KM IIHMIHUM. ÏERKOOPING m SCHOHGBHIffl, nf'e Staats-Loterij. ABVlETKfiTIXiS. laatstgenoemde, die aanvankelijk voornemens was zij nen doorlnchtigen gast tot naar Praag te vergezel len en hem later te Potsdam te bezoeken dit plan weder heeft opgegeven. In het kanton Freiburg heerscht op dit oogen- blik eene groote gisting die ernstige gevolgen kau na zich slepen. Men meldt uit Berlijn van den 22 dezer, des avonds De Keizer van Rusland zal deze stad reeds Woens dag e. k. verlaten, om naar Warschau terug te keeren. De" Keizer, zoowel als de Keizerin, zijn hier me, veel geestdrift ontvangen. Men meent te weten dat hij het verblijf des Czaars le Weenen en hier de grondslagen bepaald zijn van de ge dragslijn welke men tegenover de politiek van den President der Fransche Republiek meent te moeten volgen. Het reeds door de Tweede Kamer in Pruissen aangenomen ontwerp, om de verzending van de staat kundige zoowel, als van de niet-staatkundige tijd schriften aan de verpligte verzending over den post te onderwerpen, heeft bet bestuur van de gemagtig- den van den Duitschen boekhandel in Leipzig aan leiding gegeven, om eene bezending naar Berlijn te doen vertrekken, ten einde, zoo mogelijk, de Prnis- sische regering le bewegen om op deze voor dien boekhandel, zoo men meent, zeer noodlottige ver ordening terug te komen. FRANKRIJK. Pabus, Aen 20 Mei. Hei is meermalen opgemerkt, dat eene kwestie van personen in Frankrijk oneindig meer de aan dacht trekt dan wanneer het enkel zaken of begin selen betreft. Men moet zich alzoo niet verwonde ren dat èri de brieven van de verbannen generaals èn de onbesuisde aanval van den beer Granietde Cassagnac, schier bii uitsluiting het onderwerp van alle gesprekken uitmaken. In het beleedigeud artikel van den heer Granier de Cassagnac, waarvan reeds met een woord is ge wag gemaakt, was o. a. gezegd, dat de generaal Changarnier tijdens het proces van Alais, in Nov. 1850, in eene bijeenkomst van vertrouwde personen, zou hebben voorgesteld om den President der Re publiek in hechtenis te nemen en op het kasteel van Vincennes gevangen te zetten de wetgevende ver gadering voor zes maanden te prorogeren en zich /.elven lot dictator te maken. Onder de daar aan wezigen bevond zich ook graaf Molè, die Lodewijk Napoleon onmiddelijk van dit plan kennis zou ge geven hebben. Tegen dit verhaal nu is de de heer Molë in een brief aan den Constitutionnel opgekomen. Hij be weert daarin dat alles gelogen is dat hij nooit eene zoodanige bijeenkomst heeft bijgewoond en dal eie, zoover hij zich herinnert, ook nooit heeft plaats «i'had. Ook verklaart hij als laster de aantijging als zou bij den President van het gebeurde in die bijeenkomst hebben kennis gegeven. In weerwil van deze tegenspraak houdt de lieer Granier de Cassagnac zijne beschuldiging vol en vot-gl er noj5 bij dat hij persoon en lijd zou kun nen noemen aan wien en wanneer gezegde ont dekking gedaan is. Hij zal dit echter niet doen zoo eindigt bij maar eenvoudig antwoorden dat de heer Molé een zeer zwak geheugen schijnt te heb ben. Velen zijn van oordeel dat dit antwoord van den lieer de Cassagnac slechts eene uitvlugt is om zich van de zaak af le maken. Gelijk wij zeidon deze zaak baart veel opziens. in het algemeen wordt bet artikel van den Consti- tulionnel sterk afgekeurd vooral de militairen zijn er over verontwaardigd. In de meeste koffijhuizen en openbare plaatsen waar de Constitutionnel ter lezing ligt, werd bet nommerwaarin gezegd arti kel voorkomt, met de voeten getrapt en verscheurd. Dit is vooral liet geval geweest in het koffijhuis Tor lom waar sommige officieren en jonge lieden een gemeerischappeiijken brief aan den heer de Cassag nac hebben geschreven, waarin