DONDERDAG 10 JUNIJ* PUBLIEKE BESTEDING. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,76 Franco per Post f J ,90 Ge wone Jdvertentien worden a SO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 6 regels a f .180:,. behalve hel Zegelregt. Op Donderdag den 17 Junij 1852 des middags ten twaalf ure zullen Burgemeester en Wethouders van Goes, ten Raadhuize aldaar, publiek en aan den minstaannemende trachten aan te besteden: Eet uitvoeren van eenige Kernieuwings - en Her st telling s-hK er ken aan den SCHUTSLUIS aan den mond van de Haven van Goes. Volgens bestek en voorwaarden, ter Secretarie ter lezing liggende, van den 1 Junij eerstkomende, tot den dag der Besteding, (uitgenomen des Zondags) van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Zullende de locale aanwijzing geschieden, Woensdag den 16 Junij aanstaande, des voormiddags ten acht ure. Gedaan Ie Goes, den 29 Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P, BLAAUBEEN. De Secretaris 11. C. PILAAR. OPENBARE VERGADERING van de» GEMEENTE-RAAD tb GOËS. OP DINGSDAG DEN 8 JDNIJ 1852. Tegenwoordig alle de leden. Dc notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De Voorzitter deelt mede de navolgende ingekomen stukken. 1°, De akte van suppletoire borgstelling des Plaat selijken Ontvangers waardoor geheel is voldaan aan het te dien adspecte genomen besluit van den Raad. 2°. Kennisgeving van Heeren Gedeputeerde Stalen, houdende goedkeuring der onderhandsche verpachting van het regt tot het Trekken der Schepen voor 1853. 3°. Van dezelfde Heeren, autorisatie om te beschik ken over f 340,op de onvoorziene uitgaven van dit jaar. 4°. Van dezelfde Heeren, goedkeuring der Gemeente Rekening over 1850. Aan de orde is het vaststellen van verordeningen voor de vaste Commissien uit dezen Raad welke de Voorzitter vermeent, dal ingevolge art. 34, 2de alinea van hel Reglement van orde, dadelijk in behandeling kunnen worden genomen. Niemand zich daartegen verzettende, worden ach tereenvolgens ingevolge de bepalingen van het Re giement van Orde gearresteerd 1°, Eene verordening voor de Commissie van het Einantiewezen. Bij disenssien daarover is op voorstel van den Heer de Knokke van der Meiden, met zés legen vier stemmen (die van do Heeren P erschoor HochartKakebeeke en Blaaubeenbesloten, art. 2 te wijzigen, terwijl op voorstel van den Meer van den Boschde woorden zoodra mogelijk in art. 4, vervallen. 2°. Eene verordening voor de Commissie van de straf verordeningen. 3°. Eene verordening voor de Commissie van het Armwezen. Wordt voorlezing gedaan van het request van den algemeerren Raad der Maatschappij van verbeterde Meekrap Bereiding in Zeeland, strekkende, om in erf pacht te erlangen eeftige stukken gronds, kadastraal bekend Sectie B, N°. 172- 179, 216, 233, 234 en 236 alsmede een niet op het kadaster bekend stuk gronds, zulks ten einde daarop eene Fabriek to stichten. De Voorzitter deelt mede: dat ingevolge art. 179 der gemeente-wet lift. S door Burgemeester en Wethouders te dezer zake inlichtingen zijn ingewonnen van de adressanten, die hebben overgelegd eene plan- teekening en extract uit het kadastrale plan. Dat Sectie B. N°. 216 ter grootte van 1223 ellen in pacht is bij de Wed. Loois om 6,10 'sjaars; dat Sectie B N°. 233 groot 110 ellen in erf pacht wordt bezetendoor IK. C. Platz om 3, 'sjaars dat Sectie B. N°. 234, groot 1157 ellen, bij den- zelveri Platz irr pacht is om f 15,'sjaars; dat Sectie B. N°. 236 groot 320 elin pacht is om f 3,'sjaars en dat het niet gekaiastreerd en verlangd grondstuk, lusschen die pereeelen gelegen, groot is 1430 ellen. Terwijl al verder door adressanten is overgelegd, eene verklaring dat de pachters en erfpachters bereid zijn hunne concessien af te slaan, en verklaring, dat het met zwavelzuur bezwangerde water niet Zal af- vloeijen of geloosd worden in de haven of buitenvest dezer stad. Na deze mededeelingen stelt de Voorzitter namens Burgemeester en Wethouders voor, dat het den Raad behage hun te inagtigen, aan de adressanten in erfpacht uit te geven hel verlangde grondbeslag, voor hoogstens 99 jaren, en tegen betaling van eene jaarhjksche re tributie van f 40,'sjaars zulks onder zoodanige voorwaarden als met het doel der aanvrage en het oog op de belangen dezer gemeente, noodzakelijk te achten zijn. Dhr, de Knokke van der Meulen zegt dat het hein aangenaam is te hooren dat Burgemeester en Wethouders zoodanig voorstel doen, doei) geeft zijne bevreemding te kennen, dat de erfpachtsom op f 40, wordt voorgesteld terwijl het tegenwoordig revenu daarvan, slechts bedraagt f 27,10. ZEd. stelt alzoo voor om uit aanmerking van de te verwachten énorme voordeelen van de stichting der Fabriek voor deze plaats, de uitgifte te doen voor het zuiver inko men, hetgeen thans daarvan door de gemeente geno ten