TBiik mammmwm. VERKOOPING VAN SCH0RGR0.1EN, liet genoemde gebouw, waar de kunstenaars aan den koning werden voorgesteld. Heden namiddag is er diner ten hove, waartoe de leden der stedelijke rege ring de leden der kommissiën enz. zijn uitgenoo- digd. Na afloop van het diner vertrekt de koning Weder en zal aldus het feest van heden avond niet met zijne hooge tegenwoordigheid kunnen vereeren. Men schrijft uit Amsterdam van 28 dezer Gisteren avond, reeds vroegtijdig, stelde zich eene schier eindelooze reeks van rijtuigen in beweging, om de bezoekers van het Rembrandls-feest uit alle ge deelten der stad naar het gebouw van het park te bren gen. Gelijk men weet uit onze reeds voor geruimen tijd opgegeven bijzonderheden, was de groote zaal in het gemelde gebouw, door een aantal kunstenaren uit verschillende steden, voor die gelegenheid op bijzon dere wijze versierd, terwijl men door eene gelukkige wijziging der schikking een aantal bezoekers, wier plaatsen in den wintertuin waren gelegen naar de daarnaast gelegen groote zaal had kunnen overbrengen; bel gezigt, hetwelk de zaai bij het inkomen opleverde, was bijzonder groolsch schoon en treffend en bragt 'een indruk te weeg welke zich moeijelijk laat be schrijven, en waarvan w oorden slechts een zeer onvol komen denkbeeld kunnen geven. Het orkest, voor deze gelegenheid vergroot, bevatte, met een zestigtal instrumentisten een personeel van bijna 280 perso nen, bestaande, wat de vocalisten betreft, uit de leden der zangvereenigingen der maatschappijen ter bevor dering der ToonkunstFelix Meritus en die van de liedertafels Ëuionia Euterpe Sweelinck en Amstels Mannenkoorwelker banieren waren ten loon gehangen. Door de drieledige bogt van de over dekking der zaal werd er zoowel boven het orkest als aan het tegenovergestelde einde, een boog gevormd, uit drie afdeeiingen beslaande. Het middenvak van deze (br. 8 en hoog 2 Ned. el), welke zich, in weer wil dier afmetingen, door de reusachtige grootte der zaal als betrekkelijk zeer klein voordeed, was beschil derd met een ordonnantie, uitgevoerd door de heeren jIsraels en AF. Zurcher naar het ontwerp van eerstgenoemde. De ordonnantie verbeeldt Neder land in 1852, Het is uitgedrukt door de JNederiand- sche maagd, met kroon, scepter en vredepalm om ringd door de provinciën des rijks gepersonifieerd door de gewigtigsle voortbrengselen instellingen of bedrijven, en waaronder de beide provinciën Holland handel en rijkdom; Gelderland, Groningen en Vries land landbouw Utrecht de Academie; Drenthe de veeteelt Overijssel de industrie Limburg de mijnwerken Pioord-Braband de spinnerij en Zee land de vischvangst veraanschouwelijkt en daaron der met gulden letters de gewigtige bede God zij met ons zonder welker vervulling natie noch instelling kan blijven beslaan en veel minder bloeijen; de klei nere vakken, ter wederzijde van het middenvak, wer den gevuld door de zinnebeeldige voorstelling der ri vieren, de Amstel en het Spaarne door de heeren B. te Gempt le Amsterdam, en den heer Ganta, te Botterdam. In de beide vakken lev wederzijde van den orkestboog zag men de zinnebeelden der too neel- en toonkunst, beide gezamenlijk geschilderd door de heeren 11. van Iloven en J. Bosboom te 's Gravenhoge. Boten de beide deuren, komen deze en onder de opgenoemde rivieren het wapen van Am sterdam en dat van Haarlem. Voor den trap waar langs men naar het orkest opklom, stonden de mar meren busten der beide geniale mannen, waarvan de een aan het hoofd der Vlaarnsche en de ander aan het hoofd der Hollandsche schilderschool staat Bu tt ens en Bembrandt tusschen keurige bloemgewas sen en tropische planten. Gemelde bustes aan den beitel des heeren Boyer te danken waren door Z. M. wiens eigendom zij zjjn ten gebruike bij het feest afgestaan. Op gelijke afdeeiingen van het andere einde der zaal bevindt zich in den middenboog het gemeenebest der Vereenigde Nederlanden op de helft der 17de eeuw geschilderd door de heere C. Boehussen en D. A. Peduzzt te Amsterdam naar het ontwerp van den eerstgenoemde. Onmogelijk kan men zich een denkbeeld vormen van hel gezigt dat de zaal opleverde, toen die reus achtige ruimten tot in de plaatsen der galerijen