gezigt op den brèéden waterspiegel, waar de groote Engejsche stoomboot Rhine met tallooze vlag gen versierd, benevens vele andere gióoteré en klei nere vaartuigen in orde geschaard lagen. De geest drift was dan ook tereg( algemeen. Op het veld ze|ve heerschte mede de volkomen- ste orde, hoewel van lieverlede de schaar van toe schouwers tot duizenden was aangegroeid. Behalve van alle plaatsen dezes eilands waren er uit de overige districten van Zeeland zoo wel als uit onze andere provinciën, benevens vele en voorname buitenlanders te zaam, gekomen. Deze laatsten voornamelijk En- gelschen waren met de opzettelijk tot dien togt uitgeruste Stoomboot Rhine overgekomen en zou den in nog grooter aantal tegenwoordig zijn geweest, zoo niet vier zoogenaamde Kotters door tegenwind waren verhinderd geweest om onze kusten te naderen. Eindelijk sloeg het uur, waarop de werkzaamheden een aanvang zouden nemen,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1