wordt. De Voorzitter beantwoordt zulks door aan te voe ren, dat de thans opgebragt wordende pachtbuiten verhouding is tot de wezenlijke pachtwaarde; dat Bur gemeester en Wethouders vermeeaen dat de wed Loois in pacht, eene pachtwaarde heeft van ƒ15, de pacht en erfpacht van Platz - 18, het stuk gronds van de Zoutkeet - 6, te zamen 39, en alzoo voor J van het grondbeslag, (de niet op bet kadaster bekende 1430 ellen) slechts f 1,wordt gevraagd hij vermeent dat Burgemeester en Wet houders daarmede kunnen volstaan en daatdoor heb ben geloond het overwegend belang dezer aangelegen heid niet uit het oog te hebben verloren. Dhr. de Knokke van der Meiden vermeentdat zoo er bijzondere redenen hebben bestaan om aan de vroegere gebruikers ten dezen voorregteri te vergunnen, deze in dubbele mate aanwezig zijn voor het stichten eener fabriek als de onderhavige; ZEd. verklaart dus in geen geval zijne stem te zullen geven aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders zoo als dit gedaan is. Nadat dhr. van den Bosch en Kerschoor eenige inlichting hadden gevraagd en bekomen formuleert dhr. de Knokke van der Meulen zijn amendement, hetgeen door geen der andereleden wordt ondersteund, en alzoo niet in omvrage kom!. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders alsnu in omvraag gebragt, wordt met negen tegen ééne stem (die van dhr, de Knokke v. d, Meulenaangenomen. Wordt voorgelezen request van PK. du Claux beurtschipper van Goes op ZierikzeeIe keunen ge vende, dat bij de onlangs plaats gehad hebbende me ting van zijn vaartuig hetzelve groot is bevonden 23 tonnen dat het bij vroegere gelegenheden was ge meten op 18 en 20 tonnen, met schepen van welke laatste grootte hetvolgens het reglement geoor loofd is in de buiten-haven te zeilen dat door die laatste meting hij evenwel van dat voorregt zou ver stoken zijn en verpligt zijn schip telkenmale te laten trekken hetgeen hem de aanzienlijke uitgaaf vau f 150,'sjaars zou berokkenen en even daardoor buiten staat stellen het veer langer te bedienen; ver zoekende op grond van het geavanceerde, van de be paling van het reglement vrijgesteld te worden eri toegelaten om even als vroeger te mogen zeilen. De Voorzitter stelt voor dit verzoek dadelijk in overweging te nemen en adviseert namens Burgemees ter en Wethouders tot inwilliging en het geven van verlof om voortdurend voor of bij den wind ie zeilen, onder verantwoordelt,kheid van den schipper, vooralle schade door hem aan de haven te veroorzaken en met bedreiging der boete op het laveren bepaaid. Dhr. Kervenne ziet daarin bezwaar; zoo lang het, reglement bestaat moet dit volgens ZEd. gehandhaafd worden. De Voorzitter antwoordt daarop dat hij het ver schil lusschen de vroegere en laatste meting niet kan ophelderen dat evenwel juist dit schip in der tijd door den adressant is aangekocht om het bezwaar van het trekken te vermijden en dat het hard zou zijn hem te verpligten nu hetzelfde schip te laten trekken, waarmede het hem vroeger steeds geoorloofd was te zeilen. Dhr. Kervenne herhaalt nogmaals dat hij het gevaarlijk acht van het reglement af te wijken ook voor de gevolgtrekkingen daaruit door anderen te maken. De Voorzitter antwoordt dat alvorens het regle ment kan gewijzigd worden eerst het plan van het belastingstelsel moet geregeld zijn: dat dit intusschen voor dit jaar niet meer kan en de maatregel dan ook alleen zon zijn voorloopig en zonder prejudicie. Dhr. Soutendam brengt eenige voorbeelden van de ongelijkmatigheid der verschillende metingen bij en opineert voor het gevoelen des Voorzitters. Dhr. van Kerkwijk herinnert aan de Zoo even gelezene goedkeuring der onderhandsche verpachting van hel regt tot het trekken der schepen over 1853, en zegt dat dus een nieuw reglement voor dat jaar niet in werking kan worden gebragt. liet voorstel van Burgemeester en Wethouders in omvraag gebragt wordt met negen tegen eene stem (die van dhr. Prervenne) aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen de antivoorden van al de besturen, uitgenoodigd om deel te nemen aan de oprigting eener kamer van koophandel en fabrieken, uitgezonderd van Krabbendijke; dat zich hebben aan gesloten de gemeenten Kattendijke, c. a., Kruiningen en 's Heer Arendskerke, en Burgemeester en Wethou ders de noodige maatregelen zullen in het werk stellen, lot ten uitvoer legging van het ten dezer zake beslotene. De Voorzitter deelt mede dat bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen een brief van Burge meester en Wethouders van Zwolle waarbij wordt kennis gegeven dat door hen is verstrekt vervoer middel aan Adriaan Kermeulen ten einde naar de bedelaars kolonie te worden getransporteerd, ver zoekende het bedrag van het daarvoor voorgescbotene, terug te ontvangen,

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1