ibiiit BiiTIIL liWgMBii» OPENBARE VERKOOPENG, op negentienjarigen leeftijd werd hij tot den rang van kapitein bevorderd en ook in dien rang, na den val van het Eransche keizerrijk bij hel Nederlandsche leger geplaatst. Tot het jaar 1830 werd hij steeds, om zijne bijzondere wetenschappelijke kennis, als een der verdienstelijkste officieren gewaardeerd, en na dien tijd werd hem op nieuw de gelegenheid aangeboden praktische bewijzen zijner bekwaamheid te geven. Als majoor plaatselijk kommandant der citadel van Ant werpen tijdens het beleg door de Fransche armee verwierf hij zich de bewondering van vriend en vijand, Zijne buitengewone bedaardheid zijne zorg voor alles en allen, zijn onverschrokken moed, gepaard met zijne bijzondere bewaring te midden van het hevigste vuur, deed hem van de bezetting den eigenaardigen bijnaam »an bomvrije majoor verkrijgen en toonde den man, die zijn leven niet ontzag, wanneer hij het voor va derland en vorst moest opofferen; Teruggekeerd uit de krijgsgevangenschap waarin hij met de géhéele" bezetting der citadel van Antwerpen deelde, klom hij spoedig tot den rang van luitenant-kolonel later kom mandeerde hij als kolonel eerst het tiende regement infanterie, vervolgens het regement grenadiers en ja gers. In 1845 werd bij benoemd tot generaal-majoor kommandant van de provincie Noord-Brabant daar mogt hij de bijzondere achting van militair en burger wegdragen, en men betreurde het als een verlies, toen hij op uitdrukkelijke begeerte van zijn vorst en alléén uit het beginselte doen wat koning en vaderland van hem vorderde, in den jare 1848 de betrekking van minister van oorlog aanvaardde. Met het ministe rie in 1849 afgetredenwas het zijn wensch nog eenige levensjaren aan zijne betrekkingen te wijden doch slechts korten tijd mogt hij dat voorregt smaken. Reeds op 20 Junij jl. ging hij zijne ruste in diep betreurd door zijne betrekkingen geëerd door zijne vrienden. ENGELAND. - Londen, den 23 Junij. Naar men verneemt, hebben de tegenwoordige eigenaars van het «glazen-paleis», hetwelk verle den jaar voor de groote tentoonstelling gediend heeft, nu besloten om het gebouw eenigzins veranderd op te rigten op den heuvel tusschen Sydenham en Norwood. Die heuvel is 300 voet boven hoog wa ter weshalve hel gebouw niet alleen van de verhe vene gedeelten dezer hoofdstad maar ook uit de omstreken op vele uren afstands ziglbaar zal we zen en weder keerig een allerprachtigst ver-gezigt zal opleveren. Omtrent de verdere bestemming is nog niets met zekerheid bekend dan in het al gemeen dat men het gebouw ook tot eene plaats van uitspanning voor het groote publiek wenscht temaken. Gedurende de afgeloopen maand zijn 26,827 landverhuizers van Liverpool naar overzeesclre ge westen vertrokken zijnde het grootste aantal land verhuizers dat uit ééne haven in zulk een kort tijds verloop is vertrokken; doch dit aantal zal in het einde dezer maand nog groöter zijn, vermits alsdan'44 vaar tuigen, melende 30000-tonnen, en door landverhui zers bezet van Liverpool zullen zijn vertrokken. 34 dezer vaartuigen ziillen zich naar Melbourne, Port- Philip en naar Sydney, in Australië, begeven. Te Penbroke wordt thans het grootste stoom- liniesohip gebouwd, hetwelk den naam van ff insor- Castle draagt en ontwijfelbaar het sterkste vaartuig der wereld is. Het zal 140 stukken geschut voeren, 278 voet 6 duim lang en 60 voet breed zijn en is gemeten op 3,759 tonnen. De machines zullen van. 690 a 700 paardenkracht zijn. Een arm handelaar te Gloucester wiens broe der eenige jaren geleden naar Australië vertrok ken was, ontvingen dezer dagen van hem een zeer welkom teeken van broederlijke liefde in den vórm van een kloinp goud. In den bij het geschenk ge- voegden brief schreef de broeder dat hij naar de inijnen vertrokken was en daar den klomp goud ge vonden had welken hij aan zijn broeder verzocht wel te willen aannemen en de waarde daarvan te besteden om de noodige toebereidselen te maken