hij opgeëischt wordt, om met den degen in de hand rekenschap van zijn geschrijf te geven. De vrienden van den generaal Changarnier blijven steeds voornemens hem een afdoend bewijs van hoogachting en vereering aan te bieden. Heden wordt verzekert dat reeds over een bedrag van 300,000 fr. ten behoeve van den generaaldoor middel van inschrijving is bijeengebragt. Op de lijst komen de namen voor van personen die zich voor niet minder dan 10,000 fr, hebben verbonden. Het vroeger reeds besproken artikel van den heer Granier de Cassagnac tegen de heeren Chan garnier en de Lamoricière, heeft bijna ieder tegen den schrijver ingenomen. Iedereen gispte dien onbe- kookten aanvalte meer daar de heer Granier de Cassagnac wist, dat hij menschen aanviel, die zich niet verdedigen mogen uithoofde de censuur gewis elk antwoord zou afwijzen. Volgens een heden verspreid geruchtdat men al gemeen hoopt dat bevestigd zal worden, is Lodewijk Napoleon voornemens, de verbannen generaals, niet tegenstaande den inhoud hunner brieven te behan delen even als hij zulks den heer Arago deed en hen gevolgelijk niet van de controle des legers te schrappen, Men verzekert, dat Lodewijk Napoleon, niet tegenstaande het vergevorderde tijdstip der zitting er volstrekkelijk op gesteld isdat de gemeente-wet en de wet op het onderwijs door de wetgevende ver gaderingvoor zij uiteengaat, worden aangenomen. Het zijn evenwel zeer belangrijke onderwerpen die uit den aard der zaak lot langdurige discussien zullen leiden zoodat men het vrij algemeen voor eene on mogelijkheid houdtdal de wetgevende vergadering ten deze aan den wensch van Lodewijk Napoleon zal kunnen voldoen. Het schijnt zich niet te bevestigen, dat de verban nen generaals op de controle van het leger zullen blijven staan. Wel schijnt Lodewijk Napoleon een oogenblik het denkbeeld gekoesterd te hebben om den generaals de vruchten der diensten die zij aan het land bewezen, niet te ontnemen; maar de minister raad moet zich daartegen verklaard hebben. De beeldhouwer Paul Gayrard is belast met de vervaardiging van een ruiterstandbeeld van Lode wijk Napoleon. Er zal eene belooning van 50,000 francs uit geloofd worden aan dengenen, die het middel ontdekt, om de het graan vernielende insecten te weren. Twee kapiteins bij het wapen der jagers die geweigerd hebben om in de kosten bij te dragen van het militaire feest dat aan Lodewijk Napoleon is aangeboden zijn onmiddellijk op non-activiteit ge steld. Gelijk gemeld, is een aanvang gemaakt met de veiling der schilderijen van den maarschalk Soult. Er was eene talrijkeen aanzienlijke schare vereenigd, om dien verkoop bij te wonen. Onder de aanwezigen merkte men op den markies vati Hertfortden mar kies de P our tales de heeren FiletDuchatel denzoon van den maarschalk Soult, de heer de Mor- nais bankiers kunstenaars en anderen er waren ook vertegenwoordigers van den keizer van Rusland en de koningin van Spanje. De 50 eerste nomrners werden nog al spoedig verkocht en bragten, ofschoon er van beroemde meesters onder waren, geene buitenge wone prijzen op. Twee geëmailleerde portretten van Petilolniet grooter clan eene hand, werden verkocht voor 2000 frs. elk; een Jan Fyl, Dood wild, 2050; Alonzo Cano, Het visioen van Johannes, 12,100; Ribera, De HSebastiaan door de HIrene ge red 3100 ZvrbaranSt. Pieter Nolascus en de II. Balmond van Pegnaford, 19,500; dezelfde, Het mirakel van het crucifix, 19,500; Fernandez, de Ndvaretle Abraham de Engelen uilnoodi- gende, 25,000; Murillo, Een roever die een mon nik aanhoudt15,000; dezelfde, Kinderen uit het Folk, 9000. Ten 4 ure werd de orde van ver koop geschorst en bragt men ter veiling vier kapitale stukken namelijk Murillo De ontvangenis der