COflSSCIE 1852. DONDERDAG 24 JUNIJ. BiifiHk iiliWCTMgl, SUfflIL A :'\j £ix>.Ï' De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J ,90. Gewone Adverientien worden d SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van. J—ó reg els a f J ,20 behalve het Zegelregt, GOES, den 24 Junij. T. M. heeft benoemd tot Inspecteur der jagt en visscherij voor de Provincie Zeeland, Jhr. H. J. J Bowier. Er zijn in ons rijk omstreeks 73,000 kiezers voor leden der tweede kamer van de Staten-Generaal. Dat is ongeveer 2§ ten honderd van de geheele bevolking. Er hebben echter in 6 enkele districten, te weten in Groningen, Steenwijk Deventer, Gorcum Goes en Boxmeer ditmaal geene verkiezingen plaats gehad. Te zaïnen tellen deze 6 districten 8,324 kiezers; zoo dat in het geheel omstreeks 65 000 kiezers geroepen zijn oin hunne stemmen uit te brengen. Van dit aantal hebben 35,705 geldige stembriefjes geleverd. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de Pharmaco- poea Neerlandica en de JVeder/andsche Apotheek, waarvan de exemplaren van zijnentwege werden ge waarmerkt, op den J Julij dezes jaars verkrijgbaar zijn aan de Brjks-postkantoren tegen den prijs van f 3 voor elk exemplaar dat derhalve de Pharma- copoea Be/giea op den 1 Jannarij 1853 zal zijn afgeschaft. Men schrijft uit Breda den 21 Junij Gisteren en eergisteren avond hebben alhier ernstige vechtpartijen plaats gehad lusschen de manschappen van het 5de regiment infanterie en die der vesting artillerie. De spoedig aangerukte patrouilles, onder kommando van den lsten luitenant Joostenmogt het aanvankelijk niet gelukken de vechtenden uiteen te drijven; later echter gelukte het haar verscheidene der belhamels te arresteren. Het gevecht was hevig, velen van den kant der artillerie zijn gewond; de woede ging zoo ver, dat de vechtenden elkander in het water wierpen. Talrijke patrouilles doorkruisen de stad, en heden zal er vroeger dan gewoonlijk taptoe geslagen worden. Naar men verneemt zal Z. K. II. de Prins van Oranje gedurende den vacantie-tijd, vergezeld van hoogsldeszelfs gouverneur, de provinciën Zuid- Holland Noord Braband en Zeeland doorreizen en daarbij, ingevolge Zr. Ms. verlangen, het incognito in acht nemen. Men meldt uit 's Gravenhageden 21 Junij: Nopens de Ministeriele verandering is nog niets nader met zekerheid bekend van goederhand wil men echter Weten dat het uilzigtdat in de laatste dagen bestond, als zoude de opengevallen betrekking van Minister van Justitie spoedig worden vervuld zeer is verminderd en dat de onderhandelingen des wege voortgezet zullen moeten worden. Men houdt de benoeming van den Heer Mr. M. H. Gode/roi lol Minister van Justitie thans voor zeker. Men meldt uit 'sllage vat) den 20 dezer; In den loop der volgende week zullen de afdee- lingen van de Tweede Kamer der Sta'.en-Generaal aanvangen met hel onderzoeken van hel ontwerp van wet nopens het Armbestuur. Men verzekert, dat het voornemen bes.laal dit ontwerp nog in den loop der tegenwoordige zitting van de Staten-Gene raal ten einde te brengen. Men meldt uil Amsterdam van d.en £3 dezer: Heden morgen is Jan <Slotboow de beruchte moordenaar uit du Kalfjeslaan uil de cellulaire ge vangenis naar Leeuwarden vervoerd ten einde daar njne siraf te ondergaan die nu onlangs door Z. M. in plaats van de straffe des doods in een twintigjarig confinement is veranderd. Een zonderlinge weddingschap werd dezer da gen aangegaan. Een scheepskapitein te Antwerpen hield slaande, dat een zijner matrozen zes uren ach tereen op den haan van den windwijzer der Onze Lievenvrouwenkerk aldaar zou kunnen blijven zitten, en ging deswege eene weddingschap om 400 frahes aan met een anderen scheepsgezagvoerder. Eergis teren had de volvoering der weddingschap plaats, welke door den eersten kapitein gewonnen werd daar de matroos van des namiddags drie tot des avonds negen ure op den liaan bleef zitten, hetwelk gedurende al dien tijd eene groote menigte volks rondom het kerk gebouw verzameld hield. DUITSCHLAND. - Frankfort den .19 junij. Uit Bern wordt uit officieele bronnen het door buitenlandsche dagbladen verspreide gerucht tegen gesproken dat ook Frankrijk in de kwestie betref fende Neufchatel eene dreigende houding legen Zwitserland zal aannemen. Frankrijk zoo zegt men heeft zich ten allen tijde verzet tegen de vestiging of uitbreiding eener vreemde magt in de Zwilsersche kantons en het is voornamelijk aan deszelfs invloed toe te schrijven, dat het vorstendom Neufchatel, in 1815 als onafhankelijk kanton in het bondgenootschap werd ingelijfd, met de verplig ting om zich in alle bondsaangelegenheden stipte— hik te houden aan de besluiten der bonds-regering. De magt des Konings van Prnissen strekte zich uit tol do inwendige wetgeving en administratie zon der echter als vorst van Neufchatel met hel bond genootschap in verband ie staan. Met was enkel tengevolge dezer dubbele afhankelijkheid dal het kanton zich aan de