Er is sprake van een spoorweg van Bordeaux naar Verdon. Deze nieuwe weg zal door Margaux Pouillac en Lasperre loopen. Vele grondeigenaren van Medoc hebben zich reeds vereenigd om de noo- dige fondsen voor dien weg bijeen te brengen. De beide Russissche grootvorsten hebben den 9 dezer Rome verlaten. Het dagblad van Rome deelt al de bijzonderheden van dit bezoek mede, dat eigen lijk weinig merkwaardigs heeft opgeleverd. De groot vorsten hebben met veel naauwkeurigheid op het terrein zelf en onder geleide van generaal Gemeau alles nagegaan wat betrekking heeft lot het beleg der stad door de Fransche troepen. Men roemt zeer hunne vrijgevigheid het onfeilbaar middel om zich bij de bevolking van Rome populair te maken. Bij gelegenheid van liet bal in de militaire school, was er een geneeskundige post, voorzien van de noodige hulpmiddelen en onder bevel van een der voornaamste heelkundigen der armee georganiseerd. Men had er eene kleine infirmerie bijgevoegd voor het geval dat een der balgasten door een of onder toeval mogt worden getroffen. Gelukkig hebben slechts tvfee vreemde dames van deze inrigting behoeven gebruik te maken. Gisteren en heden zijn buitengewone militaire maatregelen genomen de aanleiding hiertoe is on bekend, Men sprak van eene zamenzwering onder het aanzienlijk getal boekdrukkers-gezellen, die door de laatste besluiten betrekkelijk de drukpers in deze hoofdstad allen van hun bestaanmiddel zijn beroofd. Anderen zien de aanstaande uitvaardiging te gernoet van een decreet waarbij de constitutie wordt afge schaft ten gevolge der gewigtige tijdingen welke het gouvernement per telegraaf uit de meest verwij derd liggende provinciën heeft ontvangen. Sommigen van onze groote steden volgen het voorbeeld onlangs door Evreux en Caen gegeven. In die plaatsen namelijk hebben, o. a. eenige klas sen van winkeliers zich verbonden om hnnne winkels op Zondag te sluiten op eene boete van 500 fr. voor iedere overtreding. In een paar kantons van het arrondissement Gard hebben onrustigs bewegingen plaats gehad. Hier en daar schoolden troepen werklieden zamen met de roode muls op het hoofd en oproerige kre ten slakende. Donderdag avond is het groote vuurwerk op de hoogte tan Trocadero afgestoken. De prins-voorzitter heeft hetzelve bezigtigd uit de voor hem op het veld van Mars opgerigte lubnne, na alvorens een bezoek te hebben afgelegd bij 800 onder-officieren van het leger, die aan een maaltijd waren vereenigd in het gebouw der Militaire School en onder welke zich bevonden gedelegeerden van al de Fransche regimenten, die herwaarts zijn gekomen otn bij de uitdeeling der adelaren tegenwoordig te zijn. De prins is door de gezamenlijke onder-officieren met uitbundige geestdrift ontvangen en herhaaldelijk zelfs met den kreet van leve de Keizerbegroet geworden. Het vunrwerk heeft geenszins aan de verwachting beantwoord. Verschillende oorzaken hebben daartoe bijgedragen. Men was bevreesd voor regen en uit dien hoofdeis het vroeger afgestoken dan aanvankelijk was bepaald. Ook schijnt bet te blijken dat de gereedgemaakte stukken door de regens van den vo- rigen dag nogal beschadigd waren. Alleen de laatste decoratievoorstellende de zegeboog der Elyzésche- velden met den adelaar daarboven en de woorden leve Lodewijk Napoleon daarop geplaatstheeft hare uitwerking niet gemist. Bij het terugkeeren naar de kazernen, hebben de troepen, die vuurpijlen en lucbt-ballons hadden afgestoken gedurende het vuurwerk zich vermaakt met het werpen van der gelijke voorwerpen onder de volksmenigte. Dit schijnt hier en daar nogal verwarring te hebben te weeg gebragt. Van groote onheilen heeft meri niet ver nomen. Hel publiek was zeer misnoegd over hel mislukken van het slot der groote feesten en gaf bij herhaling blijken van ontevredenheid, door fluiten en andere teekenen van afkeuring. Voor tien ure was het vuurwerk reeds afgeloopen, en een half nur later werd de voorstad Sainl-Antoine zeer geteisterd door eenen feilen brand die eenige gebouwen bestemd voor magazijnen van houtwerk en rijtuigen in den asch heeft gelegd. Eerst ten twee ore in den nacht was