isiimiras. BESCHOUWINGEN MEEKRAP-BEREIDING, van hel beslaande Duilsche tolveibond kunnen ont staan in een tijdstip waarin aan de herstelling van een Fransch keizerrijk wordt gearbeid, Gisteren is de hertog van Montpensier on der het strengst incognito hier aangekomen. Hij be geeft zich naar Emswaar nog andere leden zijner familie, alsmede de hoofden der legitimistische partij in Frankrjjk verwacht worden. I)e aandacht onzer diplomaten is zeer gevestigd op het Orleanistisch-legitimistische congres, dat eerst daags te Wiesbaden zal gehouden worden. De graaf van Chambord wordt aldaar tegen het einde dezer maand verwacht. Sedert den 17 dezer wordt de reis van Frankfort naar Parijs over Manheim en Straatsburg in 35 uren volbragt, de kosten beloopen voor de lste klasse 70 fr. en voor de 2de slechts 53 fr., 60 pd. bagagie daarin begrepen. Volgens een dagblad is in het protocol betref fende de regeling van de Deensche opvolgings-kwestie, de prinsChrisliaan v, Holstein-Glücksburg slechts als Koning van Denemarken erkend. De hertog van Auguslenburg heeft voorts zijne goederen wel tegen eene schadevergoeding afgestaan doch zjjne reglen niet opgegeven. In het groothertogdom Baden wordt eene na tionale inschrijving geopend waaraan zelfs de minst bemiddelde ingezetenen zullen kunnen deel nemen en van welke de opbrengst bestemd isom ter eere van de nagedachtenis des groothertogs eene weldadi ge stichting daar te stellen, die zijn naam zal dragen. De hertog van Montpensier is met zijne ge malin en zeer talrijk gevolg, te Ems aangekomen, waar mede zijne broeders en zelfs de hertogin van Orleans verwacht worden. Te oordeelen naar de belangrijke sommen, die zij op reis uitgeven, schijnt het na de confiscatie hunner bezittingen toch niet slecht met hunne finantien te staan. De zending van den Franschen senator v. ffeec- keren Ie VVeenen had tot doel vredelievende ver klaringen te geven nopens het militaire feest te Pa rijs en berigten in te winnen betreffende de politieke positie des graven ran Chambord, wiens laatste brief in Erankrijk opzien heeft gemaakt. Ook in Weenen was men over dien brief niet te vreden. De berigten uit het kanton Freiburg luiden bij voortduring zeer verontrustende. In de hoofdstad bemerkt men eene geweldige gisting, die het ergste laat vreezen, en zulks te meer daar een gedeelte der opontbodene troepen geweigerd heeft tegen deze stad te marcheren, lleeds zijn er vele aanzienlijke perso nen gearresteerd. Men schrijft uit Berlijn van den 24 Mei Zoo men geloof mag slaan aan sommige dagbladen, dan zou door de Fransche regering aan onderschei dene Duilsche regeringen eene vraag gerigt zijn, die uithoofde van hare zonderlingheid op onderschei dene wijze uitgelegd wordt. De Fransche regering namelijk zou statistieke opgaven verzoeken betref fende het aantal en de lotgevallen van al zoodanige Gereformeerden die ten gevolge van hel edict van Nantes, Frankrijk verlaten en zich naar Duitschland begeven hebben. Speciaal wenscht zij te weten of de Fransche afkomst van die familien door oorkon den kan bewezen worden alsmede welke uitgewe kenen zich in de krijgsdienst, in de diplomatie, den handei of de litteratuur hebben onderscheiden; of de nakomelingen dier Fransche uitgewekenen de Fran sche taal behouden hebben, en,"zoo niet, wanneer zij Opgehouden hebben zich daarvan te bedienen, enz. FRANKRIJK. Parijs, den 22 Mei, De heer Molé heeft gelijk men zulks vevwacht- ie, niet geantwoord op de weinige regelen, waar mede de heer Granier de Cassagnac op zijne lo genstraffing heeft geantwoord. Alleen zegt heden de Assemblee Nationaledat de kwestie thans be slist is vermits men bij eene verzekering van den heer Molé en eene ontkenning van den heer de Cassagnaczeer goed weet aan welke zijde zich het regt bevindt. Men had wel is waar