«OESS€HE lOlIHAMT. 1853. DONDERDAG 20 MEI. SOTHIL IffiiWWMiliaSo De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per fCwartaal is f J ,15, Franco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a. 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte1.Vuwe/ijksen Doodberigten van J6 regels U ,2(1 behalve het Zegetregt. GOES den 20 Mei De minister van binnenlandsche zaken in hoeda nigheid tevens van opperhoutvester, heeft dezer dagen, aan de commissarissen des koningster mededeeling aan wie het behoort, toegezonden de vastgestelde mo dellen van jagt- en visch-acten benevens exempla ren van de punten van administratie ter uitvoering der wet van 6 Maart 1852 (Staatsblad No. 52) gerekend in te gaan op 1 July e. k. Kr zijn in de residentie proeven genomen met eene nienwe soort van wagentjes waaraan men den naam van Aelopodische wagentjes gegeven heeft en waarvoor reeds octrooi van uitvinding is aange vraagd. Zij onderscheiden zich door eenvoudigheid van constructie verschaffen eene aangename en ge zonde ligchaamsbewegingzijn geschikt zoowel voor buitenplaatsen als op harde wegen en straatwegen en kunnen naar verkiezing zoodanig vervaardigd worden dat zij hetzij met de handen hetzij met de voeten in beweging worden gebragt. Deze wa gentjes zijn geschikt voor volwassenen en voor jonge lieden en kunnen voor twee personen of voor een enkel persoon ingerigt worden. Zij zijn zeer doel matig voor personen, die ligc.haamsgebreken hebben, of aan eenig ongemak lijden waardoor hun het looperi moeijelijk of onmogelijk wordt gemaakt. De uitvinder dezer wagentjes is de heer fV. Minder hout wonende te Middelburg en het hoofddêpot daarvan is gevestigd bij de firma de weduwe H. van Someren alhier alwaar ook modellen en teekenin- gen voorhanden zijn, De proeven moeten ten voile aan de verwachting hebben beantwoord. Men ver zekert, dat deze wagentjes, rijtuigen tnel twee paar den bespannen kunnen bijhouden. Men schrijft uit Amsterdam van den 17den dezer Heden heeft men een begiu gemaakt met het plaat sen van een ijzeren hek rondom Rembrandts stand beeld. Het hek is vervaardigd in de fabriek van de heeren Enthoven te 's Hage en door den heer IVarn- sinch ontworpen. Krachtens Koninklijk besluit van den 10 dezer, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken op den 11 dezer, aan den heer A. Buyssenaers, con cessie verleend tot het aanleggen en in werking brengen van een onderzeeschen electro-magnetischen telegraaf tussohen Nederland en Engeland. Hel Belgisch gouvernement heeft eene commissie benoemd tot onderzoek van een middel hetwelk ter behoeding van hel vee tegen de longziekte door een geneeskundigen Ie Hasseitden heer FVillems, op grond van eene reeks van welgeslaagde proefne mingen aanbevolen wordt} het bestaat in de inenting van het gezonde rundvee met smetstof van aange taste runderen genomen. Men schrijft uil Alexandrie van den 28 April dat den 17 dier maand te Cairo de publieke receptie van den heer S. JV. Buyssenaers, Nederi. consul- generaal, bij den onderkoning met het meest mogelijke ceremonieel heeft plaats gehad. ZEd. met gevolg is met 2 met vier paarden bespannen en met 3 met twee paarden bespannenhofrijtuigen afgehaald en teruggebragtde rijtuigen werden begeleid door 24 Janitsaren en 50 Camasseu. ZEd. kreeg bij die ge legenheid een eeresabei en een paard met prachtig zadel van den onderkoning ten geschenke, en er wer den bij hel verlaten van het Paleisvan de citadel 21 kanonschoten ter eere van de Hollandsche vlag gelost. Ook genoten de heeren baron van Heemstra en Bcima, conservator van het Museum van natuur lijke historie te Leyden, de eer, bij deze gelegenheid door den consul-generaal aan den onderkoning te wor den voorgesteld en werden door Z. H. met min zaamheid ontvangen. Te Adelaide, in Zuid-Australië, wordt thans een Duitsch-Britsch gasthuis gebouwd, voorhetwelk reeds ten vorige jare, op den verjaardag van koningin Vic toria de eerste steen is gelegd. De grond daartoe geschonken door een gegoed inwoner, Osmond Gilles, leverde een schilderachtig uitzigt op. De trein der genen die zich in plegtigen optogtdoor muziek voorafgegaan naar de plek begaven waar genoemd ziekenhuis zou worden gebouwd om er den eersten steen te leggen bestond uit de vrijmetselaars de leden der Duitsche liedertafels en de bestuurders der nieuwe instelling onder welke men twee namen van Hollandschen oorsprong vindt zijnde die van den voorzitter F. C. Beijermd. dr. en 8. A. Nolle- nius. De steen werd gelegd door den provincialen grootmeester Henry Mildred. Na den afloop der plegligheid werd in hel locaal der vrijmetselaars een gastmaal gehouden, dat door den gouverneur en ver dere autoriteiten werd