men den brand meester. De prefect van policiedie in groot costumn van het vuurwerk kwam heeft vergezeld van eenige generaals en andere legerhoofden zelf de maatrege len tot blussching bestuurd. Eenige personen zijn bij deze ramp om het leven gekomen anderen meer of minder ernstig gekwetst. Gisteren ochtend ten 9 ure heeft de Prins-Voor ter eene wapenschouwing gehouden om afscheid le nemen van de deputatien van het legerdie maan dag jl. dé adelaren uit zijne handen hebben ontvan gen. De Prins heeft de aanwezige krijgslieden we der toegesproken en hun te kennen gegeven dat hij zich gelukkig achtte, door de vertegenwoordigers van het fransche leger omringd te zijn geweest. Verder heeft hij verklaard, dat steeds het leger heelt getoond dat voor hetzelve geene onmogelijkheden bestonden wanneer het gold de eer en het vader land en dat hij op die gezindheid der krijgsmagt bleef rekenen. Zegt (aldus heeft - de Prins zijne toespraak besloten) aan uwe wapenbroedersdat ik in mijne gedachte steeds in hun midden ben,,en dat ik steeds gereed ben om in hunne gevaren te deelen, zooals ik bereid om te deelen in hunne zelf verloochening en hunne begeerte om bij te dragen tot de vermeerdering der grootheid en welvaart van Frankrijk. De regimenten welke de bezetting dezer hoofd stad uitmaken hebben tevens gisteren ochtend de vaandels die thans door de nieuwe adelaren zijn vervangen plegtstatig overgebragt naar het Museum der Artillerie, waar zij'bewaard zullen blijven. Thans zijn de plegtigheden afgeloopen. Sedert langen tijd zijn hier ter stede niet zoo vele personen vereenigd geweest als bij deze gelegenheid. Al de logementen en woonhuizen welke bestemd zijn tot hulsvesting van vreemdelingen, zijn, niet alleen hier, maar ook in hel geheele departement van de Seine bewoond geweest. De wapenschouwing en het vuur werk hebben een ontzettend getal menschen op de been gebragt en niet minder dan vier duizend rij tuigen hebben af- en aangereden orn genoodigden te brengen naar, of te halen van het bal in de Militaire School. Het mag verwondering wekken, dat, bij eene zoo groote opeenhooping van burgers, soldaten en rij tuigen geen enkel groot onheil heeft plaats gehad of belangrijke diefstallen zijn gepleegd. Aan de po litie wordt teregt groote lof toegezwaaid ter zake der door haar verordende krachtige maatregelen tot het bewaren der openbare orde. Wat voor het overige den geest der menigte aangaat deze was zeer goed, doch alles behalve keizerlijk gezind. Men maakt de opmerking dat het parijssche volk voor het oogenblik hel staatkundige leven moede schijnt te zijn en het voor de rust der maatschappij zeer te wenschen is dal die toestand van onverschillig heid lang moge duren. Niet minder sensatie als eenige dagen geleden het manifest van den graaf van Chambord en den brief van den generaal Changarnier gemaakt heeft, maakte heden een brief van den generaal de Lamo ricière. Die brief aan den Minister van Oorlog welke van nog meer verbittering getuigt, dan die van den generaal Ghangarnieris van den volgenden inhoud Brussel, 14 Mei 1852. Generaal! Na uit mijne woning verdreven, in de gevange nis geworpen en door verkrachting der wet verbannen te zijn,-had ik nimmer geloofd, dat gij zoo ver zoudt gaan om van mij een eed van getrouwheid te vergen aan den man die het gezag door geweld heeft betnagtigd en zich door geweld staande houdt. Evenwel behelst een van uw ministerie uitge gaan document eene zinsnede die klaarblijkelijk op de verbannen generaals betrekking heeft en hen den eed als eene verpligtiug oplegt. Twee maanden zijn aan hen toegestaan die in België verblijf houden om aan deze oproeping te voldoen. Van alle zijden hoor ik zeggen, dat de eed niet verbindt tegenover iemand die den zijnen verbrak, Hoe ongemerkt men deze leerstelling ook heden ten dage van toepassing brengt ik verwerp haar het uitstel van twee maander. ik behoef hel nietde eed ik weiger hem af te leggen. Ik ken de gevolgen van mijn besluit. Negen en twintig en een half jaar onder het vaandel door- gebragtzes en dertig veidlogten voortsprnitende uit een achttienjarigen „krijg