zich binnen een betrekkelijk zeer korten tijd hadden ge vuld met deelnemers, waarvan de heeren bijna zonder uitzondering met witte vesten dassen en handschoe nen en de dames in de schitterendste kleedingen waren en toen die zee van lichtuit lallooze gas vlammen stroomende, de feestelijke stemming en den algemeenen indruk op de aangezigten van allen in het oog deed vallen en zelfs door de tinteling van rijke juweelen nog verhoogd werd, Bet vervolg van het verslag der Rembrandts- feesten deelen wij in ons volgend No. mede.) fn de belangrijke zaak van het domeinbestuur tegen den heer van Randwijk van Rossam, betrek kelijk de vicariën goederen en waarin eerstgemeld b.esluur, bij vonnis der regtbank te Tiel van 9 April in het gelijk gesteld was, is tol heden geen hooger .beroep ingesteld. DUÏTSCHLAND. - Frankfort, den 26 Mei De per telegraaf hier ontvangene rnededeeling ven het te Londen door de vertegenwoordigers der groote mogendheden onderteekende protocol betref fende de Zwitsersche aangelegenheden waarin de regten van Pruissen op het kanton Neufchatel er kend en in stand worden gehouden, heeft in onze politieke kringen eene onbeschrijfelijke sensatie ver wekt.. Van de zijde der Zwitsersche kantons wordt een hevigen weerstand te gernoet gezien die tot zeer ernstige verwikkelingen aanleiding kan geven. Ten gevolge van de jongste gebeurtenissen te Bern en te Freiburg bestaat aldaar eene groote gisting. De reeds zeer verbitterde radikale partij zal de schuld van dit alles op de conservativen schuiven en de groote massa des volks op hare zijde krijgen dit zai niet oiieen ernstige onlusten maar zelfs eene gewapende interventie der groote mogendheden na zich kunnen slepen, Met levendige belangstelling ziet men de beslui ten te gernoet, die door de volksvergadering te Poneus, in bet kanton Freiburg, zullen genomen worden. Men begroot het getal der personen, die daaraan deel ne men tusschen 20 en 30 000. Ten einde de boeren te bewegen zich derwaarts te begeven worden hun de reiskosten vergoed en bun de hoop gegeven op de herstelling van den verbannen bisschop. De ver andering van de constitutie wordt beschouwd als eene gebeurtenis die ernstige gevolgen voor het ganscne Zwitsersche bondgenootschap zal hebben. Men schrijft uit Berlijn van den 27 Mei Sedert jaren beleefde men hier geen onweder, zoo als eergisteren middag boven deze stad losbarste. De bliksem is don ook op onderscheidene plaatsen inge slagen en verwekte zelfs op eene plaats brand die echter spoedig geblnscht werd. Ook te Hamburg beeft den 23 dezer een onweder groote schade aan- gerigt. Er vielen daar hagelsteenen ter grootte van een hoender-ei. Alle veld-en tuinvruchten werden, zoo ver de bui zich uitstrekte vernield. Men wil weten dot te Londen tusschen de groote mogendheden eene overeenkomstbetreffende de Zwitsersche aangelegenheden tot stand is geko men waarin de regten van Pruissen op Neufchatel erkend worden. FH ANKRIJK. Parijs, den 22 Mei. Men begint zich nu toch een weinig ongerust te maken over de vele weigeringen van generale- en gemeen temden, om den eed af te leggen. Deze ina- nifestatien hoe onbeduidend zij ook ieder op zich zelve zijn mogen, krijgen een zeker gewigt, ais men ze bij elkander neemt. Zoo als men weet beslaat er nopens dit punt onder de legitimisten verschil van gevoelen; maar men wil, dat de afkondiging van bet keizerrijk zoo die moet plaats hebben voor zeker aantal legitimisten, die den eed reeds hebben afgelegd, de gelegenheid zou aanbieden om daarop terug te komen en zich met diegenen van hunne partij te heieenigen, die tot dusverre in dit opzigt naauwge- zetter zijn geweest. Van de afkondiging van het keizerrijk gesproken de hevigste voorstanders van het Eiysée dringen er te genwoordig meer dan ooit op aan. Het is aan deze hunne begeerte toe te schrijven dat de organen van die partij zoovele belagchelijke geruchten uitstrooijen, betreffende de yereeniging van de beide takken der- Bourbons. Dat bestendig spreken van die vereeniging geschiedt alleen om er te kunnen bijvoegen: men dwingt ons om het keizerrijk te proclameren. Nopens der, aard der zending van den heer van Becckeren en den uitslag derzelve zijn