Pruissische heerschappij heeft trachten te onttrekken. Door de herstelling van den vroegeren staal van zaken zal er waarschijnlijk een einde aan dit geschil gemaakt worden. Naar men verneemt zal weldra in dien geest aldaar eene volks- vergadering plaats hebben. Men meldt uit Weenen van den 18 dezer; Men meent te weten, dat door Oostenrijk en Pruis- sen bij de Deensche Begering vertoogen zullen ge daan worden legen de gestrengheid waarmede de laatste ten opzigte der bevolking van Sleeswijk (lol- stein te werk gaat voornamelijk voor zoo ver door deze gestrengheid de nationaliteit des volks geweld dadig bedreigd wordt. t—Ten aanzien van de viering van het duizendjarig bestaan van het Russische rijk in Moskau ter bij woning van welke plegtigheid prins Karei van Pruis- sen was uitgenoodigd, schijnt nog eenige onzekerheid te bestaan. Men beweert, dat dezer dagen is ontdekt, op grond van tot dus ver onbekende geschiedkundige bescheiden, dat deze viering tien jaren zoude behoo- ren te worden uitgesteld in een dezer dagen door een deskundige opge steld ,en openbaar gemaakt betoog wordt beweerd, dat jde meening dat Rusland in verhouding tot zijne uitgestrektheid, slechts over eene betrekkelijk geringe krijgsmagt zoude kunnen beschikken om eenen bui- tenlandschen oorlog te voeren, thans zeker ongegrond moet worden geacht, en dat de militaire aangelegen heden tegenwoordig derwijze zijn geregeld dat de Keizer binnen 80 dagen zonder zijn land te zeer te ontblooten of het Kaukasische leger te verzwak ken over 350,000 man goed uitgeruste troepen zou kunnen beschikken, om de westelijke grenzen over te trekken. Men voegt er bij, dat ligtelijk kan worden bevroed dat deze slagvaardigheid nog aanmerkelijk kan worden bevorderd wanneer Moskau en Peters burg ook met Warschau, door middel van ijzerbanen verbonden zullen zijn. Te Hessen-Darmstad is het den advocaten ver boden een baard te dragen. Dezer dagen verscheen er echter een regtsgeleerde met een baard voor het hof van assises, als verdediger van een beschuldigde. De President der regtbank onlzeiddg hem onmiddelijk het pleiten voor zijn cliënt en wees dezen een an deren regtsgeleerde voor verdediger aan die echter weigerde op Ie treden, weshalve de beschuldigde, ten deze, de uitspraak van het hof van cassatie heeft ingeroepen. De eerstgemelde regtsgeleerde heeft ver klaard, zich het besluit van hof van assises te zullen laten welgevallen. ENGELAND. - Londen den J9 Junij. Eenige dagen geleden versoheen voor den lord mayor der hoofdstad Mahomet Abraham, een oude, leelijke bedelaar, en Eliza JV., 23 jaren oud, doch ter van een aanzienlijken inwoner der hoofdstad. Bei den werden door een ambtenaar van het genootschap tot wering der bedelarij begeleid. De mannelijke ge vangene maakte em zeer ongunstigen indruk lange ongekamde haren bedekten zijn hoofd en zijn klee- ding was in een zeer ellendige toestand. Het meisje was schoon en een volmaakt tegenbeeld van het ake lige schepsel, dat door haar vergezeld en geliefkoosd werd. De ambtenaar had beiden gevangen genomen, toen hel meisje den bedelaar met zijn hond op den hoek eener straat gesteld hem een verzoekschrift op de borst gespeld en zich verwijderd bad, op het oogen- blik dat de voorbijgangers den bedelaar hunne aal moezen overgaven. De lord mayor gaf zijne verwon dering te kennen dat beide personen als echtgenooten hadden kunnen leven, gelijk de ambtenaar verzekerde, waarop de ambtenaar niet alleen wederom die ver klaring herhaalde, maar ook een brief van den vader van het meisje overhandigde, waardoor die daadzaak werd bevestigd De ongelukkige vader zeidedaarin,dat hij door zijne geboorte lot de hoogste standen der zaïnenleving behoorende, in hel jaar J829 piet eene dame uit dien stand huwde, en dal deze echt met twee dochters gezegend werd. De oudste, thans 23 jaren oud, (zijnde de gevangene) was bij hare groot ouders opgevoed; toen deze overleden was zij 16ja ren oud en kon zij zich niet aan het ouderlijke huis gewennen zij ontvlugte met een gehuwd persoon en in weerwil van alle beinoeijingen der policie kon men haar niet op hel spoor komen tot dat er in de Times een artikel voorkwam over eene jeug dige dame welke in een werkhuis opgenomen was, en den naam van Elisabeth Allen droeg. Daar de naam Allen in de familie te buis behoorde begaf zich de ongelukkige moeder naar het werkhuis eu vond daar onder genoemden naam werkelijk hare doch ter in den erbarmelijksten toestand als een gevolg van haren levenswandel, fn liet hospitaal gebragt en half genezen zijnde, maakte zij zich aan een diefstal schuldig leefde weder eenige maanden op de vroe ger beschrevene wijze tol dat een heer met wien zij bekend was haar aan de policie overleverde welke haar naar hare ouders terugbragl. Zij leidde van dat tijdstip af een eenzaam leven., vond echter weder gelegenheid om te ontvlugten werd wederom

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1