MHia. mmwwmwmmëk DONDERDAG 27 MEI. B1CTWII <1 llffiUWtoHII» ADVERTENTIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal ts f J,75 Franco per Post f J,90 Gewone jtdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 6 regels a f d ,20 behalve het Zegèlregt, Uithoofde van het Pinkster-Feest zal de Maandagschc Courantin plaats van des avonds, des morgens worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen, ingevolge Publicatie van de Heeren Ge deputeerde Staten dezer Provincie, van den 13 Oc tober 1820, alle Gebruikers van Landen Boom gaarden Plantagien Tuinen, Hutzen, enz., het zij dezelve Eigenaars Pachters Baanders ol Huurders dier goederen zijn alsmede alle Directien over Ker ken, Torens eri andere dergelijke Gebouwen, dat zij, in de laatste tien dagen van de maanden JprilMei, Junij en Julij van elk jaar, alle de in dezelve aan wezige vogelnesten van Beigers. Eksters, Kraaijen, Kaauwen, Flaamschc Gaaijen, IKoud- of F al- duiven en Musschen, moeten verstoren en uithalen, en zulks of dezelve gevonden worden in Boomen Hagen Struiken en dergelijken of wel onder de Daken der Gebouwen. Hebbende deswegens gelegd Schouwing, op Woens dag den 9 Junij 1852 zullende iedere overtreding worden gestraft ingevolge de Wet. Goes den 27 Mei 1852, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN, Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris H. C. PILAAR. GOES den 27 Mei. Men verneemt dat de synodale commissie tot het vervaardigen van eene nieuwe Bijbelvertaling uitge- noodigd heeft de hoogleeraren van Hengel, Kist van Oordt, Scholten, Hofstede de Groot, Pareau, Muurling en de theol. doctoren IIJ. Spijker J. ab Utrecht DresselhuisC. Hvan Herwer denJ. IViermeyerS. J. Prins, J. TIBlom en buiten het Hervormd kerkgenootschap professor «S. Midlerdr. D. Hartingdr, IIN, van Teutem. Men verzekert vrij algemeen dat het ontslag, door den generaal-majoor Spengler, als minister van oorlog den koning aangeboden door Z. M. mede zou zijn aangenomen. Stellig is daaromtrent echter niets bekend. Overigens loopen er, gelijk steeds bij dergelijke gelegenheden allerlei geruchten omtrent nieuw optredende ministers De partij van behoud en die van achteruitgang hebben natuurlijk geheele stel len ministers ten papiere en zien daaraan gaarne pu bliciteit gegeven. Men zij echter zeer omzigtig inde waardering van de geruchten die daarvan het ken nelijk uitvloeisel zijn. Onder de namen van personendie genoemd worden ter vervanging van de ministers van justitie, buitenlandsche zaken en oorlog, naar aanleiding van de in omloop zijnde geruchten omtrent de aftreding der genoemde ministers, vindt men: voor justitie, den heer M. van der Linden, afgevaardigde van Gouda; voor buitenlandsche zaken den baron van Zuylen van Nyevelt vertegenwoordiger van Zutphen. Voor het ministerie van oorlog noemt inert den generaal F er horst of den luitenant-kolonel de Bruyn zoo het niet mogt gelukken den heer Spengler te be- t houden. j Als een bewijs van buitengewone groeikracht j moge het volgende dienen dat namelijk door Joh. Leemans, te Oostvoorn, van de door hem in de maand Februarij II. gelegde poters reeds op den 24 dezer, te Brielle nieuwe, rijpe, smakelijke aardappelen zijn aangebragt. Men schrijft uit Amsterdam 25 Mei Heden avond zal men weder, naar wij vernemen, bij wijze van proefneming de feestzaul voor het Bembrandls-kasl verlichten. Die proefneming zal morgen avond worden herhaald nadat te voren de stoelen zullen zijn geplaatst. Heden morgen heeft men op de Botermarkt een begin gemaakt met de oprigting dei tribune. Op verschillende plaatsen in de nabijheid van het standbeeld ziet men stellaadjes voor de huizen oprijzen. Het standbeeld is geheel grijs geschilderd. Morgen ochtend zal de laatsterepetitie van de muziek plaats hebben. Onder de kunstvoortbrengselen, bij gelegenheid van het Bembrandts-kesl uitgekomen, bekleedt vooral eene eerste plaats eene statuette, naar het groote stand beeld vervaardigd door den heer J. L. van der Burg alhier. Uet beeldje is zeer geschikt om als gedach tenis aan het feest Ie worden bewaarden verdienstelijk van uitvoering. Men schrijft uit Haarlem van 24 Mei Wederom heeft men hier en in de omstreken dezer stad, in meerdere of mindere mate, eene aardbeving waargenomen. Vooral was dit het geval te Bennebroek; in eene der woningen aldaar hoorde inen des voormid dags ten 11S ure de glasruiten rinkelen het glas en aardewerk werd bewogen men hoorde een geluid en daarna een slag alsof er ir. eene belendende kamer een zwaar meubelstuk werd omvergeworpen. Naar men verneemt, heeft ook een der inwoners onzer stad dergelijke teekenen waargenomen heden morgen omstreeks 11 ure op