beweerd dat de heer de la Bochej aqueleiti bereid wasom tegen den heer Molé in het strijdperk te treden doch die heer heeft integendeel van zijne zijde mede geprotesteerd legen de beweringen van den heer Granier de Cassagnac en legen diens onbekook- ten aanval tegen de Koeren Changarnier en Lamo- riciite. Men zeide voorts dat er een tweegevecht zal plaats hebben lusschen den heer Granier de Cas sagnac en den heer de Saint Pair, welke laatste, na hel lezen der artikelen over de verbannen gene raals hem eene uitdaging toezond. Overigens heeft de generaal Bedeau eveneens een brief aan den Minister van Oorlog gezonden die van den volgenden inhoud is: Bergen 15 Mei 1852. Mijnheer de Minister; Een besluit bepaalt den terrein binnen welken de militairen den eed moeten afleggen. Sedert den 2den December buiten do wet ge steld zijnde, zoude ik mij kunnen onthouden van op dat besluit te antwoorden. Ik wil echter nietdat mijn stilzwijgen valschelijk uitgelegd worde. Mijne daden hadden steeds het beginsel en het doel tot grondslageerbied en verdediging der wet ten. Alleen uit dien hoofde werd ik in hechtenis genomen gevangen gehouden en met geweld ver bannen. »Onregten vervolging veranderen de overtuiging niet van eerlijke lieden. »Ik weiger den eed of te leggen." Generaal Bedeau. Men verzekert eindelijk dat ook de heer Baae Secretaris der voormalige wetgevende vergadering een brief gezonden heeft aan den ministerraad die volstrekt niet in vleijende bewoordingen voor Lode wijk Napoleon en zijne aanhangers gesteld is. Er waren heden weder verscheidene geruchten in omloop. Twee vooral trokken de algemeene aan dacht. Volgens het eerste is er een nieuwe coup dl óiat ophanden waarbij het keizerrijk hersteld zou worden men hecht hieraan weinig geloof, daar men het er voor houdtdat de herstelling van het keizerrijk van zelf en zonder coup dl état geschieden zal. Volgens het andere weigert de sultan het ver drag te ratificeren dat door den heer de La Fa- lette gesloten is en betrekking heeft op het Hei lige Graf. Ook dit gerucht behoeft allezir.s beves tiging. Een opmerkenswaardig feit is het volgende: De Fransche Regering heeft om de Porte genoegen te doen de oorlogs schroefstoomboot Charlemagne naar Turkije gezonden opdat de directie van ma rine aldaar zonde kunnen nagaan, in hoever de mo derne uitvindingen op de Turksche marine zouden kunnen worden van toepassing gebragt. Toen de stoomboot te dien einde echter de Dardancllen wilde passeren heeft de Porie geweigerd het schip door te latenop grond van het verdrag van 13 Julij 1840, waarbij ook Fransche oorlogsschepen uit de vaart zijn uitgesloten. Men begrijpt niet wat de Porte bewogen kan heb ben, om na eerst van Frankrijk onder dankbetuiging eene dusdanige dienst aangenomen te hebben daar op op zulk eene wijze te antwoorden. Men zegt dat de Bussissche gezant de Porte tot een dergelij- ken maatregel bewogen heeft. Vermits in de ge- heele zaak echter iets beleedigends ligt voor Frank rijk en zijne marine vreest men dat hieruit we) eens verwikkelingen zouden kunnen geboren worden. De Charlemagne is naar Smyrna teruggekeerd en er den 9den dezer aangekomen. Daar er zich steeds een groot aantai personen verdringt rondom het rijtuig van Lodewijk Napoleon, wanneer deze uitrijdt, ten einde hem petitien te over handigen is besloten, dat men Voortaan de petitien aan de adjudanten van liet paleis zal hebben te geven, welke dezelve aan Lodewijk Napoleon ter hand stellen zullen, De heer Crelongewezen lid van de nationale vergadering van Frankrijk bekend wegens zijn her haaldelijk gedaan voorstel, houdende de terugroeping der verbannen prinsen heeft te Brussel eene bro chure Over den republikeinschen regeringsvorm in Frankrijk getiteld uitgegeven. Daarin houdt de schrijver staandedat de republiek