UMXMIK COURAiT. No. 1853. mmmM MAANDAG 21 JUNÏJ. PUBLIEKE BESTEDING. BilIHL gilffTOTïJMf \W - \5f« De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Ewartaal is f 1,75 Franco per Post f 1,90. Gewone Advertentien worde?! a 20 ets., de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels a f 1.20 behalve het Zegelregl. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van GOES, zullen op ZahCrdag den 3 Julij 1852des namid dags ten een ureten Raadhuize aldaar publiek en aan den minstaannemende, trachten aan te besleden F enige TIMMER-. METSEL-, SCHIL DEK-, BEIIJEG- en SMEDEWER- KENaan eenige Gebouwen der Ge meente met de Leverantie der daartoe benoodigde Materialen waarvan lokale aanwijzing zal geschieden op P rijdag den 25 deter, des namiddags ten een ure, te begin nen aan do Fransche Schoolen het Bestek en de Voorwaarden ter Secretarie ter lezing zullen liggen van heden aftot den dag der Besteding van des sooriniddags negen tot des namiddags twee ure, van iederen werkdag. Gedaanten Raadhuize van Goes, den 19 Junij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PIL A A R. GOES, den 2J Junij. Zoo als wij in ons vorig Nommer vermeldden, was ibij het op den verjaardag der Koningin gehouden Boog schutters-concours de Heer J. H. C. Eakebeeke overwinnaar gebleven en had alzoo de Koninklijke prijs behaald. Wij kunnen hierbij voegen, dat de strijd niet zon der belangrijke mededinging werd gevoerd. Van de 32 toegestane schoten behaalden vier schutters 3 pun ten. De Heeren O. F er ha gen, J. C. A. F ei mande, J. K. Koelofs en J. HC. Eakebeeke bekampten elkander in 10 schoten de overwinning welke door den Heer Eakebeeke met 1 punt meerder werd be haald. Bij den wedstrijd, des namiddags gehouden, waar aan verschillende andere Schutterijen uit dit eiland deelnamen en waarbij door de Schutterij Altyt in Boehen eene fraaije zilveren medaille was uitgeloofd, wérd die prijs, na eenen langdurigen strijd behaald door den Heer G. de Jongh, vaandrig dezer schut terij. - Burgemeester en Wethouders, uitgenoodigd om bij de schieting tegenwoordig te zijn, voldeden daar aan in den namiddag. De Hoofdman de Heer O. F èrhagèn, hield ledier gelegenheid eene toe passelijke aanspraak, welke door den Heer Mr. M. P. Blaaubeenals fungerend Burgemeester, werd beant woord. Ten slotte vereenigden de gezamenllijke schutters zich in hel lokaal der schutterij aan eenen eenvou- digen maaltijd waarbij gulle en gepaste vrolijkheid den toon gaf. Tot vroeg in den morgen bleef men bijeen, en menige toast op den Koninklijken Bescherm heer het Vaderland en anderen getuigde van den goeden geestdien allen bezielde. Aanstaande Vrijdag zullen de werkzaamheden aan het te graven kanaal door dit eiland worden aan gevangen. Reeds zijn eenige daartoe benoodigde werk- iuigen op de plaats aangevoerd. Naar wij uit een goede bron vernemen is door I Z. M. den Koning van de hand gewezen de aanvraag om concessie tot afdamming van het Sloe. De veelvuldig gevallen regen gedurende de laatste dagen, schijnt werkelijk eenen nadeeligen invloed op verschillende vruchten te velde uil te oefenen. Wij hopen dat eene betere weersgesteldheid spoedig eene gewenschte verandering moge daarstellen waardoor den landbouwer betere vooruitzigten, dan tot nu toe bestaan zouden worden geopend. Men schrijft uit Apeldoorn van 18 dezer: Gisteren morgen deed II. M. de koningin verge zeld van Z. K. II. den Prins van Oranje, in een open rijtuigje met twee zeer schoone maar zeldzaam kleine paarden bespannen een toer door het dorp. Heden morgen circa half tien ure is Z. K. H. de Prins van Oranjevergezeld van den heer de Casembrootweder naar Noorthey vertrokken. Men meldt uit Delft van den 17 dezer: Gisteren is alhier de vrouw van een schuitenja ger Spaans genaamd bevallen van vierlingen zijnde drie jongens en een meisje het dochtertje is echter overleden doch de zoons zijn op het oogen- blik nog in leven. De N, Kolt. Cour. meldt het volgende: De inoculatie met de smetstof tegen de longziekte van het rundvee door Dr. JV. IS. Donkersloot heeft aanvankelijk de meest bevredigende resultaten opgeleverd. Eene uitgebreide verzwering, met dui delijke abcesvorming zich uitstrekkende van den tweeden staartwervel tot aan het benedenste derde gedeelte van het heiligbeen is op de plaats waar het stukje long bevestigd was gevolgd terwijl het ingeente beest (een bulpink) op den !7den dag na de operatie nog volkomen gezond was niettegen staande het onophoudelijk in eenen zeer besmetten stal verbleef, te midden van zieken en dooden. Met den etter uit