in Algerie (van Mei 1830 tot Januarij 1848); eenige diensten aan Frank rijk bewezen op vreemd grondgebied en in de nood lottige dagen van Junij 1848; diensten, welke veei- ligt nog niet vergeten zjjri -dit alles zal tot niets worden herleid ik zal van de controles van het le ger geschrapt worden. Eenmaal te meer zal het dus erkend zijn dat de graad in het leger aan de ge nade is overgeleverd van den willekeur. Die graad de wet van 19 Mei 1834 had- hem tot het erfdeel van den officier gemaakt hij kan slechts opgeheven worden door middel van een vonnis des krijgsraads. Die wet wordt met voeten getreden door eene rege ring welke noch personen noch eigendom eer biedigt. Alzoo, zal mij de degen dien ik aan de dienst van Frankrijk gewijd had nit de handen gerukt worden. Wat zou ik er ook mede moeten doen onder zulk eene regering Maar wanneer onze grenzen hetgeen God behoedebedreigd worden zal ik mij spoeden om hem weder aan te grijpen en te strijden voor de nationale onafhankelijkheid; wantde geschie denis zegt het mij genoegzaam dat het despotismus, tegenover de door zijne eerzucht opeengestapelde hoog ste gevaren geen eed meer vergt van de moedige mannen die ter verdediging van het vaderland op staan. (gei.) Gen. de Lamoricière. Wanneer men inzage heeft genomen van den inhoud van dezen brief, dan blijft het zeer opmerkenswaar dig dat de regering de mededeeling van denzelven veroorloofde terwijl zij daarentegen de openbaar making van het manifest van den graaf van Chambord heeft belet. Dat manifest moet het Elysée ten hoogste verbitterd hebben en beweert men ook, dat thans de legitimisten meer geneigd zijn de voorschriften van den graaf le volgen. Men spreekt van een brief van den generaal Be- deau op denzelfden leest geschoeid als die van de heeren Changarnier en de Lamoricière zijn in houd is echter nog niet bekend. Aan de munt is een gedenkpenning is goud zilver en brons geslagen, ter herinnering aan de uit reiking dei adelaars. Het nummer der Indépendance Beige, waarin de brief van den graaf van Chambord was geplaatst, is aan den post in beslag genomen en te Parijs niet uitgegeven. De eerekruissen en militaire medailles die bij gelegenheid van de overgifte van de adelaars zijn uit gedeeld komen de regering op 333,750 francs te staan. Er zijn heden twee personen in hechtenis geno men: de een beschuldigd van den brand op den fau bourg Saint Antoine te hebben gesticht de ander van te dier gelegenheid diefstal gepleegd le hebben. Den 17 Mei. De staatkundige gesprekken liepen gisteren voornamelijk nog over de brieven dooi de verbannen generaals gerigt aan den minister van oorlog en inhoudende hunne weigering om den eed af te leggen. Men kan het niet ontveinzen, dat deze brieven-seen zekeren indruk hadden gemaakt in den boezem van het leger hetwelk de roemvolle rol nog niet vergeten is, welke gedurende 18 jaren door hetzelve in Afrika is gespeeld geworden. Er is evenwei iemand die dit roemrijke durft ontkennen, namelijk de heer Granier de Cassagnacdie, na dezer dagen de helderst flikkerende ster aan den wetenschappehjken hemel van Frankrijk de heer Jrago door het slijk te hebben gesleeptthans in stede van de door hem geschreven brieven te be- oordeelen en af te keuren zich in den Conslituti- onel op de meest beleedigende wijze over de hee ren Changarnier en Lamoricière zeiven uitlaat en zelfs zegt dat zij ja middelmatige luitenants konden zijn doch onwaardig zouden wezen een be velhebberschap te voeren. Men wil dat van wege het gouvernement op den brief van den graaf de Chambord zal worden geantwoord. Zulks vereischt echter nog nadere bevestiging. Uiiii li -nu II ii 2i7t!e Staats-Loterij. PRIJZEN VAN 1000 EN DAARBOVEN. 2de Klasse. lste Lijst. No. 2435 een Prijs van f 20,000. No. 12530, een Prijs van f 5000. No. 5507 een Prijs van 2500. No. 7939, 5598, 17448, ieder een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 7221 en 15690, ieder een Prijs van f 1250. No. 15894, 11862, 13662, 9375, 13890, 12462 en 18957, ieder een Prijs van 1000, Te Gobs, bu F. Kibbowkns Zoon.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 2