onmogelijk in Frankrijk kan blijven beslaan, Op de markt van St. Jozef had heden de in wijding plaatsvan het borstbeeld van Lodewijk Napoleon. Van alle zijden ontvangt men voortdurend be rigten van raadsleden en ambtenaren, die den bij de wet gevorderden eed niet willen afleggen, Lodewijk Napoleon heeft, luidens het Jour nal du Loiret het kasteel Grillaire en la Motte- Beuvron, beide in Sologne gelegen, aangekocht. Die beide kasteden, met derzeiver aanhoorigheden, kosten hem 1,500,000 fr. Naar men zegt moet Lodewijk Napoleon voornemens zijn om op die gronden proe ven te nemen tot het tot stand brengen van land- bouw-kolonien in Sologne. Naar men zegtzal er in het begin der vol gende maand door de nationale garde van Parijs een groot feest gevierd worden. In de gemeenten St. Julien de Valgalgues en St. Julien de Cassagnos (arr. Alais) zijn eenige wan ordelijkheden gepleegd. In eerstgemelde gemeente schoolden eenige vreemde arbeiders zamen in eene herberg waar zij bedreigingen deden wanordelijk heden pleegden en oproerige kreten slaakten. Op bevel van den maire begaven zich eenige troepen naar de plaats, die onderscheidene personen in hech tenis namen. De schuldigsten hebben zich echter door de vlugt gered. In St. Julien de Cassagnos waren ook een aantal personen meest allen betrok ken in de wanordelijkheden der December-gebeurte- nissen bijeengeschoold doch de rust was er spoe dig hersteld. Van tijd tot tijd vallen hier gebeurtenissen voor, die alles behalven gunstig worden geacht voor de bewindslieden en hunne uanhangers.Het aantal der personen die weigeren om den eed van trouw aan den Prins-Voorzitter afteleggen neemt nog dagelijks toe. Het blijkt dat ook de beroemde hoogleeraar in de geneeskunde Chomel den eed heeft geweigerd. De gewezen afgevaardigde Benjamin Delessert, heeft zijn ontslag ingediend als lid van het bestuur der gemeente Passy bij deze hoofdstad. Te Saumur hebben eenige officieren van het daar in bezetting liggende regiment kavallerie zich doen kennen als aanhangers der legitimistische partij en aan hunne staatkundige overtuiging, na eenen goeden maaltijd op eene zeer luidruchtige wijze lucht ge geven wuar voor zij door hunne militaire overheden met eene maand arrest zijn gestraft geworden. Lieden die dezer dagen den Prins-Voorzitter hebben ontmoet zijn getroffen geweest over zijn uiterlijk voorkomen én hebben meenen te bespeu ren dat het Hoofd van den Staat zeer vermoeid en tevens neerslagtig is. Men verzekert, dat de Prins tegen liet einde vnn de maand Julij eene reis zal doen in het zuiden des lands en bij die gelegenheid onder anderen de steden Marseille en Bonrdeaux zal bezoeken. Men zegt, dat hij zich ook naar Corsica en Algerie zal begeven maar dit wordt minder geloofd. ECHTELIEDEN, den ouderdom van lusschen de 40 en 50 jaren bereikt hebbende, niet belast met het onderhouden van Kinderen die genegen zijn te Solliciteren naar de betrekkingen van VADER EK MOEDER IK HET WEESHUIS TE CtOES worden uitgenoodigd zich bij eigenhandig geschrift, daartoe aan te meldeo bij den eerst-ondergeteekenöe, vóór den eersten Julij aanstaande. De Jaar wedde aan die betrekkingen verbonden bedraagt te zamen 300,00. Goes, den 24 Mei 1852. Regenten der Godshuizen te Goes L. de FOUW, Jz., President. H. C. PILAAR, Amanuensis. WESTPHAALSCHE HAMMEN, Gerookt VLEESCH SAUCYSE de BOULOGNE, enz., te koop bij A. BIERSTEKER C°. Gobs, 27 Mei 1852. den Boekhandelaar Ij. BE EOUW alhier wordt uitgegeven over de door 0. VERHAGEN, fabriekant te goes, en S. BLEEKRODEhooglrbraar te delft. a 30 Cents. Alwaar levens mededeeling kan worden verkregen van de Statuten, der naar aanleiding dier Brochure, den 10 Mei 1852 opgerigte maatschappij pan verbeterde meekrap-bereiding in zeeland. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2