velerlei ge ruchten in omloop. De heer van JJeeckeren is zeer tevreden over de voorkomenheid, waarmede hij le Wee- nen en Petersburg ontvangen is maar men schijnt hem daar veel over de traotaten ran 1815 gezegd le hebben De wetgevende vergadering zal heden eene zit ting houden eu daarin rnededeeling ontvangen van verscheidene wetsontwerpen. Of zij echter nog in dit zittingjaar over deze en andere onderwerpen zal kunnen beraadslagen blijft steeds zeer twijfelachtig. De meeste volksvertegenwoordigers zijn zeer onte vreden over den weinigen arbeid, dien men hen ver schaft. Men begint ook de vraag te opperen of de bij de grondwet bepaalde tijd van drie maandenal wordt hij goed besteed wel lang genoeg is, in ver band met het groot aantal belangrijke wetsontwer pen die steeds ter behandeling aanwezig zijn. Aan de andere zijde vraagt men echter of de volksver tegenwoordigers die geene schadevergoeding ont vangen wel geneigd zullen zijn om langer dan drie maanden per jaar binnen Parijs te blijven. On der het koningrijk ontvingen de volksvertegenwoor digers evenmin schadevergoeding maar toen konden zij ook niet verkozen worden dan wanneer zij 500 francs of meer directe belastingen opbragïen waar uit men met grond het bezit eener onafhankelijke fortuin konde afleiden. Thans echternu er geen eigenlijke census meer bestaatworden vele volks vertegenwoordigers gekozen die van handelkunst of nijverheid moeten leven zij offeren nu reeds 8 maanden op maar zullen niet langer zitting kun nen blijven nemen zonder hunne geldelijke belan gen geheel en al in de waagschaal te leggen. Onder de wetsontwerpen, die men aankondigt, behoort een waarbij het volstrek lelijk verboden zaJ worden des Zondags of op feestdagen te werken; men zal zelfs daarbij zoover gaan van de winkels zoo noodig met geweld te sluiten dat berigt verdient echter bevestiging. Men spreekt van het ontslag van den heer Cornu- detrapporteur in de kwestie van de in beslagne ming der goederen van de Bourbons alsook van het ontslag van verscheidene andere leden van den staatsraad, die tegen de inbeslagneming gezind zijn. Ook dit gerucht behoeft allezins bevestiging. Nog altijd blijft er sprake van de zamensmelting van de beide takken der Bourbonszonder dat de eigenlijke stand van zaken ten deze, in het minst ver anderd is wel zijn er voortdurend allerhande geruch ten in omloop maar zij verdienen om hunne on waarschijnlijkheid, geene vermelding. Eveneens is de aandacht nog gevestigd op de zen ding, waarmede de heer van Beeckeren belast was; dienaangaande wordt de stiptste geheimhouding in achtgenomen en is zelfs de minste bijzonderheid niet uitgelekt. Men wil ook eene reis van de prinses de Lieven naar de keizerin van Busland met de staatkunde irr verband brengen. Diegenen welke iets mogten te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlenden Wel Edel Gestrengen Heer Mr. .EWMASSAES CABO- MTS aas BEK MEEK HOUR, in leven Advo- kaat en Procureur te Goes, worden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk opgaaf en betaling te doen ten huize van den ondergeteekendebehoorlijk tot de verevening van een en ander gemagtigd. Goes j. HCLOËR. 31 Mei 1852. Korte Kerkstraat A. JVD. J2J Door de Ambacbtsgeregligden van Rilland. Maire en Bath zal, op Donderdag den 17 Junij 1852, des middags ten één ure in het Nederlandsch Loge ment in de Abtdij, binnen Middelburg, in het open baar bij opbod err afslag worden te koop geveild, en des avonds ten zeven ure aldaar toegewezen wor den: 4©1 Bunders, 17228 Ellen SCHOKCBOAB, KREKEN en SPRINKEN daaronder gerekend liggende aan de Noordzijde van den Reigersbergschen Polder, Eiland Zuid-Beveland, Provincie Zeeland met uitzondering van 6413 Ellen, onder het Ambacht Rillanden 5 Bunders, 1406 Ellen onder het Am- bachtBath, te zamen 5 Bunders, 7819 Ellen; tot indijking van welke vergunning is verleend bij Konink lijk Besluit van den 14 November 1850, no. 35. Gedurende veertien dagen le voren zal deswegens nadere inlichting kunnen verkregen worden bij den Heer J. Kakebeeke te Goes en ten Kantore van den Notaris P. vak der Graft te Middelburg. Te Goes, «ij F. Kibküwens ift Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2