MIMMWim VIRKOÖPING m SCHORGRONDEN. 217 c Staats-Loterij. feeds aan den haar opgedragen last te voldoen ten gevolge von haar van vele zijden toegezonden bijdra gen. Thans blijft haar nog over, het laatste gedeelte van het te Haarlem door afgevaardigden uit de Coster's- eo'mmissien vastgestelde programma, het doen gieten namelijk van het beeld in metaal, ten uitvoer te bren gen. Ofschoon de hoofd-commissie nog over eene niet onaanzienlijke som te beschikken heeftzoo zal echter, gelijk men verneemt, het totaal der door haar nog in te vorderen sommen niet geheel toereikend zijn, om de onkosten tof^verwezenlijking van het plan te bestrijden. Ten einde in dit ontbrekende te voorzien, heeft de hoofd-commissie naar die plaatsen, van waar wel ondersteuning toegezegd maar tot hiertoe niet verleend was, iemand afgezonden, om aldaar de ver vulling der gedane beloften zooveel mogelijk te be vorderen. Men mag met grond verwachten, dat deze poging der hoofd-commissie met een gunstigen uitslag zal bekroond worden te meer, daar het niet te den ken valt, dat het plan tot het stichten van het eerste nationaal gedenkteeken aan onzen voorzaatals een zigtbaar teeken dat men het geschilstuk over het vaderland van de uitvinding der boekdrukkunst ge durende drie eeuwen tusschen Nederland en Duitsch- land gevoerd eindelijk als beslist beschouwteen denkbeeld dat in den aanvang zoo algemeen in dag bladen tijdschriften en andere werken werd toege juicht, ter verwezenlijking waarvan door een gedeelte der natie met de leden der koninklijke familie aan het hoofd, reeds duizenden guldens werden bijeenge- bragt en waaraan reeds voor het grootste deel uitvoe ring is gegeven, tengevolge van gebrek aan deelneming bij het overige gedeelte onzer landgenooten niet vol voerd zou worden. Bij de hoogte welke de onderneming nu bereikt heeft mag men vertrouwen dat allen die om welke redenen dan ook tot nu toe hunne bijdragen niet leverden thans zullen medewerkenom in vereeniging van hen, die reeds bijgedragen hebben, de noodige middelen te verschaffen welke strekken moeten om deze nationale zaak met waardigheid lot stand te brengen, en daardoor het bewijs te leveren, op welken hoogen prijs ook voor hen de uitvinding der boekdrukkunst en hare gezegende gevolgen voor de beschaving in het algemeen, gesteld worden. Ten einde de belangstelling daarvoor zooveel mogelijk op le wekken heeft de hoofdcommissie daartoe door dc milddadigheid van een' harer landgenooten in staat gesteld, den persoon, die in haren naam op zijne reis handelen zal, gemagtigd, ieder, die voor eene zekere som ten behoeve van het Costers-ionds zal inschrij ven als eene premie een exemplaar van een voor Jil onderwerp opzettelijk geschreven en mei houtsnee- gravures opgeluisterd werk toe te zeggen. Inmiddels blijft voor elk de gelegenheid geopend zijne giften onmiddeiijk op te zenden aan de hoofd-cornmissio die zich voorstelt later van hare handelingen en van de wijs waarop cn door wie zij ondersteund werd kennis tc geven. Wij hopen spoedig gunstige berig- tan omtrent deze aangelegenheid te kunnen mededee- ien. Pagblv, sGrav - Oit Tiel meldt men van 2 Juuij liet voor do regtbank alhier gevoerde proces tus- ohen het bestuur der domeinen eenerzijds en den heer ran Randwyek, betrekkelijk het beheer der kerke- jjke goederen vun Kossem, ter andere zijde, is thans voer goed ten einde gebragt. De in het ongelijk ge telde heer van Randwyek heeft verklaard, in het vonnis der regtbank te berusten en zich gereed ge loond bet beheer der goederen waarover proces ge weest is, over te dragen aan het bestuur der domei nen,'en van de gevoerde administratie, rekening en verantwoording te doen. Men verneemt dat bereids onderscheidene andere aanzienlijke ingezetenen van deze provincie die op gelijke voet als de beer van Bandwijck beheer over kerkelijke goederen voeren, van vvege het bestuur der domeinen zijn aangeschreven om dat beheer over te geven, Men meldt uit Vlaardingen, dat de haringvloot tiit jaar zal bestaan uit 94 schepen, als: uit Vlaar dingen 59, Zwartewaal 7, Maassluis 