H. Maagd; denzelfden, St. Pieter in bocijen denzelfden Jezus en Johannes als Kinderen en Sebastiaan del Piombo. De Kmisdragende Christus. Het eerste dezer stukken dat eene Europesche vermaardheid had, werd ingezet op 150,000 francs; weldra werd de prijs gebragt op 245.000 bancs, loen bleven nog 3 koopers over, de koningin van Spanje, de keizer van Rusland en de graaf de Nieuwer- kerke voor het museum te Parijs de geinagtigde der eerste bood tot 581,000 francs, die van de tweede 585,000 francs. Men vermeent dat de graaf de Nieuwerkerke die het stuk voor 586,000 francs kochtgemagligd was om tot 600,000 francs op te bieden, doch dan moest hij de schilderij laten varen. De drie volgende schil derijen werden aan den keizer van Rusland toege wezen voor 151,000, 63,000 en 41,000 francs. De totale opbrengst van den verkoop op dien dag is geweest 982,758 francs. Den 21 sten en 22sten zal de verkoop worden voortgezet. Onder de vermaarde stukken dan nog te verkoopen, bevinden zich 4 Mu- rillos, 1 Titiaan en 1 Morales, welke men verwacht, dat weder hevig betwist zullen worden. Nog nim mer heeft eenig schilderstnk een zoo hoogen prijs bedongen als dit stuk van Murillo hetwelk met de kosten aan de Fransche regering komt te staan op 615,300 francs. Koning Lodewijk Philips had in der tijd voor de schilderij aan den maarschalk Soull 500.000 francs, geboden. Den 17 dezer was te Boulogne bij openbare aanplakking de veiling aangekondigd van het meubi lair op het kasteel Eu, toebehoorende aan de familie Orleans. pbijziïn van 1000 en daaiiboven. 2de Klasse. 3de Lijst. Geene. Ondertrouwd: J. C. BA ERTS. Rijks-Ontvanger te Oude-Tonge Goes en den 20 Mei 1852. P. J. W. M. SWEMER. Eenige Kennisgeving. Bevallen van eene DOCHTER, Vrouwe M. C. W. van der BILT van der Mandere. Kapelle 19 Mei 1852. Eenige Kennisgeving. Voor de menigvuldige blijken van opregte deelneming hij liet overlijden van Onzen geliefden Vader en Behuwd-Vader, betuigen wij aan vrienden en bekenden, zoo binnen als buiten deze Stad, onzen hartelijken dank. Uit aller Naam Mr. P. van der MEER MOHR. Door de Ambachtsgeregtigden van Rilland. Maire. en Bath zal, op Donderdag den 17 Junij 1852, des middags ten één ure in hel Nederlandsch Loge ment in de Abtdij, binnen Middelburgin hel open baar bij opbod en afslag worden te koop geveild, en des avonds ten zeven ure aldaar toegewezen wor den: AOl Bunders, f328 Ellen SCE5ÜSÜÏ«S6«KI®, SKESEI en KPR1VHEA daaronder gerekend liggende aan de Noordzijde van den Reigersbergschen Polder, Eiland Zuid-Beveland, Provincie Zeeland, met uitzondering van 6413 Ellen, onder het Ambacht Rilland, en 5 Bunders, 1406 Ellen onder het Am bacht Rath, te zatnen 5 Bunders, 7819 Ellen; tot indijking van welke vergunning is verleend bij Konink lijk Besluit van den 14 November 1850, no, 35. Gedurende veertien dagen le voren zal deswegens nadere inlichting kunnen verkregen worden bij den Heer J. KAKEBEEKK te Goes en ten Kantore van den Notaris P. van DER Graft te Middelburg, WESTPHAALSCHE HAMMEN, SPEK. SAUCISES DE BOULOGNE en Gerookt VLEESCH, b'j M. A. RUWJIT. waarop zal worden aanbesteed het vernieu wen der Rijs werken en hel maken van Steen- glooijingen aan de Calamiteuse-Polders van Zeeland, gedurende het jaar J852, met het onderhoud van alle de HFerken lot den J Mei .)853, daaronder begrepen de leveran tie van alle vereischte materialen. Bovenstaand Bestek en Voorwaarden, in gemakke lijk Zakformaat gedrukt, doorschoten met wit papier, en stevig met linnen rug ingenaaid, uitgegeven door den Boekhandelaar A. M. E. VAK DISIIOECK, te Zierikzee, is te bekomen BIJ DE UITGEVERS DEZER OOURANT. De Prijs is f J,JO. Tb Cobs, ru F. Klkeuwkns Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2