deze verzwering werd op 1 Junij een tweede pink ingeënt en had reeds den oden eene ziglbare reactie plaats. Op dienzelfden datum werd nog een derde pink met een stukje long van eene des nachts aan die ziekte gestorvene koe ingeënt, in het bijzijn van den rijks-veearts, 1ste klasse Hek- meijer te Wijk bij Duurstede. Op 8 Junij wer den de duidelijkste teekenen eener beginnende allam- malie bij dit beest opgemerkt en waren de drie bees ten volkomen gezond niettegenstaande toen op den stal 8 koeijen, 5 pinken en 3 kalveren aan de ziek te bezweken waren. De 3 proevelingen waren uit een gezonden stal aangekocht en na de inoculatie omniddelijk aan de besmetting overgegeven. Tegelijk onderzocht de heer Donkerslootmet adsistentie van den heer Heckmeijer, of het middel, behalve als preservatiefook als mitigerend of zelfs als genezend kan werken en zijn te dien einde op 8 Junij twee in eene besmette weide, waarin reeds eenige beesten gestorven waren en zich nog zieken en reconvalescenten bevonden loopende beesten in geënt. Men meldt uil Zaandam van den 16 dezer Heden ongeveer ten 1 ure arriveerden alhier HII. KK. HH. de Grootvorsten Nicolaas en Michael van Rusland, met de stoomboot Mercurius, komende van Amsterdam. Na het nederig verblijf van hunnen doorluchtigen voorzaat Ctaar Peter de Groote, een bezoek te hebben gegeven, vertrokken HH. KK. HH. weder per stoomboot naar Amsterdam. Vooraf echter werd, in hunnen naam, den voorzitter van het plaat selijk bestuur ter hand gesteld eene som van f 500 ten behoeve van de armen dezer gemeente. Vereerend voor Zaandam's ingezetenen was dit bezoek, en dank baar voorzeker zullen de beweldadigden het korte verblijf der Grootvorsten zegenen, Men leest in de Gron. Cour., dat in 'tOldt- ambt eene lijst circuleert, om aan den minister van binneni. zaken een present-exemplaar van de grond wet aan te bieden in gouden kokertot blijk van gehechtheid aan zijn bestuur. De bijdragen mogen niet meer bedragen dan 50 cents voor ieder persoon, Men meldt uit Vollenhoven van den 16 dezer: De ansjovisvangst wordt bij voortduring door onze visschers en door die van naburige zeeplaatsen zonder goed gevolg beproefd. Als men in aanmer king neemt hoe veel invloed eene ruime ansjovis vangst op de welvaart der visschers en andere per sonen uitoefent dan is het te beklagen dat die visscherij tot heden zoo schraal is uitgevallen im mers de gezamenlijke vangst der geheele visschers- vloot van het eiland Schokland bedroeg o. a. de voorlaatste week het betrekkelijk niet noemenswaar dig getal van 2000 ansjovissen. Men meldt uit Hoogeveen van den 15 dezer Heden morgen had hier eene kleine oploop plaats van arbeiders aan het Kanaal die eene verhooging van dagloon verlangden de rneesten echter gingen spoedig uileenop de aanmaning van den Burge meester die hen tevens te kennen gaf, dat men hunne klagten ernstig onderzoeken en al het moge lijk aanwenden zou orn in zooverre ze billijk wa ren daaraan ie gemoet te komen. Op Zaturdagavond jl. had in den schouwburg te Leeuwarden een voorval plaats dat al ligt den dood van een der bestuurders had kunnen ten gevolge hebben. Men voerde ten tooneele Marie oder die Regimentslochter in het 2de bedrijf had de heer Koppka die over eene brug op den achtergrond van het tooneel opgerigtwas gegaan, aan het einde derzelve het ongeluk van te struikelen en daardoor zijn hals in gevoelige aanraking te brengen met de bajonet van eender soldalen, die achter de schermen stonden, en in het stuk moesten optreden. Gelukkig verneemt men, dat de wond inhei eerste gevaarlijker scheen dan ze blijkt te zijn, zoo dat men hoop koes tert hem spoedig hersteld te zien. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 17 Junij, In het kanton Freiburg wordt de slaat vari zaken zeer bedenkelijk Ten gevolge van eene depeehe des grooten raads, heeft de bondsraad te Bern eene bui tengewone zitting gehouden, waarin besloten werd, twee bonds-commissarissen naar Freiburg te zenden waar eene groote volksvergadering voorbereid was. Er heerscht eene groote gisting onder de ingezetenen bijzonder onder de landlieden die er openlijk voor uitkomen, dat het noodig is, zich van de regering en derzelver aanhang te ontdoen. Uit Wiesbaden wordt medegedeeld dat het door de administratie der domeinen aangekochte groote hotel Duringer. niet weder ten dienste van het rei zende publiek zal geopend worden. Volgens de laat ste lijst zijn daar reeds 3742 badgasten aangekomen,, waarvan tusschen den 11 en 15 dezer, 482.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1