7, Enkbuizen 7, Amsterdam 4, Middelharnis 4, de Rijp 4. Delfs- baven 1, Wormerveer 1. In het vorige jaar bestond dezelve uit 98 schepen dus thans 4 schepen minder. Men leest in het Journal d'Anvers De heer Terlaak kunstschilder in den Haag en gewezen kweekeling der koninklijke academie dezer stad, heeft, naar zijn ontwerp, in Belgie een ledepop •i-s'bi'tfld doen vervaardigen, welke boven alle kunstwerken van dien aard die men ter algemeene tentoonstelling te Londen heeft opgemerkt uitmunt. Dit wordt getuigd door alle kunstenaars, die dit schoonc werk hebben bewonderd. Onder hén dio hel zorg vuldig hebben onderzochtmerkt men op den ver maarden beeldhouwer Davia van Angers die gelijk men weet sedert de jongste staatkundige gebeurte nissen van Frankrijk, in Belgie zijn verblijf gekozen heeft en den maker den grootsten lof heeft toegezwaaid. Dit beeld stelt eene vrouw van natuurlijke grootte voor; door middel van eene daaraan toegebragtc mechaniek, beweegt zij zich op alle wijzen, neemt al de houdingen, of voorstellingen, naar de natuur, aan; hare spieren zijn gedwee en veerkrachtig spannen krimpen en vouwen zich naarmate de gewrichten zich uitstrek ken en draaijen of buigen. De volmaaktheid van dit kuntstbeeld zal vele hinderpalen, welke de posen van het levend inodel aanbiedt, uit den wegruimen. Aldus doet het de grootste eer.aan de verschillende talen ten, welke de jonge vervaardiger in zich vereenigj en deze ziet zich ruim schadeloos gesteld voor de gel delijke opofferingen en de goede aanwending van zijne uren van uitspanning, welke zulk een werkstuk heeft geëischt. Wij meenen den landbouwenden stand geen on dienst te doen, met eene korte opgave van het mid del dat de heer PK illems doctor te Hasselt in Belgie tot afwering der longziekte bij het rundvee heeft uitgevonden en waaromtrent zoowel hier als in Belgie eene commissie is benoemd, ten fine van on derzoek en rapport. Het middel bestaat in de over brenging of inenting van bloed of etter, uit een long- ziek beest op een gezond dier, door insnijding op den staart, waarna een aantal ziekte verschijnselen worden waargenomen die binnen weinige dagen afgeloopen zijn terwijl alsdan het dier tegen den invloed der longziekte beveiligd zoude wezen. De laatste proeven met dit middel genomen, hebben tot zeer voldoende uitkomsten geleid en op nieuw zijn in tegenwoor digheid der Nederlandsche commissie, een aantal run deren ten zelfden einde in Belgie ingeënt. WlfHlio DUITSCHLAND. - Frankfort, den 3 Junij. Naar men verneemt, had de bijzondere zending waarmede de Baron van Heeckeren door Lodewijk Napoleon bij den Keizer van Rusland was belast tot doel, den Czaar met de vredelievende denkwijze des Presidents nader bekend te maken en daar tegen eene verklaring te erlangen nopens de wijzehoe de herstelling van het Fransche Keizerrijk in Rus land zou wordeu opgenomen. Men weet evenwel dat de Baron van Heeckeren in het geheel niet door den Keizer en slechts eene enkele keef door den Staatskanselier v, JVesselrodeis ontvangen ge worden. Zeker is hetdat hem dienaangaande van de zijde van Rusland geenerlei toezegging is gedaan, zoo als dan ook uit alle omstandigheden genoegzaam blijkt dat de Keizer niet geneigd is de vestiging eener nieuwe Napoleontische dynastie op den Fran- schen troon le erkennen. Naar wij van goederhand vernemen is de Baron van Heeckeren bij den Keizer evenmin geslaagd in de regeling eener per soonlijke aangelegenheid. Als officier der Russi sche garde, had hij voor eenige jaren zijnen schoon broeder Puschkin in een duel gedoodten ge volge hiervan, moest hij de Russische dienst verlaten en zijne bezittingen werden verbeurd verklaard. Zijn thans gedaan verzoek tot terugverkrijging derzelve schijnt door den Keizer te zijn van de hand gewezen. EXTRACT uit de Registers van den Burger lijken Stand der Stad Goes gedurende de maand Mei 1852. Gehuwd: Andries Pronkers en Tannetje Kosten. Adriaan Schout en Maatje Murre. Everwijn Proos en Krina Alleme/cinders. Aarnout van de Weert en Anthonia Belmij. Paniel den Hollander en Jacoba Bak. Frederik