zijne kamer zittende, hoorde hij plotseling een onderaardsch gedruisch, ter wijl de kopjes en schotels op de tafel bewogen werden, en zelfs een ander voorwerp dat zich daarop bevond, omver viel. Den 20sten dezer ontstonden in de Haarlem mer-meer ter hoogte van Lisse tusschen den aan nemer der werken en de polderwerkers circa 400 man sterk, moeijelijkheden over de hoegrootheid van het werkloon, welke moeijelijkheden zich daags daar na herhaalden en van zeer ernstigen aard schenen te zullen worden. De tijdige tusschenkomst echter van de manschappen der maréchaussees de gepaste taal van den heer Beijerinck, die zich daarheen had be geven en de bedreiging van te zullen vuron zijn gelukkig in staat geweest de orde te herstellen. Troepen waren te Leijden gekaserneerd om zoo noodigterstond naar de plaats van het geschil te kunnen oprukken. De Hollandsche maatschappij van wetenschap pen te Haarlem, vierde der. 22sten het feest van haar honderdjarig bestaan. Den hoogleeraar mr. D. J. van Lennep, wien de taak was opgèdrageu om eene, op deze plegligheid toepasselijke, rede uit te spreken, en die zich in weerwil van zijne gevorderde jaren daaraan niet heeft willen onttrekken werd nadat hij daaraan Op eene schitterende wijze voldaan en de lotgevallen der maatschappij tot in bijzonderheden na gegaan had als een blijk van dankbaarheid door de directie eene gouden medaille aangeboden, terwijl aan ieder der aanwezenden als een blijvend aandenken eene bronzen medaille werd ter hand gesteld. Men schrijft uit 's Gratenhage 26 Mei: Men verneemt, dat bij de commissie tot oprigting van het standbeeld ter eere van wijlen koning fFil- lem 11dezer dagen ontvangen is de aanzienlijke som van ruim 7000 zijnde het bedrag der ont vangsten tot dat doel in de Ned. Oost-Indische bezit tingen gedaan. Het is eene krachtige bijdrage om dat gedenkteeken op eene waardige wijze tot stand te brengen. Z. M. zal zich morgen ochtend naar Amsterdam begeven ten einde tegenwoordig te zijn bij de ont hulling van het standbeeld van Rembrandt. Z. M. zal, na afloop van het diner, naar de residentie terug- lteerén, In den nacht van Woensdag op Donderdag viei des avonds te Coevordenomstreeks half elf ure nadat het een paar uren achtereen hard uit het noordwesten gewaaid had een plasregen waarvan het water eene melkachtige of zeepsopachtige kleur had. Gedurende den ganschen dag was het bloed warm, bij nonhoudeuden sterken veendamp. Eenigen meenen dat het witachtige van het water zou zijn ontstaan door van den wind opgenomene asch der gebrande veenen dit meent men te moeten tegen spreken omdat geenerlei bezinksel op den bodem der vaten gevonden wordt'; en in allen gevalle als dan de door het writer opgenomene loogzouten, door het te vermengen met zwavelzuur moesten nedet- ploffen. Anderen meenen, dat hel eene waterhoos moet zijn geweest die zeewater had opgenomen. Wij laten dit alles in het midden en matigen ons geene oordeelvellingen aan. Genoeg het is eeri zeldzaam natuurverschijnsel. Met het ongewapende oog zijn er ook geene inseklen te bespeuren. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken zijn, door tusschenkomst van het Britsche gezantschap bij het Nederlandsche hof, ontvangen, ten einde aan de belanghebbenden te worden uitgereikt, twee gou den medailles en twee kijkers, welke door de Brit sche regering zijn toegekend aan Boelf Bemmerts Tuntelcrkapitein van het Nederlandse!) kofschip Gcertruida en aan Sjoert Pieters Gruppelaar kapitein en eigenaar van het schoener-kofschip Hil- liehiena ter zake van hun menschlievend gedrag bij gelegenheid van het in zee verbranden van het Engelsche stoomschip dmazon. DUITSCIILAND. - Frankfort, den 22 Mei. Men schrijft uit Weenen van den 21 Mei Volgens berigten uit Rome van den 15 dezer wordt het Fransche garnizoen aldaar van lieverlede vermin derd. Te gelijkertijd wordt de organisatie van de Pauselijke armee met kracht voortgezet en er worden bij voortduring tot dat einde recruten in de Katho lieke Zwitsersche kantons aangeworven. Het bevestigt zich dat van de zijde der Rus sische regering ernstige voorstellen aan het kabinet van Weenen zijn gedaan tegen de vorming van een afzonderlijk Zuid-Duitsch tolverbond een plan dat door Oostenrijk zeer bevorderd schijnt te worden ten einde Pruissen te noodzaken het in het Duitsche tolverbond toe te laten. Ten zelfden tijde heeft de Russische regering aan Saksen, Beijeren en Wurtem- berg notas gerigtwaarin zij zich mede tegen de vorming van een bijzonder tolverbond verklaart, en deze regeringen opmerkzaam maakt op de gevaren I die in een staatkundig opzigtuit eene losscheuring

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1