ten einde zich zelf met zijn geheel huisgezin naar het groote goudland van het zuiden te begeven. liet goud is voor niet minder dan 400 pd. verkocht. De handelaar uit Gloucester is door deze vorstelijke gift in slaat gesteld om zich naar zijn broeder te be geven en heeft reeds de noodige stappen gedaan om zijn plan ten uitvoer te brengen. FRANKRIJK. Parijs, den 23 Juuij, Te Calais zijn brieven van de Prinsen van Orle ans in beslag genomen welke zijn gevonden in het bezit eener dienstbode en bestemd waren voor den bekenden Orleanist Boeker. Van eene orleanistische zijde wordt medegedeeld dat de inhoud van die brieven volstrekt niet in verband staat met de staat kunde, en dat de Regering daarin geene aanleiding hoegenaamd kan vinden om de leden van dal Stam huis verder te benadeelen. Het is een merkwaardig teeken des lijds dal de Kamer heden het kredit van 800,000 francs voor geheime uitgaven, ten behoeve van den Minister van Binnènlandsche Zaken heeft verleend nadat van wegé den Staatsraad was verklaard dal de aanne ming van die som zou worden aangemerkt als een. blijk, niét dat-de Minister,- maar dat de Foor* zit ter van de Itepubtiek het vertrouwon van de Kamer bezat. - - Men heeft hier ter stede berigten ontvangen uit Frohsdorff, waaruit blijkt dat de graaf de Cham bord steeds blijft volharden bij de beginselen, welke zijn ontwikkeld in de laatstelijk door eenige zijner aanhangers uit zijnen naam, bekend gemaakte ver klaringen, en in geenen deele gezind is om als af valligen te beschouwen die Legitimisten welke in onderscheidene openbare betrekkingen den eed van trouw aan den Prins-Voorzitter hebben afgelegd, voor dat zij onderrigt waren geworden van de bedoelingen van den Pretendent. Inmiddels schijnt men uit die berigten. te moeten opmaken dat de graaf en zijne raadslieden eenigermale te leur gesteld zijn, uithoofde sdc tegenwoordige regeringsvorm hier te lande nog geene verandering heeft ondergaan, en de legitimislisch-ge- zinde ambtenaren alzoo niet in de gelegenheid zijn gesteld geworden om hun ontslag te nemen uit de door hen bekleede openbare betrekkingen. Men meldt voorts, dat de graaf de Ckambord dit jaar Frohsdorff niet zal verlaten. Hij ontvangt steeds bezoeken van vele aanzienlijke Fransche burgers. Ook wordt te Frohsdorff de komst te gemoet gezien van de Hertogin van Berry, die aldaar een familie-feest wenscht bij te wonen. De heer Berryer- is, naar. luid der laatste berigten, zeer goed door den graaf de Ckambord ontvangen geworden, doch schijnt voor het oogenblik niet meer te behooien tot de hoofdleiders der legitimistische partij, welke bevoegd zijn, om meer bepaaldelijk uit naam van den Pretendent te handelen. Men spreekt vaneen door den graaf benoemd commilté, bestaande uit de heeren de Surville Chapot de la Ferron- naysde la Ferlé, Circouet en Oescars 't welk belast zou zijn orn de legitimistische partij hier Ie lande bekend temaken met de wenschen van den graaf endezen laatsten wederkeerig met het verlangen en de staalkundige inziglen zijner aanhangers in Frankrijk. De houding der Legitimisten schijnt steeds zeer te mishagen aan de bewindslieden. Men gelooltdal eerlang weder een aantal prefecten welke bekend staan als geheime voorstanders dier partij, zullen wor den onslagen. De Moniteur du Loiret deelt dezer dagen het volgende mede: In Beauce is het over hel algemeen bij den boerenstand gebruikelijk om zich behalve op den landbouw ook op den bijenhandel toe te leggen. Een inwoner van Guilleville had op eene openb, met inurën omringde, plaats 250 bijenkorven staan. Langs den muur van die opene plaats lag een hoop mest, welke dé bewoner van eene nabij zijnde landhoeve liet weglililén. Deze bezigde daartoe een aantal arbeidersen toen de mest was opgeladen, kwam een andere knecht met vijf paarden om ze te vervoeren. Dëïè iéts vooraf op de landhoeve-van deri eigenaar der bijen te doen hebbende, bond de paar den aan een boom vast en verwijderde zich gedurende