Justus Herbert van Beinse en Jacoba Cor nelia Bominicus van den Bmssche. Hendrik Karei Bominicus van den Bussche en Geer- truid Marina de Jongh. Franciscus Henricus Wagenaer en Maria Jacoba de Free. Arij van de Visse en Picternella Remijn. Pieter Eerspoor en Caiharina Susanna Wilhelmina he Buc. Cornells rle Bruijn en Cornelia Maria Zandijk. Geboren; Ben SOsten April Jan Willem.zoon van Willem Jan van de Weert en Susanna Maria de Beste. Ben Jslen. Christinadochter van Frans Franken en Adriana Proos. den 2den. Johanneszoon van Ma- cheline Noorthoeve. Alidadochter van Arij Boer en Geertruid van den Bos. den 6den. Franciscus An- thonius, zoon van Franciscus Anthonius Suzijn en Maria Agues Hegge, den 9den. Maria Pietemella Hendrïka dochter van Frederik Sterk en Anna Maatje Verhoe ven. Maatjedochter van Cornells Hogerwerve en Adriana Jacoba van de Kteke. denJJden. Pieter Hen drik, zoon van Hendrik van der Gus en Maatje Cuduij. Johanneszoon van Pieter Johannes de Hond en Jozina Liefbroer, den J2den. Pietemella Wilhelmina Martina Hillebrandinadochter van Johanna Wilhel mina Huberdina Rogge, den J8den. Corneliadochter van Adriaan de Breu en Maatje Goud. Willem zoon van Baniel den Hollander en Jacoba Bak. den J9den. Gerritzoon van Willem Fredrik van Riet en Johanna Reijnders. den "fasten Marinus en CorneUs tweelings-zonen van Johannes Carel Haffener en Eliza beth van Liere. den Sisten. Adriaan, zoon van Leen- dert Leempoel en Johanna Pietemella van Hese. den "Hósten. Johanneszoon van Nicolaas Zcmdee en Mar tina Pijke. Thomas Albertus, zoon van Pieter Baden en Jozima Maatje Verlinde, den a8sten. Jacob, zoon van Johannes Geluk en Elisabeth Verweij. den 29sten. Coenraad Roelofzoon van Coenraad Pieter Roelof se en Blazina Louwerina Kramer, den SOsten. Nicolaas Philipzoon van Hendrik Fllefrinck en Francina Ca- tharma Vervenne. den 3Jsten. Arnoutzoon va/n Cor- nelis Brand en Maatje Corstanje. Pieter, zoon van Pieter de Wijs en Tannetje Hoek van Bijke. Jacoba, dochter van Johannes van Fttmger en Krina Cornelia van Sirien. Bus J7 van het mannelijk- en 7 van het vrouwelijk geslacht, in het geheel Si. Overleden Ben iden. Jacobus Lensenoud 75 jaren, den 5den. Mr. Johannes Carolus van der Meer Mohroud 63 jaren, den 6den. Jacobus, oud JO dagen, zoon van Marinus Johannes de Jongh en Wilhelmina Johanna Vincentia Callenfels. den 8sten. Pieter Mange, oud 60 jaren, den 9den. Laurus Mangsoud 35 jaren, den JSden. Elisabeth Kers, oud 4O jaren, den 20sten. Adri ana Johannaoud 3 weken, dochter vah Johannes An- tonius Groffen en Maria Allemekinders. den Sisten. Maria van Gilstoud 70 ja/renwed. van Adriaan Everse. den S6sten. Sloffelina Anna, oud 4 jaren, doch ter van Pieter Johannes de Hond en Jozina Lief broer. Henrietta Theresia van der Stokkenoud 50 jaren, den 3Jsten. Maria van Kleinputte, oud 76 jaren, wed. van CorneUs Beiaard, Maria Johanna Appels, oud 50 jaren huisvr. van Johannis Franke. Bus 5 van het mannelijk- en 7 van het vrouwelijk geslacht, in het geheel JS. PRIJZEN v,1n 1000 EN DAARBOVEN. 3de Klasse. 3de Lijst. N°. 3326 een Prijs van f 1250. Door de Ambachtsgeregligden van Rilland, Maire en Bath, zal, op Donderdag den 17 Junij 1852, des middags ten één ure in het Nederlandsch Loge ment in de Abtdij, binnen Middelburgin het open baar bij opbod en afslag worden te koop geveild, en des avonds ten zeven ure aldaar toegewezen wor den: KH Bunders, S22S Ellen SClIOKCtKOND, KKKli IC\ en SPKINHEN daaronder gerekend liggende aan de Noordzijde van den Reigersbergschen Polder, Eiland Zuid-Beveland, Provincie Zeeland met uitzondering van 6413 Ellen, onder het Ambacht Rilland, en 5 Bunders, 1406 Ellen onder het Am- bachtBath, te zamen 5 Bunders, 7819 Ellen; tot indijking van welke vergunning is verleend bij Konink lijk Besluit van den 14 November 1850, no. 35. Gedurende veertien dagen te voren zal deswegens nadere inlichting kunnen verkregen worden bij den Heer J. Kakebeeke te Goes en ten Kantore van den Notaris P. fan der Graft te Middelburg Tb Goes, rij F. Klbkuwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2