bijgewoond. DUITSCHLAND. - Frankfort den J6 Mei, Men meent thans stellig te kunnen verzekeren dal de Russissche Grootvorsten tijdens hunne tegen woordigheid alhier aan den Graaf van Chambord den titel van Majesteit niet hebben gegeven. De gedenkschriften van AGorgey die zich thans te Klagenfurt bevindt, baren veel opziens en worden voor den belangrijksten arbeid over den oor log in Hongarije gehouden. De schrijver poogt alles zoo voor te stellen dat de Oostenrijksche troepen op den achter- en hel Russische leger op den voor grond treedt, De komponist Vogel tracht thans zijne in de Nederlanden zoo gunstig opgenomen opera Het beleg van Leyden in de voornaamste Duitsche schouw burgen ten tooneele te doen voeren, Alle beriglen uit Weenen stemmen overeen in de verzekering, dat de aanspraak der Fransche repu bliek door den president den lOden dezer te Parys gehouden, in, eerstgenoemde hoofdstad een ongunsti- gen indruk heeft verwekt. De Keizer van Rusland is sedert een paar da gen le Weimar bij zijne zustermorgen wordt hij te Potsdam verwacht. De keizer moet voor het be houd van het tolverbond en tegen de vorming van eene derde Duitsche tolgroep gezind wezen waar door voor het radicalismus van het buitenland slechts een nieuw terrein zou gewonnen zijn. ENGELAND. Londbn, denJ5 Mei, De Times doet opmerken, dat gelijktijdig met de militaire plegligheid van het uitdeelen der adelaren aan het Fransche leger de Keizer van Rusland te Weenen, en de Keizerin te Berlijn tegenwoordig zijn geweest. Indien het keizerrijk bij die gelegenheid te Parijs geproclameerd ware, zou derhalve de Rus sische Keizer de tijding van die gewigtige gebeurtenis in het hart van Duitschland terstond met de telegrafen vernomen hebben en zoude hij met de groote Sou- vereinen van Duitschland zich onmiddelijk hebben kunnen verstaan, omtrent de ten aanzien van Bode wijk Napoleon te nemen maatregelen. Voor 't overige meent de Times, dat de vredelievende houding en taal van den bewindvoerder en de ter zijde stelling van alle denkbeeld van veroveringen in de tegenwoordige om standigheden zeer verklaarbaar en natuurlijk zijn, omdat hij thans groot belang heeft 1°. bij de herleving van het op wettige wijze gevestigde Keizerrijk 2°. bij een hnwelijk met eene Prinses uit eenig regerend Huis. De onderhandelingen over de herstelling van de keizerlijke dynastie wordenzooals het genoemde blad verzekertijverig voortgezet, en de overweging van dit een en ander zou dan ook den graaf t«zn Chambord hebben aangespoord om in den onlangs bekend gemaakten merkwaardigen ^brief uit Venetie, openlijk zijne regten op den Franschen troon te doen gelden en aan zijne aanhangers voorschriften omtrent de door hen te volgen gedragslijn ie geven. De som van 70,000 p. st.waarvoor het ge bouw van de groote tentoonstelling verkocht isis dezer dagen betaald. Als kooper staat bekend de heer Fr. Fuller; doch men verneemt, dal de we zenlijke eigenaars thans zijn de bestuurders van de Brighton-spoorwegmaatschappij, en dat deze een plan hebben ontworpen om het gebouw te verplaatsen naar Sydenham het daar interigten deels voor een plantentuin, deels voor eene galerij van kunstwerken, enz., en het in verband te brengen met onderschei dene spoorweg-stations. De deelneming aan deze onderneming, bij wijze van actiën, zou voor het publiek opengesteld worden. In de vorige maand overleed te Ainess in Ross- hire, niet ver van Glasgow eene kleine pachtster, janet Munro genaamd, die denkelijk de oudste be woonster van Schotland zoo niet van het geheeie vereenigd koningrijk was naardien zij den hoogen leeftijd van minstens 110 jaren bereikt had. Tot kort voor haren dood las zij het kleinste schrift met onge wapend oog. Een twintigjarig Engelschman is door het hof van assises te Durham tot twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld om dat hij door middel van valsche papieren, in den tijd van twee jaren zes vrouwen had gehuwd. Een der advokaten wilde, dat men hem veroordeelde om met de zes vrouwen te wo nen maar de jury vond de straf al te zwaar. FRANKRIJK. Parus, den J5 Mei. Het aantal derzulken die weigeren den eed af te leggen blijkt grooter te zijn dan men verwachtte vooral onder de geleerden. Men wil, dat de uitzon dering welke men ten opzigte van een Heer Arago gemaakt heeftnog op sommige andere wetenschap pelijke mannen zal toegepast worden. De Malouin. die met het eerste transport, dat voor reKening der loterij van gouden baren naar Cali— iornie is gezonden was vertrokken, is den 12 Fe bruary te San Francisco aangekomen. De equipage en de passagiers bevonden zich in goeden welstand; eenige dagen na hunne aankomst hadden velen reeds werk gevonden.

Goessche Courant | 1852 | | pagina 1