«IRESSCHE COURANT. 1853. i 1 LH MWikil MffilIgTEiTlIIo BEKENDMAKING. de KNOKKE VAN dek MEULËN. PUBLIEKS BESTEMNd. BEKENDMAKING. BIHIIk IIISmTIJBMlIo jflH MAAfSDAG ai MEI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De. Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a ZO ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigtèn van J6 regels a JMO behalve het Zegelregt. BURGEMEESTEE en TVETHOUDERS van GOES, brengen bij deze, ter voldoening aan Art. 228 der Gemeente-Wetin herinnering van de Ingezete nen dezer Gemeente en verdere belanghebbendendat de termijnen van verjaringvoor de vorderingen ten laste van het Eijkbij de wet bepaald of te bepalen op de vorderingen ten laste der Gemeenten van toe passing zijn, en dat mitsdien alle vorderingen ten laste der Gemeente, binnen zes maanden volgende op het jaar waarover dezelve loopenzullen moeten wor den ingediend bij de Gemeente-Besturenop poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een iederdie nog eenige pTe- tentie ten laste dezer Gemeente over 1851, mogt heb ben, uitgenoodigd, dezelve zoo spoedig mogelijkim mers vóór of op den laatsten Junij eerstkomende, aan dit Kollegie in te dienen. Gedaan ten Eaadhuize van Goes, den 29 Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. G. PIL AA E. GEDURENDE DE MAAND AUGUSTUS Op Zaturdag den Zevenden Augustus. Op Maandag den Negenden Augustus. Op Zaturdag den Een-en-Twintigslen Au gustus. Op Maandag den Drie-en-Twintig sten Au gustus, Zullende resppctivelijk de zittingen ten tien ure een aanvang nemen en éérst de spoed vereischende Burgerlijke en Handelszaken en daarna die betref fende 's Rijks Belastingen en Strafzaken worden be handeld en na de Vacantie de gewone zittingen weder worden in acht genomen. En zal een afschrift dezer aan den Heer Officier bij deze Reglbank worden ter hand gesteld ten einde hieraan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in eene algemeene vergadering van de Ar- rondissements-Beglbank voornoemd den zeven-en- twintigsten Mei achttien honderd twee en vijftig. F, N. VAN DBR BILT, President. In kennisse van mij Griffier P. II. SAAIJMANS VADER. Gezien bij mij Officier van Justitie bij dezelve Regtbank. verschillende genoodigden zoo als de Burgemeesterr en Wethouders de Kommissiën uit verschillende vereenigingen van kunst en letteren de leden de maatschappij Arti et Amicitiae en zij die het plan met geld of kunst hadden ondersteund als mede de officieren der schutterij land- en zeemagt en de consuls der verschillende rijken. De muziek der schutterij was geplaatst naast het standbeeld en een detachement schutters had post gevat op de trede der tribune. Nadat bet hysschen der vlaggen op de torens had verkondigd dat Z. M. binnen deze stad was gearriveerd kwam de Koning van Z. K. H. Prins Hendrik vergezeld ruim half twee ure aan hel staketsel en werd onder het roeren der trommen door de vereerrigde kommissiën en eenige ceremonie meesters met hunne blaauwe sjerpen ontvangen aan den ingang opgewacht en vervolgens naar de tri bune geleidwaar Z. M. zich eenige oogenbükken met den burgemeester en de wethouders onderhield en zoowel toon als later geen gebruik van den zetel maakte, maar gedurende den geheelen tijd, even als al de aanwezigen staande bleef. Toen vatte de heer L. R. Reynen, voorzitter der 's Gravenhaagsche commissie, het woord en prees den dag waarop in tegenwoordigheid des Konings, het standbeeld zou worden onthuld van een kunstenaar geheel de wereld door zoo hooggeacht; die zoo tref fend en meesterlijk de natuur had veraanschouwe lijkt, maar de natuur, gelijk hij zich op Nêeriands grond in Nêeriands lucht vertoondezonder vreemde toevoegsels en gelijk hij op onnavolgbare wijze het effect van licht en kleur had beoefend. Na eenige verdere uitweidingen verzocht hij het teeken tot het onthullen te geven. Dat teeken gegeven zijnde, werd dit door het roeren der trommen tot aan het stand beeld overgebragt en daarop viel het dekkleed als door een tooverslag. Had er eerst diepe, stilte en gespannen verwachting gebeerscht, toen het beeld daar stond, als in lijkkleederen gehuld en het oogen- blik der wedergeboorte verbeidende thans nu het beeld, schoon gedacht en uitgevoerd door den kunst rijken Roijer en gelukkig gegoten door Enthoven daar in schoone bronskleur blonk in het zonnelicht nu de trotsche fanfare van de muziek der schutterij, het beeld des grooten mans begroette, was er aan het juichen geen einde: het scheen als had nu eerst het beeld zich uit het stoffelijk hulsel ontwikkeld en bij het opstijgen? naar den hoogen van