een kwartiertje Hetzij nu door het geraas dal de arbeiders hadden gemaakt, of door dé w eersgesteldheid, kortom de bijen kwamen in eens uit de korven te voorschijn en wierpen zich met een verschrikkelijk gegons op de in de nabijheid staande vijf paarden. In een oogenblik waren die dieren er eenige duimen hoog mede overdekt. Zij zalen zells tot in de neus gaten. Toen de knaap, welke den knecht vergezelde, terug kwam, was een paard reeds gestorven en wen telden zich de vier anderen als razend rond, om zich van het steken der bijen te bevrijden. Op de kreten van den knecht snelden een aantal personen te hulp. Doch hoe de bijen te verjagen? Dit was niet ge makkelijk té doen. De eerste, die naderdewerd onmiddelijk door eene menigte bijen omringd en had ternaauwernood tijd om ten einde aan het dreigend gevaar te ontsnappen, in eene naburige plas te sprin gen en zich gedurende eenige minuten onder water te houden. De geestelijke van Guilleville, die zich in de nabijheid der paarden waagde moest ook zijn heil in de vlugt zoeken. Eindelijk kwam men op het denkbeeld om twee brandspuiten te halen en door de aanbrenging van eene groote hoeveelheid waters slaagde men er in de bijen te verwijderen. Doch voor de paarden was de hulp te laat gekomen daar de overige vier paarden binnen een uur stierven. Eenige dagen tevoren hadden die bijen ook 17 jonge ganzen gedood. Heden avond waren een aantal gedeputeerden op hel Elysée aan een diner vereenigd. Lode wijk 'Napoleon zeidé te dier gelegenheid tot een zijner gasten: Ik heb opgemerkt, dat de senatoren slechts ilaauwelijks het budget verdedigd hebben. Vroeger was dit anders. Wanneer de Ministers voor de Se» grootingswetten streden, dan deden zij dit met kracht, want zij verdedigden hunne eigene portefeuilles;1 thans verdedigen de raadsleden slechts mij Bevallen van een' ZOON M. M, de WIJS, geliefde Echtgenoot .van Goes, J. KOÖMAN Az. 26 Junij 1852. Eenige Kennisgeving. Die iets verschuldigd is aan den boe- del en nalatenschap van wijtenden Wel Edelen Zeer Geleerden Heer J. W. IIECKIiVI» in leven Medicinse-Doctor te Goes, wordt verzocht daarvan ten spoedigsten Betaling te doen aan den Heer J. F. F. SchiefbaaK te IJeinkenszand of ten Kanto.re van den Notaris A. SmaLLEGAEGE, te Góes. Op Zaturdag den JO Juli/ ,/852des avonds ten 7 ure zullen de Erven van deri Edel Achtbaren Heer HEADKIK I,EM8- ■IOEK VA IV ïiWAHE, in het Logement de Koorn- bcurs te Goespubliek en aan den meestbiedende presenteren té verköopen Een hecht, sterk en zeer logeabel W O O 3M- HU'IS, met daar achterstaand groot KOETS HUIS met PAAlïDENSTALLING, TUIN en ERVE, staande en gelegen aan de Oostzijde van de Groote Markt, te Goes Wijk C. N°. 58. Informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. Smallegahge te Goes. Op IFoensdag den 7 Julij i K 1852des morgens ten 9 ure, zal ABRAHAM SCIIBPPEK, "''r jn |,et Gemeentehuis te IVemel- dinge publiek verkoopen 1°. Om Af te breken: Een BOERENSCHUUR, staande binnen het Dorp fVemeldingeop het volgende perceel. 2°. Aldaar ERF, TUIN en BOOMGAARD, Sectie B. N°. 451 450 en 91 groot 32 Roeden, 32 Ellen. 3°. Onder (Femeldinge in Snoodijk BOUW LAND, Sectie C. N°. 240bis, groot 27 Roe den 30 Ellen. 4°. In dezelve Gemeente in Zwaakhoek BOUW LAND, Sectie C. N°. 646, hezaaid met Rogge, 48 Roeden 30 Ellen. 5°. Onder Yerseke. tusschen Schelvrij en den OostwegWEIDE en WEGELING, Sectie C. N°. 90 en 90bis 1 Bunder48 Roeden en 90 Ellen, Zullende perceel No. J en 2 eerst ieder afzon derlijk en daarna te zamen gevoegd worden op- geveild. Voorts zal ten zeiven dage des namiddags ten 2 lire, aan en bij voornoemde Schuur te fFemeldinge, noo in het openbaar worden verkocht: 4 Baatgevende MELKKOEIJEN 2 BUNDERS, 1 KALF, eenige HOENDERS, benevens eene partij BOUW-, MELK- en STALGEREEDSCHAPPEN. Nadere informatien te bekomen ten Kantore van den Notaris Bembges te Kruiningen, Tb Gobs, bij F. Klkbowens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2