het onstoffelijk gedeelte zijn vorm in eeuwentartend metaal achterge laten, om dien onder ons te doen wonen, terwijl zijn roem door de geheele wereld is verspreid. De Koning nam alsnu het woord en zeide zich ge lukkig te achten tot een volk te behoorendat door deszelfs gevoel voor nationaliteit zoo even de laatste handeling had volbragt van eene hulde, zoo edel als de kunstenaar verheven en groot was. Het verheugde Z. M. ook, dat zich die sympathie, voor hetgeen met den roem van het vaderland in betrekking stond, niet alleen zich op het oorlogsveld had geopenbaard, maar zich ook had kenbaar gemaakt, ten opzigte van Neêrlands kunstroem. Daarop begaf zich de koning, gevolgd door burgemeester en wethouders de com- missien en den stafnaar het beeldwaarbij de koning door het hartelijk gejuich der aanwezigen werd begroet gelijk reeds vroeger na zijne gespro kene woorden. Eindelijk verwijderde zich de koning, gevolgd door een aantal rijtuigen waarin zich de vereenigde kommissiën en allen begaven, welke door hunne schilderstukken tot het versieren der zaal in het Park hadden bijgedrag"/. De trein reed naar Op Donderdag den 17 Junij 1852des middags ten twaalf urezullen Burgemeester en Wethoudeis van Goes, ten Eaadhuize aldaar, publiek en aan den minst- aannemende trachten aan te besteden Het uitvoeren van eenige Vernieuwing s- en Herstellings- lVer/cen, aan den SCHUTSLUIS aan den mond van de Haven van Goes, Volgens bestek en voorwaarden, ter Secretarie ter lezing liggende, van den 1 Junij eerstkomende tot den dag der besteding, (uitgenomen des Zondags) van des voor- middags negen tot des namiddags twee ure. Zullende de locale aanwijzing geschieden, Woeosdag den 16 Junij aanstaande, des voormiddags ten acht ure. Gedaan te Goes den 29 Mei 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. O. PILAAE. DE ARRONDISSEMENTS-REGTBANK TE GOES, PROVINCIE ZEELAND: Gehoord het requisitoir van het Openbaar Minis terie bij gemelde Regtbank, betrekkelijk het bepalen der VACANTIE van den éérsten Julij tot en met den laatsten Augustus dezes jaars ingesloten. Gezien art. 17 en 18 der wet op de zamenslelling der Regterlrjke Magtmitsgaders Art. 11 en vol gende van het Koninklijk Besluit van 14 September 1838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen zoo als geregeld worden bij dezehare zittingen gedurende den bovengenoemden tijd der Vacantie en te bepalen dat dezelve zullen plaats hebben GEDURENDE DE MAAND JULIJ, Op Zaturdag den Tienden Julij. Op Maandag den Twaalfden Julij. Op Zaturdag den Fier-en-Twintigsten Julij. Op Maandag den Zes-en- Twintigsten Julij. GOES den Z7 Mei. Men schrijft uit Amsterdam van den 27 dezer: Heden had alhier de langverbeide onthulling van Rembrandts standbeeld plaatsonder begunstiging tan het wederdat terwijl het nog des ochtends dreigde te regenen, tegen elf ure, bij heldere lucht, zeer goed werd. Het terrein, waarop zich het stand beeld en de tribune van Z. M. bevonden was door een langwerpigen vierhoek van stevig staketsel afge zet aan welks lange zijden vier en aan welks korte zijden twee hooge palen waren geplaatstwaaraan door lauwerkransen neêrhangende wimpels waren bevestigd welke op het Lentewindje vrolijk in de lucht fladderden en met vergulde lelters den naam van den te huldigen kunstenaar vertoonden. Aan het staketsel en verder op straat dekte eene vro lijke maar zich ordentelijk gedragende menschen- rnassa van beiderlei kunne en van alle ouderdom en stand het uitgestrekte plein en de straten die er heen leiden. Eene dergelijke menigte vertoonde zich in feestelijken dosch voor de ramen op alle ver diepingen op stellaadjenja zelfs voor dakvensters en op de daken der omringende woningen. De tri bune voor Z. M. en Prins Hendrik bestemd waarop zich eenige sierlijke zetels in middeleeuw- schen vorm bevonden was op eene aanzienlijke hoogte boven den grond verheven terwijl men er langs een «ierlijken trap opklom. Bekroond met een dak dat rondom was voorzien met een rand van lambrequinsen aan de vier zijden op pijlen rustte, waren de vier zijden versierd met draperiën. De voorzijde van de overdekking prijkte op de hoeken met trap-trofëen en daaronder in het midden het rijkswapen en aan eiken hoek het stadswapen Van 'sKonings tribune tot aan het standbeeld was een breed pad gevormd hetwelk bestrooid was met groen en bloemen. Het standbeeld zelf was omto gen met een wit dekkleed, dat op den grond neder- hing en slechts aan de voorzijde van den voet eene opening had. Tegen half twaalf ure versohenen de

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1